Sağlık

Alonzo Mourning: NBA yıldızı böbrek hastalığından nasıl kurtuldu?

Alonzo Mourning: NBA yıldızı böbrek hastalığından nasıl kurtuldu?

Pinterest’te paylaş
NBA efsanesi Alonzo Mourning, hayatını kurtaran böbrek naklinden kurtulduktan sonra genetik böbrek hastalığına dikkat çekiyor. Vertex tarafından sağlanan görüntü
  • NBA Hall of Famer’ı Alonzo Mourning, böbrek hastalığıyla olan yolculuğunu paylaşıyor.
  • Efsane basketbolcu, 2003 yılında böbrek naklinin ardından 2004 yılında NBA’e geri dönüş yaptı.
  • Yas, genetik böbrek hastalığına dikkat çekmek için Power Forward kampanyasına öncülük ediyor.

Efsanevi NBA Hall of Famer Alonzo Mourning, Avustralya’nın Sidney kentinde düzenlenen 2000 Yaz Olimpiyatları’nda ABD Takımı için önemli bir oyuncuydu. Takımın altın kazanmasına yardımcı oldu.

Ancak olimpiyatlar sırasında vücudunun her yerinde şişlik ve enerji eksikliği yaşamaya başladı.

“ileri geri seyahat etmek zorunda kaldım [between Sydney and home] çünkü o zamanki eşime kızımın doğumu için geri geleceğime dair söz vermiştim ve [while flying] Nefritim olduğunu fark ettim – bacaklarımda şişlik, “Mourning Healthline’a söyledi.

Olimpiyat takımının doktoru başlangıçta uçakta saatlerce oturmanın şişmeye neden olduğuna inandı ve Yas galip geldi.

Bununla birlikte, Olimpiyatlardan sonra, rutin bir fizik muayene böbreklerinde anormallikler ortaya çıkardı ve bu da, fokal segmental glomerüloskleroz (FSGS) adı verilen nadir, protein saçan bir böbrek hastalığı teşhisine yol açtı. Durum, kalıcı böbrek hasarına ve böbrek yetmezliğine yol açan ciddi yara izine neden olur.

“Profesyonel bir sporcu olarak bazı şeyleri görmezden gelmeyi öğrettiğinizde ve yine de dışarı çıkıp oynadığınızda vücudunuzun neler yapabileceği inanılmaz çünkü o sırada vücudumda neler olup bittiğini bilseydim, muhtemelen oynamazdım” dedi. Üzüntü.

Genetik bir hastalıkla mücadele

Yas, durumuna APOL1 geninin neden olduğunu ve belirli varyantlara sahip genin iki kopyasına sahip kişilerin APOL1 aracılı böbrek hastalığı (AMKD) geliştirme riskinin daha yüksek olabileceğini öğrendi. FSGS, AMKD’nin klinik bir sunumudur.

Hastalığı yönlendiren risk varyantları olmasına rağmen, Dr. Amerikan Nefroloji Derneği Böbrek Sağlığı Girişimi’nin APOL1 projesinin yürütme kurulu üyesi Susanne Nicholas, iki risk varyantının varlığının bir kişinin AMKD geliştireceği anlamına gelmediğini belirtiyor.

Healthline’a “Şu anda tam olarak bilinmeyen, ancak iltihaplanma veya diğer çevresel faktörleri içerebilecek başka bir aktive edici faktöre ihtiyacınız var” dedi.

En çok kim risk altındadır?

AMKD’nin öncelikle Afrika kökenli insanları etkilediğini sözlerine ekledi. Ek olarak, Siyah veya Afrikalı Amerikalıların böbrek yetmezliği geliştirme olasılığı Beyaz Amerikalılara göre üç kattan fazla ve Hispanik veya Latin olma olasılığı 1,3 kat daha fazladır.

OKU  Diyabetik Nöropati: Omurilik Stimülasyonu Ağrıyı Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Nicholas, Afrika soyunun, özellikle Batı Afrika, Afro-Karayip soyunun taşıyıcısı olabileceğinizden, bir aile üyesinde AMKD teşhisi konduğundan veya ailede ilerleyici böbrek hastalığı öyküsü olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzdan APOL1 varyantı için test yaptırmasını istemenizi tavsiye etti.

“Erken teşhis, böbrek hastalığının ilerlemesi riski taşıyan kişinin, doktorlarının yönlendirdiği şekilde, böbrek hastalığının ilerlemesi riskini azaltan yönergeleri izlemesini sağlar” dedi.

doktor Lenox Hill Hastanesi nefroloji direktörü Maria DeVita, “genetik testler için iki özel laboratuvardan birine tükürük örnekleri göndermek artık nispeten kolay” dedi.

Mourning’e böbrek hastalığı teşhisi konduğunda, kendisine genetik test yapıldı ve APOL1 taşıdığı söylendi.

“Yapabileceğimiz tek şey, aktif bir katılımcı olmak ve test yaptırmak ve … buna sahip olduğumuzda, bir anlayış işleyebiliriz … ve doktorumuza danışabilir ve sağlığımız için doğru kararları nasıl alacağımızı anlayabiliriz. uzun vadeli.” görüşebiliriz. İfade.”

böbrek nakli hayatını kurtardı

Moumning, durumunu yönetmenin en iyi yolunu bulmak için doktorlarla birlikte çalıştı. O zaman ve şimdi AMKD için FDA onaylı bir tedavi yoktur.

“Tedavi, kan basıncını optimize etmeye ve proteinüriyi azaltmaya odaklanır. [high levels of protein in urine] ilaçla,” dedi DeVita.

6-10 ve 240 pound’da, Mourning ilk teşhis edildiğinde eşsiz bir hastaydı.

“Doktorlarım için bir tür test faresiydim çünkü asla benim bedenimde biriyle ilgilenmediler ve bana davrandıkları gibi davranmadılar” dedi.

2003’te böbrek nakli nedeniyle Miami Heat ile 2002-2003 sezonunun tamamını kaçırdı.

Genetik, hastalığına katkıda bulunsa da, hayatını kurtarmasına da yardımcı oldu.

“Bunun güzelliği, yaşayan bir akraba donörüm olması; ikinci kuzenim (büyükannemin erkek kardeşinin oğlu) temelde hayatımı kurtarmak için böbreğini bağışladı,” dedi Mourning.

Bildiği kadarıyla ailesinde kronik böbrek hastalığına yakalanan ilk kişidir. Tıbbi geçmişini ailesiyle paylaşmanın onların sağlıklı kalmasına yardımcı olacağını umuyor.

Aile geçmişinizi bilmek bir dünya fark yaratabilir

DeVita, “Aile tarihi çok önemlidir, bu nedenle herkes akrabalarına soy ağacında olup olmadığını sormalı” dedi.

Mourning için durumunu öğrenmek kaygısını hafifletti. Farkında olması için doktorlardan bildiklerini onlara açıklamalarını istedi.

“[It’s] sınava girmen gerektiğinde sınıfa gittiğinde sınava girmen gerektiğini bildiğin halde çalışmadığın zamandan hiçbir farkı yok. Mourning, korkuyorsunuz, güvensizsiniz, başarısız olacağınızı biliyorsunuz, ancak sınava çalışmak sizi o sınava girmek için çok hazır ve kendinden emin hissettiriyor” dedi.

OKU  HBO'nun devamı, bir uçakta tıbbi bir acil durum içeriyordu: İşte gerçek hayatta nasıl ele alındıkları

Eğitim aldıktan sonra, böbrek hastalığıyla başa çıkma konusunda kendine daha çok güvendi ve tüm gücüyle yaptığı hayatına devam etmeye hazırlandı. 2004’te tekrar NBA’de oynadı ve 2006’da Miami Heat’i dünya şampiyonluğuna taşıdı.

Mourning, “Sonra istatistiksel olarak kronik böbrek hastalığıyla uğraşan diğer 37 milyon Amerikalıyı düşünmeye başladım” dedi.

Bir umut mesajı iletmek

Zamanla Mourning, böbrek hastalığı olan diğer kişilere yardım etme gücünü hissetti. Miami Heat’te Oyuncu Programları ve Gelişiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve The Mourning Family Foundation’ın kurucusu rolüne ek olarak, boş zamanlarını böbrek sağlığını desteklemek için harcıyor.

Son çabasında, AMKD konusunda farkındalığı artırmak için Vertex ve Power Forward kampanyasıyla birlikte çalıştı.

“Bu platformda olmak [I’m] Milyonlarca insanı kendi sağlıkları için aktif rol almaya teşvik etmek; hiçbirimiz arkamıza yaslanıp bunu bizim yerimize yapacak birini bekleyemeyiz. Hepimizin bu ilk adımı atması gerekiyor” dedi.

Konuşarak, başkalarının aile tıbbi geçmişlerini öğrenmelerini, gerekirse genetik test yaptırmalarını, böbrek hastalığı hakkında bilgi edinmelerini ve düzenli olarak bir doktora görünmelerini umuyor.

“Sadece bir asa sallayıp her şeyin sana gelmesini bekleyemezsin. Aktif bir katılımcı olmalı ve tavsiye almalısınız. [doctors] Mourning, “Vücudunuzda neler olup bittiğini öğrenmek için, özellikle de yorgunluk, uyuşukluk veya bacak şişmesi varsa, ben bunun gibi şeylerle uğraştım” dedi.

Şu anda böbrek hastalığıyla karşı karşıya olanlar için, hem fiziksel hem de zihinsel olarak derine inmeleri gerektiğini söyledi.

“Zihinsel olarak vazgeçersen ve kendine hakim olamayacağını düşünürsen, o zaman ben bunun kanıtıyım. [that that’s not true] çünkü diyet, egzersiz, yeterli su içme, tuzlu yiyecekleri kesme gibi yapmanız gereken tüm gerekli ayarlamaları yapmanız gerekir – doktorlarınız ne uygularsa uygulasın tıbbi tedavi görürken ayarlamalar yapmak için yapabileceğiniz birçok farklı şey vardır. senin üzerinde,” dedi Mourning.

19 Aralık 2022, Mourning’in böbrek naklinden on dokuz yıl sonrasına işaret ediyor. Bu günde, organ bağışının önemini kutlamayı ve yıllar içinde yaptığı tüm ayarlamaları takdir etmeyi planlıyor, örneğin: B. ağırlıklı olarak bitki bazlı bir diyet, düzenli egzersiz ve ilaçlardan kaçınma.

Umarım bir 19 yıl daha kutlarız” dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar sessizce böbreklerinize zarar verebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir