Sağlık

Depresyon belirtileri olan kişilerde inme riski daha yüksek olabilir

Depresyon belirtileri olan kişilerde inme riski daha yüksek olabilir

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, depresyon ve inme riski arasında bir bağlantı olabileceğini söylüyor. Gary Radler Fotoğrafçılık/Stocksy
  • Araştırmacılar, insanların depresyon semptomları varsa daha yüksek inme riski altında olabileceğini söylüyor.
  • Depresyonun, bir kişinin felçten kurtulma yeteneğini de etkileyebileceğini ekliyorlar.
  • Uzmanlar ayrıca felç geçirmenin kişinin depresyon riskini de artırabileceğine dikkat çekiyor.

Depresyon felç geçirme riskinizi artırabilir ve felç geçirirseniz iyileşmenizi yavaşlatabilir.

İrlanda’daki Galway Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Robert Murphy liderliğindeki ve bugün Diary’de yayınlanan bir araştırmaya göre, depresyon belirtileri olan kişilerin felç geçirme olasılığı, bu tür belirtileri olmayanlara göre %46 daha fazlaydı. nöroloji.

Araştırmacılar yaş, cinsiyet, eğitim, fiziksel aktivite düzeyi ve diğer yaşam tarzı faktörlerini göz önünde bulundurarak sonuçlara vardılar.

Murphy bir basın açıklamasında, “Depresyon dünyanın her yerindeki insanları etkiler ve bir kişinin hayatında çeşitli etkileri olabilir.” Dedi. “Sonuçlarımız, depresif semptomların artmış inme riski ile ilişkili olduğunu ve riskin yaş gruplarında ve dünya genelinde benzer olduğunu gösteriyor.”

İnme ve Depresyon Çalışmasından Ayrıntılar

Çalışmaya Avrupa, Asya, Amerika, Orta Doğu ve Afrika’daki 32 ülkeden 26.877 yetişkin çalışma katılımcısı dahil edildi.

“Bu makale inme ve depresyonu anlamada büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor” dedi Dr. Las Vegas’taki Nevada Üniversitesi’nde sinirbilimci ve yardımcı doçent olan Dustin Hines, Healthline’a söyledi. “İnme öncesi depresyon bildiren yanıt verenler arasındaki istatistiksel olarak anlamlı fark, depresyondan muzdarip insan popülasyonunun ne kadar heterojen olduğu düşünüldüğünde daha da etkileyici.”

Araştırmacılar, inme geçiren 13.000 katılımcının %18’inde depresyon belirtileri olduğunu bildirdi. İnme geçirmemiş olanlar arasında depresyon prevalansı %14 idi.

Katılımcılara, iki veya daha fazla ardışık hafta boyunca üzgün, “mavi” hissetme veya moral bozukluğu gibi semptomlar da dahil olmak üzere, inmeden önceki 12 aydaki depresyon öyküleri soruldu.

OKU  Aşırı işlenmiş gıdalar bilişsel gerileme riskini nasıl artırabilir?

Araştırmacılar, depresyon katılımcılarının bildirdiği daha fazla semptom, inme risklerinin o kadar yüksek olduğunu bildirdi.

Araştırmacılar, örneğin, beş veya daha fazla depresyon semptomu bildirenlerin, hiçbir semptomu olmayanlara göre %54 daha fazla inme riskine sahip olduğunu söyledi.

Nedeniyle depresyon sağlığı etkileyebilir

“Araştırmalar, depresyonun yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı ve diyabet ile ilişkili risklerle ilişkili olabileceğini göstermiştir. Bu faktörler felç geçirme olasılığını artırabilir” dedi.

Waichler, Healthline’a “Depresyonda olan insanlar, fiziksel veya duygusal olarak kendilerine iyi bakmama eğilimindedir.” “Tıbbi sağlık sorunlarını görmezden gelme, düzgün yemek yememe veya uyumama ve ilaçlarını tutarlı bir şekilde almama olasılıkları daha yüksektir.”

Depresyondan muzdarip insanlar, felç geçirdikten bir ay sonra, depresyonda olmayanlara göre daha kötü sonuçlara sahip olma eğilimindeydiler.

New Jersey merkezli şirketin bağımlılık ve zihinsel klinik direktörü Megan Tangradi, “Bunun nedeni, depresyonun inme iyileşmesini olumsuz etkileyebilecek artmış iltihaplanma ve otonom sinir sistemi düzensizliği gibi fizyolojik değişikliklerle ilişkili olması olabilir” diyor. sağlık tedavi programı Sağlık ve İyileşmeye Ulaşın, Healthline dedi.

Depresyon felç geçirmiş insanları nasıl etkiler?

Waichler, “İnme hastalarıyla yaptığım çalışmalarda, felç geçirmiş insanlarda depresyonun nadir olmadığını gördüm” diye ekledi. “Bağımsızlık kaybı, fiziksel kısıtlamalar, öz bakım becerilerindeki kısıtlamalar ve potansiyel bilişsel ve dil eksiklikleri hem inme kurbanı hem de sevdikleri için yıkıcı olabilir. Bir kişi depresyonda olduğunda, rehabilitasyon sürecine tam olarak dahil olmak için gereken istekliliğini veya kararlılığını olumsuz etkileyebilir. Bu, felçten sonra iyileşmeyi engelleyebilir ve daha kötü bir sonuca yol açabilir.”

Bir nöropsikolog ve Beyninizi Önemsiyorum web sitesinin kurucusu olan PhD Karen Sullivan, çalışmadaki en büyük cevaplanmamış sorunun “İnme riskini artıran depresyon hakkında ne olduğunu” söyledi.

“Depresif belirtiler fiziksel, duygusal ve bilişsel belirtilerden oluşur. Sullivan, Healthline’a verdiği demeçte, hangi belirli öğelerin inme riski ile en güçlü şekilde ilişkili olduğunu anlamak çok yardımcı olacaktır. “Çalışma, düşük fiziksel aktivite gibi sonuçları etkileyebilecek depresyonla ilişkili ortak faktörleri hariç tutsa da, kötü beslenme, zayıf sosyalleşme, yetersiz bilişsel beceri uyarımı gibi sonuçları etkilemiş olabilecek depresyonla ilişkili birçok başka yaşam tarzı riski vardır. , iltihap, [and] Tıbbi tavsiyeye uyulmaması.”

OKU  Uzmanlar, endometriozisin yanlış anlaşıldığını ve daha iyi tedavi planlarına ihtiyaç olduğunu söylüyor

Sullivan, tıp uzmanları ve halkın bu çalışmadan alacağı en önemli çıkarımın, depresyon taramasının önemi olduğunu söyledi.

“Depresyonu tedavi etmek sadece bir kişinin yaşam kalitesini ve genel sağlığını iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda felç riskini de azaltıyor gibi görünüyor” dedi. “Depresyon ve inme arasında daha nedensel bir ilişki kurmak için geniş, uzun vadeli çalışmalar gerekiyor ve başarılı tedavinin riski azaltıp azaltmadığını bilmemiz gerekiyor.”

Hines, “Bir sonraki adım, muhtemelen metabolik bozukluklarla ilgili olan yaygın biyobelirteçleri aramak ve insanlara felç geçirmeden önce yardım etmeye çalışmaktır.” Dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir