Sağlık

Ozempic, Wegovy ve diğer GLP-1 ilaçları kolon kanseri riskini azaltabilir

Ozempic, Wegovy ve diğer GLP-1 ilaçları kolon kanseri riskini azaltabilir

Pinterest’te Paylaş
Cavan Images/Getty Images
  • Ozempic ve Mounjaro’yu içeren bir diyabet ve kilo verme ilacı sınıfı olan GLP-1, kolon kanseri riskinin azalmasıyla ilişkili olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Araştırmacılar 1,2 milyondan fazla diyabet hastasının kayıtlarını inceledi ve GLP-1’i metformin ve insülin gibi diğer yaygın antidiyabetik ilaçlarla karşılaştırdı.
  • Diyabet ve kilo kaybına ek olarak, GLP-1 çalışmaları, kardiyovasküler hastalık riskinin azalması da dahil olmak üzere başka potansiyel faydalar da göstermiştir.

Ozempic, Wegovy ve Mounjaro’yu içeren GLP-1 olarak bilinen başlangıçlı diyabet ve kilo verme ilaçlarının başka bir gizli faydası olabilir: Kolon kanseri riskinizi azaltırlar.

Bugün yayınlanan bir araştırma mektubu JAMA Onkoloji, genellikle basitçe GLP-1 olarak adlandırılan glukagon benzeri peptid-1 reseptör agonistlerinin, metformin ve insülin gibi diğer yaygın diyabet ilaçları ile karşılaştırıldığında tip 2 diyabetli hastalarda daha düşük kolorektal kanser riski ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır.

Case Western Reserve Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, farklı diyabet ilaçlarının kanser sonuçlarını nasıl etkilediğini incelemek için 15 yılı aşkın süredir ve 100 milyon hasta kaydını inceledi.

Kolon kanseri ile obezite arasındaki iyi bilinen bağlantıya dayanarak (bu da onlardan biridir). Obeziteye bağlı 13 kanser), araştırmacılar önemli kilo kaybına neden olduğu bilinen GLP-1’in kolorektal kanser riskini de etkileyip etkilemeyeceğini bilmek istediler.

“Bu çalışma gerçekten köklü bir hipoteze dayanıyor” dedi Dr. Biyomedikal bilişim profesörü ve Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi İlaç Keşifinde Yapay Zeka Merkezi direktörü Rong Xu, çalışmanın eş başkanlığını yaptı.

Xu, ekibinin çok büyük veritabanlarında arama yapmasına, 100 milyondan fazla hastayı incelemesine ve gözlemledikleri trendler hakkında keskin sorular geliştirmesine olanak tanıyan algoritmalar geliştirdi.

Dr. Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde deneysel tıp profesörü ve Bilim, Sağlık ve Toplum Merkezi direktörü ve çalışmanın diğer eş lideri Nathan Berger, HealthLine’a şunları söyledi:

“Yaptığımız şey, önemi nedeniyle bunun gerçekten çok daha geniş bir temelde incelenmesi gerektiğine dair net bir sinyal vermek için 15 yılı birkaç hafta veya ay süren bir araştırmaya sığdırabildik.”

Bunun gibi büyük retrospektif çalışmalar korelasyon bulmak için harikadır ancak nedenselliği kanıtlamazlar. Bununla birlikte, GLP-1 almanın kanser riskini azalttığını kanıtlamaz, ancak sonuçlar daha fazla çalışmayı gerektirecek kadar umut vericidir.

“Bu veri setinin sınırlamaları var. Örneğin, hastaların GLP-1’i ne kadar süreyle aldığı (çalışma bunu sağlamamaktadır). “Bu tür veri setinde tedavi süresine ilişkin ayrıntılı bilgi bilinmiyor ve bulunan farklılıklar, GLP-1 ilaçları reçete edilen veya edilmeyen hastalar arasındaki temel farklılıklarla ilgili olabilir” dedi Dr. Sun Kim, Stanford Üniversitesi’nde endokrinoloji profesörü. Kim araştırmaya dahil değildi.

OKU  Deneysel obezite tedavisi, ameliyat veya mide bulantısı olmaksızın kilo kaybına neden olabilir

GLP-1 ilaçları kolon kanseri riskinde %44’lük bir azalma ile ilişkilidir

Berger ve Xu, 2005 ile 2019 yılları arasında antidiyabetik ilaçlar reçete edilen 1,2 milyondan biraz fazla diyabet hastasından oluşan nihai bir çalışma popülasyonu oluşturmak için 100 milyondan fazla insanın tıbbi kayıtlarını kullandı.

Popülasyon çalışmasına dahil edilebilmek için hastalara tip 2 diyabet teşhisi konması ve ardından metformin, insülin veya GLP-1 gibi antidiyabetik bir ilaçla tedavi edilmesi gerekiyordu. Araştırmacılar daha sonra yaş, etnik köken, yaşam tarzı faktörleri (egzersiz, diyet, alkol ve sigara), sağlık durumu ve sosyoekonomik durum gibi mümkün olduğunca çok benzer özelliğe sahip insanları karşılaştırarak bu ilaçların etkilerini karşılaştırdılar.

Gözlem döneminde insülinle tedavi edilen hastalarda (22.572 hasta) 167 kolorektal kanser vakası vardı. GLP-1 reçetelenen benzer kişilerden oluşan eşit bir grupta yalnızca 94 vaka vardı; bu, kolorektal kanser vakasında %44’lük bir azalmayı temsil ediyordu.

Popüler diyabet ilacı metformini alan hastalarda da benzer sonuçlar görüldü. 18.518 hastadan oluşan bir grupta, GLP-1 alan benzer bir grupta sadece 96 vakaya kıyasla 153 kolorektal kanser vakası vardı; bu %25’lik bir azalma anlamına geliyor.

İlginç bir şekilde araştırma, ne fazla kilolu ne de obez olan hastalarda riskin daha da fazla azaldığını öne sürüyor.

“[GLP-1s] Kanserin artmasına neden olan birden fazla mekanizmaya sahip olan obezite ve diyabetin kontrol altına alınması. Ama bundan daha fazlası var,” dedi Berger. “Hastaları obez ve fazla kilolu olanlar ile olmayanlar olarak ikiye ayırdık ve bu ilaçların ne fazla kilolu ne de obez olmayan hastalarda daha da büyük bir etkisi olduğunu gördük.”

Ancak bu noktada bu ek mekanizmaların ne olabileceği konusunda spekülasyon yapmak istemiyorlar.

“Mekanizmalar hakkında spekülasyon yapmak çok zor çünkü bu veri analizinden nedensel bir ilişki belirleyemiyoruz. “Ancak dünya çapında bu ilaç sınıfının başka bir potansiyel faydası ilgimi çekiyor, özellikle de son zamanlarda kolorektal kanser dünyasındaki haberlerin genç hastalarda görülme sıklığının artması nedeniyle endişe verici olması nedeniyle” dedi Dr. Ursina Teitelbaum, Pensilvanya Üniversitesi’nde hematoloji-onkoloji doçenti ve Penn Medicine Abramson Kanser Merkezi’nde gastrointestinal onkoloji bölüm şefi. Teitelbaum araştırmaya dahil değildi.

OKU  Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

GLP-1’lerin artan popülaritesi

GLP-1 2005’ten beri var ve başlangıçta diyabet tedavisi için reçete edildi. Bununla birlikte, büyük ölçüde semaglutid (Ozempic, Wegovy) ve tirzepatidin (Mounjaro) enjekte edilebilir formlarının dönüştürücü kilo verme ilaçları olarak tanınmasından dolayı, son zamanlarda giderek daha popüler hale geldiler.

Son araştırmalar, kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılması, kalp yetmezliği olan hastalarda sonuçların iyileştirilmesi ve tabii ki kilo kaybı dahil olmak üzere diğer potansiyel faydalara dikkat çekti.

“Tek bir ilacın bu kadar çok faydayla ilişkilendirilebilmesinin inanılmaz göründüğünü biliyorum. Ancak obezitenin kanser de dahil olmak üzere birçok sağlık sorunuyla bağlantılı olduğunu unutmamalıyız” dedi Kim.

“GLP-1 ilaçlarının pek çok faydasını gördüğümüzü düşünüyorum çünkü ilk kez klinik açıdan anlamlı kilo kaybına yol açabilecek bir ilaca sahibiz.” [greater than 10% of body weight],” o ekledi.

Ancak bazı insanlar için bu faydalar ciddi yan etkiler olmadan da sağlanamaz. GLP-1’ler sindirimi yavaşlatan ve tokluk ve tokluk hissini artıran bir hormonu taklit ederek çalışır. İlaçlar bağırsaklarda çalışıyor ve başta mide bulantısı ve kusma olmak üzere çeşitli mide-bağırsak sorunlarıyla ilişkilendiriliyor. Potansiyel olarak ölümcül bağırsak tıkanıklığı dahil daha ciddi yan etkiler de mümkündür.

Mounjaro, Wegovy ve Ozempic’in hepsi bu ciddi yan etki konusunda uyarı taşıyor.

Aylık binlerce doları bulabilen ilaç maliyeti, sigortalarının ilacı karşılamaması durumunda birçok kişi için de karşılanamaz.

GLP-1’in bir gün sayısız faydaları arasına kolon kanseri riskini azaltmayı da dahil edip etmeyeceğini zaman gösterecek.

“Bu ilaç sınıfının kanser riskinin ne olduğunu henüz söyleyemeyiz, ancak araştırılması ilginç bir alan ve bu makale bunu ele almaya yönelik ilk girişimi yapıyor.” Bunu söylemek için henüz çok erken” dedi. Teitelbaum.

Nihai sonuç

JAMA Onkoloji’nin yeni bir araştırmasına göre Ozempic ve Mounjaro gibi GLP-1 ilaçları kolon kanseri riskini azaltabilir.

Büyük, retrospektif çalışma 1,2 milyondan fazla diyabet hastasının kayıtlarını inceledi.

Sonuçlara rağmen, ilaçlarla kanser riskinin azalması arasında nedensel bir bağlantı olup olmadığını belirlemek için klinik çalışmalara ihtiyaç duyulacak.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Kolon kanseri: Sağlıklı bir bitki bazlı diyet, riski %22'ye kadar azaltabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir