Sağlık

Myrkl Akşamdan Kalma Tedavisi: İşe yarıyor mu?

Myrkl Akşamdan Kalma Tedavisi: İşe yarıyor mu?

Pinterest’te paylaş
Myrkl, “akşamdan kalma mucizesi” olduğunu iddia eden yeni bir akşamdan kalma ekidir, ancak gerçekten işe yarıyor mu? Henrik Sorensen/Getty Images
  • Akşamdan kalmalar için bir besin takviyesi olan Myrkl, ABD ve Kanada’da piyasaya sürüldü.
  • benİçmeye başladıktan 60 dakika sonra alkolün %70’ini parçaladığını iddia ediyor.
  • Marka, kullanıcıların içmeden önce iki hap alarak baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk gibi akşamdan kalma semptomlarını önleyebileceğini söylüyor.
  • Besin takviyesi probiyotik bakteri, L-sistein ve B12 vitamini içerir ve alkolü karaciğere ulaşmadan parçalamak için tasarlanmıştır.

Zonklayan baş ağrısı, şiddetli mide bulantısı ve amansız yorgunluk. Akşamdan kalma olduğunuzda, bu belirtiler bir gece önce yaşanan aşırılıklar için acımasız bir ceza gibi gelebilir.

Ama ya bir ya da iki bardak çok fazla yatakta bir gün geçirmenize neden olmadıysa? Ertesi gün akşamdan kalma olmadan alkol alabileceğinizi hayal edin.

ABD ve Kanada’da piyasaya sürülen yeni bir akşamdan kalma önleyici takviye olan Myrkl böyle iddia ediyor.

Myrkl nedir?

Şirketin web sitesine göre hap, 30 yıllık araştırma ve geliştirmenin sonucudur. Akşamdan kalmalar için “mucizevi bir tedavi” olarak pazarlanıyor ve içenlerin “taze” uyanmalarına yardımcı olduğu söyleniyor.

Doğal ve vegan bileşenlerden yapılan besin takviyesi, FDA tarafından güvenli olarak kabul edilir ve içmeye başladıktan 60 dakika sonra alkolün %70’ini parçaladığı söylenir.

Kullanıcıların yorgunluk ve bitkinliği önlemek ve baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yaygın akşamdan kalma semptomlarını önlemek için içmeden önce iki hap almaları önerilir. Kulağa kesinlikle iyi geliyor, ama nasıl çalışıyor ve gerçekten etkili mi?

Nasıl çalışır

Bu ilaç, bağırsak florasını bağırsak yolunuza getirmek için tasarlanmıştır. Esasen önemli sağlıklı bakterileri içeren bir probiyotik takviyesidir (Bacillus subtilis ve Bacillus pıhtılaştırıcılar) alkolü parçalayan ve onu su ve karbondioksite dönüştüren, ”diye açıklıyor klinik eczacı ve sağlık kuruluşu Core Reçete Çözümleri’nin kurucu ortağı Adeem Azhar.

Ek ayrıca şunları içerir:

  • L-sistein, bir amino asit
  • Kanınıza emilmeden önce alkolü metabolize etmeye yardımcı olan B12 Vitamini
  • fermente pirinç kepeği.

Beslenme uzmanı Maria Jones, BSc, bu bileşenlerin akşamdan kalmayı önlemek için vücutta devam eden biyokimyasal süreçlere yardımcı olma konusunda “büyük potansiyele” sahip olduğunu söylüyor.

OKU  Kadın kanser hastalarına tedavi sırasında cinsel sağlıkları nadiren sorulur

“Fermente pirinç kepeği sindirime yardımcı olur ve potansiyel olarak akşamdan kalmaları önlemek ve tedavi etmek için bağırsak-karaciğer yolunu düzenleyebilirken, L-sistein alkolün işlenmesine yardımcı olduğu iyi bilinir” diye açıklıyor.

Azhar, takviyenin kan dolaşımınıza giren alkol miktarını ve dolayısıyla vücudunuzun erişebileceği miktarı önemli ölçüde azaltarak işe yaradığını söylüyor.

“Haplar, bakterilerin alkolün çoğunun kan dolaşımına emildiği bağırsağa ulaşana kadar salınmamasını sağlamak için tasarlanmış aside dirençli bir kapsüle sahiptir” diye açıklıyor.

“Kan dolaşımınızdaki alkolün bu nötralizasyonu, alkolün öfori ve rahatlama gibi kısa vadeli etkilerini yaşamamanız gerektiği anlamına gelir. Alkolü çok çabuk parçalayarak, etkilerini daha kısa sürede hissedeceksiniz” diye ekledi.

Başka bir deyişle, Myrkl sizi yalnızca akşamdan kalma olmaktan değil, en başta sarhoş hissetmekten de alıkoyabilir.

Etkili mi?

Peki Myrkl ne kadar etkili? Bu takviye, önceki gece aşırıya kaçmış olsanız bile akşamdan kalmayı gerçekten önleyebilir mi?

Healthline’ın konuştuğu her iki uzman da sınırda olduklarını söyledi.

Jones, ekin kesinlikle “kağıt üzerinde umut verici göründüğünü” söylüyor, ancak hapın sınırlamaları olduğuna inanıyor.

“Myrkl, yalnızca alkolün karaciğere ulaşmadan önce sindirilmesine yardımcı olmak içindir ve bu nedenle aşırı alkol muhtemelen yine de akşamdan kalmaya neden olacaktır. Hapın kendisi işe yaramadığı için değil, vücudumuzun alkolü işlemek için sınırlı bir kapasitesi olduğu için” diye açıklıyor.

Jones, Myrkl alıyor olsanız bile vücudunuzun – özellikle karaciğerinizin – alkolü parçalamak için mümkün olan her sistemi kullanacağını söylüyor. Bu, alkol metabolizmasının bir ürünü olan ve size o korkunç akşamdan kalma hissini veren aldehit üretimine yol açar.

Azhar da benzer duyguları paylaşıyor.

“Akşamdan kalma, esas olarak alkolün baş ağrısına neden olabilen susuzlaştırıcı etkilerinden ve alkolün mide ağrısına ve mide bulantısına neden olabilen mide üzerindeki doğrudan etkisinden kaynaklanır” diye açıklıyor.

“Vücuda daha az alkol emilirse, susuz kalma riski daha düşüktür. Ancak haplar ancak alkol mideden bağırsaklara geçtikten sonra işe yaradığı için alkolün mide üzerindeki etkisini durduramaz” diyor.

OKU  İşte 30 gün boyunca alkol almayı bıraktığınızda vücudunuzda neler oluyor?

Ayrıca, Myrkl’ı destekleyen kanıtlar çok küçük çalışma Nutritional and Metabolic Insights dergisinde yayınlandı. İçinde 24 sağlıklı genç beyaz yetişkin, yedi gün boyunca günde iki Myrkl hapı veya iki plasebo hapı aldı.

Onlara 47 ila 89 ml alkollü içki verildi (vücut ağırlıklarına göre) ve sonraki birkaç saat boyunca kanlarındaki alkol seviyeleri düzenli olarak test edildi.

Araştırmacılar, Myrkl grubunda ilk 60 dakikadan sonra kandaki alkol miktarının, plasebo verilen katılımcılara göre %70 daha düşük olduğunu bulmuşlardır. Üç saat sonra kanda alkol tespit edilmedi.

Azhar, geniş çaplı bir çalışma olmamasının yanı sıra, birkaç konunun bu çalışmanın sonuçlarını zayıflattığını söylüyor.

“İlk olarak, araştırmacılar 24 kişiden yalnızca 14’ünün sonuçlarını bildirdi çünkü 10’unun başlangıçta kandaki alkol seviyesi daha düşüktü” diye belirtiyor. “İkincisi, sonuçlar farklı insanlar arasında farklılık göstererek çalışmanın doğruluğunu azalttı.”

Azhar ayrıca çalışmanın pek çok soruyu cevapsız bıraktığını söylüyor: Hap genç, sağlıklı ve beyaz olmayan kişilerde işe yarıyor mu? Bağırsak veya karaciğer hastalığı olan kişilerde işe yarar mı?

Aşırı alkol tüketiminin sağlık riskleri

Yani jüri, Myrkl’ın ne kadar etkili olduğu konusunda kararsız. Ek olarak, bu tür diyet takviyeleri, ulusal olarak alkolle ilişkimiz hakkında soru işaretleri uyandırıyor.

Buna göre Ulusal Alkol İstismarı ve Alkolizm Enstitüsü18 yaş ve üstü kişilerin %25,8’i 2019’un son ayında aşırı içki içtiğini bildirdi.

Alkol tüketimini kontrol etmeye yardımcı olmak için akşamdan kalma riski olmadan, aşırı içmenin artabileceğine dair endişeler var.

Myrkl potansiyel olarak akşamdan kalmayı önlemenize yardımcı olabilirken, aşırı içki içmek yine de bazı sağlık risklerini beraberinde getirir, örneğin: B. kalp hastalığı, karaciğer hastalığı ve belirli kanser türleri riskinde artış.

Azhar, “Myrkl, aşırı alkol tüketiminin karaciğere ve tüm insan vücuduna verebileceği potansiyel hasarı ortadan kaldırmıyor” diye belirtiyor.

Her zamankinden daha fazla içeceğinizden şüpheleniyorsanız, kafanızın çarpmasını ve sabah bulantısını önlemek istiyorsanız Myrkl iyi bir seçenek olabilir.

Bununla birlikte, hem akşamdan kalma hem de genel sağlığınız için ölçülü olarak içmek veya hiç içmemek gibisi yoktur.

İlgili yazılar
Sağlık

Düzenli egzersiz, madde kullanım bozukluğu olan kişiler için iyileşmeyi destekleyebilir

Sağlık

Ölçülü içmenin senin için iyi olmadığı ortaya çıktı

Sağlık

Kuru Ocak Sizin için çok mu kuru? Bunun yerine ıslak Ocak'ı deneyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir