Sağlık

Çocuk aşıları: COVID-19 aşıları artık önerilen programın bir parçası

Çocuk aşıları: COVID-19 aşıları artık önerilen programın bir parçası

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, ciddi hastalıkları önlemek için çocukların aşılanmasının önemli olduğunu söylüyor. Westend61/Getty Images
  • Artık 6 aylık ve daha büyük çocuklar için yıllık COVID-19 aşıları önerilmektedir.
  • Bazı çocuklar, COVID-19 salgınının en yoğun olduğu dönemde diğer aşıları kaçırmış olabilir.
  • Uzmanlar, önerilen aşı takvimine uymanın çocuklarda ciddi hastalıkları önlemenin en iyi yolu olduğunu söylüyor.

Çocukların aşılama programında yeni yayınlanan bir güncelleme, COVID-19 aşılarını içerir.

Amerikan Pediatristler Akademisi (AAP) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) gelen öneriler, çocukların doğumdan 18 yaşına kadar farklı aşıları ne zaman almaları gerektiğine dair bir yol haritası sunuyor.

Değişiklik, bazı bakıcıları, yalnızca COVID-19 aşıları için değil, pandemi sırasında gözden kaçmış olabilecek diğer aşılar için de çocuklarının aşılama geçmişine daha yakından bakmaya teşvik edebilir.

Uzmanlar değişim hakkında ne düşünüyor? Çocuğunuzun aşıları eksikse ne yapmalısınız?

ek ne demek?

Bir bakıma, çocuklara yönelik yıllık bir COVID-19 takviye aşısı, yıllık grip aşısı ile aynı şekilde düşünülebilir.

Tıpkı grip gibi, COVID-19 da yıldan yıla yeni varyantlara dönüşebilir.

“[This addition] önemlidir çünkü antikorlar zamanla azalır ve korumayı sürdürmeniz gerekir ve yeni varyantlar ortaya çıktıkça onlara karşı koruma sağlarsınız” dedi. Indianapolis’teki Riley Çocuk Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar tıbbi direktörü John Christenson, Healthline’a söyledi.

COVID-19 güçlendiricileri zaten tavsiye edilmiş olsa da, yeni program onları bir dipnottan daha belirgin bir konuma taşıyor.

doktor Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Bölümü’nde profesör olan Richard Chung, Healthline’a şunları söyledi: “Bu aşıları programa daha resmi olarak dahil etmek, ailelerin ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının çocukların bağışıklık durumunu düzenli olarak yeniden değerlendirmesini ve sürdürmesini sağlayacaktır.” akım ve korumalı. COVID-19 aşılarının, aşı ile önlenebilir herhangi bir hastalık için mevcut olan en etkili ve en güvenli aşılar arasında olduğu gösterildi.”

OKU  Paxlovid, uzun süreli COVID riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Chung, “Aşıyı rutin programa eklemek, çocukları aşıyla önlenebilir tüm hastalıklardan korumaya yönelik daha geniş aşılama stratejimizin tipik bir parçası olarak COVID-19 aşılarını normalleştirmeye yardımcı olacaktır.” dedi.

“Enfeksiyonu tedavi etmenin ötesine geçip en başta önleme yeteneği inanılmaz bir ayrıcalık ve aileleri aşı olma fırsatını değerlendirmeye çağırıyoruz” diye ekledi.

Aşıların düşük risklerinin değerlendirilmesi

Aşılar dahil olmak üzere tüm tıbbi tedaviler bir miktar risk taşır, ancak uzmanlar çocuk aşılama programlarının iyi anlaşıldığı ve var olan küçük risklerin faydalardan çok daha ağır bastığı konusunda hemfikirdir.

“Mevcut COVID-19 aşıları, çocuklarda küçük bir ciddi enfeksiyon olasılığını önlemede güvenli ve etkilidir. Aşılanan her çocuk aynı zamanda ebeveynlerini, büyükanne ve büyükbabalarını ve daha yaşlı aile üyelerini kendileri için minimum riskle korumaya yardımcı olur” dedi. East Boston Neighbourhood Health Center’daki pediatrik tıbbi direktör Thomas Silva, Healthline’a söyledi.

Uzmanlar, önerilen programın bazen aynı anda birçok çekim içerdiğini, ancak bunun da incelendiğini ve güvenli bulunduğunu söyledi.

“Çocuklar doğal olarak sosyal yaşamları boyunca mikroplara maruz kaldıklarından, ebeveynler çocuklarının bağışıklık sistemlerini aşırı yükleme konusunda endişelenmemeliler. Aşılar, çocuklarımızı ergenlik dönemleri boyunca korumanın bir başka aracıdır” dedi. Los Angeles’taki AltaMed Sağlık Hizmetleri’nde baş sağlık muhabiri ve tıbbi işler yetkilisi olan FACHE Ilan Shapiro, Healthline’a verdiği demeçte.

“Bir baba olarak çocuklarıma eğitimlerine ve arkadaşlıklarına odaklanmaları için en iyi araçları vermek istiyorum. Onları kızamık, kabakulak, çocuk felci, RSV (solunum sinsityal virüsü) ve COVID-19 gibi gençlik hastalıklarına karşı aşılayarak en sağlıklı hayatı yaşatabilirim” diye ekledi.

Çocuklar için aşılar “programın dışına çıkıyor”.

Bazı bakıcılar aşılama programını daha uzun bir süreye yaymak için değiştirmeyi düşünebilir, ancak uzmanlar genellikle bunu önermez.

OKU  Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

“Aşı yayılımı, istenen bağışıklık faydalarının hala meydana geldiğinden emin olmak için çalışılmadı ve ek güvenlik faydaları gösterilmedi. Bu yüzden programa bağlı kalmak en iyisidir,” dedi Chung.

“Bakıcılar aşıları uzun bir süreye yaymayı düşünmemeli. Aşıları geciktirmek korumayı da geciktirir” dedi Silva.

“Bununla birlikte, uzman bakımı altındaki HIV enfeksiyonu, mevcut kanser veya diğer ciddi bağışıklık eksiklikleri olan çocukların, doktorlarının belirttiği şekilde bazı aşılar için belirli, ayrı bir program izlemeleri gerekebilir” diye ekledi.

“Amerikan Pediatri Akademisi her yıl [Centers for Disease Control and Prevention]ve Amerikan Aile Hekimleri Akademisi, genellikle Ocak ayında güncellenmiş aşılama programları yayınlar. Bu planlardan biri, planlanmamış ve telafi aşıları için kullanılan çocukları kapsamaktadır. Christenson, aşısı olmayan bir çocuğu veya yetişkini aşılamak için asla geç değildir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir