Sağlık

Laboratuvarda yetiştirilen et, FDA onayını verdikten sonra manav olmaya bir adım daha yaklaşıyor

Laboratuvarda yetiştirilen et, FDA onayını verdikten sonra manav olmaya bir adım daha yaklaşıyor

Pinterest’te paylaş
Hernandez ve Sorokina/Stocksy
  • Bu hafta FDA, laboratuvarda yetiştirilen etin temel güvenlik gereksinimlerini karşıladığını açıkladı.
  • Gıda üreticileri artan bir nüfusun artan talebini karşılamaya çalıştıkça son yıllarda laboratuvar eti ilgi kazanmıştır.
  • Hayvan hücreleri, bir hayvanın dokularından alınır ve çoğalmalarına ve büyümelerine yardımcı olan sıkı bir şekilde kontrol edilen bir laboratuvar ortamına yerleştirilir.

Yakında laboratuvarda hayvan hücrelerinden yetiştirilen etleri yiyor olabiliriz.

bir (n Fark etme Çarşamba günü yayınlanan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), hücrelerden hayvan eti üreten bir gıda üreticisi olan UPSIDE Foods’un kurumun tüm güvenlik gereksinimlerini karşıladığını söyledi.

UPSIDE Foods, laboratuarda yetiştirilen et piyasaya sürülmeden önce Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın Gıda Güvenliği ve Denetleme Servisi’nin (USDA-FSIS) denetiminden geçmelidir.

O et hayvanlardan – bu durumda kümes hayvanlarından – hücrelerin toplanmasıyla yapılır ve bunlar daha sonra bir laboratuvarda kültürlenir ve gıdaya dönüştürülür.

Gıda üreticileri artan bir nüfusun artan talebini karşılamaya çalıştıkça son yıllarda laboratuvar eti ilgi kazanmıştır.

California Irvine Üniversitesi Nörobiyoloji ve Davranış Bölümü’nde araştırma profesörü olan Ian Smith’e göre, laboratuvar et üretimi henüz emekleme aşamasında ve ticari olarak uygun bir ürünü pazara sürmek için aşılması gereken daha birçok engel var.

“Saha için heyecan verici. Smith, Healthline’a verdiği demeçte, FDA ve USDA birlikte bu özel pazarı denetleyen düzenleyicilerdir, bu nedenle FDA’nın güvenlik kaygısı taşımadığına dair açıklaması ileriye doğru büyük bir adımdır.”

Laboratuvar eti nasıl yapılır?

Hayvan hücreleri, bir hayvanın dokularından toplandıktan sonra, hücreler, çoğalmalarına ve büyümelerine yardımcı olan sıkı bir şekilde kontrol edilen bir laboratuvar ortamına yerleştirilir.

Hücreler çoğaldıkça kas, yağ veya bağ dokusu hücreleri gibi farklı hücre tiplerine farklılaşırlar.

OKU  Vadi humması: belirti ve semptomlar nelerdir?

Hücreler kas, yağ veya dokuya farklılaştıktan sonra toplanır ve tipik gıda paketleme ve işleme teknikleri kullanılarak uygun şekilde işlenir. FDA.

FDA, kültürlenmiş hayvan hücrelerinden yapılan insan gıdalarının diğer gıdalarla aynı güvenlik gereksinimlerini karşılaması gerektiğini belirtir.

Laboratuarda yetiştirilen et ne zaman satışa sunulacak?

UPSIDE Foods bu güvenlik gereksinimlerini karşıladıktan sonra, üretici ticari üretime başlamaya bir adım daha yaklaşmıştır.

UPSIDE, inceleme ve etiket onayı almak için USDA ile birlikte çalışacaktır.

Bir UPSIDE Foods sözcüsü Healthline’a verdiği demeçte, “Bu dönüm noktası niteliğindeki düzenleyici karar, FDA’nın güvenlik konusundaki kararımızı kabul ettiği ve UPSIDE’nin kültürlü piliçlerinin USDA denetimi ve etiket onayının ardından satışa sunulacağı anlamına geliyor.”

doktor UCLA Tıp Merkezi’nde kıdemli klinik beslenme uzmanı, UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu’nda yardımcı doçent ve Recipe for Survival’ın yazarı Dana Ellis Hunnes, laboratuvarda yetiştirilen etin ölçeklenebilir ve ortalama bir kişi için uygun fiyatlı hale gelmesinin biraz zaman alacağını düşünüyor.

Hunnes, Healthline’a “Bunu akılda tutarak, ‘ete’ herhangi bir beslenme profili ekleyebilirseniz, hayvan refahı, çevre ve hatta belki de beslenme açısından daha iyi bir yöne doğru ilerliyor” dedi.

Laboratuarda yetiştirilen et ne kadar sağlıklı?

Bilim adamları, laboratuvarda yetiştirilen etin beslenme profilinin normal ete kıyasla nasıl olduğunu hâlâ öğreniyorlar.

Hunnes, laboratuvarda yetiştirilen etin muhtemelen geleneksel etle aynı amino asit içeriğine sahip olacağını, ancak etin genel bileşiminde farklılıklar olabileceğini söylüyor.

Laboratuarda yetiştirilen etin daha düşük demir, çinko ve B12 seviyelerine sahip olma ihtimali olduğunu da sözlerine ekledi.

UPSIDE sözcüsüne göre çiftlik tavuğu, geleneksel olarak üretilen tavuğunkinden daha az kalori ve daha az yağ içeriyor.

UPSIDE Foods sözcüsü, “Nihayetinde hedefimiz, tüketicilere iyileştirilmiş beslenme profillerine sahip et sunmak, ancak bunu hemen yapmayacağız” dedi.

OKU  Düşük karbonhidratlı bir diyet, prediyabetli kişilerin ilaçsız kan şekerini düşürmelerine yardımcı olabilir.

Taraftarlar ayrıca, hücreler bir laboratuvarda yakından izlendiği için etin E. coli, salmonella veya campylobacter gibi patojenleri taşıma riskinin azaldığını iddia ediyor.

Ayrıca et, kuluçka makinelerinde birbirine yakın paketlenmiş hayvanlardan olmadığı için bulaşıcı hastalıkların ete bulaşma şansı daha azdır.

Smith, gıda üreticilerinin ette ne olduğunu daha iyi kontrol edebileceğini söylüyor.

Hunnes, “Laboratuvarda yetiştirilen etlerde antibiyotik kullanmaya gerek yok çünkü diğer hayvanlarda bağırsak patojenlerinden kontaminasyon yok, bu nedenle bu anlamda biraz daha iyi olurdu” dedi.

Ancak, laboratuvarda yetiştirilen etin sağlığımızı etkileyip etkilemediğini ve nasıl etkileyeceğini bilmek için henüz çok erken. Bazı bilim adamları, laboratuvarda bile hiçbir ortamın mükemmel bir şekilde kontrol edilemeyeceğini söylüyor ve “beklenmedik biyolojik mekanizmalar” meydana gelebilir.

Laboratuarda yetiştirilen etin ana faydası, arazi kullanımını, su kullanımını ve emisyonları azaltarak sera gazı kullanımını azaltmasıdır.

Hunnes, “Ekolojik açıdan bakıldığında, bu, çevre için – bir kez tamamen geliştikten sonra – kesim için yılda yaklaşık 100 milyon sığır yetiştirmekten çok daha iyidir” dedi.

Alt çizgi:

Laboratuvardaki hücrelerden hayvan eti üreten bir üretici olan UPSIDE Foods, tüm FDA güvenlik gereksinimlerini karşılıyor ve laboratuvarda yetiştirilen eti pazara sunmaya bir adım daha yaklaştı. Gıda üreticileri artan nüfusun taleplerini karşılamak için yenilikçi çözümler geliştirdikçe laboratuvarda yetiştirilen ete olan ilgi arttı. Laboratuvarda yetiştirilen etin geleneksel olarak üretilen etle nasıl kıyaslandığı belli değil, ancak sağlık uzmanları beslenme profilinin benzer olmasını bekliyor.

İlgili yazılar
Sağlık

OTC Doğum Kontrolü FDA Onayı Alacak mı? Tuş takımı Tamam verir

Sağlık

Erken doğum için FDA onaylı bu ilaç neden geri çekiliyor?

Sağlık

FDA nihayet eşcinsel ve biseksüel erkeklerin zaman sınırı olmadan kan bağışlamasına izin verebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir