Sağlık

Tansiyon ilacı alan kişilerde bunama geliştirme olasılığı daha düşük olabilir

Tansiyon ilacı alan kişilerde bunama geliştirme olasılığı daha düşük olabilir

Pinterest’te paylaş
MoMo Productions/Getty Images
  • Araştırmacılar, yüksek tansiyon ilacı alan kişilerin ilacı almayanlara göre daha düşük bunama riskine sahip olup olmadığını belirlemek için 28.000’den fazla kişiyi içeren klinik çalışmalardan elde edilen verileri analiz etti.
  • 65 yaş üstü her 10 kişiden birinde bunama var.
  • Tansiyon ilaçları vücuttaki ana arterlerin daralmasını veya tıkanmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Buna göre Hastalık Kontrol ve Önleme MerkezleriYüksek tansiyon (hipertansiyon), özellikle orta yaşta kontrolsüz tansiyonu olan kişilerde demans için önemli bir risk faktörüdür.

Ancak yüksek tansiyonu daha sonraki yaşamda tedavi etmek bu riski azaltabilir mi?

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden (UNSW) yapılan yeni araştırma, bunun yapılabileceğine dair en güçlü kanıtı gösteriyor.

Çalışma, tansiyon ilaçlarının demans riski üzerindeki etkilerini inceledi.

UNSW Sydney’de doçent ve George Enstitüsü’nde demans program lideri olan Ruth Peters, “Özellikle orta yaşta (40 ile 65 yaşları arasında) yüksek kan basıncının, yaşamın ilerleyen dönemlerinde demans geliştirme riskimizi artırdığını zaten biliyoruz.” Healthline, Küresel Beyin Sağlığı Girişimi olduğunu söyledi.

doktor Çalışmanın baş yazarı Peters, yaşlı erişkinlerde kan basıncını düşürmenin bunama riskini azaltıp azaltmayacağı konusunda “bazı belirsizlikler” olduğuna dikkat çekti.

Bu nedenle Peters ve ekibi, kan basıncını düşüren ilaçlar (antihipertansifler) alan kişilerin demans geliştirme riskinin plasebo/sahte tedavi alanlara göre daha düşük olup olmadığını araştırmaya karar verdi.

“Yaşlı yetişkinlerde kan basıncını düşürmeye yönelik beş büyük klinik denemeden elde edilen verileri birleştirdik” dedi.

Yüksek tansiyonu azaltılmış bir riskle tedavi etmek

Bu çalışma için araştırmacılar, 20 farklı ülkede ortanca yaşı 69 olan ve yüksek tansiyon öyküsü olan 28.000’den fazla kişiden alınan bilgileri içeren beş çalışmadan elde edilen verilerin bir meta-analizini gerçekleştirdiler. Bu popülasyonda takip ortalama dört yıl sürmüştür.

İlaçla kan basıncında sürekli düşüş olan kişilerin bunama gelişme riskinin yaklaşık %13 oranında azaldığını bulmuşlardır.

Peters yaptığı açıklamada, “Tedavinin, bu yaşlı popülasyonda kan basıncında sürekli düşüşle ilişkili olan demans olasılığını azaltmada önemli bir etkisi olduğunu bulduk.” Dedi.

OKU  Alonzo Mourning: NBA yıldızı böbrek hastalığından nasıl kurtuldu?

Peters’e göre, sonuçlar, ne tür bir tedavinin kullanıldığına bakılmaksızın, kan basıncının düşmesi ile demans riskinin azalması arasında “geniş bir doğrusal ilişki” olduğunu ima ediyor.

“Bu, yaşlı erişkinlerde kan basıncını düşürmenin bunama riskini azalttığına dair bugüne kadarki en güçlü kanıttır” dedi.

Kan basıncı demans riski ile nasıl ilişkilidir?

doktor New York’taki Northwell Health’in bir parçası olan Queens’teki Long Island Yahudi Orman Tepeleri’nde nöroloji şefi olan Bibhuti Mishra, kan basıncının uzun süredir kan basıncının daralmasına veya daralmasına yol açan üç veya dört ana risk faktöründen biri olarak kabul edildiğini açıkladı. denilen kan akışını engeller lipyalinoz.

“Bu, küçük ve orta büyüklükteki arteriyollerin (küçük arterler) duvarlarında bir yağ (lipo) ve protein (hiyalin) karışımının birikmesi için kullanılan terimdir” diye açıkladı Dr. Mishra.

Bu durumun bu arterlerdeki kan akışının daralmasına ve tıkanmasına neden olduğunu söyledi.

Mishra, “Bu işlem, küçük ve laküner çizgiler olarak adlandırılan çok sayıda küçük çizgiye neden olabilir.” Dedi.

“Yeterli sayıda arteriyol bloke olduğunda, beyne giden kan akışının azalmasıyla küresel beyin ağı işlevi bozulur ve bunama belirtileri ve semptomlarıyla sonuçlanır” diye devam etti.

Birçok güvenli ilaç tedavisi seçeneği mevcuttur

“Her ilacın farklı bir güvenlik profili vardır” dedi Dr. New York’taki Staten Island Üniversite Hastanesi’nde nükleer kardiyoloji direktörü Supreeti Behuria.

Yüksek tansiyonu tedavi etmek için birinci basamak ilaçlar için birçok seçenek olduğunu ve herkesin kendileri için en güvenli ve en etkili ilacı bulmak için doktorlarıyla birlikte çalışmasının önemli olduğunu kaydetti.

doktor Behuria, yüksek tansiyonu kontrol etmenin “kesinlikle” ilişkili hastalıklara yakalanma riskini azalttığını vurguladı.

“Bir çalışma neşter Sistolik kan basıncında 5 mmHg (milimetre cıva) bir azalmanın, dört yıllık bir takipte majör kardiyovasküler olayların göreceli riskini ortalama yüzde 10 azalttığını gösterdi” dedi.

OKU  Düzensiz Beslenme ve Mikrobiyota Etkisi

Behuria, kan basıncını “hedefte” tutmanın da felç ve böbrek hastalığı riskini azalttığını da sözlerine ekledi.

Yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir

UCI Health’in California, Orange County’deki Susan Samueli Bütünleştirici Enstitüsü’nde kardiyolog olan Elizabeth H. Dineen, yaşam tarzı değişikliklerinin kan basıncını önemli ölçüde azaltabileceğini vurguladı.

“Her yaşam tarzı değişikliğinin kan basıncını en az birkaç mmHg, hatta daha fazla düşürdüğü gösterildi” dedi.

Aşırı kilolu/obez iseniz kilo vermek, fiziksel aktiviteyi artırmak, diyetinizdeki tuzu azaltmak ve DASH diyetine odaklanmak (meyve ve sebzelerde yüksek, potasyumda yüksek, tuzda düşük yiyecekler), alkol tüketimini sınırlamak gibi şeyler “Dr. Yemek devam etti.

Demans ve Alzheimer için yaş hala en önemli risk faktörüdür

Alzheimer’s Drug Discovery Foundation’da Yaşlanma ve Alzheimer’ı Önleme Direktör Yardımcısı olan Doktora Betsy Mills, “Yaş, Alzheimer hastalığı için bir numaralı risk faktörüdür” dedi.

dr’a göre Mills, Alzheimer hastalığı olan 65 yaş üstü yaklaşık 10 kişiden birine sahiptir.

“80’lerin üzerinde yaklaşık üçte bir oranında artar” dedi. “Yaş dışında, bunama riski genetik (ApoE4 geni) ve çevresel/yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanmaktadır.”

Diyabet, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi kardiyometabolik hastalıkların hepsinin artan vasküler demans ve/veya Alzheimer hastalığı riskiyle bağlantılı olduğunu ekledi.

Mills, “Bu kardiyovasküler ve metabolik hastalıkları orta yaşta geliştirenler için, özellikle de uzun süre uygun şekilde yönetilmezlerse, risk en büyük gibi görünüyor” dedi.

nihai sonuç

Araştırmacılar, yüksek tansiyon için ilaç alan kişilerin, almayanlara göre daha düşük bunama riskine sahip olup olmadığını öğrenmek için 28.000’den fazla kişinin katıldığı klinik çalışmalardan elde edilen verileri analiz etti.

Uzmanlar, kan basıncını tedavi etmek için birçok güvenli ilaç olduğunu söylüyor, ancak yaşam tarzı değişiklikleri önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Ayrıca, orta yaşta diyabet veya kardiyovasküler hastalık geliştiren insanlar için riskin en yüksek olduğunu söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir