Sağlık

CDC ölümcül kene kaynaklı hastalığa karşı uyarıyor: Bilmeniz gerekenler

CDC ölümcül kene kaynaklı hastalığa karşı uyarıyor: Bilmeniz gerekenler

Pinterest’te Paylaş
Eğer yürüyüşe çıkıyorsanız kenelerle teması önlemek için gerekli adımları atabilirsiniz. AMR Görüntüsü/Getty Images
 • CDC, Rocky Dağı benekli humması adı verilen bir hastalıkla ilgili bir uyarı yayınladı.
 • Bazı kene türleri yoluyla insanlara bulaşan hastalık, çok sayıda hastaneye yatış ve ölümle sonuçlanmıştır.
 • Bildirilen vakaların tümü Meksika’nın bölgelerine yapılan seyahatlerden kaynaklanmaktadır.

ABD Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC), Rocky Dağı benekli humması adı verilen hastalığın yükselişte olması nedeniyle bir uyarı yayınladı. Hastalık, Temmuz ayından bu yana beş hastaneye yatış ve üç ölümle ilişkilendirildi. Tüm vakalar endemik olduğu Meksika’nın Baja California bölgesindendir.

Dr. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bulaşıcı hastalıklar profesörü William Schaffner, uyarının kendisi için sürpriz olduğunu söyledi.

“Meksika’da beş vakanın görüldüğünü, Amerika Birleşik Devletleri’nde görüldüğünü ve üçünün öldüğünü belirten CDC raporunu gördüğümde şaşkına döndüm. Schaffner, “Bu inanılmaz bir ölüm oranı, bu da enfeksiyonun hemen düşünülmediği anlamına geliyor” dedi.

Rocky Dağı benekli ateşi nasıl anlaşılır?

Rocky Dağı benekli ateşi, adını hastalıkla ilişkili olabilecek bir döküntüden alır. Bu bir

Bakteri Hastalık keneler yoluyla bulaşır. Sadece Rocky Dağı eyaletlerinde değil, aynı zamanda Amerikan köpek kenesi yoluyla bulaştığı doğu, orta ve batı Amerika Birleşik Devletleri’nde de bulunmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısındaki enfeksiyon öncelikle kahverengi köpek kenesi tarafından bulaşır.

Rocky Dağı benekli ateşinin erken belirtileri (ilk 1-4 gün) şunları içerir:

 • Ateş
 • İştah kaybı
 • Baş ağrısı
 • döküntü
 • Mide bulantısı ve kusma
 • karın ağrısı
 • Kas ağrıları

Ağır vakalarda ve hastalığın geç evrelerinde (5. gün veya daha sonra), beyin şişmesi, nefes almada zorluk, nekroz ve birden fazla organda hasar meydana gelebilir.

Ciddi hastalık riski en yüksek olan kişiler arasında 10 yaşın altındaki çocuklar, belirli bir tür enzim eksikliği olan kişiler ve erken teşhis ve tedavi görmeyen kişiler yer alır.

CDC, RMSF’nin hızını “hızla ilerleyen” olarak tanımlıyor ve Schaffner, tıp uzmanlarının döküntülerin her zaman mevcut olmayabileceğinin farkında olması gerektiğini söylüyor.

OKU  Otizm: Çocuklarda oranlar yeni zirvelere ulaştı, uzmanlar nedenini açıklıyor

“Artık özellikle enfeksiyonun başlangıcında döküntü oluşmadığını, hatta belki de hiçbir zaman gelişmediğini öğrendik. Bu durumda bu hastalıklara Rocky Dağı benekli ateşi diyoruz” dedi Schaffner. “Yani tanı hakkındaki düşüncelerinizi yönlendirmek için döküntüye güvenemeyeceğinizi bilmeniz gerekir.”

Dr. California Üniversitesi, Irvine Tıp Fakültesi’nde bulaşıcı hastalıklar alanında yardımcı doçent olan Shruti Gohil (MD, MPH), hastalığı kendi alanında “kötü şöhretli” olarak nitelendiriyor ve en çok risk altında olan belirli bir yaş grubu olduğunu söylüyor.

Gohil, “Gerçekten ölen insanların gerçekten yüksek riskli vakalarına bakarsanız, bunlar gençler ve çocuklardır… Elbette herkes risk altındadır, ancak çocuklar daha ciddi sonuçlara eğilimlidir” dedi.

CDC, 10 yaşından küçük kişilerin RMSF’den ölme olasılığının beş kat daha fazla olduğunu vurguluyor. Uyarıda bahsedilen beş vakadan dördü 18 yaşın altındaydı.

Rocky Dağı Benekli Ateşi Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalık olabilir işlem görmüş Yaygın antibiyotik doksisiklin ile.

Bu durum çok hızlı ilerlediği ve birkaç gün içinde ölüme bile yol açabildiği için Schaffner, doktorların hastalarına hızlı bir şekilde antibiyotik verebilmeleri için bu enfeksiyon olasılığına karşı dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

Schaffner, “Teşhis testi yaptırmadan önce tedaviye başlamanız gerekiyor” dedi.

Hastalığın varlığı PCR ve serolojik testler, döküntü biyopsisi veya ölüm sonrası doku incelenerek doğrulanabilir. RMSF’nin standart tedavisi, yaygın bir antibiyotik olan doksisiklin tedavisidir. Bu tarif hamile kadınlar dahil her yaştan insan için uygundur.

Gohil, CDC uyarısının doktorları bu nadir hastalıktaki artış konusunda uyarmaya yardımcı olacağını söyledi.

“Bence CDC’nin bunu yalnızca birkaç vaka için yayınlaması harika. Ve onlar oradaydılar [cases of] çok özel bir seyahat hikayesi. Bunu sevmemin nedeni, nadir hastalıklarda ne aradığınızı bilmiyorsanız onu daha da çok özleyeceksiniz” dedi Gohil.

OKU  Diyabetik Nöropati: Omurilik Stimülasyonu Ağrıyı Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kendinizi nasıl korursunuz?

Uzmanlar, hastalığın endemik olduğu bölgelere seyahat ediyorsanız risklerin farkında olmanız ve kenelerle temastan kaçınmak için önlem almanız gerektiğini söylüyor. Kenelerin daha yaygın olduğu çalılık, çimenlik alanlardan uzak durabilir ve giysilerinize böcek kovucu madde uygulayabilirsiniz. HKM. Ayrıca kenelerin yaygın olduğu bölgelerde bulunduktan sonra vücudunuzda kene kontrolü yaparak ısırılmadığınızdan emin olabilirsiniz.

Bir kene tarafından ısırıldıysanız CDC’ye başvurun tavsiye eder Keneyi cımbızla dışarı çekin.

 • Eşit basınçla yukarı doğru çekin.
 • Keneyi bükmeyin veya sarsmayın.
 • Keneyi çıkardıktan sonra bölgeyi ve ellerinizi alkol veya sabun ve suyla iyice temizleyin.
 • Keneyi parmaklarınızla ezmeyin.
 • Canlı bir keneyi imha etmek için onu alkole batırabilir, kapalı bir pakete koyabilir, bantla sarabilir veya tuvalete atabilirsiniz.

Keneyi çıkarırken enfeksiyon riskini azaltmak için elinizde mendil bulundurmalısınız. Önleyici tedbirler arasında uzun pantolon ve tişört gibi koruyucu kıyafetlerin giyilmesi; Dışarıdayken kendinizi ve aile üyelerinizi kenelere karşı düzenli olarak kontrol edin ve köpeklerinizi kene önleyici bir ürünle tedavi edin.

RMSF taşıyan kene türünün Amerika Birleşik Devletleri’nde mevsimi dışında olduğu göz önüne alındığında Gohil, endemik bölgelere seyahat eden kişilerin semptomlara karşı dikkatli olmaları ve herhangi bir semptomları varsa bunları seyahat geçmişleriyle birlikte doktorlarına bildirmeleri gerektiğini söylüyor. ülkenin başına gelir.

“Bence en büyük fayda, endemik bölgeye seyahat ederken doğru koruyucu kıyafetleri giyerek ve böcek ilacı kullanarak mümkün olduğunca önlemektir. ve yüksek şüphe endeksini sürdürüyoruz” dedi Gohil.

Getir

CDC, Rocky Dağı benekli humması adı verilen hastalıkta görülen artış nedeniyle bir uyarı yayınladı. Hastalık, Temmuz ayından bu yana beş hastaneye yatış ve üç ölümle ilişkilendirildi.

İlk belirtiler ateş, iştahsızlık ve mide ağrısını içerir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Strep A Vakaları Bu Yıl Dramatik Bir Şekilde Arttı: Bildiklerimiz

Sağlık

CDC, Bebek Maması ve Göğüs Pompasında Bulunan Ölümcül Bakterileri Uyarıyor: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Sağlık

CDC, İlaca Dirençli Shigella Hakkında Uyardı: Bilmeniz Gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir