Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan GLP-1 ilaçlarının kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme gibi ciddi kardiyovasküler olay riskini %20 oranında azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. thianchai sitthikongsak/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan GLP-1 ilaçlarının daha az olumsuz kalp rahatsızlığı ile ilişkili olduğunu göstermiştir..
  • Çalışma, GLP-1’in diğer diyabet ilaçlarına kıyasla yaşlı erişkinlerde %20 oranında daha düşük majör kardiyovasküler olay riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur..
  • Uzmanlar, bu ilaçların kilo kaybı, kan basıncı ve lipid profilleri üzerindeki etkileri nedeniyle kalp sağlığının bozulma riskini azaltabileceğini söylüyor.
  • Ayrıca içerirler anti-inflamatuar ve anti-aterosklerotik özellikler.

Tip 2 diyabetiniz varsa, muhtemelen bu durumun sizi kalp hastalığı geliştirme riskini artırdığını biliyorsunuzdur.

Şimdi yeni bir çalışma, bir diyabet ilacı sınıfının daha az ciddi advers kardiyovasküler olayla ilişkili olduğunu göstermiştir.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yürütülen çalışma, Ozempic (semaglutide) gibi GLP-1 ilaçlarının, daha önce kalp hastalığı olmayan yaşlı gazilerde DPP4 inhibitörlerinden (başka bir diyabet ilacı türü) daha az majör kardiyovasküler olaya (MACE) yol açtığını buldu. .

GLP-1 reseptörü agonisti kullanımı, kardiyak olaylar için nötr olarak kabul edilen DPP4 inhibitörleri ile tedaviye kıyasla, MACE ve kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye yatış riskinde %20 azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Başka bir deyişle, bu sonuçlar, bir yıl boyunca bir GLP-1 ilacı kullanan her 1000 kişide yaklaşık üç daha az kalp yetmezliği, kalp krizi veya inme vakası anlamına gelir.

Çalışma araştırmacıları, bu sonuçların klinisyenlerin yaşlı hastalar için bir diyabet ilacı rejimi seçmesine yardımcı olacağını söylüyor.

Genel Dahiliye ve Halk Sağlığı Departmanında tıp profesörü ve çalışmanın kıdemli yazarı olan MD, MPH Christianne Roumie, bunu “hasta bakımına önemli bir katkı” olarak tanımlıyor ve “klinisyenler olarak tedavi hakkında bildiklerimizi tamamlıyor” diyor. “diyabet ve kalp hastalığının önlenmesi.”

Bu ilaçlar neden olumsuz kardiyak olay riskini azaltmaya yardımcı olabilir?

Well Easy’de Kayıtlı Diyetisyen olan Bari Stricoff, “GLP-1 inhibitörleri, tip 2 diyabetli kişiler için umut verici bir tedavi seçeneği olarak ortaya çıktı ve yalnızca etkili glisemik kontrolü değil, aynı zamanda kilo kaybı ve kardiyovasküler hastalık riskinin azalması gibi ek faydalar da gösterdi” diyor. .

OKU  Bağırsak Sağlığı: Derin Meditasyon Bunu Nasıl İyileştirebilir?

Stricoff’a göre, tip 2 diyabetli bir kişinin bir DPP4 inhibitörü ile karşılaştırıldığında bir GLP-1 ilacı alırken daha az kardiyovasküler hastalık riskine sahip olabilmesinin nedeni, bu ilaçların sahip olduğu kardiyovasküler risk faktörleri üzerindeki etkilerine bağlıdır.

“GLP-1 reseptörü agonistleri sadece kan şekeri düzeylerini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda ek kardiyovasküler faydalara da sahiptir” diye belirtiyor.

Stricoff, “İlk olarak, obezite, kardiyovasküler hastalık için önemli bir risk faktörüdür ve GLP-1 reseptörü agonistleri, iştahı azaltarak ve tokluğu artırarak kilo kaybını teşvik edebilir” diye açıklıyor. “İkincisi, bazı GLP-1 ilaçlarının, önemli bir kardiyovasküler risk faktörü olan kan basıncını düşürdüğü gösterildi.”

Ek olarak Stricoff, bazı çalışmaların GLP-1’in anti-enflamatuar ve anti-aterosklerotik etkilere sahip olduğunu ve bunların her ikisinin de kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini öne sürdüğünü söylüyor.

“GLP-1 ilaçları ayrıca lipit profilleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, örneğin B. kardiyovasküler olay riskinin azalmasına katkıda bulunabilecek trigliserid düzeylerinin düşürülmesi,” diye ekliyor Stricoff.

Benzer şekilde, Top Nutrition Coaching’e kayıtlı bir beslenme uzmanı olan Crystal Scott, bu çalışmanın sonuçlarının, tip 2 diyabetli kişilerde GLP-1 ilaçları ile kardiyovasküler sağlık arasındaki bağlantılar hakkındaki önceki bulgularla tutarlı olduğunu söylüyor.

Stricoff gibi o da GLP-1’lerin kalp koruyucu etkilerine işaret ediyor ve bu ilaçların bunu nasıl yapabildiğini belirtiyor. BENendotel fonksiyonunu iyileştirir, arteriyel sertliği azaltır ve inflamasyonu azaltır, bunların tümü kardiyovasküler hastalığın gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunabilir.

Çalışmanın sonuçları umut verici, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var

“Çalışmanın retrospektif ve gözlemsel olduğunu ve bu nedenle nedensellik kuramayacağını veya olası karışıklıkları dışlayamayacağını not etmek önemlidir” diye vurguluyor.

“Bu bulguları doğrulamak ve bu ilaçların tip 2 diyabetli kişilerde kardiyovasküler hastalıkları önlemek için en iyi nasıl kullanılacağını belirlemek için gelecekteki randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç var” dedi.

Ek olarak Scott, çalışma popülasyonunun ABD gazilerinden oluştuğunu, bu nedenle sonuçların diğer popülasyonlara genellenemeyebileceğini belirtiyor.

Ayrıca, çalışmanın bu ilaçların uzun vadeli güvenliğini ve etkinliğini incelemediğine dikkat çekiyor.

OKU  Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Kalp sağlığınızı iyileştirmenin diğer yolları ilaçsız

GLP-1 ilaçları ile azalmış kalp sağlığı riski arasındaki bağlantılar umut verici olsa da, Stricoff, bu ilaçların öncelikle tip 2 diyabetin semptomlarını ve sonuçlarını hedeflediğini ve hastalıkla savaşan temel nedenleri değil, kabul edilmesinin önemli olduğunu söylüyor.

“GLP-1 inhibitörleri bazı hastalar için yaşamı değiştirebilirken, uzun vadeli sağlık ve esenliği teşvik etmek için beslenme eğitimi ve davranışsal müdahaleleri içeren kapsamlı bir tedavi planının parçası olarak görülmelidir” diye tahmin ediyor.

GLP-1 dışında kalp sağlığınızı iyileştirmek için başka neler yapabilirsiniz?

Stricoff, yaşam tarzı faktörlerinin önemli bir rol oynadığını söylüyor.

“Zayıf beslenme, egzersiz yapmama ve sigara içme gibi sağlıksız bir yaşam tarzı hem tip 2 diyabet hem de kalp hastalığı için ortak risk faktörleridir ve bu faktörler diyabetiklerde kalp hastalığı riskini artırabilir” diye açıklıyor.

Ayrıca, GLP-1 inhibitörleri ile tedaviyi tip 2 diyabetin nedenlerini hedef alan ve uzun vadeli davranış değişikliğini destekleyen müdahalelerle birleştirmenin çok önemli olduğunu söylüyor.

“Beslenme eğitimi bu yaklaşımın önemli bir parçası çünkü hastaları yiyecek seçimleri hakkında bilinçli kararlar alma, diyetin sağlıkları üzerindeki etkisini anlama ve ilaçsız sürdürülebilecek daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimseme konusunda güçlendiriyor” diyor.

Scott, spesifik olarak, doymuş ve trans yağlar, sodyum ve ilave şekerler açısından düşük ve lif, kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler açısından yüksek bir diyet yemeyi önerir.

Ayrıca haftada en az 150 dakika tempolu yürüyüş, bisiklete binme, yüzme veya dans gibi düzenli fiziksel aktivite önermektedir.

İlaçlar genellikle uzun korkutucu yan etki listeleriyle gelir, bu nedenle GLP-1 ilaçlarının daha düşük kardiyak olay riski ile ilişkili olması kesinlikle umut vericidir. Bu çalışmanın sonuçları, doktorunuzun sizin için doğru tedaviyi seçmesine yardımcı olabilir.

Ancak bu ilaçlar ne kadar etkili olursa olsun, her iki uzman da temelleri ihmal etmemeniz gerektiği konusunda hemfikir: sağlıklı beslenin, daha fazla egzersiz yapın ve sigarayı bırakın.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Yutulabilir mide balonu ve zayıflama ilaçları, insanların vücut ağırlıklarının %19'unu kaybetmelerine yardımcı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir