Oyun Haberleri

Bu mod sayesinde Half-Life: Alyx’in tamamını sanal gerçeklik olmadan oynayın

Half-Life: Alyx

Yarı Ömür: Alyx (yeni sekmede açılır) var olan en iyi VR oyunlarından biri olabilir, ancak bu, sanal gerçekliğin hala ulaşamadığı kişiler için pek bir şey ifade etmiyor. Valve’ın VR başyapıtı Mart 2020’de piyasaya sürüldüğünden beri, insanlar bu ara Half-Life bölümünü VR gerekliliği olmadan deneyimlemek için yaygara koparıyor.

Half-Life: Alyx No VR (yeni sekmede açılır), Alyx’i daha geleneksel bir düz ekran deneyimine dönüştürmek için işlevsel başlıklı bir proje. Mod bir süredir geliştiriliyor ve Mart ayı sonlarında Erken Erişim lansmanı alıyor. Ancak içerik oluşturucular GB_2 Geliştirme Ekibi, Paskalya hafta sonu boyunca önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Mod artık tüm oyunu VR olmadan oynamanıza izin veriyor.

Geliştirme ekibi bir gönderide “Bu, şimdiye kadarki en büyük güncellememiz ve yavaşlama planımız yok” dedi. (yeni sekmede açılır) ModDB’de. “Başlıklarda belirtildiği gibi, silah yükseltmeleri sağlayan biçerdöver imalatçıları ile birlikte tamamen uygulanan Yerçekimi Eldivenleri ile tüm oyun artık baştan sona oynanabilir.”

Bunun, modun kendisinin bittiği anlamına gelmediğini unutmayın. Bunun yerine oyun, oyuncuların geçilemeyen bölümleri atlamak için hileler veya noclip uygulamasına gerek duymadan geleneksel bir bilgisayarda tamamlanabilir. Modun değişiklik günlüğünde GB_2, “hatalar hala mevcut olabilir, ancak bir kaydetme yeniden yüklemesi bunu düzeltecektir” diyor.

Değişiklik günlüğü ayrıca GB_2’nin Alyx’i düz ekrana dönüştürmeye nasıl yaklaştığına dair fikir verir. Ana engel, Half-Life: Alyx’in nasıl kontrol ettiğidir. El hareketlerinin ve etkileşimlerinin keskin simülasyonu, geleneksel bir klavye ve fare kurulumundan çok uzak bir dünyadır. Bu nedenle, modun çalışmalarının çoğu, bu etkileşimleri basit düğme basmalarına damıtmak olmuştur. Bu en son sürüm, düz ekran oyuncuların E’ye basarak uzaktan nesneleri yakalamasına izin verirken, “tüm kranklar, kapılar, dolaplar, vb. artık E’ye bir veya iki kez basarak açılıyor”.

(İmaj kredisi: Vana)

Bu etkileyici bir teknik başarı, ancak tüm bunlar Half-Life: Alyx sans VR oynamanız gerektiği sorusunu görmezden geliyor. Hiç şüphesiz VR, oyunu oynamanın en uygun yoludur. Alyx, City 17’yi görmenin yepyeni yollarını sunmakla kalmıyor, aynı zamanda Valve’ın dünyasıyla yeni etkileşim yöntemleri de ekliyor. Bununla birlikte, Alyx’te VR işlevinden daha fazlası var. Valve oyunlarını benzersiz bir şekilde çekici kılan her şey Alyx’te mevcuttur. Harika hikaye anlatımı, yaratıcı set parçaları, bir sahneden diğerine sorunsuz bir şekilde akan son derece özgün ortamlar, komediden aksiyona ve korkuya hiçbirini yersiz hissetmeden geçme konusunda esrarengiz bir yetenek. Alyx harika bir VR oyunu ama aynı zamanda harika bir Valve oyunu, yetersiz koşullarda bile deneyimlemeye değer.

OKU  Starfield'dan sonra Todd Howard, The Elder Scrolls 6'nın son heyecanı olabileceğini düşünüyor: 'Daha gençleşmiyorum'

İster Alyx’i nihayet oynama şansına sahip olun, ister VR olmadan nasıl göründüğünü görmek isteyin, modu buradan indirebilirsiniz. Unutmayın, bu modun son versiyonu değil. Planlanan gelecek güncellemeler arasında Half-Life Alyx HUD’nin eklenmesi (mod şu anda Half-Life 2 HUD’yi kullanıyor), silahlar ve ortamlarla etkileşim için el animasyonları ve daha genel dengeleme ve hata düzeltmeleri yer alıyor.

Bir VR kulaklığınız varsa ve Half-Life: Alyx oynadıysanız, deneyimi genişleten bazı modlara neden göz atmıyorsunuz? Levitation, temel oyunun dramatik sona ermesinden sonra gerçekleşen 4-5 saatlik resmi olmayan bir genişletmedir, Incursion ise Alyx’i çılgın bir hayatta kalma dalga atıcıya dönüştürür.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.