Sağlık

Ozempic: Çevrimiçi eczanelerin ucuz alternatiflerine dikkat edin

Ozempic: Çevrimiçi eczanelerin ucuz alternatiflerine dikkat edin

Pinterest’te paylaş
Ozempic ve Wegovy gibi ucuz kilo verme ilaçları sunan çevrimiçi eczaneler çok şey gibi görünebilir, ancak uzmanlar alıcıların kolayca yanabilecekleri konusunda uyarıyor. FG Ticaret/Getty Images
  • Ozempic ve Wegovy’yi önemli ölçüde indirimli fiyatlarla sunan çevrimiçi eczaneler göründüğü gibi olmayabilir.
  • Sağlık uzmanları, sipariş ettiğiniz ilacın FDA onaylı bir versiyonunu alacağınızın garantisi olmadığı konusunda uyarıyorlar. bazı e-satıcılardan.
  • Bazı çevrimiçi eczaneler doğru içerikleri kullanmayabilir veya ilacı sulandırarak sağlık riskleri oluşturabilir.

Son aylarda, Ozempic ve Wegovy (semaglutide’in farklı versiyonları için marka isimleri) gibi reçeteli ilaçlar, sözde kilo verme faydaları nedeniyle sıcak konular haline geldi.

Wegovy şu anda FDA tarafından obeziteyi tedavi etmek için onaylanan tek semaglutid olsa da, birçok kişi Ozempic’i (genellikle tip 2 diyabetli kişileri tedavi etmek için reçete edilir) aynı amaç için etiket dışı almaya başlamıştır.

Bu ilaçları çevreleyen ünlü onayları ve sosyal medya yutturmaca da popülaritelerinin fırlamasına neden oldu.

Geçen sonbaharda Ozempic, Wegovy ve Rybelsus’un (semaglutide’in sözlü bir versiyonu) arkasındaki şirket olan Novo Nordisk uyuşturucu kıtlığı bildirmeye başladı.

Bu reçeteli ilaçların ülke çapındaki kıtlığının yanı sıra yüksek maliyeti, birçok insanı eczanelerde ve uluslararası e-perakendecilerde alternatif versiyonlar için çevrimiçi aramaya sevk etti.

Bununla birlikte, reçeteli ilaçları bu şekilde tedarik etmek önemli riskler getirebilir ve daha fazla insan semaglutide tedarik etmek için alternatif yöntemlere yöneldikçe, sağlık hizmeti sağlayıcıları endişelerini dile getiriyor.

Bileşik eczaneler nelerdir?

CA, Fountain Valley’deki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Cerrahi Kilo Kaybı Merkezi’nin tıbbi direktörü ve obezite cerrahı Dr. “Eczane genellikle FDA onaylı içerikleri alır ve FDA uyumlu olmayabilecek yeni bir ilaç oluşturur.”

%100 kötü bir fikir gibi gelebilir ama öyle olmak zorunda değil.

Ali, “Hastaneler, hastaların ihtiyaçlarına yönelik özel ilaçlar oluşturmak için bu tür bileşikleri kullanıyor” diyor.

Örneğin, Stony Brook’ta yetişkin bir hemşire pratisyen olan NP Darragh Herlihy, bir hastanın alerji nedeniyle belirli boyaları içeren bir ilacı alamayabileceğini veya yan etkileri azaltmak için ayarlanmış, daha düşük bir ilaç dozuna ihtiyaç duyabileceğini söylüyor. Bariatrik ve Metabolik Zayıflama Merkezi.

Bu durumlarda, güvenilir ve saygın bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ve güvenilir ve itibarlı bir eczane ile çalışmak faydalı olabilir ve hatta gerekli olabilir.

Bileşik eczanelerden ve uluslararası çevrimiçi perakendecilerden ilaç satın almanın riskleri

Bununla birlikte, New York City merkezli bir doktor olan Sue Decotiis, nitelikli bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından reçete edilen FDA onaylı kilo verme ilaçlarını kullanmanın tuzaklarını ilk elden gördüğünü söylüyor.

Decotiis, “Hastalarım, ilaçları sağlamayı vaat eden ve büyük bir ön ödeme karşılığında sağlayamayan çevrimiçi şirketler tarafından dolandırıldığına dair hikayeler paylaştı” diyor. “Daha sonra, hastalara, ihtiyaç duyduğu veya beklediği şey olmayan, hazır bulunan diğer ilaçları verdiler.”

OKU  Kilo kaybı için Semaglutide: İnsanlar neden durduktan sonra kilo alıyor?

ve sorun bu. Saygın görünen eczanelerden bile ilaç elde etmek için geleneksel olmayan bir yoldan gitmek belirli bir miktar güven gerektirir.

Ali, “Bazı eczaneler doğru malzemeleri kullanmayabilir, diğer malzemeleri karıştırmayabilir veya ilacı sulandırmayabilir” diyor. “Bu, öngörülemeyen reaksiyonlara, bilinmeyen yan etkilere veya azaltılmış etkinliğe yol açabilir. Bu nedenle, semaglutidin daha ucuz bir versiyonu için bir bileşim dispanserine gittiğinizde bazı riskler var.”

Ayrıca, bir hastanın semaglutide alacağının garantisi de yoktur.

“Bence yapamazlar [be sure it’s semaglutide] – kesinlikle etkinlik ve güvenlik temelinde onaylanan sürüm değil, “diyor Northwell Kilo Yönetimi için Sağlık Merkezi direktörü ve Obezite Tıbbı Bölümü başkanı Jamie Kane.

Bileşik eczaneler, Wegovy gibi ilaçlar için reçete gerektirir. Diğer e-tüccarlar olmayabilir.

Herlihy, internette arama yaptığını ve Hindistan’da ürünü önceden izin almadan 150 doların altında gönderecek bir satıcı bulduğunu söylüyor. Ancak ilaç toz halinde gelir ve hastayı eczacıya çevirirdi.

Herlihy, “İnsanlar normal tuzlu su, bakteriyostatik su ve musluk suyu arasındaki farkı biliyor mu?” diyor. “Ve sonra dozlama bileşeni var, çünkü 0,5 mililitreden bahsediyorsunuz ve şırıngaları ve iğneleri almanız gerekiyor.”

Gerçekten ne ters gidebilir ki?

Herlihy, “Sonsuz bir şeyler listesi var” diyor. “Kalite kontrol, güvenlik, enfeksiyon ve kötüye kullanım sorularını gündeme getiriyor. Kimse hastayı izlemiyor. Hasta için uygun mu? Yan etkiler konusunda endişeli misiniz? Çelişkiler mi var?”

ABD dışındaki çevrimiçi perakendecilerden reçeteyle satılan ilaçları sipariş etmenin faydaları, risklerinden daha ağır basmıyor

Ali, “Bir bileşik eczaneye gitmenin tek avantajı, daha düşük maliyet ve belki de bulunabilirliktir” diyor. “Bu tür eczanelerin kullanılmasıyla ilgili hala riskler var.”

Herlihy aynı fikirde. İyi incelemelere ve belirli, saygın eczanelerde deneyime sahip saygın bir lisanslı sağlayıcı ile çalışmak, süreci daha güvenli hale getirebilir.

Talepkar bir hasta olmak böyle bir şey olabilir.

“[People] ‘Doktor öyle dedi’ derdi ve nedenini sormazlar” diyor Herlihy. “Nedenini sormaya başlamamızı öneriyorum, özellikle alışılmışın dışına çıktığımızda. Neden önemlidir. Kim de öyle.

Yine de Ali’nin dediği gibi hiçbir garanti yok.

Herlihy, “Bunu bir bileşik eczaneden alırlarsa, muhtemelen bunu kendileri yapmaktan daha güvenlidir çünkü işleri nihai ürünün bütünlüğüne bağlıdır” diyor. “Daha güvenli, ancak bu noktada hala FDA onaylı bir ürün değil ve ürünün kalitesinin üçüncü taraflarca izlenmesi yok.”

Bu da bazı insanların bu yolu seçen hastaları sorumsuz olarak etiketlemesine yol açabilir. Ancak sağlayıcılar, yıllardır kronik obezite ile mücadele eden ve bu ilaçları almaya çalışan bir kaya ile sert bir saray arasında sıkışıp kalan hastalara empati duyuyor.

OKU  Narcan burun spreyi: FDA, opioid aşırı dozları için reçetesiz satılan bir versiyonu onaylamayı düşünüyor

Yüksek maliyetler ve barikatlar

Bu çalışma da dahil olmak üzere birçok çalışma, semaglutidin yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirildiğinde insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Çalışma, 20 yaş ve üstü Amerikalı yetişkinlerin %70’inden fazlasını oluşturan aşırı kilolu veya obez kişiler için potansiyel olarak olumlu haberler sunuyor. CDC verilerine göre.

Ancak sağlayıcılar, Novo Nordisk’in web sitesine göre, sigorta şirketlerinin liste fiyatı 1.349,02 $ olan ilacın maliyetinin tamamını veya bir kısmını karşılamaya çalışırken hastalarının engellerle karşılaştığını görüyor.

Kane, “Yeni anti-obezite ilaçları ile iyileştirilmiş sonuçlar hakkında çok fazla baskı var, ancak yine de sigorta şirketlerinin çoğu bunları kapsamıyor” diyor.

Bu neden?

Aşırı kilolu veya obez olmak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olmasına rağmen, yanlış anlamalar hala mevcuttur.

Kane, “Kilo damgası, obezite tedavisinin tüm yönlerinde önemli bir rol oynar ve çığır açan tedavileri kapsamama kararında doğal olarak benimsenir” diyor.

Fazla kilolu veya obez olmak genellikle diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı düzenlemeleriyle üstesinden gelinebilecek bir seçim olarak görülür.

Satıcılar, kilo verme ilaçlarına hak kazanan ve bu ilaçlarda başarılı olan kişiler için bile her ikisinin de rol oynadığını söylüyor.

Ancak birçok insan için yaşam tarzı değişiklikleri tek başına her zaman yeterli değildir. Bununla birlikte, sigorta şirketleri genellikle aşırı kilolu veya obez kişilerin kiloyla ilgili başka bir risk faktörüne sahip olmalarını şart koşar, örn. B. Wegovy gibi ilaçlara hak kazanmadan önce bir kalp rahatsızlığı.

Herlihy ayrıca, bu kilo verme ilaçlarının uzun süreli kullanım amaçlı olduğunu da not eder.

2022’de yayınlanan bir çalışma yaklaşık 2.000 kişi aynı fikirde. Semaglutide kullanmayı bırakan kişiler, bir yılda kaybettikleri ağırlığın üçte ikisini geri aldılar.

Ancak uzun süreli kullanım ihtiyacı fiyat sorununu daha da artırıyor. 1.300 dolardan fazla tek seferlik basit bir ücret değil. Görünürde sonu olmayan ve sınırlı erişilebilirlik ile devam eden bir sürümdür.

Semaglutide hak kazanmanın fahiş maliyeti ve zorluğu, uzmanların risklere rağmen saygın eczanelerden ilaç alabileceklerini iddia eden bileşik eczanelere ve diğer yabancı perakendecilere yönelmesinin ana nedenlerinden ikisi.

Ancak sağlık uzmanları, böyle olması gerekmediğini söylüyor.

Kane, “Semaglutide için 1.300 dolarlık fiyat etiketi benzersiz bir şekilde Amerikan” diyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.