Sağlık

Günde 1 Soda İçmek Saç Dökülmesi Riskinizi Gerçekten Artırabilir mi?

Günde 1 Soda İçmek Saç Dökülmesi Riskinizi Gerçekten Artırabilir mi?

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, şekerli içeceklerin erkek tipi kellik oluşumuna katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. Catherine Falls Reklamı / Getty Images
  • Yeni bir çalışma, soda içmek ile erkek tipi kellik arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir.
  • Yazarlar, günde bir soda bile sorun olabileceğini söylüyor.
  • Ancak uzmanlar saç dökülmesinde birçok faktörün rol oynadığını söylüyor.
  • Şekerin saç dökülmesini etkileyip etkilemediğine bakılmaksızın, beslenme uzmanları şekeri kesmenin sağlıklı kalmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.

Saç dökülmesinden endişe duyan bir erkekseniz, cevap soda içmeyi bırakmak olabilir.

Nutrients dergisinde 1 Ocak 2023’te yayınlanan bir araştırma, günde sadece bir soda içmenin daha fazla saç dökülmesi riskiyle ilişkili olduğunu gösteriyor.

Anksiyete bozuklukları, kronik hastalıklar, obezite veya diş çürüğünün varlığı da bu süreçte rol oynayabilir.

Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, erkek tipi saç dökülmesinin (MPHL) arttığını ve başlangıç ​​yaşının azalmaya devam ettiğini yazıyor. Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneği’ne göre bazen gençler kadar erken veya 20’li yaşların başında ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, 50 yaşına geldiğinde, tüm beyaz erkeklerin yarısı bu tür saç dökülmesini yaşayacaktır.

Çalışma yazarları, MPHL’nin genetik, kaygı, uyku uzunluğu, yaş, vücut kitle indeksi, tıbbi geçmiş, fiziksel aktivite ve sigara içme gibi faktörlerle ilişkili ilerleyici ve iz bırakmayan bir saç dökülmesi şekli olduğunu belirtmektedir.

Diyetin, özellikle ilave şeker tüketimini vurgulayan Batı diyetinin, gelişimlerinde rol oynadığı düşünülmektedir. Yüksek şeker alımının poliol yollarını tetikleyerek saç dökülmesine yol açabileceğine inanılmaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesinin önemli bir psikolojik sıkıntı ve düşük benlik saygısı kaynağı olabileceği göz önüne alındığında, araştırma ekibi gazlı içecekler, meyve suları, enerji içecekleri, süt, çay ve kahve gibi şekerle tatlandırılmış içeceklerin saç dökülmesini artırıp artırmayacağını araştırmak istedi. ABD’deki gençlerin %63’ünün ve yetişkinlerin %49’unun bu içecekleri her gün içtiğine dikkat çekiliyor.

Şekerli içecekler ve saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı araştırmak

Araştırmacılar, Ocak ve Nisan 2022 arasında toplanan 18 ila 45 yaş arası 1.028 Çinli erkeğe ait verileri inceledi.

OKU  30 dakikadan fazla uyumak obezite ve metabolik hastalık riskinizi artırabilir

Erkeklerden şekerli içecek tüketimi dahil yaşam tarzı alışkanlıkları ve yaşadıkları saç dökülmesi hakkında bilgi vermeleri istendi.

Verileri analiz eden ekip, günde sadece bir içecek tüketirken bile şekerle tatlandırılmış içeceklerin tüketimi ile erkek tipi saç dökülmesi arasında anlamlı bir ilişki olduğunu buldu. Daha yüksek tüketim seviyeleri de bu riski daha da artırıyor gibi görünmektedir.

Sağlık uzmanları, çalışmanın sonuçlarının yanıltıcı olduğunu söylüyor

doktor Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde dermatoloji profesörü olan Susan Massick, bu sonuçları yorumlarken dikkatli olunmasını istiyor.

“Çalışma sonuçları, şekerle tatlandırılmış içeceklerin erkek tipi kellik riskini artırdığı yanıltıcı sonucunu desteklemiyor…” dedi ve çalışmanın tasarımında sınırlamalar olduğuna dikkat çekti.

Diyet, özellikle obezite, hiperlipidemi, diyabet ve yüksek tansiyon geliştirme riskiniz açısından genel sağlığınızda çok önemli bir rol oynar. Ancak erkeklerde saç dökülmesi çok faktörlüdür. Bu çalışma, şekerle tatlandırılmış içeceklerin tüketiminin erkek modelinde incelmeye yol açtığına dair nedensel bir etki kanıtlamıyor.”

Çalışmanın yazarları, şekerli içecekler ile saç dökülmesi arasındaki doğrudan bağlantıyı doğrulamak için ek araştırmalara ihtiyaç olduğunu belirterek bu noktayı da kabul ediyor.

Bu noktada, bu iki değişken arasında sadece istatistiksel bir ilişki vardır. Birinin diğerine neden olup olmadığı net değil.

Erkek tipi kelliği önlemek ve erken tedavi etmek fark yaratır

Massick, MPHL yönetiminde birincil hedefin bütüncül bir tedavi yaklaşımı olması gerektiğini açıkladı.

Erkeklerde saç dökülmesi tedavi edilebilir ancak zamanlama ve erken müdahale önemlidir” dedi.

Massick, kurul onaylı bir dermatolog görmek ve tedaviye erken başlamak için önemli bir adım olduğunu söyledi. Topikal minoksidil ve/veya oral finasterid gibi ilaçlar, önemli miktarda dökülmeden önce saçınızın korunmasına yardımcı olabilir.

Massick ayrıca, genel fiziksel sağlığınızla ilgilenmenin atabileceğiniz önemli bir adım olduğunu belirtiyor.

OKU  Saç dökülmesi için topikal finasterid: ne kadar işe yarıyor?

“Geriye çevrilebilir olan her şeyi tersine çevirin ve obezite, diyabet, yüksek tansiyon, tiroid hastalığı ve yetersiz beslenme dahil olmak üzere altta yatan tüm tıbbi sorunların önlenmesine ve tedavisine odaklanın” dedi.

Ayrıca erkeklere sigarayı bırakmalarını ve dengeli beslenmelerini tavsiye ediyor.

Diyetiniz genel sağlığınızda önemli bir rol oynar

Connecticut’taki Bridgeport Üniversitesi’nde beslenme dersleri veren Shereen Jegtvig, şeker tüketimini azaltmanın saç dökülmesini önlemede nasıl bir rol oynayabileceği belirsizliğini korurken, daha az şeker yemenin ve içmenin sağlığın önemli bir parçası olduğuna dikkat çekiyor.

Şekerli gazlı içecekler ve enerji içecekleri gibi besin değeri çok az olan veya hiç olmayan boş kalorilerden vazgeçmenin sağlığınızı çeşitli şekillerde iyileştirebileceğini söyledi.

“Bu, bir erkeğin sağlıklı bir kiloya ulaşmasına ve bunu korumasına yardımcı olabilir. Şekeri azaltmak dişler için daha iyidir ve genç bir adamın diş çürümesi riskini azaltabilir. Akne ataklarını hafifletmeye de yardımcı olabilir. Ve genç bir adam şu anda bunun hakkında pek düşünmese de, şekeri azaltmak, daha sonraki yaşamlarında diyabet ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Jegtvig, şeker alımınızı azaltmanın bir yolunun, şekerli gazlı içecekleri ve enerji içeceklerini sıfır kalorili versiyonlar veya su ile değiştirmek olduğunu ekledi.

Jegtvig, “Sebze suyu, iyi beslenmeyle birlikte iyi bir seçenektir” dedi.

Jegtvig, tatlılar veya bisküviler yerine kalorisi düşük ancak besinlerle dolu bütün meyve ve sebzeleri tercih edebileceğinizi tavsiye ederek devam etti.

Ayrıca fındık, granola veya kuru meyve ile bir iz karışımı da yapabilirsiniz, diye önerdi.

“Pek çok işlenmiş gıda da şeker ekledi” diye bitirdi. “İçindekiler etiketini ve beslenme etiketindeki şeker miktarını kontrol edin.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Sağlık

Saç dökülmesi için topikal finasterid: ne kadar işe yarıyor?

Sağlık

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir