Oyun Haberleri

Nvidia’nın ultra pahalı H100 Hopper GPU’su oyunlarda test ediliyor

GRACE H100 GPU in front of a gray back drop.

Bilmiyorsanız, yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem büyük bir iştir. Nvidia’nın bir trilyon doları aşan piyasa değerine sahip olmasının bir nedeni var. Bu nedenle, güçlü H100 Hopper GPU da dahil olmak üzere kurumsal ürünlerine olan talep patlıyor. Evet, 30.000 ABD Doları veya daha fazlasına mal olabilen bu canavar işlemci, DNA’sının çoğunu mütevazi GeForce oyun grafik kartlarıyla paylaşıyor.

Eğlenceli bir deney olarak, YouTuber Geekerwan (Tom’s Hardware aracılığıyla) bu canavar kartlardan birini birkaç oyun kıyaslama testi için aldı. Sonuçlar ilginçti, ancak sonuçta hiçbir şey olmasa bile bir kıkırdama için iyiydi.

Geekerwan’ın kullandığı H100 varyantı PCIe versiyonuydu. 80 GB HBM2e bellek, 14.592 CUDA çekirdeği ve 350 W TDP ile donatılmış olarak geldi. Bunu 24 Gb GDDR6X, 16.384 CUDA çekirdeği ve 450 W TDP içeren bir RTX 4090 ile karşılaştırın. H100 sarkık olmamalı değil mi?

Aslında, sadece 2.681’lik bir 3DMark Time Spy grafik puanı üreten kartla, oyun oynama konusunda çok zayıf. Bu, Radeon 680M tümleşik grafiklerinden daha az. Red Dead Redemption 2’de kart 1080p’de 30 FPS’ye bile çıkamıyordu.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

Tüm ciddiyetle, bu sonuçlar şaşırtıcı değil. H100 son derece güçlü bir kart olsa da, grafik uygulamaları için tasarlanmamıştır. Hatta display çıkışları bile yok. Sistem, görüntü sağlamak için ikincil bir GPU’ya ihtiyaç duyuyordu. Ayrıca oyun için kritik olan başka sabit donanımlardan da yoksundur.

Bir de sürücünün oyun oynamak için tamamen optimize edilmemiş olduğu gerçeği var. Oyun testleri sırasında, GPU’ların güç tüketimi 100 W’ın altındaydı ve bu da büyük bir kullanım eksikliğine işaret ediyordu.

OKU  Disco Elysium stüdyosu, orijinal oyunun jeneriğinden kalan son yazar da dahil olmak üzere personelinin yaklaşık %25'ini işten çıkarıyor

Yakacak 30.000 dolarınız varsa, bir araba satın alın. Veya elinizde kalan parayla bir RTX 4090 sistemi ve bir araba satın alın. Güçlü H100 kartı, nihai oyun donanımına güç sağlamak için kullanacağınız kart değildir.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.