Sağlık

Çalışma, yüksek tansiyon için 3 ila 4 ilaç kullanmanın tek bir haptan daha etkili olabileceğini gösteriyor

Çalışma, yüksek tansiyon için 3 ila 4 ilaç kullanmanın tek bir haptan daha etkili olabileceğini gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Westend61/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, daha düşük dozlarda üç veya dört ilaç almanın, çoğu olumsuz yan etki riskini artırmadan insanların kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.
  • Genellikle yüksek tansiyonu olan kişilere tansiyonu düşürmek için bir veya iki ilaç verilir.
  • Analiz, düşük doz ilaç kombinasyonları ile tedavi edilen kişilerin sistolik kan basınçlarının 4 ila 12 hafta boyunca ortalama 16 ila 28 milimetre cıva (mm Hg) düştüğünü gösterdi.

Hipertansiyonu veya yüksek tansiyonu olan kişilere genellikle ek bir veya iki ilaç reçete edilir. yaşam tarzı Kan basıncını düşürmek için değişiklikler.

Şimdi, yeni araştırmalar, daha düşük dozlarda ve birinci basamak tedavi olarak üç veya dört ilaç almanın, çoğu olumsuz yan etki riskini artırmadan insanların kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Çoklu ilaç kombinasyonu kan basıncını iyileştirir

Araştırmacılar, bu tür düşük doz kombinasyon tedavisinin kan basıncı kontrolü için ne kadar fayda sağladığını tahmin etmek için önceki yedi randomize klinik çalışmayı gözden geçirdiler. Ayrıca bu çalışmaların sonuçlarını meta-analiz olarak bilinen istatistiksel bir yöntem kullanarak birleştirdiler.

Analizleri, düşük dozlarda üç veya dört antihipertansif ilacı birleştirmenin, hipertansiyon için birinci basamak tedavi stratejisi olarak güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Önceden, üç ilaçlı kombinasyonlar yalnızca kan basıncınızı iki ilaçla kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız önerildi.

26 Nisan reyting sonuçları açıklandı. JAMA Kardiyoloji.

Yeni analize dahil edilen yedi randomize klinik çalışma, üç veya dört antihipertansif ilacın düşük doz kombinasyonlarını tek bir ilaç, olağan bakım veya inaktif bir plasebo ile tedavi ile karşılaştırdı.

Araştırmacılar, düşük dozu standart dozun yarısı veya yarısından az olarak tanımladılar.

Klinik çalışmalara toplam 1.918 hasta dahil edildi. Çalışmalardan beşi katılımcıları dört ila 12 hafta ve diğer iki çalışma altı ila 12 ay boyunca takip etti.

Analiz, düşük doz ilaç kombinasyonları ile tedavi edilen kişilerin sistolik kan basınçlarının 4 ila 12 hafta boyunca ortalama 16 ila 28 milimetre cıva (mm Hg) düştüğünü gösterdi.

Buna karşılık, sistolik kan basıncı, ilaç alan veya olağan tedavi gören grupta ortalama 12 ila 18 mmHg düştü.

Altı ve 12 ay sonra, düşük doz kombinasyon tedavisi alan kişiler, ilaç veya normal tedavi gruplarına kıyasla kan basınçlarında daha fazla düşüş göstermeye devam etti.

Araştırmacılar, düşük doz kombinasyon tedavisinin de kan basıncını plasebodan daha fazla düşürdüğünü bulmuşlardır.

OKU  İlaca dirençli gonore: Uzmanlar, birden fazla vaka tespit edildikten sonra endişeleniyor

Ek olarak, düşük doz kombinasyon tedavisi alan kişilerin daha büyük bir yüzdesi, yalnızca bir ilaç veya normal tedavi alanlara kıyasla kan basıncını 140/90 mm Hg’nin altına düşürdü. Bu hem kısa vadeli hem de uzun vadeli takip için geçerliydi.

Göre Amerikan kalp derneğiAşama 2 hipertansiyon, kan basıncının sürekli olarak 140/90 mm Hg’de veya üzerinde olduğu zamandır.

Araştırmacılar, klinik deneylerdeki insanların üçte ikisinin kan basıncını düşük doz kombinasyon tedavisi ile kontrol edebildiğini buldu. Bununla birlikte, bu, üçüncü bir kişinin “daha iyi kontrol oranları elde etmek için tedavi artışını gerektireceği” anlamına gelir, diye yazdılar.

Genel olarak, düşük doz kombinasyon tedavisi ile düşük bir yan etki riski vardı. Bununla birlikte, üç veya dört ilaç alan kişiler, bir ilaç veya normal tedavi alanlara göre daha sık baş dönmesi yaşadılar.

Henüz yüksek tansiyonu olan kişiler için tavsiye değil

Analizin bir sınırlaması, bazı klinik çalışmaların başlangıçta antihipertansif ilaçlar alan kişileri içermesidir – bu nedenle düşük doz kombinasyon tedavisi onların başlangıç ​​tedavisi değildi.

Bununla birlikte, yeni çalışmanın yazarları, halihazırda ilaç kullanan kişilerle düşük doz kombinasyon tedavisine başlayanları karşılaştırdıklarında sonuçların benzer olduğunu belirtti.

Analizin bir başka kısıtlılığı da, yalnızca birkaç klinik denemeyi içermesi ve yalnızca iki denemenin hastaları altı ila 12 ay boyunca takip etmesidir.

Yazarlar, sonuç olarak, düşük doz kombinasyon tedavisi gören kişilerin diğer gruplardan daha az veya daha fazla yan etkiye sahip olup olmadığını net bir şekilde söyleyemeyebileceklerini belirtiyorlar.

doktor California, Santa Monica’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde girişimsel bir kardiyolog olan Michael Broukhim, düşük doz kombinasyon tedavisinin yan etkilerini kesin olarak değerlendirmek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Healthline’a “Örneğin, baş dönmesinin yan etkisi ile ilgili endişelerden biri, hastaların hipotansif hale geldiğinin (düşük tansiyona sahip) bir işareti olabileceğidir” dedi. “Bununla birlikte, hastaların bayılabileceği veya bayılabileceği veya başka kötü sonuçlara sahip olabileceği endişesi var.”

İdeal olarak, düşük doz kombinasyon tedavisini tek bir hap almaya karşı karşılaştıran, yüksek tansiyonu olan ancak ilişkili sağlık sorunu olmayan kişilere odaklanan daha büyük bir randomize klinik araştırma görmek istiyor.

Yine de, “Bu iyi bir çalışma ve kan basıncını düşürme açısından en iyi sonuçları almak için tedaviye birçok açıdan bakmanız gerektiğini gösteriyor” dedi.

OKU  Kafein Çekilmesi: Kafeinsiz kahve içmek ağrılı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir

İlaç dozunu artırmak, daha fazla yan etki anlamına gelebilir

Çalışma aynı zamanda hastaların birden fazla ilacı düşük dozlarda tolere edebildiğini gösteriyor ve bu yaklaşımın kan basıncını kontrol altına almak için tek bir ilacın dozunu artırmaktan daha iyi sonuç verebileceğini söyledi.

Birçok ilaçta dozun artırılması olumsuz yan etki riskini de artırır.

doktor California, Fountain Valley’deki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Kalp ve Vasküler Enstitüsü’nde girişimsel kardiyolog olan Sanjiv Patel de aynı fikirde. Healthline’a verdiği demeçte, “Anahtar, birden fazla ilaç, ancak düşük dozlarda, çünkü yüksek dozlar da yan etkilere ve sorunlara neden olabilir” dedi.

Ancak Broukhim, bu özel makalenin doktorların hipertansiyonu tedavi etme şeklini birkaç nedenden dolayı değiştirip değiştirmeyeceğini merak ediyor.

Örneğin, hastalarda yüksek tansiyonun yanı sıra tedavi edilmesi gereken diyabet veya kalp hastalığı veya romatizmal hastalıklar gibi başka sağlık sorunları olabilir.

“Hipertansiyonu tedavi etmek için herkese uyan tek bir yaklaşımı çok zorlaştıran birkaç karar var” dedi.

Bir polipil, yüksek tansiyona cevap olacak mı?

Ayrıca, hastaların her gün birden fazla hap alması daha zordur.

Patel, “Kimse birden fazla ilaç almak istemiyor” dedi.

Buna bir çözüm, birden fazla ilacı çoklu hap adı verilen tek bir hapta birleştirmektir. Patel, bu yaklaşımın hastaların ilaçlarını düzenli olarak kullanmalarına yardımcı olabileceğini söyledi.

Araştırma, en azından kardiyovasküler ilaçlar söz konusu olduğunda bunu desteklemektedir – çalışmada, kalp krizi geçiren hastalar, birden fazla hap yerine bir çoklu hap verildiğinde ilaç rejimlerine daha iyi uyum sağlamıştır.

Bununla birlikte, polipillerle ilgili bir zorluk, ilacı hastanın ihtiyaçlarına göre eşleştirmektir.

Patel, “İlaçlardan birini değiştirmeniz gerekiyorsa, tüm hapı değiştirmeniz gerekir” dedi.

Broukhim, antihipertansif ilaçlar için çoklu hapların ilaç endüstrisinin mevcut durumunda mümkün olmayabileceğini söyledi.

Birlikte çalışacak ilaçlar, farklı şirketler tarafından üretilebilir ve bu, ilaçlarını başkalarıyla tek bir hapta birleştirmeyi kabul etmelerini gerektirir.

Broukhim, “Ancak, daha jenerik yüksek tansiyon ilaçları elde ettikçe, polipil geliştirmek daha kolay olabilir” dedi. “Bu, hastalara her gün üç veya dört hap yutmak zorunda kalmadan birden fazla ilaç almak için yardımcı olacaktır.”

Bazı tedaviler diğerlerinden daha iyi sonuç verse de, “yüksek tansiyonu göz ardı etmek doğru yol değildir” dedi. “İnme, kalp krizi ve diğer sorunlar gibi kardiyovasküler komorbiditeleri azaltmak için hipertansiyon tedavisinde agresif olmamız gerekiyor.”


Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir