Sağlık

Parkinson hastalığına yaygın bir kuru temizleme kimyasalı neden olabilir

Parkinson hastalığına yaygın bir kuru temizleme kimyasalı neden olabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, kahveyi kuru temizleme, yağdan arındırma ve hatta kafeinsizleştirme için yaygın olarak kullanılan bir kimyasalın, Parkinson hastalığı vakalarındaki ani artıştan sorumlu olabileceğini düşündürmektedir. Hispanolistik/Getty Images
  • Bilim adamları, kimyasal trikloretilenin (TCE) Parkinson hastalığına bağlı olabileceğini öne sürdüler.
  • TCE, kahve kuru temizleme, yağ giderme ve hatta kafeinsizleştirmede yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Yeni araştırma, kimyasalın beyne girme ve hücrenin mitokondrilerine zarar verme yeteneğinin suçlu olabileceğini öne sürüyor.
  • Kimyasalın çevrede her yerde bulunması göz önüne alındığında, yazarlar etkisinin “çok büyük” olabileceğini söylüyorlar.
  • Önerilen çözümler arasında TCE’nin yasaklanması ve insanların daha fazla maruziyetten korunması yer alıyor.

Uluslararası bir bilim adamları ekibine göre, son yüzyılda kuru temizleme, metal yağ giderme ve kahve kafeinsizleştirme gibi çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bir kimyasal olan trikloretilen (TCE) Parkinson hastalığı vakalarındaki hızlı artışın arkasında olabilir.

Parkinson Vakfı, Parkinson hastalığının beynin Parkinson adı verilen bir bölümünü etkileyen nörodejeneratif bir hastalık olduğunu açıklıyor. önemli nigranörotransmiter dopamin üreten hücreler içerir.

Parkinson hastaları titreme, yavaş hareket, uzuvlarda sertlik ve denge sorunları gibi semptomlar yaşarlar.

Hastalıktan mustarip tanınmış tanınmış şahsiyetler arasında Michael J. Fox ve Muhammed Ali bulunmaktadır.

Yazarlara göre, ABD’deki yeraltı sularının üçte biri TCE ile kirlenmiş durumda. Buna ek olarak, Silikon Vadisi’nde kimyasalı içeren 15 Superfund lokasyonu var ve bu, Marine Corps üssü Camp Lejeune’de bulunuyor.

TCE, Parkinson hastalığına nasıl bağlanabilir?

Dergide yayınlanan gazete Parkinson Hastalığı DergisiTCE’nin eşzamanlı kullanımını Parkinson hastalığına bağlayan bir hipotezin ana hatlarını çizer ve bunun hastalığın “görünmez” bir nedeni olabileceğine dair spekülasyon yapar.

doktor Parkinson Vakfı Bilimsel Baş Sorumlusu James Beck, yayın hakkında şu yorumu yaptı: “TCE maruziyeti ile Parkinson hastalığı arasındaki ilişkiyi bir süredir biliyoruz. Bence bu bakış açısı makalesi, TCE maruziyetiyle ilgili endişeleri iyi özetliyor.

Makalede, araştırmacılar TCE’nin yaygın kullanımlarını ve onu Parkinson hastalığına bağlayan kanıtları tartışıyorlar.

Yazarlar makalede TCE’nin lipofilik olduğunu, yani yağ dokusunda çözünme eğiliminde olduğunu açıklıyor. Bu nedenle beyin ve diğer vücut dokularına kolaylıkla girerek hücrenin mitokondriyal fonksiyonunu yok edebilir. Dopamin üreten hücreler, bu tür toksinlere karşı özellikle hassastır; bu, TCE maruziyetinin neden Parkinson hastalığına yol açabileceğini açıklayabilir.

OKU  Zorbalık: Çocuklarda psikolojik sıkıntıya ve intihara nasıl yol açabilir?

Ayrıca merhum Senatör Johnny Isakson da dahil olmak üzere yedi kişiyi tanıştırırlar.

Isakson, askeri kariyeri boyunca uçakların yağını gidermek için TCE’yi kullandı ve daha sonra TCE’ye maruz kalmayla ilişkili bir kanser türü olan Parkinson ve renal hücreli karsinomu geliştirdi.

doktor Makalenin ortak yazarı Ray Dorsey, sorunun ilk olarak meslektaşı, ortak yazar Dr. Caroline Tanner, ona Camp Lejeune’deki teşhirlerden bahsediyor.

TCE’nin oluşturduğu halk sağlığı tehdidi “devasa” dedi. “Bir zamanlar 10 milyon Amerikalı (yazıcılar, mumyacılar, tamirciler, kuru temizlemeciler, çip üreticileri, mühendisler, ressamlar, metal işçileri, pilotlar ve daha fazlası) onunla çalıştı. Milyonlarca kişi daha çevrede ona maruz kaldı.”

Dorsey, yalnızca Camp Lejeune’de bir milyon Deniz Piyadesinin, ailelerinin ve sivilin kimyasala maruz kaldığını kaydetti.

Dorsey, “Muhtemelen milyonlarca insan, TCE’nin buharlaşıp evlerimize, iş yerlerimize ve okullarımıza girebileceği TCE ile kirlenmiş yeraltı sularında (örn. Long Island’dan Newport Beach’e) yaşıyor, çalışıyor veya okuyor” dedi.

TCE maruziyetinden nasıl kaçınılır?

Dorsey, TCE kontaminasyonu sorununu çözmek için birkaç şeyin yapılması gerektiğini söyledi.

İlk olarak, o ve başka bir endüstriyel solvent olan tetrakloretilen (PCE) yasaklanmalıdır.

İkinci olarak, maruz kalma riski taşıyanlar bilgilendirilmeli ve radon için kullanılanlara benzer ev iyileştirme sistemleriyle korunmalıdır.

Son olarak, TCE ile Parkinson hastalığı arasındaki bağlantıyı incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, insanların kirli hava, su, yiyecek veya toprak veya doğrudan cilt teması yoluyla TCE’ye maruz kalabileceğini belirtmektedir.

Tüm yeraltı sularının üçte biri potansiyel olarak kirli olduğundan, büyük ihtimalle kirli su içerek buna maruz kalacaksınız, ancak kirli sudan salındığı için hava yoluyla da maruz kalabilirsiniz.

TCE ile temasa geçmenin bir başka önemli yolu da, otomotiv gibi kimyasal üreten veya kullanan bir sektörde çalışıyor olmanızdır. B. yağ giderme endüstrisinde. Vücuda buharların solunması veya doğrudan cilt teması yoluyla girebilir.

OKU  FDA paneli neden hamilelik ilacı Makena'nın piyasadan çekilmesi gerektiğini söylüyor?

gibi kirlenmiş toprak B. düzenli depolama alanlarında da maruz kalabileceğiniz önemli bir olasılıktır.

Ayrıca, kontamine gıdaları yerseniz veya TCE içeren tüketici ürünleriyle temasa geçerseniz, vücudunuza girebilir.

CDC, TCE’nin diğer şeylerin yanı sıra yapıştırıcılar, yağlayıcılar, boyalar, vernikler, boya sökücüler, böcek ilaçları ve soğuk metal temizleyicilerde yaygın olarak bir çözücü olarak kullanıldığını belirtmektedir.

Bu ürünler, maruz kalmanın nasıl en aza indirileceğine dair etiketlerinde bilgi içermelidir.

Buna ek olarak, işyerindeki Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA), işvereninizin size, birlikte çalıştığınız tüm kimyasallar için riskleri ve güvenli kullanım uygulamalarını açıklayan bir Malzeme Güvenlik Veri Sayfası (MSDS) sağlamasını şart koşar.

TCE’ye maruz kaldıysanız ne yapmalısınız?

Toksik Maddeler ve Hastalık Kaydı Ajansı (ATSDR), yakın zamanda TCE’ye maruz kaldıysanız, bir doktorun kanınızda, nefesinizde veya idrarınızda TCE varlığını test edebileceğini belirtir.

Bulunduğunuz havada varlığını tespit etmek için testler de yapılabilir.

Ancak bir kez maruz kaldığınızda onu vücudunuzdan uzaklaştırmak için yapılabilecek herhangi bir tedavi yoktur. Ya nefesinizle atılır ya da böbrekleriniz tarafından idrarınıza atılır.

Kirlenmiş su, toprak veya hava gibi kirli olduğu bilinen alanlardan uzak durmayı tavsiye ediyorlar.

Ayrıca TCE içeren ürünlerle ilgili tüm güvenlik tavsiyelerine uymalı ve bunları daima iyi havalandırılan alanlarda kimyasallara dayanıklı eldivenler, koruyucu gözlükler ve solunum cihazları gibi uygun kişisel koruyucu ekipmanlarla kullanmalısınız.

Kısa vadede, yüksek TCE maruziyeti tahrişe, bilinç kaybına ve hatta ölüme neden olabilir.

Kimyasala büyük ölçüde maruz kaldıysanız hemen bir doktora görünmeniz önemlidir.

Koşullar güvenliyse, kişi de temiz havaya çıkarılmalı ve kirlenmiş giysiler çıkarılmalıdır. Maruz kalması halinde cildi ve gözleri suyla yıkayın.

Uzun vadede, TCE maruziyeti böbrek kanseri ve Parkinson hastalığı ile ilişkilendirilmiştir. ATSDR, alabileceğiniz en iyi koruyucu önlemin, ilk etapta maruz kalmayı önlemek olduğunu önermektedir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kendini depresif hissetmeye başladı. Bunun Parkinson'un erken bir belirtisi olduğunu bilmiyordu.

Sağlık

6 dakikalık HIIT egzersizi hafızayı güçlendirebilir, çalışma bulguları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir