Sağlık

Prens Harry ve agorafobi: Royal, yeni anılarında akıl sağlığına açılıyor

Prens Harry ve agorafobi: Royal, yeni anılarında akıl sağlığına açılıyor

Pinterest’te paylaş
Scott Olson/Getty Images
  • Yeni anılarında Prens Harry, akıl sağlığı sorunları hakkında açılıyor.
  • Özellikle agorafobi ile uğraşmaktan bahseder.
  • ABD’li yetişkinlerin yaklaşık %1,3’ünde agorafobi vardır.

Prens Harry yeni anılarında, kalabalıklar gibi belirli durumlarda şiddetli kaygıya neden olan bir kaygı bozukluğu olan agorafobi ile mücadele ettiğini paylaşıyor. Bu korku o kadar güçlü olabilir ki, insanlar evden çıkmaktan kaçınırlar.

Spare anı kitabının İspanyolca bir kopyasını 10 Ocak’ta yayınlanmasından önce çeviren NBC News’e göre, Harry şöyle yazıyor: “Ben bir agorafobiydim. Kamusal rolüm göz önüne alındığında bu neredeyse imkansızdı.

Ayrıca, “kaçınılması veya iptal edilmesi mümkün olmayan” bir konuşma sırasında “neredeyse bayılacağını” hatırlıyor.

Agorafobi nedir?

Amerikan Psikologlar Derneği’ne göre agorafobi, “kaçmanın zor olabileceği kamusal durumlardan kaçınmaya yol açan, açık veya tanıdık olmayan yerlerde bulunmaya ilişkin aşırı, irrasyonel bir korku” olarak tanımlanmaktadır.

Bu, bir kişinin evinin dışındaki açık veya kapalı alanlardan, kalabalıklardan, toplu taşıma araçlarından veya diğer yerlerden korkması anlamına gelebilir.

Klinik psikolog ve Edmonds, Washington’daki The Center • A Place of HOPE’un kurucusu PhD olan Gregory Jantz, bazı insanların evden uzaklaştıkça kendilerini duygusal olarak daha az güvende hissettiklerini ve yaklaşan kıyamet duygusuna sahip olduklarını söyledi.

Agorafobisi olan bazı kişilerde panik atakları içeren bir tür kaygı bozukluğu olan panik bozukluğu da olabilir.

Panik atak, hızlı kalp atış hızı, nefes almada zorluk, sersemlik veya baş dönmesi, ani kızarma veya titreme veya aşırı terleme gibi belirtilerle birlikte ani aşırı kaygı hissidir.

Agorafobi İnsanları Nasıl Etkiler?

Panik atak geçirmiş agorafobisi olan kişiler, başka bir panik atağı önlemek için belirli yerlerden veya durumlardan kaçınabilirler.

Jantz, “Kaygıları arttıkça olası bir panik atak korkusu yaşıyorlar” dedi. “Yani temelde bu korkudan korkuyorlar.”

OKU  Sinüs lavajı sonrası beyin yiyen amipten kişi öldü

Agorafobi yeterince şiddetliyse, kişi evden çıkamayabilir, aile ve arkadaşlarını ziyaret edemeyebilir, okula veya işe gidemeyebilir ve diğer günlük aktiviteleri gerçekleştiremeyebilir.

Jantz, bu durumla ilgili yanlış algılamalardan birinin, bir kişinin korkusunun “akıllarında” olduğu ve bu da insanların utanmasına veya utanmasına neden olabileceğini söyledi.

“Korkunun gerçeklikle hiçbir ilgisi olmasa bile bu, korkunun gerçek olmadığı anlamına gelmez” dedi. “Vücudunuz tepki verir ve fizyolojik şeyler olur.”

Kaç kişi etkilenir?

Amerikalı yetişkinlerin tahminen %1,3’ü hayatlarının bir noktasında agorafobi yaşayacaktır. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü (NIMH).

Enstitü, agorafobisi olan on yetişkinden yedisinin son bir yıl içinde orta ila şiddetli düzeyde bozukluk yaşadığını bildirdi.

Agorafobi, diğer kaygı bozukluklarından daha az yaygındır, örneğin B. ABD’li yetişkinlerin %12,1’ini hayatlarının bir noktasında etkileyen Sosyal Anksiyete Bozukluğu, NIMH’ye göre.

Araştırmacılar hala bazı insanların neden agorafobi geliştirdiğini anlamaya çalışıyorlar, ancak bunun genetik ve deneyimlerin bir kombinasyonunu içerdiğine inanıyorlar.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli faktörler agorafobi riskini artırır:

  • Panik bozukluğunuz veya fobileriniz (aşırı korku tepkileri) var.
  • İstismar, doğal afet veya bir ebeveynin ölümü gibi stresli yaşam olayları yaşamak
  • Gergin veya endişeli bir kişiliğe sahip olmak
  • Agorafobili yakın bir akrabanızın olması

Pandemi sürecinde agorafobi arttı mı?

Jantz, COVID sonrası agorafobide bir artış olabileceğinden şüpheleniyor.

“Karantinalardan vb. geçtik ve halihazırda kaygı veya depresyonla mücadele etmiş kişiler agorafobi geliştirmeye biraz daha yatkın olabilir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göreCOVID-19 salgınının ilk yılı, dünya çapında kaygı ve depresyonda %25’lik bir artışı tetikledi.

Bununla birlikte, kamusal alanlardan kaçınmak koronavirüs ile ilişkili risklere karşı doğal bir tepki olabileceğinden, agorafobinin artıp artmadığı belirsizdir.

Tedavi nedir?

Jantz, herhangi bir tedaviye karar vermeden önce, başka bir şeyin endişeye neden olup olmadığını belirlemenin önemli olduğunu söyledi, örneğin: B. Artan alkol tüketimi, tıbbi bir durum veya bir ilaç.

OKU  Michael Phelps'in 2023'te akıl sağlığıyla ilgilenmeyi planladığı 5 yol

Bu diğer faktörlerin kaygı ve agorafobi ile birlikte ele alınması gerekir.

Agorafobi tedavisi genellikle konuşma terapisini (bilişsel davranışçı terapi (BDT) veya diyalektik davranışçı terapi (DBT)) içerir.

Bu terapiler, insanların panik atağı veya panik benzeri semptomları neyin tetikleyebileceğini öğrenmelerine yardımcı olur ve onlara belirli durumlarda ortaya çıkan artan kaygı ile başa çıkma yolları sağlar.

Evlerinden çıkmakta güçlük çeken agorafobili kişiler için bazı terapistler video veya telefon yoluyla terapi seansları sunabilir.

Bir doktor ayrıca bir antidepresan veya anti-anksiyete ilacı reçete edebilir.

Jantz, agorafobili insanları tedavi ederken, halka açık bir alana girmek gibi yeni şeyler denediklerinde yanlarında bir doktor olmasını tavsiye ettiğini söyledi.

“Böylece ‘Bunun üstesinden gelebileceğimi’ biliyorlar” dedi. “Yanlarında onları destekleyecek biri varsa, semptomları genellikle beş veya 10 dakika sonra azalır. Ancak yalnız kaldıklarında semptomları kötüleşebilir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Asi Wilson beyin sarsıntısı geçirdikten sonra sağlık alışkanlıklarını neden elden geçirdi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir