Sağlık

Alkol ve kanser riski: Çoğu Amerikalı bağlantının farkında değil

Alkol ve kanser riski: Çoğu Amerikalı bağlantının farkında değil

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, kanser riskini artıran tek alkolün içki olmadığını söylüyor. bira ve şarap da. Nicole Kandi/EyeEm/Getty Images
  • Araştırmacılar, bira ve şarabın yanı sıra likörün çeşitli endişe riskini artırabileceğini söylüyor.
  • Ancak bir anket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu insanın bu risklerin farkında olmadığını gösteriyor.
  • Uzmanlar, insanları alkol ve kanser riski arasındaki bağlantılar hakkında eğitmenin önemli olduğuna inanıyor.

Alkol kanser riskinizi artırabilir. Ancak çoğu Amerikalı hala bilmiyor.

Bira ve şarap da dahil olmak üzere tüm alkollü içeceklerin çeşitli kanser türleri riskini artırdığını gösteren yeni araştırmalara rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların bu risk konusunda farkındalığı düşük.

Dergide yayınlanan yeni çalışma Kanser Epidemiyolojisi, Biyobelirteçler ve Önleme, alkol tüketimiyle bağlantılı yedi kanser türü olduğunu belirtiyor. Bunlar meme, ağız ve kolon kanserlerini içerir.

Sağlık otoriteleri yıllardır alkol tüketimi ile kanser riski arasındaki bağlantıya dikkat çekiyor.

Örneğin, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), alkol almanın bir hastalığa yakalanma riskinizi artırdığını bildirmektedir. altı kanser türü: ağız ve boğaz, gırtlak, yemek borusu, kalın bağırsak ve rektum, karaciğer ve meme (kadınlarda).

Araştırmacılar alkol-kanser bağlantısı konusunda endişeli

William Milletvekili KleinYeni çalışmanın kıdemli yazarı Ph.D., Ulusal Kanser Enstitüsü’nün davranışsal araştırma programının müdür yardımcısıdır.

Healthline’a, alkolün Amerika Birleşik Devletleri’nde kanser için değiştirilebilir önde gelen bir risk faktörü olduğunu ve insanların içme konusunda daha bilinçli kararlar verebilmesi için daha fazla eğitime ihtiyaç olduğunu söyledi.

Klein, “Endişeliyiz. Pandemiden bu yana davranışsal etki, daha fazla insanın içmesi. Alkol satışları arttı. Bu, daha sonra daha fazla kansere yol açabilir” dedi.

Pek çok insan şarabın sizin için iyi olduğunu düşünüyor, diye ekledi Klein, ama durum bu değil.

“Bunun için kanıtlar çok zayıf. Kırmızı şarabın sizin için iyi olduğuna dair bir fikir vardı, ancak sonuç olarak, faydaları elde etmek için çok miktarda kırmızı şarap içmeniz gerekir ve bu, amacı bozar” dedi.

OKU  Normalden 34 dakika kadar geç yatmak yüksek tansiyon riskinizi etkileyebilir

Çalışma yazarları, müdahalelerin medya kampanyalarını, kanser uyarı etiketlerini ve hasta-sağlayıcı iletişimlerini içerebileceğini öne sürüyor. Mesajları istenen kitlelere göre uyarlamak, mesajın alaka düzeyini artırmaya yardımcı olabilir.

Klein, onkoloji camiasının ve genel olarak doktorların da bu bilgiyi benimsediğini ve giderek daha fazla doktorun hastalarını bu risk konusunda eğittiğini söylüyor.

Alkol-kanser bağlantılarının farkındalığına ilişkin veriler

Araştırmacılar, Amerikalıların alkol ve kanser arasındaki bağlantılara ilişkin farkındalığını değerlendirmek için ABD’den gelen verileri analiz ettiler. Ulusal Sağlık Bilgi Eğilimleri Araştırması 20203.865 yetişkinden alınan anket yanıtlarını içerir.

Katılımcılara, “Sizce aşağıdaki alkol türlerini içmenin kanser riskini ne kadar etkilediğini düşünüyorsunuz?”

Yanıtlar şarap, bira ve alkollü içkiler için kaydedildi. Ek sorular, katılımcıların alkol ve kalp hastalığı arasındaki bağlantılara ilişkin farkındalıklarını değerlendirdi. Araştırmacılar ayrıca katılımcılara mevcut alkol tüketimlerini sordu.

Sonuçlar, alkol ve kanser arasındaki bağlantıya ilişkin farkındalığın en yüksek alkollü içkilerde olduğunu gösterdi; ABD’li yetişkinlerin %31’i riskin farkında, ardından bira (%25) ve şarap (%20) geldi.

ABD’li yetişkinlerin yaklaşık %10’u şarabın kanser riskini azalttığını söylerken, %2’si biranın riski azalttığını ve %2’den azı alkollü içkilerin riski azalttığını söyledi.

ABD’li yetişkinlerin %50’den fazlası bu içeceklerin kanser riskini nasıl etkilediğini bilmediklerini söyledi.

ABD’de alkollü içeceklerin kalp hastalığı riskini artırdığının farkında olan yetişkinlerin, alkol-kanser ilişkisinden haberdar olma tahminlerine göre daha yüksek düzeltilmiş olasılığı vardı.

Kalp hastalığı farkındalığı, kanser farkındalığına benzer kalıplar izledi; ABD’li yetişkinlerin %39’u, %36’sı ve %25’i likör, bira ve şarabın kalp hastalığı riskini artırdığına inanıyor.

Yaşlı Amerikalıların risk farkındalığı daha düşük

Daha yaşlı yetişkinler, kanser için bir risk faktörü olarak alkol konusunda daha düşük farkındalık gösterdi.

60 yaşın üzerindeki ABD’li yetişkinler arasında %15’i şarabın riskinden haberdardı; bira için %17; ve alkollü içkiler için %23.

OKU  Aynı gün ayakta tedavi prosedürleri kalça, diz ve diğer ameliyatların geleceği olabilir

Karşılaştırıldığında, 18-39 yaş arası ABD’li yetişkinlerin %26’sı şarabın risklerinin farkındaydı; bira için %33; ve alkollü içkiler için %39.

İçme durumu, içmeyenler, içenler ve ağır içiciler için benzer oranlarla farkındalık ile ilişkili değildi.

“Bilim açıktır”

Bu çalışmanın bir parçası olmayan Ph.D. David Jernigan, Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda sağlık hukuku, politikası ve yönetimi profesörüdür.

Belki de en çok alkol reklamcılığı, pazarlaması ve tanıtımına yaklaşımı ve bunun gençler üzerindeki etkisi ile tanınır.

Healthline’a bu yeni çalışmanın insanları alkolün gerçek tehlikeleri konusunda eğitmenin harika bir yolu olduğunu söyledi.

Jernigan, “Bilim açık: kanser söz konusu olduğunda güvenli bir içecek miktarı yok” dedi. “İçmeye başlar başlamaz risk artar. İnsanların bu bilgiye hakkı var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir