Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Pinterest’te paylaş
Statinler ve diğer kolesterol düşürücü ilaçlardan DEHB ve alerji reçetelerine kadar, yaygın olarak kullanılan çeşitli ilaçlar depresyon riskinizi önemli ölçüde artırabilir. Pattarin/Getty Images’ı takın
 • Yaygın ilaçlar, bilmeden bir yan etki olarak depresyona neden olabilir.
 • Bunlar astım, DEHB ve ağrı yönetimi için ilaçları içerir.
 • Üzüntü, umutsuzluk ve kendine zarar verme duyguları depresyon belirtileri olabilir.

Kronik durumları tedavi etmek için birçok ilaç gerekliyken, bazıları insanlar farkında olmadan yan etki olarak depresyona neden olabilir.

Örneğin, bir JAMA araştırması, ABD’li yetişkinlerin üçte birinden fazlasının, yan etki olarak depresyona ve diğer duygudurum belirtilerine neden olabilecek ilaçları kullandığını buldu.

“Depresyona neden olabilen birçok ilaç akıl hastalığı için reçete edilmiyor ve bazen doktorlar hastalarını depresif belirtiler riski konusunda uyarmıyor. Sonuç olarak, birçok hasta, depresyonun ilaçlarının yan etkilerinden biri olabileceğinin farkında değil” dedi.

Ayrıca, birden fazla ilaç almak diğer ilaçlarla etkileşime girebilir ve beklenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Norton Community Medical Associates’te kayıtlı bir hemşire olan APRN’den Emily Beckman, “Ne yazık ki, özellikle doktorunuz yaşam tarzı koçluğuna da zaman ayırmaya çalıştığında, ofise bir ziyaret olası tüm yan etkileri gözden geçirmek için yeterli zaman bırakmıyor” dedi. Sağlıklı Hat.

Sağlayıcılar, hastaların aldıkları ilaçların potansiyel yan etkileri hakkındaki bilgileri okuyacaklarını umarken, Beckman bunun her zaman böyle olmadığını söylüyor.

“İlaç almaya başladığımızda ruh halindeki değişiklikleri fark etmiyor olabiliriz. Bu, hasta yeni bir ilaçla tedaviye başladıktan aylar sonra duygudurum dalgalanmalarıyla döndüğünde olası bir ayırıcı tanı olarak “ilaç yan etkilerinin” eklenmesini zorlaştırabilir” dedi.

Reçetesiz satılan ilaçlar, bitkisel ilaçlar ve diyet takviyeleri dahil olmak üzere şu anda almakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir, çünkü birden fazla ilaç alıyorsanız ilaca bağlı bir yan etki olarak depresyon riskiniz artar. depresyona neden olabilecek bir ilaç.

Ngo-Hamilton, “Başka bir deyişle, yan etki olarak depresyona neden olabilecek iki ilaç alan kişilerde ilaca bağlı depresyon gelişme olasılığı iki kat daha fazladır” dedi.

Hangi Yaygın İlaçlar Depresyona Neden Olabilir?

Hangi ilaçların depresyona neden olabileceği konusunda doktorunuzla konuşmanız önemli olsa da, aşağıda dikkate alınması gereken bazı yaygın ilaçlar bulunmaktadır.

tekil

Singulair, astım ataklarının ve alerjilerin önlenmesi için reçete edilir ve FDA tarafından yetkilendirilmiş Kara kutu uyarısı (en güçlü uyarı), bilinen artan intihar düşünceleri ve davranışı riskleri için.

“Benim için yeni olan hastalarımın çoğu, Singulair’in riski artırabileceğini öğrendiğinde şaşırıyor. [suicide ideation]dedi Beckman. “Ohio Vadisi’nde yaşadığım için birçok astım hastam var, bu yüzden ruh sağlıklarını düzenli olarak değerlendirmek önemlidir.”

OKU  Yeni çalışma, depresif insanların daha gerçekçi olduğuna dair eski teoriyi çürütüyor

Ngo-Hamilton, Singulair alan küçük çocukların ebeveynlerinin çocuklarının ruh hali ve davranışları konusunda dikkatli olmaları gerektiğini, çünkü semptomları kendilerinin tanımlayamayacaklarını belirtti.

“Ruh halindeki veya davranıştaki herhangi bir değişiklik derhal sağlayıcıya bildirilmelidir; örneğin, yeni geliştirilen saldırgan davranışlar, halüsinasyonlar, ajitasyon, uyku sorunları veya kötü veya canlı rüyalar görme dahil olmak üzere olağandışı ajitasyon” dedi.

kortikosteroidler

Kortikosteroidler veya prednizon gibi steroidler, astım, alerjik reaksiyonlar, cilt rahatsızlıkları gibi durumlarda ve reddi önlemek için bir organ nakli sonrasında iltihaplanmayı tedavi etmek için kullanılır.

Kortikosteroidler vücudun stres hormonu olan kortizolü taklit eder. Ayrıca beyinde ruh halinin düzenlenmesinde yer alan bir kimyasal olan serotonin seviyelerini düşürebilirler.

Ngo-Hamilton’a göre, serotonine ek olarak steroidler, anksiyete ve stresi kontrol etmeye yardımcı olan beyin kimyasalı GABA’yı (gamma-aminobütirik asit) de etkiler.

“GABA’daki bir azalma, depresyona, kaygıya, tahrişe ve bazı durumlarda ağrı algısının azalmasına yol açar” dedi.

Uyku sorunları da steroidlerin yaygın bir yan etkisidir ve tedavi edilmezse yorgunluk, kaygı ve depresyona yol açabilir, diye ekledi.

“Steroidlerden dolayı uykusuzluk çekiyorsanız, onları sabahları almayı deneyin. Ngo-Hamilton, uykusuzluk devam ederse, uykunuzu iyileştirmek için çeşitli terapi seçeneklerini doktorunuzla görüşmelisiniz” dedi.

Bununla birlikte, steroid almayı asla aniden bırakmaması gerektiğini vurguladı, çünkü bunu yapmak yoksunluk semptomlarına yol açabilir, bu da sinirlilik, kaygı, uyku sorunları ve ruh hali değişimlerine yol açabilir.

uyarıcılar

DEHB ve narkolepsinin neden olduğu gündüz aşırı uykululuğunu tedavi etmek için kullanılan Adderall ve Ritalin gibi uyarıcılar, vücuttaki serotonin, norepinefrin ve dopamin düzeylerini artırır.

Ngo-Hamilton, “Kısa vadede, ilaçların etkileri geçtiğinde (bu, bu beyin kimyasallarının seviyelerinin düştüğü anlamına gelir), sonuç olarak yorgunluk, kaygı ve uyku güçlüğü gibi belirtiler ortaya çıkar” dedi.

Daha yüksek dozda uyarıcı alındığında, merkezi sinir sistemi dopamin ile “sular altında kalır” dedi. Dengeyi yeniden sağlamak için beyin, çok büyük beyin kimyasalları konsantrasyonuna karşı koymak için dopamin reseptörlerini kaldırır.

“Zamanla, merkezi sinir sistemi ilaçların bu rolü iyi yerine getirmesini beklediğinden, beyniniz bu doğal beyin kimyasallarını normal üretme, iletme ve emme sürecini kopyalayamaz. Sonuç olarak, bu ruh düzenleyici nörotransmitterlerin doğal seviyeleri, uzun bir süre boyunca uyarıcıların varlığıyla bozulur” dedi.

Bu beyin kimyasallarının dengesiz seviyeleri uykuyu, iştahı, ruh halini ve duyguları etkiler.

SSRI’lar ve SNRI’ler

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler) ve serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler), genellikle depresyon tedavisi için reçete edilen iki tip antidepresandır.

OKU  Stresli bir işte daha uzun saatler depresyon riskini etkileyebilir

Bununla birlikte, Ngo-Hamilton, birçok kişinin, SSRI’lar ve SNRI’ler dahil olmak üzere tüm antidepresanların, tedavinin başlangıcında 25 yaşın altındaki genç yetişkinlerde artan intihar düşünceleri ve davranışı riski hakkında FDA’dan bir kara kutu uyarısı taşıdığından habersiz olduğunu söyledi. bundan sonra herhangi bir zamanda bir doz değişikliğidir.

“Bu, bu antidepresanların kullanımının güvenli olmadığı anlamına gelmez; Ancak aile ve arkadaşların bu yan etkinin farkında olmaları sevdiklerine iyi bakabilmeleri için çok önemli” dedi.

Depresyona neden olabilecek diğer yaygın ilaçlar

Aşağıdaki ilaçlar da yan etki olarak depresyona neden olabilir:

 • Beta blokerler: Atenolol, Metoprolol, Karvedilol
 • Benzodiazepinler: Alprazolam, Diazepam, Klonazepam
 • Parkinson hastalığı için ilaçlar: Sinemet (karbidopa/levodopa)
 • Hormon değiştiren ilaçlar: hormonal kontraseptifler
 • Antikonvülsanlar: lamotrijin, fenitoin
 • Proton pompası inhibitörleri ve H2 blokerleri: pantoprazol (PPI), famotidin (H2 bloker)
 • Statinler ve diğer kolesterol düşürücü ilaçlar: atorvastatin, simvastatin
 • Antikolinerjikler: disiklomin, benztropin, skopolamin

Ayrıca Beckman, hidrokodon, tramadol ve benzodiazepinler (Xanax, Valium) gibi ağrıyı kontrol altına almak için verilen ilaçların yan etki olarak depresyonu listelediğini söyledi.

“Kronik ağrı için, ağrı kesici için ilk tercih olması gereken hidrokodon ve tramadol dışında birçok alternatif tedavi var” dedi.

Bir ilacın depresyona neden olabileceğine dair işaretler nelerdir?

Ngo-Hamilton, depresyonun herkes için geçerli olan net, nesnel belirtileri olmadığını, çünkü semptomların yaşam stresleri veya hormonal dalgalanmalardan kaynaklanan ruh hali değişimleriyle örtüşebileceğini söylerken, o ve Beckman olası depresyon belirtileri olarak şunları kaydetti:

 • Üzüntü, umutsuzluk duyguları veya şeylere karşı ilgi veya zevk kaybı.
 • Uyku, enerji seviyeleri ve ruh halindeki değişiklikler.
 • Kendine zarar verme düşünceleri veya girişimleri.

Beckman, “İntihar düşünceleri bir plan düşüncesine dönüşürse, 911’i aramak, semptomlarınızı anlatmak ve hasta sebebin yeni ilaç olduğunu biliyorsa, yakın zamanda piyasaya sürülen yeni bir ilacın uygulandığını yetkililere bildirmek zorunludur.” söz konusu.

Yeni bir ilaca başlarken, Ngo-Hamilton ruh hali değişimlerini izlemek, kalıpları belirlemek ve depresif belirtilerin yeni ilaçla mı yoksa diğer dış etkenlerle mi ilişkili olduğunu belirlemek için bir günlük tutmayı önerdi. Belirtilerinizin ayrıntılarını yazarsanız, örn. B. ne oldukları, ne zaman başladıkları ve onları neyin kötüleştirdiği konusunda doktorunuz belirli bir ilacın yan etki olarak depresyona neden olup olmayacağını çözebilir.

“Doktor daha sonra dozunuzu değiştirebilir; Dozu azaltmak ve vücudunuza yeni ilaca alışması için biraz zaman vermek yardımcı olabilir. Ayrıca diğer alternatif tedavileri tartışma fırsatı da buluyorlar” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Statinler kronik böbrek hastalığı olan yaşlı yetişkinlerde ölüm riskini azaltır

Sağlık

Statinler kardiyovasküler risklerin azaltılmasına yardımcı oluyor ancak uygun yetişkinlerin yalnızca %35'i bunları kullanıyor

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir