Sağlık

Akıllı Bir Hap, IBD’yi Teşhis Etmeye Yardımcı Olabilir mi? İşte yeni bir çalışmanın bulduğu şey

Akıllı Bir Hap, IBD'yi Teşhis Etmeye Yardımcı Olabilir mi?  İşte yeni bir çalışmanın bulduğu şey

Pinterest’te paylaş
Getty Resimleri
  • Araştırmacılar, gastrointestinal bozuklukların teşhisinde ve tedavisinde değerli olabilecek gastrointestinal sistemi izlemek için konuma dayalı, sindirilebilir bir araca sahiptir.
  • Gastroenterologlar, bu cihazın gelecekte faydalı bir araç olabileceği konusunda hemfikir.
  • Akıllı hap üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiğinden, mide-bağırsak sorunlarınız olduğuna dair işaretlere dikkat etmeniz önemlidir. Bunlar ishal, anemi, eklem şişliği, dışkı kanaması, karın ağrısı, kilo kaybı ve mide bulantısı gibi semptomları içerir.

Göre HKMyaklaşık olarak 3.1 milyon Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlere inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) teşhisi kondu. Bunlar, gastrointestinal (GI) sistemin kalıcı inflamasyonunun sonucu olan Crohn hastalığı ve ülseratif kolit olmak üzere iki durumu içerir.

Bugün, doktorların GI problemlerini incelemek için kullandıkları birincil yaklaşım, her ikisi de hastane ortamlarında gerçekleştirilen invaziv prosedürler olan endoskopi ve manometriyi içerir.

Bilim adamları, GI izlemenin taşınabilir ve invaziv olmayan yöntemlerle gerçekleştirilebileceği alternatif bir yaklaşım arıyorlar. Bunlar arasında video kapsül endoskopisi (VCE) ve kablosuz motilite kapsülleri bulunur. İdeal olarak, bu yaklaşım hasta için daha rahat ve konforlu olacaktır.

Bunu akılda tutarak, California Institute of Technology ve Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) araştırmacılar, gastrointestinal hastalıkların teşhis ve tedavisi için faydalı olabilecek gastrointestinal izleme için lokasyon bazlı bir besin takviyesi olan yeni bir prototip geliştirdi ve test etti. değerli müdahale bu Araştırma dergide bu ay yayınlandı. doğa elektroniği.

Bugüne kadar, cihazın üç boyutlu (3D) lokalizasyonu ve takibi yalnızca büyük hayvanların gastrointestinal sisteminde gerçekleştirilmiştir. İnsan klinik deneylerinin başlayabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Bu cihaz gelecekteki gastrointestinal izleme için ne anlama gelebilir?

Bu konum tabanlı, sindirilebilir mikro cihaz, gelecekte gastroenterologlar için yararlı bir araç olabilir, diye açıklıyor Dr. Olga Aroniadis, Klinik Tıp Doçenti ve Stony Brook Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Anabilim Dalı Başkanı.

OKU  Mifepriston: Bu Yaygın Kürtaj Hapı Yasal Kalacak mı?

“İnce bağırsak Crohn hastalığı olan hastalarda, ülserlerinin tam yerini saptamak bazen zordur” dedi Dr. Aroniadis’ten Healthline’a. “Bu araç, potansiyel olarak biyopsi yapabilmemiz için alanı bulmamıza yardımcı olabilirse, prosedür sürelerini kısaltmada çok faydalı olacaktır.”

doktor Pratik bir bütünleştirici gastroenterolog olan Rajiv Sharma, yerelleştirme becerilerinin yararlı olabileceği konusunda hemfikir.

GI anatomisi ve sağlık sorunları, işlev ve mikrobiyomdaki farklılıklar nedeniyle GI sistemi içinde bölgeden bölgeye değişir” dedi. Sharma. “EMF yayan cihazlardan elektromanyetik parazit olmadığı sürece bu yararlı olacaktır.”

Araştırmanın hala erken aşamada olduğunu ve bu cihazın yaygın olarak kullanılabilir hale gelmesinden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu not etmek önemlidir.

“Yazarlar, bu görüntülerin mevcut cihazlardan daha üstün olacağını öne sürüyor, ancak kafa kafaya denemeler yapılmadı ve bu yeni haritalama sistemindeki veriler seyrek ve olup olmadığını belirlemek için insan çalışmalarında kapsamlı testler gerekiyor.” üstünlük. Houston, Teksas’taki Memorial Hermann gastroenterolog Tamika Jaswani açıkladı. “Zamanın bu noktasında, daha fazla araştırma yapılması tavsiye edilir.”

GI sorunlarınız olduğuna dair işaretler

Akıllı hap, insan kullanımından hala çok uzaktayken, gastrointestinal problemlerin belirtilerini izlemek önemlidir.

“İshal, anemi, eklem şişliği, dışkıda kanama, karın ağrısı, kilo kaybı ve mide bulantısı gibi belirtilere dikkat edin” dedi Dr. Sharma. “Dışkı rengine ve türüne bakın. Örneğin gevşek dışkı ve klozet içinde yüzen yağ varsa, doktorunuzla tartışılması gereken bağırsak sorunlarına işaret edebilir.”

IBD ve IBS arasındaki farkı bilmek de önemlidir.

“IBD, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit olabilen enflamatuar barsak hastalığı anlamına gelir” diye açıkladı Dr. Aronaidis. “İrritabl bir bağırsak hastalığı olan IBS’den farklı. IBD’de mide-bağırsak sisteminizde ülserler varken, IBS’de kolonoskopide görünür bir patoloji yoktur ve belirli gıdalara karşı daha fazla hassasiyet vardır.”

OKU  Kalp hastalığı: "İyi" HDL kolesterol herkesi kalp krizinden korumayabilir

GI sorunlarınız olup olmadığını söylemenin en iyi yolu, belirtilerinizi doktorunuzla tartışmaktır. Dr. Aronaidis eklendi.

“IBD, komplikasyonları önlemek için hızlı teşhis gerektirir, bu nedenle endişe verici semptomların – kanama, kilo kaybı, kalıcı karın ağrısı – tanınması her zaman bir doktor ziyaretini teşvik etmelidir” dedi. Yazvani. “Genellikle, kan ve dışkıdaki iltihaplanma belirteçlerinin kontrol edilmesi dahil olmak üzere temel laboratuvar çalışmaları, bağırsak iltihabını gösterebilir ve sonuçta endoskopik bir değerlendirmeye yol açabilir.”

Dr. Yazvani. Bu tamamlayıcı çalışmalardan bazıları, CT veya MRI (hastaları radyasyona maruz bırakmayan) şeklindeki görüntüleme ve hap tabanlı izleme sistemlerini içerir.

Getirmek

Araştırmacılar, gastrointestinal bozuklukların tanı ve tedavisinde yardımcı olabilecek gastrointestinal sistemi izlemek için konuma dayalı bir besin takviyesi olan yeni bir prototip geliştirdiler.

Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu için, gastrointestinal problemlerin belirtilerine dikkat etmek faydalı olacaktır. Bunlar ishal, anemi, eklem şişliği, dışkı kanaması, karın ağrısı, kilo kaybı ve mide bulantısı gibi semptomları içerir.

Gastroenterologlar, bu akıllı hapın gelecekte faydalı olabileceği konusunda hemfikir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir