Sağlık

Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Pinterest’te paylaş
Valentina Barreto/Stocksy
  • Yeni araştırmalar, daha erken ilk doğum, daha fazla sayıda canlı doğum ve kadınlarda daha yüksek atriyal fibrilasyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve inme riski ile daha genç yaşta adet görmeye başlama arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.
  • Dikkate alınması gereken geleneksel kardiyovasküler risk faktörleri (yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, obezite vb.) olmakla birlikte, hamilelik sırasındaki sorunlar ve menopoz sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler gibi kadınlara özgü dikkate alınması gereken risk faktörleri vardır.
  • Kadınların, kalp problemleri geliştirme risklerini azaltmak için gerekli adımları atabilmeleri için geleneksel ve üreme faktörleri de dahil olmak üzere risk faktörlerinin farkında olmaları önemlidir.

Üzerinde 60 milyon kadın Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi bir kalp rahatsızlığı ile yaşamak. Kardiyovasküler sorunların nedenleri, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve obeziteden üreme sağlığına kadar uzanmaktadır.

yeni bir göre öğrenmek bu hafta içinde yayınlandı Amerikan Kalp Derneği DergisiDaha erken ilk doğum, daha fazla sayıda canlı doğum ve daha genç yaşta adet görmeye başlama, kadınlarda kalp problemleri riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Araştırmacılar özellikle bu üreme faktörlerine ve bunların aşağıdaki kalp rahatsızlıklarıyla ilişkisine baktılar: atriyal fibrilasyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve inme.

Dr. Çalışmanın kıdemli yazarı Fu Siong Ng, Londra Imperial College Ulusal Kalp ve Akciğer Enstitüsü’nden yaptığı açıklamada. “Kadınların mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlamak için bu faktörleri daha iyi anlamamız gerekiyor.”

Üreme geçmişi ve kalp sağlığı arasındaki ilişki hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Üreme Faktörleri ve Kardiyovasküler Hastalık

Kardiyologlar, üreme sağlığı ile kardiyovasküler sağlık arasında güçlü bir bağlantı olduğu konusunda hemfikirdir.

OKU  NFL oyuncusu Damar Hamlin, kalp durmasının ardından nefes alıyor ve kendi kendine konuşuyor

Dr. John Higgins, UTHealth Houston’daki McGovern Tıp Okulu’ndan bir kardiyolog.

Örneğin, erken veya 12 yaşından önce adet görmeniz, obezite ve obezite ve metabolik sendrom ile ilişkilidir. Aslında, hem adetin erken başlangıcı hem de geç menopoz (yani, ömür boyu östrojene daha uzun süre maruz kalma), koroner arter hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Bunlara ek olarak, daha fazla canlı doğum yapmak daha yüksek BMI, kan basıncı ve kan şekeri, toplam kolesterol ve trigliseritler ile bağlantılı olduğunu ekledi Dr. Higgins ekledi.

Kadınların yaşamları boyunca yaşadıkları fizyolojik değişimler de kalp sağlığında önemli rol oynuyor.

Dr. Staten Island Üniversite Hastanesi nükleer kardiyoloji direktörü Supreeti Behuria, Healthline’a söyledi. “Bu fizyolojik değişiklikler, yüksek kolesterol, insülin direnci ve kilo alımı gibi kardiyovasküler hastalık için ‘geleneksel’ risk faktörlerini ‘arttıran’ hormonal değişiklikleri içerir.

Bu değişiklikler ayrıca vücudun daha iltihaplı bir duruma girmesine ve kanın pıhtılaşmasını artırmasına neden olur. Hamilelik sırasında vücut 9 ay boyunca bu değişikliklere maruz kalıyor ve çoğul gebeliklerde vücut bu değişikliklere birden çok kez maruz kalıyor ve bu durum KVH riskini artırabiliyor. Beheria’yı ekledi.

Ek risk faktörleri

Dr. Behuria.

Bununla birlikte, kadınlara özgü dikkate alınması gereken risk faktörleri vardır.

Bunlar adetin çok erken ya da çok geç başlaması, gebelik diyabeti ya da gebelik ve menopoz dönemindeki yüksek tansiyon gibi gebelik sorunlarıdır. Menopoz tek başına kalp hastalığına neden olmaz, ancak menopoz sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler kalp hastalığı riskinizi artırabilir, Dr. Behuria.

Kadınlar için diğer risk faktörleri Polikistik over sendromu veya hormon replasman tedavisi. Bazı kemoterapi meme kanserini tedavi etmek için kullanılması da riski artırabilir.

doktor Higgins, kadınların belirli risk faktörlerinin kardiyovasküler hastalık riskini artırdığının farkında olmaları gerektiğini açıkladı:

OKU  Erken doğum için FDA onaylı bu ilaç neden geri çekiliyor?

Preeklampsi, gestasyonel hipertansiyon, gestasyonel diyabet, erken menopoz (40 yaşından önce), sedef hastalığı, romatoid artrit (RA) ve lupus gibi çifte KKH riski ile ilişkili kronik inflamatuar hastalıklar.

Getirmek

Yeni bir çalışma, kadınların üreme geçmişi ile kalp sağlığı arasında bir bağlantı buluyor.

Araştırmacılar, daha erken bir ilk doğuma sahip olmanın, daha fazla sayıda canlı doğum yapmanın ve daha genç yaşta adet görmeye başlamanın, artmış kardiyovasküler risk altındaki kadınlarda daha yüksek atriyal fibrilasyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve inme riski ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır. hastalık.

Hem geleneksel kardiyovasküler risk faktörlerinin (obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol) hem de kadınlara özgü risk faktörlerinin farkında olmak, kadınların genel sağlıklarını korumaları için çok önemlidir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

FDA, menopoz semptomlarını ve sıcak basmaları tedavi etmek için yeni ilacı onayladı

Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir