Sağlık

“COVID Eye” mı yoksa alerji mi? Fark nasıl anlaşılır

“COVID Eye” mı yoksa alerji mi?  Fark nasıl anlaşılır

Pinterest’te paylaş
Raquel Arocena Torres/Getty Images
  • Bu ay, doktorlar ve bilim adamları COVID’in yeni Arcturus varyantını veya XBB.1.16’yı yakından izlerken, federal sağlık kuruluşları COVID-19 için en büyük risk altında olanlar için ek bir destekleyici aşı yayınladı.
  • Arcturus suşu yeni bir semptom – konjonktivit sergileyebilir.
  • Konjonktivit, genellikle bir virüs, alerji veya bakteriyel enfeksiyonla ilişkili olan göz ve göz kapağının tahrişidir.

Daha önceki COVID-19 suşlarının birçoğu öksürük, kabızlık, vücut ağrıları ve koku kaybı gibi klasik semptomlarla karşımıza çıkarken, Arcturus adında yeni bir semptom gösterebilen yeni bir suş var – konjunktivit.

“Arcturus’un iki ayırt edici özelliği var” diyor Dr. Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan William Schaffner.

“Birincisi, ateş, COVID’in baskın bir özelliği değildi, ancak bu türden. Ayrıca diğer ayırt edici özelliği de konjonktivit ya da bazılarının tabiriyle konjonktivittir.”

Konjonktivite neden olan bir virüs veya alerji mi?

Konjonktivit, genellikle bir virüs, alerji veya bakteriyel enfeksiyonla ilişkili olan göz ve göz kapağının tahrişidir.

Bu durum, konjonktiva adı verilen gözün dış tabakasını etkiler. İltihaplandığında, sulu gözlere ve muhtemelen bulanık görmeye yol açar. Ayrıca göz küresinde pürüzlü ve kaşıntılı hissetmenize neden olabilir.

“Viral konjonktivitin diğer epizodlarında olduğu gibi, bu her ne kadar zahmetli olsa da [result] Schaffner, Healthline’a verdiği demeçte, yaklaşık bir hafta boyunca gözyaşı ve bulanık görme ile iyileşecek ve sekelsiz ve uzun süreli görme bozukluğu veya diğer komplikasyonlar olmadan iyileşiyor gibi görünüyor” dedi.

Bakteriyel, viral ve alerjik olmak üzere üç ana konjonktivit kategorisi olmasına rağmen, bazen hangisine sahip olduğunuzu anlamak zordur.

Bakteriyel konjonktivit, gözden akıntı içerir ve genellikle kirpiklerde ve gözün içinde kalın veya kabuklu bir akıntı vardır. Viral ve alerjik, belirgin bir yırtılma ve gözde kaşıntı olduğu için çok benzer olabilir.

Mevsimsel alerjiler ortaya çıktığı ve benzer semptomlara yol açabileceği için viral ve alerjik konjonktivit arasındaki farkı söylemek biraz zor olabilir.

Alabama Üniversitesi Birmingham School’da yardımcı doçent olan OD Nicholas Onken, “COVID veya alerjiler gibi viral konjonktivit ile bakteriyel konjonktiviti gerçekten ayırt etmenin tek yolu, özel boyalar ve ekipmanla bir göz doktoru muayenesidir” diyor. Optometri.

OKU  DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

“Soru soracağız, örn. Ne zaman başladığı, hangi gözlerin etkilendiği, hastada başka semptomların olup olmadığı, yakın zamanda hasta kişilerle teması ve ne tür bir akıntı olduğu gibi” dedi.

Pek çok durumda olduğu gibi, ortaya çıkabilecek tipler ve semptomlar arasında örtüşme vardır, bu nedenle bir doktora görünmek önemlidir. Konjonktivit belirtileri yaşıyorsanız, COVID-19 testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

COVID-19’lu çocuklarda konjonktivitte artış

Arcturus ve konjonktivit arasında bilimsel olarak belgelenmiş bir ilişki yoktu, bunun yerine pratik sağlayıcılardan anekdot niteliğinde kanıtlar vardı. Dünyanın dört bir yanındaki doktorlar, özellikle COVID-19 testi pozitif çıkan çocuklarda kaşıntılı konjonktivit görüyor.

Birçok virüs zaten konjonktivit belirtilerine neden olur. Örneğin, konjonktivitin en yaygın nedenlerinden biri adenovirüstür. COVID-19 ile bildiğimiz gibi, bu enfeksiyonla ilişkili birçok semptom vardır ve viral bir hastalıkla ilişkili konjonktivit ortak bir özellik olabilir.

Hakemli, bilimsel olarak kanıtlanmış bir korelasyon kurulmamış olsa da, bunu çok makul kılmak için COVID-19 ile yeterince konjonktivit vakası olmuştur. Amerikan Oftalmoloji Akademisi de konjonktivitin COVID-19’un belirtilerinden biri olabileceğini belirtti.

COVID göz semptomları ile karşımıza çıkabileceği için gözlük ve kontakt lenslerin hastalıkta bilinen bir faydası veya zararı olmadığı unutulmamalıdır.

Onken, Healthline’a verdiği demeçte, “Gözlüklerin COVID’e karşı korumaya yardımcı olduğunu veya kontakt lens takmanın enfeksiyon riskini artırdığını kesin olarak söylemek için yeterli verimiz yok.”

WER, Arcturus’un gerginliğini gözlemliyor

Dünya Sağlık Örgütü, bu yeni türün “Gözlem altındaki varyant‘ Mart ayında ve dolaşımdaki diğer varyasyonlara kıyasla hızla büyüyebilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, bu varyant dünya çapında 30’dan fazla ülkede tanımlanmıştır ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vakaların yaklaşık %10’undan sorumludur.

Bu mevcut suş ABD’deki vakaların sadece küçük bir yüzdesini oluştursa da, Hindistan Arcturus’u baskın suş olarak görüyor ve bu da bunun Amerika Birleşik Devletleri’nde de meydana gelebileceği varsayımına yol açıyor.

OKU  Amerikan Samoası'nda kızamık salgını hasta 49 belirtileri nelerdir?

Arcturus’un benzersiz bir konjonktivit semptomu olmasına rağmen, DSÖ şu anda genel risk değerlendirmesini şu şekilde sınıflandırmaktadır: Düşük bu çeşitlilik için. Yani, Arcturus’ta “artan şiddetin erken belirtileri” yoktu.

ABD’deki COVID-19 vakalarının sayısı sabit kaldığından, ülke genelindeki hastaneler hastaneye yatışlarda veya ölümlerde büyük artışlar görmedi.

Arcturus ile enfekte olan herkes konjonktivit özelliklerini geliştirmez.

Bununla birlikte, bunu yapanlar, hastalık sona erdiğinde muhtemelen konjonktivit semptomlarının üstesinden gelebileceklerdir, çünkü yırtılma, kaşıntı ve bazen bulanık görme semptomları kendi kendini sınırlamaktadır.

Onken, “Ellerimizi yıkamadan gözlüklerimize veya kontakt lenslerimize dokunursak kazara enfekte olabiliriz ve göz kızarıklığı, akıntı, ışığa hassasiyet, kaşıntı veya ağrı veya bulanık görme gibi belirtiler geliştirirseniz kontak takmayı bırakın. lensler Bu sizin için geçerliyse, mümkün olan en kısa sürede bir göz doktorundan yardım isteyin.”

COVID-19’un birçok semptomuna rağmen, öksürük, vücut ağrıları, üşüme ve hatta tat veya koku kaybı gibi klasik semptomların birçoğu hala mevcuttur.

Artık COVID-19’un pandemi aşamasını geride bıraktığımıza göre, aynı hijyen tekniklerinin çoğunun bu virüsün yayılmasını önlemede hala önemli olduğunu not etmek önemlidir.

Schaffner, “Bu virüs ortadan kaybolmayacak ve mutasyona uğrayacak ve bu, aşılarımızı da güncel tutmamız gerektiği anlamına geliyor.” Dedi.

Alerji kaynaklı konjonktivit

Alerjiye bağlı konjonktivitiniz varsa gözlerde kızarıklık, yanma veya kaşıntı fark edebilirsiniz. Amerika Astım ve Alerji Vakfı’na (AAFA) göre gözlerinizde kir veya kum hissi de olabilir.

Bu mevsimsel alerji semptomunu reçetesiz satılan göz damlaları, alerji iğneleri veya doktor reçeteli ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Bu semptomları azaltmak için AAFA, gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi sabun ve suyla yıkamanızı, evcil hayvanları yatak odasından uzak tutmanızı, iç mekan polenlerini azaltmak için bir hava filtresi kullanmanızı ve polen seviyelerini azaltmak için güneş gözlüğü ve büyük bir şapka takmanızı önerir. dıştan.

doktor Rajiv Bahl bir acil tıp doktoru, Florida Acil Tıp Doktorları Koleji yönetim kurulu üyesi ve sağlık gazetecisidir. onu aşağıda bulabilirsiniz RajivBahlMD.com.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

Sağlık

Yeni COVID-19 türü 'Arcturus': Bilmeniz gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir