Sağlık

Tünelin sonunda parlak bir ışık mı? Çalışma, ölmekte olan beyinlerin bile ‘bilinçli’ olabileceğini buluyor

Tünelin sonunda parlak bir ışık mı?  Çalışma, ölmekte olan beyinlerin bile 'bilinçli' olabileceğini buluyor

Pinterest’te paylaş
Justin Paget/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, kalp durmasından sonra ölen komadaki hastalarda farkındalıkla ilişkili beyin aktivitesinde bir artış olduğunu gösterdi.
  • Aktivite, beynin rüyalar, epilepsideki görsel halüsinasyonlar ve değişen bilinç durumlarıyla ilişkili kısmında bulundu.
  • Genel olarak, ölmekte olan beyinde neler olduğunu daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bir insan öldüğünde ne olduğuna dair birçok teori ve cevaplanmamış soru var. Ölüme yakın deneyimler yaşayan bazı insanlar beyaz bir ışık gördüklerini bildirirken, diğerleri vücutlarının üzerinde yükselip kendilerini altında gördüklerini söylediler.

Yeni araştırma, kalp durmasından sonra ölen komadaki hastalarda ilginç beyin dalgası modellerini ortaya çıkardı. Bu hafta yayınlanan araştırma, Ulusal Bilim Akademisi Tutanaklarıölmekte olan beyinde bilinç benzeri aktivitede bir artış gösterdi.

Ölme sürecinde beynin neden aktif olduğunu anlayın

Araştırmacılar, kalp durmasından ölen EEG izlemesi altındaki dört hastayı inceledi. Hastalar tepkisiz, komada ve daha fazla tıbbi yardım alamayacak durumda oldukları için yaşam desteğinden çıkarıldılar.

Ventilatörden çıktıktan sonra, iki hasta kalp hızında bir artış ve en hızlı aktivite türü olan ve aynı zamanda bilinçle de ilişkili olan beyin gama dalgası aktivitesinde bir artış gösterdi.

Ek olarak, beynin rüyalar, epilepside görsel halüsinasyonlar ve değişen bilinç durumlarıyla ilişkili bölümünde aktivite bulundu.

Michigan Üniversitesi Moleküler ve Bütünleştirici Fizyoloji Bölümü’nde ve Nöroloji Bölümü’nde doçent ve çalışmanın yazarlarından biri olan Ph.D. Jimo Borjigin, araştırmanın temel bulgularını özetledi.

Borjigin, Healthline’a “Öncelikle, beyin ölme süreciyle etkinleştirilebilir” dedi. “İkincisi, beynin kalp durmasındaki rolünü incelememiz gerekiyor: eğer beyin ölüm sırasında daha aktifse, neden? Çalışmamızdan önce bilmediğimiz beynin işlevleri var.”

Öldüğümüzde ne olduğunu anlamaya çalışmak

Dr., “Bu sorunun cevabını tam olarak bilmiyoruz” dedi. Andrew Newberg, sinirbilimci ve Marcus Bütünleştirici Sağlık Enstitüsü’nde araştırma direktörü ve Jefferson Üniversite Hastanesi’nde doktor. “Eskiden beynin işlevini durdurduğu düşünülüyordu, ancak bu çalışma ve diğer birkaç benzer çalışma, ölüme yakın durumla ilişkili spesifik beyin aktivitesi olduğunu gösteriyor.”

OKU  Bu reçeteli ilaçları kullanırken tatilde içki içmek risk oluşturabilir

Çalışma, temporo-parietal bağlantı ve prefrontal korteks dahil olmak üzere bilişsel süreçlerle ilişkili beyin alanlarının dahil olduğunu buldu.

Newberg, bunların beynin alanları olduğunu ekledi. birleşmiş ruhsal deneyimlerle ve bu deneyimlerin vücuttaki “savaş ya da kaç” tepkisini kontrol eden sempatik sinir sisteminin artan aktivitesiyle ilişkili olduğu.

İnsanlar tünelin sonunda bir ışık görüyor mu?

“Bu çalışmanın gerçekten önerdiği şey, beynin ölme sürecinde bazı kimyasal değişikliklere uğradığıdır. NYU Langone Tıp Merkezi’nde bir biyoetik uzmanı olan Arthur Caplan, insanların bir tünelin sonunda melekleri veya ışığı görme algısını açıklıyor” dedi. “Gösterdiği şey, beynin halüsinasyon olabilecek bir şekilde ateşleyerek kendini uyandırmak için yaptığı eylemlere sahip olmasıdır.”

Pek çok insan ölümden sonra ne olduğunu merak ediyor, ancak bu çalışma çok ön hazırlık niteliğinde ve o yöne gitmiyor.

“Bir bakıma bu çalışma, insanların son anda ölürlerse acı çekebilecekleri korkusuna ışık tutuyor ve durum öyle görünmüyor. Ama belki de hayal kırıklığına uğrayacaklar, çünkü bu çalışma, ölme deneyiminden sonra gerçekte ne olacağı konusunda fikir edinemediğinizi gösteriyor” diye ekledi Caplan.

Getirmek

Yeni bir araştırmaya göre, kalp durmasından sonra ölen komadaki hastalarda bilinç benzeri beyin aktivitesinde bir artış meydana geldi.

Aktivite, beynin rüyalar, epilepsideki görsel halüsinasyonlar ve değişen bilinç durumlarıyla ilişkili kısmında bulundu.

Uzmanlar, bu çalışma hattını sürdürmenin ve ölmekte olan beyin hakkında daha fazla şey öğrenmenin gelecekte kalp krizi geçiren hastaları kurtaracağını umuyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Apex Legends Hayranları Takım Ölüm Maçı Özelliği Konusunda Bölündü

Oyun Haberleri

Elden Ring Streamer Oyunu Oynamak İçin Beyin Aktivasyon Komutlarını Kullanıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir