Sağlık

Utangaç kızlar için egzersiz: Bu TikTok trendi spor salonu kaygısını nasıl azaltabilir?

Utangaç kızlar için egzersiz: Bu TikTok trendi spor salonu kaygısını nasıl azaltabilir?

Pinterest’te paylaş
TikTok’un “Utangaç Kız Egzersizi” trendi, spor salonunuzun gözdağıyla mücadele etmek için tam da doğru şey olabilir. Pedro Merinos / Getty Images
  • Shy Girl’ün antrenmanları TikTok gibi sosyal medya platformlarında popüler oluyor.
  • Trend, minimum ekipmanla gerçekleştirilebilen basit, tekrarı kolay egzersizlerin gösterilerini içerir..
  • Bu egzersizler, spor salonuna yeni başlayanların, başkalarının yanında egzersiz yapmanın getirdiği korku ve endişenin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır..
  • Uzmanlar, trendin faydalı olabileceğine inanıyor, ancak kullanıcılara zaman içinde daha karmaşık antrenmanlara geçmelerini tavsiye ediyor.

Hiç kalabalık bir spor salonuna girdiniz ve tüm korkutucu görünen ekipmanlardan gözünüzü korkuttunuz mu? Belki de tam da bu nedenle spor salonuna gitmekten kaçındınız.

Başkalarıyla antrenman yapmak sizin için bir endişe kaynağıysa, o zaman “utangaç kız” eğitimi olarak bilinen yeni bir trend sizin için olabilir.

Trend, #shygirlworkout hashtag’inin sosyal medya platformunda 315 milyondan fazla görüntülenmesiyle son zamanlarda TikTok’ta ilgi gördü. Trend, deneyimli spor salonu müdavimlerini, fitness fenomenlerini ve yeni başlayanlara uygun egzersizler gösteren PT’leri gösteriyor.

Taraftarlar, tekrarlanması kolay egzersizlere ve daha kısa egzersiz rutinlerine odaklanarak spor salonuna başlarken insanların hissettiği kaygının bir kısmını ortadan kaldırabileceğini söylüyor.

Araştırmalar, birçok insanın “spor salonu zorbalığından” muzdarip olduğunu ve özellikle kadınların başkalarıyla birlikte egzersiz yapmaktan korkma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Sure Women tarafından yaptırılan bir anket, ankete katılan 2.000 kadından dörtte birinin yargılanma korkusuyla spordan uzak durduğunu ortaya çıkardı. Ankete katılanların üçte biri, diğer spor salonu kullanıcılarının kendilerini yeni başlayan biri olarak göreceklerinden endişe ediyor.

Utangaç kız egzersiz trendi, bu korkuları yatıştırmayı vaat ediyor. Spor salonu korkunuzu gerçekten hafifletebilir ve başkalarıyla çalışmayı eğlenceli ve korkulmayan hale getirebilir mi?

Utangaç Kız antrenmanı nedir?

Kişisel antrenör ve eski ABD Ordusu fitness eğitmeni Brahm Gallagher, “‘Utangaç kız’ egzersiz trendi, çok basit hareketler ve minimum ekipman kullanıyor, genellikle sadece hafif ila orta ağırlıkta dambıl seti,” diye açıklıyor. “Bu, yeni spor salonu müdavimlerinin büyük makineler veya belirli ekipman parçalarını poz veren ve / veya tekelleştiren büyük insan grupları tarafından boğulmamasını sağlayabilir.”

OKU  6 dakikalık HIIT egzersizi hafızayı güçlendirebilir, çalışma bulguları

Geçmişte, fitness etkileyicilerinin ağır ağırlıklarla karmaşık hareketler yaptığını görmüş ve bunu itici bulmuş olabilirsiniz. Buna karşılık, “Utangaç Kız” antrenmanları, hızlıca öğrenebileceğiniz basit egzersizlerden oluşur.

Bunların çoğu izolasyon egzersizleridir; her seferinde bir kası kullanan bir hareket şekli. (Şınavları, baş üstü presleri ve mekikleri düşünün.)

Gallagher, bunun spor salonuna yeni başlayanların temel ağırlık direnci hareketleriyle daha rahat olmalarını sağladığını söylüyor.

Shy Girl antrenmanları, zindeliği geliştirirken güven oluşturmaya yardımcı olabilir

Bu tür bir eğitim aynı zamanda spor salonuna olan güveninizi geliştirmenize yardımcı olabilir ve her hareket sırasında hangi kasları kullandığınızın farkına varmanızı sağlar.

Psikolog ve kişisel antrenör Anna Sergent, bu hareketlerin öğrenilmesinin yanı sıra üzerine inşa edilmesinin de daha kolay olduğunu söylüyor.

“Vücudun bir kısmına odaklanmak, uygun duruşu, biçimi ve tekniği hatırlamanıza yardımcı olur” diye açıklıyor. “Bu basit egzersizleri yapmayı öğrendikten sonra, egzersize başka bir kas grubu eklemek ve bunu bileşik bir harekete dönüştürmek eğlenceli bir meydan okuma olabilir.”

Basit hareketler bir yana, Shy Girl antrenmanları genellikle daha az ekipman gerektirir ve genellikle spor salonunda daha az yer kaplamanız anlamına gelir.

“Bu tür bir antrenman tek bir alanda yapılabilir, böylece spor salonunda çok fazla egzersiz yapmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca ekipmanı paylaşmak veya diğer spor salonu müdavimleriyle etkileşime girmek zorunda kalmıyorlar” diyor Sergent.

Fitness korkusunun üstesinden gelmek

Peki, uzmanlar bu tarz bir antrenmanın spor salonunda göz korkutmayı bastırmaya geldiğinde faydalı olduğunu düşünüyor mu?

Sergent, egzersiz yaparken zaman ayırmayı ve rahatlamayı tercih edenlerin yanı sıra kendi egzersiz hızlarını takip etmeyi tercih edenler için inanılmaz derecede faydalı olabileceğini söylüyor.

Üstelik, sahip olduğunuzu bilmediğiniz bir spor sevgisini bulmanıza da yardımcı olabilir.

“Egzersiz yaparken bedeninizi ve zihninizi dinleyerek, bunun bir angarya değil, çok eğlenceli olduğunu görebilirsiniz” diyor.

Sergent’in tek uyarısı, Shy Girl egzersizlerinde ustalaştığınızda, fitness yolculuğunuzda ilerlemeye devam etmek için yoğunluğu artırmanız ve yeni hedefler belirlemeniz önemlidir.

OKU  Mifepriston: Bu Yaygın Kürtaj Hapı Yasal Kalacak mı?

“Bir noktada basit veya izolasyon egzersizlerinden daha karmaşık ve zor egzersizlere geçmelisiniz. Egzersizler aynı seviyede tutulursa ilerleme durur ve sıkılabilirsin” diye belirtiyor.

Shy Girl antrenmanları yeni başlayanlar için uygundur, bu nedenle başlangıç ​​aşamasından sonra vücudunuzun zor durumda kalmasını sağlamak için yeni bir şeye geçmeniz mantıklıdır.

Gallagher, ilerlemenin anahtar olduğunu söyleyerek aynı fikirde, ancak utangaç kız antrenmanlarının güven için mükemmel bir başlangıç ​​​​noktası olabileceğine inanıyor.

“Basit hareketlere ve izolasyon egzersizlerine odaklanarak, bir spor salonunda meydana gelebilecek algılanan sahtekarlık sendromunda keskin bir azalma oluyor ve sınırlı hareketler, egzersizleri yanlış yapmak için sınırlı fırsatlar anlamına geliyor” diyor.

Bazı yeni başlayanlar için kişisel antrenör daha uygun olabilir

“Utangaç Kız” antrenmanları, bazı kişilerin yeni bir fitness yolculuğuna ilk adımlarını atmasına yardımcı olabilirken, Gallagher, bazı yeni başlayanların kişisel bir antrenörle (PT) daha iyi performans gösterdiğine inanıyor.

“Sosyal medyada gördüğünüz her şey, deneyiminize veya zindelik seviyenize bağlı olarak yapmanız gereken şey değildir” diye belirtiyor. “Her şey başarısız olursa ve korkularınız hala yaygınsa, yardım istemekten korkmayın. PT’ler orada çünkü insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine, daha iyi hareket etmelerine ve daha iyi görünmelerine yardımcı olmak istiyorlar” diye tahmin ediyor.

Spor salonunda daha rahat hissetmek için başka neler yapabilirsiniz? Sergent, kendinize güvendiğiniz spor kıyafetlerini giymenin, yanınızda bir arkadaşınızı getirmenin ve kaydolmadan önce spor salonunu ziyaret ettiğinizden emin olmanın spor salonundaki göz korkutmasının üstesinden gelmenize yardımcı olabileceğini söylüyor.

Son olarak, eğer spor salonunda yeniyseniz, diyor Gallagher, kendinizle gurur duyun.

“Başlayarak zaten en zor adımı attınız” diye vurguluyor. “En iyi tavsiye, neden egzersiz yaptığınızı aklınızda bulundurmanızdır. neden başladın Hedeflerin ne? Bir rutine bağlı kalırsanız ve pes etmezseniz neler başarabilirsiniz?”

Bu ayarı aşağıdaki gibi erişilebilir rutinlerle birleştirirseniz B. bir “Utangaç Kız” antrenmanı, buna bağlı kalma olasılığınız daha yüksektir.

Söylediği gibi, “Başlamak için harika olmanıza gerek yok, ama harika olmak için başlamalısınız.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Peloton, bir düzineden fazla yaralanmanın bildirilmesinin ardından 2 milyondan fazla bisikleti geri çağırıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir