Sağlık

FDA, menopoz semptomlarını ve sıcak basmaları tedavi etmek için yeni ilacı onayladı

FDA, menopoz semptomlarını ve sıcak basmaları tedavi etmek için yeni ilacı onayladı

Pinterest’te paylaş
  • FDA, menopoz sıcak basmalarının tedavisine yardımcı olabilecek bir ilacı onayladı.
  • İlaca Veozah denir ve sıcak basmaları için alternatif bir hormon tedavisi şeklidir.
  • Geleneksel olarak sıcak basmaları, esasen östrojen olan menopozal hormon tedavisi ile tedavi edilir.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), kadınlar için yeni bir ilacı onayladı Sıcak basmalardan kurtulma. Yeni ilaç Veozah, menopozun neden olduğu sıcak basmaları olarak da bilinen orta ila şiddetli vazomotor semptomları tedavi etmek için kullanılan oral bir ilaçtır. Bu yeni ilaç, sıcak basması semptomlarını tedavi etmek için geleneksel olarak kullanılan hormonal terapilere alternatif bir ilaç biçimini temsil ediyor.

Dr. Kathryn Rutenberg, New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde kadın doğum uzmanı ve kadın doğum uzmanı.

Sıcak basmalar nelerdir?

Sıcak flaş, harici bir kaynaktan kaynaklanmayan yoğun bir ısı hissidir.

Cilt kırmızılaşabilir ve sıcak basması da terlemeye neden olabilir. Gece terlemeleri, sıcak basmalarının bir çeşididir ve uykuyu bozabilir. Kadınlarda menopoz 45-55 yaşları arasında başlar ve yaklaşık 10 dakikada sıcak basması meydana gelir. Menopozdaki kadınların %80’i sıcak basması yaşıyor.

“Ateş basmaları birkaç saniyeden bir veya iki dakikaya kadar sürer. Beyne kan akışının azalmasına neden olur ve bunu yaşayan kadınlar için çok üzücüdür. Ateş basması yaşayan kadınların %25 ila 30’u şiddetli ateş basması yaşar, bu da günde yedi, sekiz veya dokuz sıcak basması olduğu anlamına gelir. Son derece rahatsız edici” dedi Dr. NYU Langone Health Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Orta Yaş Sağlığı ve Menopoz Merkezi’nin eş direktörü Samantha Dunham.

Veozah nasıl çalışır?

Veozah, orta ila şiddetli sıcak basması semptomlarını tedavi etmek için kullanılan oral bir ilaçtır. Beynin vücut ısısını düzenlemesinde rol oynayan NK3 reseptörüne bağlanarak ve aktivitesini bloke ederek çalışır.

OKU  Yüksek tansiyon, bazı insanlarda nevrotik davranışa katkıda bulunabilir

“Bu ilaç, yeni olan belirli bir etki mekanizması aracılığıyla çalışır. Dunham, yeni bir ilaç sınıfı ve keşfedilen ve anlaşılan tamamen yeni bir etki mekanizmasıdır” dedi. “Beyindeki termostatı normale döndürmeye yardımcı oluyor. Sıcak basmalar sırasında [proverbial] Termostat düzensiz hale gelir. Veozah bu termostatı sıfırlar ve sıcak basmaların sayısını önemli ölçüde azaltır.”

Veozah’ın hormon tedavisinden farkı nedir?

Veozah bir hormon tedavisi ilacı değildir ve bu nedenle hormonlarla tedavi edilemeyen kadınlar için idealdir. Geleneksel olarak sıcak basmaları, esasen östrojen olan menopozal hormon tedavisi ile tedavi edilir.

Dunham, “Östrojen, kemikleri güçlendirmek, kırıkları önlemek gibi pek çok şey için çok iyi çalışıyor ve menopozun idrar yolu sorunları için harika.” Dedi. “Ancak Veozah, pıhtılaşma riski daha yüksek olan veya östrojenle ilişkili kanser geçmişi olan kişiler gibi östrojen alamayan kişiler için harika.”

Rutenberg, “Hormon tedavisi, vazomotor semptomlar nedeniyle zayıf düşen birçok kadın için etkili bir tedavi olsa da, genellikle felç, kalp krizi ve kan pıhtılaşması riski taşıyan kişiler için reçete edilmez.” Dedi. “Ayrıca meme ve endometrial kanser gibi östrojen/progesterona duyarlı olduğu bilinen veya şüphelenilen kanserleri olan kadınlar için de uygun değildir.”

Veozah güvenli mi?

Veozah, günde bir adet 45 miligram hap içeren ve her gün aynı saatte alınan oral bir ilaçtır. Bir doz atlanırsa veya normal zamanında alınmazsa, hastalar mümkün olan en kısa sürede almalı ve ertesi gün normal programlarına dönmelidir.

Klinik çalışmalarda ilacın güvenliğini sağlamak için önlemler alınmıştır. Randomize kontrollü klinik araştırmalar, 12 haftalık günde bir kez Veozah tedavisinin ardından plaseboya kıyasla etkinlik gösterdi. Çalışmalar daha sonra güvenliği kontrol etmek için bir yıl uzatıldı.

OKU  Stresli bir işte daha uzun saatler depresyon riskini etkileyebilir

Rutenberg, “Sonuçlar hem etkinlik hem de güvenlik açısından çok umut verici” dedi. “En büyük risk, karaciğer fonksiyon testlerinde bir artış gibi görünüyor. Bu nedenle, ilk yıl boyunca temel ve üç ayda bir karaciğer testinin izlenmesi önerilir.”

Rutenberg, bu ilacın siroz gibi karaciğer hasarı olan veya son dönem böbrek hastalığı olan hastalar için uygun olmadığını sözlerine ekledi. Veozah’ın en yaygın yan etkileri arasında karın ağrısı, ishal, uykusuzluk, sırt ağrısı, ateş basması ve karaciğeri etkileyen yüksek hepatik transaminazlar bulunur.

Dr. Jennifer Wu, MD ve Lenox Hill Hastanesinde Kadın Doğum/GYN. “Veozah bir hormon değildir ve menopoz tedavi planına hoş bir katkı olacaktır.”

Dunham, “Gerçekten iyi bir güvenlik profiline sahip,” diye ekledi. “Ve bir yıla kadar sürebileceği onaylandı. Sıcak basmalar yedi ila 10 yıl arasında sürebilir, bu yüzden kullanımın ilk yılında nasıl performans gösterdiğini görmek için harika bir başlangıç ​​olduğunu düşünüyorum.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir