Sağlık

Ketamin ve psikolojik terapi, şiddetli alkol kullanım bozukluğu olan kişilere yardımcı olabilir

Ketamin ve psikolojik terapi, şiddetli alkol kullanım bozukluğu olan kişilere yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, psikoterapi ile birlikte ketaminin alkol kullanım bozukluğu olan kişilere yardımcı olabileceğini söylüyor. Justin Paget/Getty Images
  • Araştırmacılar, depresyon ve diğer durumları tedavi etmek için ilaç ketamininin kullanımını incelediler.
  • Artık uzmanlar, ketaminin ciddi alkol kullanım bozukluğu olan kişilere yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Bir çalışmada araştırmacılar, psikolojik terapi ile birlikte ketamin verilen katılımcıların diğer gruplardan daha uzun süre ayık kaldığını söyledi.
  • Uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde alkol kullanım bozukluklarının arttığını ve yeni tedavilere ihtiyaç olduğunu söylüyor.

İngiltere’deki araştırmacılar, alkol kullanım bozukluklarını tedavi etmek için ilaç ketamin kullanmanın etkinliğini belirlemek için bir 3. aşama klinik deney başlatıyorlar.

Exeter Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından düzenlenen çalışma, Birleşik Krallık’taki yedi tesiste şiddetli alkol kullanım bozukluğu olan 280 kişiyi kapsayacak.

Çalışma, Exeter ekibi tarafından Ocak 2022’de yayınlanan ve düşük dozda ketaminin psikolojik terapi ile birleştirilmesinin ciddi alkol kullanım bozukluğu (AKB) olan kişilerin daha uzun süre ayık kalmasına yardımcı olabileceğini öne süren araştırmaya dayanıyor.

Araştırmacılar, klinik çalışmalarının, insanlarda ve hayvanlarda anestezik olarak kullanılan bir ilaç olan düşük dozda ketaminin terapi ile birleştirildiğinde nüksetmeyi önlemede etkili olup olmadığını inceleyen türünün ilk örneği olduğunu söyledi.

Çalışmanın baş yazarı ve Exeter’de Psikofarmakoloji Profesörü Celia Morgan, “Alkolizm yaşamı mahvediyor ve insanların kilo vermesine yardımcı olacak yeni yollara acilen ihtiyacımız var” dedi. “Kontrollü, düşük dozda ketaminin psikolojik terapi ile birleştirilmesinin, insanların alkolden plasebodan daha uzun süre uzak durmasına yardımcı olabileceğini bulduk.”

Morgan, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu son derece cesaret verici, çünkü tipik olarak dört kişiden üçünün alkolü bıraktıktan sonraki 6 ay içinde ağır içmeye döndüğünü görüyoruz, bu nedenle bu sonuç büyük bir gelişmeyi temsil ediyor” dedi.

Araştırmacılar ne buldu?

Araştırmada, araştırmacılar, daha önce içki içme sorunları olan ve o sırada içki içmeyen 96 kişiyi inceledi.

Araştırmacılar, terapi ile birlikte ketamin alan katılımcıların, takip eden 6 ay boyunca 180 günün 162’sinde tamamen ayık kaldıklarını bildirdi. Araştırmacılar, yüzde 87’lik yoksunluk oranının “diğer gruplardan önemli ölçüde daha yüksek” olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, çalışmanın sonunda, grubun plasebo alan katılımcılara göre tamamen yoksun kalma olasılığının 2,5 kattan fazla olduğunu bildirdi.

OKU  Kalp Sağlığınızı İzlemenize Yardımcı Olabilecek 5 Apple Watch Özelliği

“Bu çok ilginç bir çalışma” dedi Dr. Monty Ghosh, bir bağımlılık uzmanı ve Kanada’daki Alberta Üniversitesi Hastanesi’nde klinik yardımcı doçent. “Bence bu çalışma, ketaminin AUD tedavisinde büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. AUD, yönetim gerektiren karmaşık bir durumdur ve iştahı ve ruh sağlığının yönlerini yöneten bir yaklaşım anahtardır ve ketamin her ikisini de hedefliyor gibi görünüyor.

Naltrekson veya akamprosat gibi diğer tedavi biçimleriyle karşılaştırmalı bir çalışmanın olmaması dikkat çekicidir. AUD’li insanlar için en iyi yaklaşımın ne olacağını daha iyi anlamak için karşılaştırmalı çalışmalar önemli olacaktır, “dedi Ghosh Healthline’a.

“Gelecekte araştırılması gereken bir diğer husus, ketaminin genel olarak alkol tüketimini azaltmaya yardımcı olup olmadığıdır. Çoğu zaman alkol tüketimini tamamen durduramıyoruz, bu yüzden tüketimi azaltabilen ilaçlar, maddelerin tam zararlarını azaltacak bir yere sahip.

Ghosh, “Son olarak, psikososyal danışmanlık ve terapinin terapötik önemini vurgulamak önemlidir.” Dedi. “Bu test, buna neden ihtiyacınız olduğunu bir kez daha gösteriyor.”

Ketamin’e yakından bakış

Ketamin ayrışmayı indükler ve sedasyon ve ağrı kesici sağlar.

Ketamin onlarca yıldır eğlence amaçlı bir ilaç olarak kullanılmasına rağmen, son yıllarda ketaminin depresyon tedavisi olarak keşfedilmesi için bir ivme kazandı.

İngiltere rehabilitasyon kliniği Delamere’nin kurucusu ve CEO’su Martin Preston, Healthline’a ketaminin dissosiyatif etkilerinin alkol bağımlılığı ile uğraşan insanlar için bir artı olabileceğini söyledi.

Preston, “Doğru miktarlarda ketamin, tedavinin yanında bir antidepresan görevi görebilir ve alkol bağımlılığıyla ilişkili ağrı veya depresif duyguları engellemeye yardımcı olabilir” dedi. “İki faktörün kombinasyonunun alkol bağımlılığı tedavisinde birlikte iyi çalışmasının bir nedeni, ketaminin düşük ila orta dozlarda düşünce modellerimizi değiştirebilmesi veya kullanıcıların nüksetme için tetikleyiciler olarak ilişkilendirdiği anıların yeniden dengelenmesini engelleyebilmesidir.”

“Bu, alkoliklerin psikolojik terapilerinin bir parçası olarak yeni bilgilere daha açık olmalarına ve alkolün yoluna girdiğine dair depresif düşüncelerle gölgelenmeden iyileşme sürecini çok daha etkili bir şekilde başlatmalarına neden olabilir. dedi.

Preston, ketaminin kısa vadede yardımcı olabileceğini, ancak tedavinin daha uzun vadeli bir dengeleyici görevi gördüğünü ekledi.

“Bağımlılık tedavisinde farklı şeylere farklı bakmak önemli bir bileşen olsa da, kimyasal olarak tetiklenen ayıklık, kısa vadede uzun vadede mutlaka işe yaramayabilir. Deneyimlerimize göre, bir alkol bozukluğunun üstesinden etkili bir şekilde gelenler, sorunları üzerinde çalışmaya istekli olanlar ve iyileşmeleri boyunca aktif kalanlardır” dedi Preston.

OKU  Bir Olimpiyatçı gibi uyumak ister misiniz? Tıpkı altın madalyalı Gabby Thomas'ın yaptığı gibi

Yeni tedaviler gerekli

doktor Novamind’in akıl sağlığı klinikleri ve araştırma merkezlerindeki madde kullanım bozukluğu programlarının yöneticisi Amy de la Garza, Healthline’a madde bağımlılığıyla başa çıkmanın yeni yollarını bulma zamanının geldiğini söyledi.

“başlangıcından beri [COVID-19] De la Garza, Healthline’a verdiği demeçte, pandemi sırasında, riskli içki içmede ve alkol kullanım bozukluğuna dönüşmede çarpıcı bir artış gördük” dedi. “Madde kullanım bozukluğu tedavisi araç setimizde birçok araç var… Yine de sonuçlarımız iyileşmiyor ve gerçekten de sayımız artıyor. Bu son derece zor teşhisten mustarip hastalara ve ailelere sunmak için bütünlük içinde yeni araçlar bulmalı ve kullanmalıyız.”

doktor Delix Therapeutics’in baş bilim sorumlusu Kurt Rasmussen, Healthline’a yeni tedavilere “çok ihtiyaç duyulduğunu” ve ketaminin, bir kişinin beynini iyileştirmek için nöronların büyümesine yardımcı olmak için alkolden zarar görmüş beyin bölgelerinde çalışabileceğini söyledi.

Ancak kontrolsüz kullanımın sorunlu olabileceğini ve doğru terapistin katılımıyla birlikte doğru dozların uygulanmasının önemli olduğunu da söyledi.

“Ketamin güçlü bir ilaçtır. İyi bir terapistin bu gücü en iyi şekilde nasıl kullanacağını ve tuzaklardan nasıl kaçınacağını anlaması gerekir” dedi. “Ketaminin nöronların yapısını nasıl ve ne zaman etkilediğini ve psikoterapiyi kullanmak için en iyi zamanın ne zaman olduğunu bilmesi gerekiyor.”

“Örneğin, psikoterapinin, ketaminin sarhoş edici, dissosiyatif etkilerinin etkili olduğu zaman diliminin dışında, ancak beynin nöroplastisite penceresi içinde verilmesi gerekir” dedi.

O Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Amerika Birleşik Devletleri’nde aşırı içki içmenin yılda 95.000 ölüme neden olduğunu söylüyor.

Ajans, erkeklerin günde en fazla iki kadeh, kadınların ise günde birden fazla içki içmemesini tavsiye ediyor. Hamile olan veya belirli ilaçları kullanan kişiler hiç içmemelidir.

Alkol sorunu olduğunu düşünen kişiler, tedavi ve önleme hakkında daha fazla bilgi için Adsız Alkolikler ile iletişime geçebilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir