Sağlık

Neden Yaşlı İnsanlar Uykusuzluk için Xanax veya Diğer Benzodiazepinleri Almamalıdır?

Neden Yaşlı İnsanlar Uykusuzluk için Xanax veya Diğer Benzodiazepinleri Almamalıdır?

Pinterest’te paylaş
Maria Korneeva/Getty Images
  • Xanax gibi benzodiazepinler uyku yardımı olarak reçete edilebilir.
  • Yaşlı erişkinlerde benzodiazepin kullanımı, artan riskler araba kazaları, düşmeler ve kırıklar, hastaneye yatışlar ve ölümler.
  • Benzodiazepinler uykusuzluğun tedavisine yardımcı olabilir, ancak bağımlılık riski de dahil olmak üzere bir takım yan etkilere sahiptirler.

Çinli araştırmacılar, benzodiazepinler adı verilen bir uyku ilacı sınıfının kullanımının son yıllarda Pekin’de yaşlı yetişkinler de dahil olmak üzere arttığını söylüyor.

Bu, bu yaş grubundaki yan etki riski nedeniyle bu ilaçların yaşlı erişkinlerde “rutin” kullanımına karşı tavsiyede bulunan kılavuzlara ve uzman fikir birliğine rağmen oldu.

Buna karşılık, ABD’li araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, ülkede uyku ilacı reçete edilmesinde bir düşüş buldu. Ancak bu çalışma, COVID-19 pandemisi başlamadan önce sona erdi. rahatsız uyku dünyadaki birçok kişi için.

Çin’de uyku ilacı kullanımı arttı

birinde öğrenmek 17 Şubat tarihinde yayınlandı JAMA ağı açıkAraştırmacılar, 2016 ile 2020 yılları arasında Pekin’deki birinci basamak sağlık tesislerine uykusuzluk nedeniyle yetişkinler tarafından yapılan 550.000’den fazla ayakta hasta ziyaretinden elde edilen verileri inceledi.

Sadece bir ilaç için en az bir reçete almış olan hastaları dahil ettiler. Benzodiazepin reseptörü agonisti (BZRA), uykusuzluk ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılan bir ilaç sınıfıdır.

Bu ilaçlardan bazıları anksiyete tedavisinde de kullanıldığından, araştırmacılar anksiyete veya depresyon teşhisi konan hastaları hariç tuttu.

BZRA’lar, triazolam, estazolam ve temazepam gibi benzodiazepinleri içerir. Bu ilaçlar uykusuzluğun tedavisinde etkilidir, ancak bağımlılık riski de dahil olmak üzere bir dizi yan etkisi vardır.

Başka bir BZRA grubu, nonbenzodiazepinler veya Z ilaçları olarak bilinir. Bunlar arasında eszopiklon (Lunesta), zaleplon (Sonata) ve zolpidem (Ambien) bulunur. Bu ilaçlar ayrıca uykusuzluğu tedavi etmek için de çalışır, ancak benzodiazepinlerden daha az yan etkiye sahip gibi görünmektedir.

Araştırmada araştırmacılar, çalışma süresi boyunca benzodiazepin reçetelerinin genel oranının %34,8’den %62,8’e çıktığını bulmuşlardır.

En büyük artış, 2020’de %68,3’e yükselen 85 yaş ve üstü hastalarda meydana geldi; ve 75-84 yaşları arasında, 2020’de %65,4’e yükseliyor.

2020’de benzodiazepin reçeteleri hasta yaşıyla birlikte arttı. Araştırmacılar, ek olarak, yaşlı yetişkinlerin daha genç yetişkinlerle benzer günlük dozda reçeteler aldığını buldu.

OKU  Hamilelik sırasında boğmaca aşısı her 10 bebekten 9'unu koruyor

Yaşlı erişkinlerde benzodiazepin kullanımı, artan riskler araba kazaları, düşmeler ve kırıklar, hastaneye yatışlar ve ölümler.

Kılavuzlar, yaşlı erişkinlerde benzodiazepinlerin rutin kullanımını caydırsa da, yeni çalışmanın yazarları, “yaşlı yetişkinler arasında, benzodiazepinle ilişkili yan etkilere karşı duyarlılıklarına rağmen, benzodiazepin reçetesinde daha önemli bir artış gözlemledik” diye yazdı.

ABD uyku haplarının kullanımında bir düşüş görüyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde, muhtemelen bu ilaçların kullanımını azaltma çabaları nedeniyle, son yıllarda uyku yardımcıları için reçeteler düşmüştür.

2022 yılında Klinik Uyku Tıbbı DergisiAraştırmacılar, 2013-2018 Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketinde 29.000’den fazla katılımcının verilerini inceledi.

Bu süre zarfında, reçeteli uyku yardımcılarının kullanımı, bu ilaçların kullanımındaki orta ve uzun vadeli düşüşü yansıtacak şekilde %31 oranında düştü.

Araştırmacılar, 80 yaş ve üstü kişilerde reçeteli uyku yardımcılarının kullanımında daha da büyük bir düşüş (%86) gördüler.

Gainesville’deki Florida Üniversitesi’nde Sağlık Sonuçları ve Biyomedikal Bilişim Bölümü’nde yardımcı doçent olan çalışma yazarı Christopher Kaufmann, çalışmanın sonuçlarının şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Önceki çalışmalar, bu ajanların kullanımında 1990’ların başlarından 2010’ların ortalarına kadar bir artış olduğunu göstermiştir” dedi.

Son düşüş trendinin arkasında ne olduğu net olmasa da, Dr. Kaufmann, Amerika Birleşik Devletleri’nde, özellikle yan etki riski daha yüksek olan yaşlı yetişkinler için uyku yardımcıları reçetelerini azaltmak için bir dizi çaba olduğunu söyledi.

“Bu çabalar arasında, hastaların ilacı kullanmayı bırakmasına veya en azından azaltmasına yardımcı olmak için tasarlanmış reçete geri alma programları var. [of these medications]dedi.

Çevrimiçi programlar ve mobil uygulamalar da dahil olmak üzere, “Uyku bozuklukları için daha güvenli davranışsal tedavilerin kullanılabilirliğini artırmak için çaba gösterildi” dedi.

Kaufmann, çalışmanın verileri yalnızca 2018’e kadar sürdüğü için, reçeteli uyku yardımı kullanımındaki eğilimlere daha sonra bakmanın da önemli olduğunu söyledi, örneğin COVID-19 salgını sırasında olduğu gibi.

Bazı hastalar için uygun uyku hapları

Reçeteli uyku yardımcılarının bir takım yan etkileri olsa da, doktorların bu ilaçları hastalara önerdiği zamanlar vardır.

OKU  Uykusuzluk: Kardiyovasküler egzersiz uyku haplarına olan ihtiyacı azaltabilir

doktor Massachusetts, Springfield’deki Baystate Tıp Merkezi’nde nöroloji profesörü ve uyku tıbbı programının tıbbi direktörü Karin Johnson, muayenehanesinde genellikle bu ilaçları başka bir şeye sahip olan hastalara tavsiye ettiğini söyledi.

Bu, vardiyalı çalışma, kronik ağrı veya diğer tıbbi durumlar nedeniyle uyku güçlüğünü içerebilir.

“Uykusuzluk için bu bilişsel davranışçı terapiyi hissetme eğilimindeyim. [CBT-i] Bu insanlar için tek başına yeterli olmayacak” dedi Healthline’a, “muhtemelen ilaca da ihtiyaçları olacak.”

doktor Ann Arbor’daki Michigan Sağlık Üniversitesi’nde uyku tıbbında uzmanlaşmış nöroloji yardımcı doçenti Ronald Gavidia Romero, uykusuzluğa genellikle semptomları daha da kötüleştirebilecek diğer bozuklukların eşlik ettiğini söyledi.

“CBT-i, hipnotikler ile en iyi sonucu elde etmek için bu sorunlar ele alınmalıdır. [sleep aids]veya her ikisinin bir kombinasyonu, ”dedi Healthline’a.

Johnson, sevilen birinin ölümünden sonra olduğu gibi, birkaç gün uyumak için yardıma ihtiyacı olan biri için de uyku yardımcılarının işe yarayabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, bu ilaçların yaşlı yetişkinler veya uyurgezerlik veya diğer karmaşık uyku davranışları veya uyuşturucu kullanım öyküsü olan kişiler için uygun olmayabileceği konusunda uyardı.

Ek olarak, benzodiazepinler opioidlerle birlikte kullanılmamalıdır, çünkü her iki ilaç türü de sedasyona neden olabilir ve solunumu baskılayabilir.

Uykusuzluk için bilişsel davranışçı terapi

Kronik veya uzun süreli uykusuzluk için tercih edilen başlangıç ​​yaklaşımıdır. TCMB-i“hastayı ilacın potansiyel yan etkilerine maruz bırakmama avantajına” sahip olan Gavidia Romero dedi.

Bazı durumlarda “bağlı olarak [a patient’s] Amaç, CBT-i, gelecekte ilaçları azaltma planıyla hipnotiklerle birleştirilebilir” dedi.

Johnson, CBT-i’nin bir yönünün uyku hijyeni olduğunu, bunun iyi bir uyku ortamı (aka serin, karanlık ve sessiz) yaratmayı, yatmadan önce kafein ve nikotinden kaçınmayı ve düzenli bir uyku programı oluşturmayı içerdiğini söyledi.

Bu terapinin bilişsel kısmı, “Asla uyuyamayacağım” veya “Ya bu gece uyuyamazsam” gibi olumsuz uyku düşüncelerini ele almaktan oluşur.

“Bu [thoughts] genellikle uykusuzluğun nedenleridir” dedi Johnson. Ancak bunun üzerinde çalışabilirsiniz. [during CBT-i] Kronik uykusuzluğu tedavi etmek için.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

30 dakikadan fazla uyumak obezite ve metabolik hastalık riskinizi artırabilir

Sağlık

Çalışma, uyku haplarının Alzheimer hastalığına bağlı proteinleri azaltabileceğini gösteriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir