Sağlık

2024’te öncelik verilecek 7 koruyucu kalp kontrolü

2024'te öncelik verilecek 7 koruyucu kalp kontrolü

Pinterest’te Paylaş
Sağlık uzmanları, önleyici kalp taramalarının kalp sağlığınızı değerlendirmenin ve potansiyel riskleri erken tespit etmenin en iyi yolu olduğunu söylüyor. FG Ticareti/Getty Images
 • Birinci basamak doktorunuzun yapacağı standart testler kalp sağlığınızı değerlendirebilir.
 • Taramalar ve yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla kalp sağlığınızı iyileştirmek mümkündür.
 • Uzmanlar, 2024 yılında öncelik verilmesi gereken en önemli koruyucu kalp muayenelerini sunuyor.

2024 yaklaşırken ve sağlıklı yaşamla ilgili hedefleri düşünürken, kalp sağlığınıza öncelik vermenin tam zamanı.

“Taramalar kalbinizi değerlendirmenin en iyi yoludur” dedi Dr. Manhattan Göz, Kulak ve Boğaz Hastanesi’nde spor kardiyoloğu olan Christopher Tanayan.

“Özellikle olanlar için [over] Healthline’a “35 yaşındayım ve ailede ciddi kalp hastalığı öyküsü var” dedi.

Ancak kardiyak tarama toplumun farklı alt gruplarına göre değişiklik gösterebilir.

Tanayan, “Örneğin, yarışmalı sporcuların kardiyak değerlendirmesinde EKG ve eko gibi testler başka kriterlerle birlikte yer alabilirken, genel olarak sağlıklı olan ve orta yaşlara giren bir kişinin sadece kan testlerine ihtiyacı olabilir.” dedi.

2024 için 7 koruyucu kalp kontrolü

Hangi önleyici muayenelerin sizin için en anlamlı olduğundan emin değil misiniz? Uzmanlar ilk 7’yi sıraladı.

Tıbbi geçmiş

Birinci basamak doktorunuz, dahiliye uzmanınız veya pratisyen hekiminiz, ailenizin tıbbi durum geçmişini ve diyet, egzersiz ve madde kullanımı gibi yaşam tarzı uygulamalarınızı içeren bir tıbbi geçmişi alacaktır.

“Bu muhtemelen sahip olduğumuz en basit ama en uygun maliyetli tarama aracıdır çünkü (a) ucuzdur, (b) yapılması kolaydır, (c) invazif değildir, kan alınmasını gerektirmez ve (d) Doktorlar için bu kadar kullanışlı olması durumla ilgili birçok fikir veriyor.” “Bir sonraki en iyi adım,” dedi Tanayan.

Örneğin sigara içiyorsanız, dedi Dr. AHA sözcüsü ve Johns Hopkins Ciccarone Kardiyovasküler Hastalıkları Önleme Merkezi direktörü Roger Blumenthal, doktorunuzun size yardımcı olacak tavsiyelere öncelik vereceğini söylüyor durmak.

“Yama ya da sakız gibi nikotin replasman tedavilerini ya da bupropion ve vareniklin gibi ilaçları kullanmaya çalışıyoruz. Davranış değişikliği de önemli bir rol oynuyor” dedi.

Vücut ağırlığı ve BMI

Doktorunuz bel çevrenizi ve vücut kitle indeksinizi (BMI) ölçerek aşırı kilolu veya obez olup olmadığınızı belirleyebilir; bu da kalp hastalığı, felç, atriyal fibrilasyon, kalp yetmezliği ve daha fazla riskinizi artırır.

“BMI [is a] Tanayan, ofis ziyareti sırasında invaziv olmayan ölçüm “dedi. “Kilo vermenin kan basıncı kontrolü, uyku apnesi, insülin direnci ve egzersiz yeteneği üzerinde önemli etkileri vardır.”

OKU  Tip 2 diyabetli kişiler şekerli içeceklerden kaçınırlarsa daha uzun yaşayabilirler

Kan basıncı ölçümü

Yüksek tansiyon kalp hastalığı ve felç riskini artırır. Yüksek tansiyon çoğu zaman hiçbir belirtiye neden olmadığından, pek çok kişi takip altına alınana kadar bu hastalığa sahip olduğunun farkına varmaz.

Amerikan Kalp Derneği (AHA), kan basıncı 120/80 mm Hg’nin altında olan kişilerin 20 yaşından itibaren en az iki yılda bir kontrol yaptırması gerektiğini belirtiyor. Tansiyonunuz yüksekse doktorunuzla daha sık kontrol yaptırma konusunda konuşmalısınız. Doktorunuz kan basıncınızı kontrol edebilir veya evde kontrol edebilirsiniz.

Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Oruç sırasında lipoprotein profili

Bu kan testi, LDL kolesterolü (kötü kolesterol) ve HDL kolesterolü (iyi kolesterol) içeren toplam kolesterolü ölçer.

“Belirli bir yaşın üzerindeki herkesin yılda en az bir kez kolesterol seviyesini kontrol ettirmesi gerekiyor. Blumenthal, “Normal LDL veya kötü kolesterol 100’ün altında olacaktır ve aynı şey kan yağları olan trigliseritler için de geçerlidir” dedi.

Tanayan, testin kolesterol metabolizmasındaki genetik anormallikleri tespit etmek için de önemli olduğunu ve sonuçların tedavi için hedef eşikler sağladığını söyledi. Yüksek kolesterol düzeylerini tedavi etmek için yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar kullanılır.

Bu test, kalp hastalığı veya felç riski yüksek olan kişilerde 20 yaş veya daha sık başlayarak her dört ila altı yılda bir yapılır.

Kan şekeri testi

Yüksek kan şekeri seviyeleri insülin direnci, prediyabet ve tip 2 diyabet gelişme riskini artırır; bunların tümü tedavi edilmediği takdirde kalp hastalığına ve felce yol açabilir. Özellikle yüksek kan şekeri, kan şekeri seviyesini kontrol eden kan damarlarına ve sinirlere zarar verebilir. Kalbinizin işlevi.

Tip 2 diyabeti erken tespit etmenin bir yolu kanınızdaki hemoglobin A1c (%A1c) düzeyini ölçmektir. A1c düzeyinin %6,5 veya daha yüksek olması durumunda diyabet tanısı konulur.

Risk değerlendirmesi

Blumenthal, AHA’nın yeni bir risk hesaplayıcısı yayınladığını söyledi. ENGELLEMEK Bu, 30 yaş ve üzeri kişiler için 10 ve 30 yıllık tam kardiyovasküler hastalık riskini tahmin etmektedir. Hesap makinesi kalp krizi, felç ve ilk kez kalp yetmezliği riskini tahmin ediyor. Geçmişte doktorlar sadece kalp krizi ve felç riskini hesaplıyorlardı.

Blumenthal, “Kalp yetmezliği, kalp krizi veya felç riskinden kat kat daha yaygındır” dedi.

AHA eyaletleri hesaplayıcının, farklı ırk, etnik köken, sosyoekonomik ve coğrafi kökene sahip insanlar da dahil olmak üzere 6 milyondan fazla yetişkinden alınan sağlık bilgileri temel alınarak oluşturulduğu belirtildi.

OKU  Ketodan vejeteryana kadar, uzmanlar kalp sağlığı için 10 popüler diyeti şöyle sıralıyor:

Koroner arter kalsiyum taraması

En az 35 yaşında olan ve kalp hastalığı için en az iki risk faktörüne sahip olan bazı kişiler için doktorları, kalp atardamarlarınızda ne kadar plak bulunduğunu belirleyen koroner arter kalsiyum testi (CAC) önerebilir. Bu, kalp kasına kan sağlayan arterlerin görüntülerini alan kalbin BT taramasıdır. Test, doktorun kişinin kalp hastalığı riskini belirlemesine yardımcı olur.

“[It’s] Blumenthal, “Genellikle kolesterol için, bazen de kan basıncı kontrolü için ilaç ekleyip eklememe konusunda kararsız kalan insanlar için” dedi.

Test aşağıdaki kişiler için uygundur: AHA.

 • Statin tedavisine devam etmekte tereddüt edenler ve ilaç tedavisinin risklerini ve potansiyel faydalarını daha iyi anlamak isteyenler.
 • Yan etkiler nedeniyle statin tedavisini bırakan ancak tekrar almayı düşünen kişiler.
 • Çok fazla riski olmayan ve statin tedavisinin faydalı olup olmadığını bilmek isteyen 55-80 yaş arası erkekler veya 60-80 yaş arası kadınlar.
 • Tahmini 10 yıllık kalp hastalığı gelişme riski %5 ila %7,5 arasında olan ve kalp hastalığı riskini artıran risk faktörleri olan 40 ila 55 yaşları arasındaki kişiler.

AHA’nın Life’s Essential 8’i ile kalp sağlığınızı iyileştirin

AHA, kalbinizi sağlıklı tutmak için aşağıdakileri önermektedir: sekiz sağlık davranışı ve faktörüBunlar kalp-damar sağlığını iyileştirmek ve korumak için en önemli önlemlerdir.

Blumenthal, iyi kardiyovasküler sağlığın kalp hastalığı, felç ve diğer ciddi sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olduğunu söyledi.

 1. Daha iyi ye Bütün yiyecekleri, meyve ve sebzeleri, yağsız proteinleri, kuruyemişleri, tohumları ekleyerek ve zeytinyağıyla pişirerek.
 2. Daha fazla hareket et Haftada en az 150 dakika orta şiddette egzersiz veya 75 dakika yoğun aktivite yaparak.
 3. Nikotini bırak her biçimde.
 4. Daha kaliteli uyku alın, Bu, yeme alışkanlıklarınızı, ruh halinizi, hafızanızı, iç organlarınızı ve daha fazlasını iyileştirmenize yardımcı olabilir.
 5. Ağırlığı yönet daha iyi beslenme ve daha fazla egzersiz yoluyla.
 6. Sağlıklı kolesterol seviyelerini koruyunkalp hastalığı veya felç riskini azaltmak için.
 7. Kan şekerini kontrol edin Tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların gelişimini önlemek için.
 8. Kan basıncını kontrol edin Yaşam tarzı değişiklikleri veya doktorunuzun reçetelediği ilaçlar ile.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

2023'te kalp hastalıklarının tedavisi ve önlenmesinde en önemli ilerlemeler

Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir