Sağlık

Kolon kanseri: Sağlıklı bir bitki bazlı diyet, riski %22’ye kadar azaltabilir

Kolon kanseri: Sağlıklı bir bitki bazlı diyet, riski %22'ye kadar azaltabilir

Pinterest’te paylaş
Dikeya/Stocksy
  • Yeni bir çalışma, sağlıklı bir bitki bazlı diyetin, özellikle erkeklerde kolon kanseri riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir.
  • Çalışma, kadınların başlangıçta daha sağlıklı beslendiklerini söylemelerine rağmen, aynı eğilimin kadınlarda görülmediğini buldu.
  • Uzmanlar, sağlıklı ve dengeli beslenmenin birçok nedenden dolayı faydalı olabileceğini söylüyor.

Bitki bazlı bir diyetin kolon kanserini önlemede önemli bir etkisi olabilir. bulgular bunlar yayınlanan bir çalışma BMC tıbbı Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore’den bir araştırma ekibi tarafından yürütüldü.

Çalışmanın bulduğu şey

Bu hafta yayınlanan çalışma, farklı etnik gruplardan 173.427 katılımcıyı içeriyordu. Ortalama 19 yıllık bir takipten sonra gelen sonuçlar, bitki bazlı sağlıklı bir diyet yiyen erkeklerin daha düşük kolon kanseri oranına sahip olduğunu gösterdi.

Çalışmaya katılan kadınlar aynı faydayı görmedi.

Toplam 4.976 katılımcıya kolorektal kanser teşhisi kondu. Daha ileri analiz, katılımcıları sigara içenler ve alkol kullanıcıları dahil olmak üzere bir dizi alt gruba ve ek kalıpları belirlemek için ırk ve etnik kökene göre ayırdı.

ana sonuçlar

  • Ekip, en sağlıklı bitki bazlı gıdaları yiyen erkeklerin kolon kanserine yakalanma riskinin %22 daha düşük olduğunu buldu.
  • Erkekler için sağlık yararları arasındaki fark, Afrikalı Amerikalı ve Latin olarak tanımlananlara göre Japon-Amerikalı, Hawaii Yerlisi ve Beyaz popülasyonlar arasında daha fazlaydı.
  • Kötü beslenme, kolonun her iki yanından daha çok rektumda bulunan kanser riskini artırdı.

Araştırmacılar, bitki bazlı gıdaların yanı sıra hayvansal ürünlerin kalitesini değerlendirmelerine olanak tanıyan bir dizi veri aracı kullandılar.

Music Beats Cancer’ın Kurucusu ve Direktörü PhD Mona S. Jhaveri, çalışmanın bazı sınırlamaları olduğunu ancak kanseri önlemenin yollarını bulmada önemli değeri olduğunu söylüyor.

“Bu çalışmanın beni en çok heyecanlandıran tarafının aslında bir yöntem olması olduğunu düşünüyorum. [prevention,]dedi Jhaveri. “Ve kendi dünyamda, biyoteknoloji dünyasında gördüklerim. Is: Tedavilere ve tedavilere çok odaklanıyoruz. Ve bence halkın gerçekten aradığı şey, kanseri önlemenin veya taramanın yolları.

OKU  Akıllı telefonunuza alerjiniz mi var? Çalışma, alerjenlerle kaplı olduğunu gösteriyor

Washington Eyalet Üniversitesi Beslenme ve Egzersiz Fizyolojisi Bölümü’nde klinik yardımcı doçent olan Lisa Heneghen (MPH, RDN, CSO, CNSC), Healthline’a bitki bazlı gıdaların kalitesini değerlendirebilmenin çok önemli olduğunu çünkü tüm bitki bazlı gıdaların olmadığını söyledi. diyetler sağlıklıdır.

Heneghen, “‘Bu tür bir diyet yiyin’ diyebiliriz, ancak insanların bunu yorumlama veya uygulama şekli birçok farklı anlama gelebilir.” Dedi. “Bu bitki besinin daha eksiksiz versiyonunu ve bu bitki besinin daha saf halini, yani işlenmemiş halini yemek, aslında kolon kanseri vakaları için daha düşük bir risk gösterdi ki bu oldukça ilginç.”

Kadınlar neden bu kadar fayda görmedi?

Çalışma, kadınların erkeklerle aynı faydaları görmediğini buldu. Araştırmacılar, kadınların genellikle erkeklerden daha sağlıklı yiyecekler yediklerini teorize ettiler. Kadınlar temelden daha sağlıklı diyetler yediklerinden, değişikliklerin erkeklerden daha sağlıklı beslenenler için daha az şiddetli olacağını öne sürüyorlar.

Daha fazla araştırma gerekli

Çalışma, süt ürünleri ve balık tüketiminin kolon kanseri riski üzerindeki etkileri söz konusu olduğunda daha fazla araştırmaya yönelik olası ihtiyaç da dahil olmak üzere, araştırmacılar tarafından belirlenen bir dizi sınırlama içermektedir.

Sağlıklı beslenmenin önündeki engeller

Jhaveri, gıda şirketlerinin her yıl daha az sağlıklı gıdaları pazarlamak için milyonlar harcaması nedeniyle, halkın diyetlerinde önemli değişiklikler yapmasını sağlamanın çetin bir mücadele olduğunu söyledi.

Jhaveri, “Bunları yıllardır biliyoruz,” dedi. “Yine de bunu kamu pratiğine sokmak son derece zor çünkü bence hastalık uzmanları olan insanlar çok fazla pazarlamayla karşı karşıya. ” .

Daha önceki sorumlulukları kanser merkezlerinde çalışmak olan Heneghen, çok az merkezin insanların diyetleriyle ilgili kanser risklerini anlamalarına yardımcı olabilecek diyetisyenler istihdam ettiğini söylüyor.

“Kanser merkezlerinin, getirisi çok büyük olmadıkça, diyetisyen tutmanın maliyetini gerçekten karşılaması zor. [from insurance companies,] ve bu büyük bir engel” dedi Heneghen. “Hastalardan bir diyetisyene gittikleri süre için ücret almaya başlıyorlar ve sonra bu büyük bir mali engel oluşturuyor ve hastalar bir diyetisyene gitmek için ceplerinden para ödemek istemiyorlar.”

OKU  Yeni kılavuzlar, obezitesi olan kişiler için bu kilo verme ilaçlarını önermektedir.
İlgili yazılar
Sağlık

Ozempic, Wegovy ve diğer GLP-1 ilaçları kolon kanseri riskini azaltabilir

Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir