Sağlık

Fentanil aşısı neden opioid salgını için oyunun kurallarını değiştirebilir?

Fentanil aşısı neden opioid salgını için oyunun kurallarını değiştirebilir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, bir fentanil aşısının sıçanlarda yapılan bir klinik deneyde umut vaat ettiğini söylüyor. Luis Velasco/Stocksy
  • Araştırmacılar, yeni bir aşının fentanilin bir kişinin beynine girmesini önleyerek umut vaat ettiğini söylüyor.
  • Aşının aşırı dozları azaltmaya ve bağımlılığın iyileşmesine yardımcı olabileceğini söylüyorlar.
  • Ancak uzmanlar, yeni aşının yalnızca fareler üzerinde test edildiği, bu nedenle insanlar üzerindeki etkinliği konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.
  • Ayrıca aşı olan kişilerin diğer opioidlere geçebileceğini de belirtiyorlar.

Araştırmacılar, fentanilin beyne girmesini engelleyen ve yüksek etkilerini ortadan kaldıran çığır açan bir aşı geliştirdiklerini söylüyorlar.

Araştırmacılar, aşının ülkedeki opioid krizini çözmek için önemli etkileri olabileceğini söyledi.

Pharmaceutics dergisinde yayınlanan çalışma, Houston Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütüldü. İçinde bilim adamları ekibi, aşının beyne girme yeteneğini bloke ederek sentetik opioid fentanili hedef aldığını bildirdi.

Ekip, opioid kullanım bozukluğunun (OUD) tedavi edilebilir olduğunu, ancak uyuşturucu bağımlısı kişilerin tahminen %80’inin tedaviden sonra nüksettiğini söyledi.

Araştırmacılar yaptıkları açıklamada, aşının “daha zamanında veya talepte bulunamayacağını” söylediler.

Araştırmacılar, “Her gün 150’den fazla insan, eroinden 50 kat ve morfinden 100 kat daha güçlü olan fentanil de dahil olmak üzere aşırı dozda sentetik opioidlerden ölüyor” dedi. “Yaklaşık 2 miligram fentanil (iki pirinç tanesi büyüklüğünde) tüketimi, kişinin boyuna bağlı olarak muhtemelen ölümcüldür.”

Araştırmacılar, aşının laboratuvar çalışmalarına katılan farelerde herhangi bir olumsuz yan etkiye neden olmadığını söyledi. Ekip yakında insan klinik deneylerine başlamayı planlıyor.

Çalışmanın baş yazarı ve araştırma görevlisi Colin Haile, “Aşımız, alınan fentanile bağlanan ve beyne girmesini önleyerek böbrekler yoluyla vücuttan atılmasına izin veren anti-fentanil antikorları üretebilir.” Açıklamada, Houston Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve UH Drug Discovery Institute’un kurucu üyesi olduğunu söyledi. “Böylece kişi öforik etkileri hissetmeyecek ve ayık olmak için vagona geri dönebilecek.”

Fentanilin Tehlikeleri

Fentanil özellikle tehlikelidir çünkü genellikle kokain, metamfetamin gibi sokak uyuşturucularına ve oksikodon ve hidrokodon/asetaminofen hapları gibi diğer opioidlere ve hatta Xanax gibi sahte benzodiazepinlere eklenir.

OKU  65 yaş üstü kişilerde bunama prevalansı neredeyse üçte bir oranında azaldı

Sonuç olarak, genellikle fentanil aldıklarının farkında olmayan kişiler ölebilir veya fentanil bağımlısı hale gelebilir.

doktor William Soliman, Tıbbi İşler Akreditasyon Konseyi’nin Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanıdır. Healthline’a aşıyla karşılaştırılabilecek hiçbir şeyin şu anda mevcut olmadığını söyledi.

Soliman, “Bir hedef opioidi tanıyan antikorlar üretmesi açısından diğer aşılara benzer şekilde çalışır.” Dedi. “Anti-fentanil antikorları, fentanil ve türevlerine özgüdür ve morfin gibi opioidlerle herhangi bir çapraz reaksiyon göstermemiştir, bu da aşılanmış bir hastanın diğer opioidlerle tedavi edilebileceği anlamına gelir.”

Fentanil aşısı nasıl kullanılabilir?

Araştırma profesörü ve Montana Üniversitesi Çeviri Tıbbı Merkezi direktörü Jay Evans, Healthline’a aşının birden fazla kullanımı olabileceğini söyledi.

Evans, “Aşı, opioid kullanım bozukluğu olan kişilere, tedavi ararken bırakmalarına ve nüksetmemelerine yardımcı olmak için verilebilir.” Dedi. “Aşı, kazara veya kasıtlı olarak fentanile maruz kalma riski taşıyan kişilerde aşırı dozu önlemek için de kullanılabilir.”

doktor Ohio, Salem’den bir pratisyen hekim olan Mike Sevilla, Healthline’a, aşının yalnızca bağımlılık yapan yüksekleri önleme yeteneğinden değil, aynı zamanda aşırı dozlardan sonra hayat kurtarabileceğinden de etkilendiğini söyledi.

Aşının fentanil bağımlısı insanlar için iyileşme sürecini kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi.

Sevilla, “Tarihsel olarak, madde bağımlılığı bozuklukları için ilaç tedavisi, gerçekten zorlu olabilen katı bir rejimi izleyen hastalara dayanıyordu.” Dedi. “Bağımlılık tedavisi için bu ilaçlardan bazılarına erişim, kişinin nerede yaşadığına, tedavi kliniğine nasıl ulaşılacağına ve diğer sosyal sağlık faktörlerine bağlı olarak zor olabilir. Potansiyel olarak bağımlılığı tedavi edecek bir aşının oyunun kurallarını değiştirebileceğine inanıyorum.”

Fentanil aşısı hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç var

Bazı uzmanlar, aşıyı bir buluş olarak adlandırmakta hâlâ yetersiz.

“Hayvan temelli bir çalışmada bu atılımı görüyor olmamız, etkinliğinin insanlara da yansıdığı anlamına gelmiyor” dedi Dr. Sinirbilimci ve biyoteknoloji geliştiricisi SyneuRx’in kurucu başkanı Emil Tsai, Healthline’a söyledi. “Türler arasındaki biyolojik farklılık, güvenilmez transfer sonuçlarına yol açabilir.

OKU  Kilo Kaybı: Doktorlar, obezitesi olan kişilere etkisiz tavsiyeler verme eğilimindedir.

Tsai, “Bu bilinmeyen dışında, çalışmada şüphe duyduğum bazı noktalar var.” Dedi. “Sonuçların neden erkek farelerde dişi farelere göre daha etkili olduğu açık değil. Ayrıca, bu ilacı yalnızca fentanile duyarlı yapma kararı, opioid bağımlısı olanlarla savaşmak için çok az şey yapıyor, çünkü onlara başka opioid ilaçları arama fırsatı bırakıyor.

Tsai, aşının iyileşmenin yalnızca bir kısmını ele aldığını söyledi.

Tsai, “Bağımlılığın tam boyutunu ele almak önemlidir.” Dedi. “Biyolojik yöntemlere başvurmak yamalı bir çözümdür. Sorunun tamamını ele almıyor. Uyuşturucu veya alkol bağımlılarının iyileşmek için danışmanlığa ve zihinsel esenliğe ihtiyacı var.”

İnsanlar neden fentanil aşısından kaçınabilir?

doktor Ulusal Başkent Zehir Merkezi’nde tıbbi bir toksikolog ve yönetici olan Kelly Johnson-Arbor, Healthline’a aşının diğer opioidlere yönelik olmadığını ve bazı kişilerin aşılara iliştirilen yanlış damgalama nedeniyle onlardan kaçınabileceğini söyledi.

Johnson-Arbor, “Fentanil aşısı için takviye aşılarının da gerekli olması muhtemeldir, bu da aşılanmış bireylerin fentanil aşırı dozuna karşı ömür boyu bağışıklığa sahip olmayabileceği ve aşının insanlardaki etki süresi ve güvenliğinin henüz değerlendirilmesi gerektiği anlamına gelir” dedi. “Takviye aşılarına duyulan ihtiyaç, aşılanmış bireylerin sağlık sistemine düzenli olarak yeniden girmeleri gerektiği anlamına gelir; bu, opioid kullanım bozukluğu olan bazı kişiler için zorlayıcı olabilir.”

Johnson-Arbor, bunların hiçbiri aşının iyi bir fikir olmasını engellemez dedi.

“Genel olarak, fentanil aşısı, opioid kullanım bozukluklarının önlenmesi ve tedavisinde umut verici bir ilerlemedir, ancak yine de daha kapsamlı insan çalışmaları ve bu ülkenin mevcut sosyal ve politik ortamında kabul edilebilirliğinin değerlendirilmesi gerekmektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir