Sağlık

Aşırı işlenmiş gıdalar bilişsel gerileme riskini nasıl artırabilir?

Aşırı işlenmiş gıdalar bilişsel gerileme riskini nasıl artırabilir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, sosisli sandviçler ve diğer işlenmiş gıdaların bilişsel işlevi etkileyebileceğini söylüyor. İvan/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, ultra işlenmiş gıdaların düzenli tüketiminin bir kişinin bilişsel gerileme riskini artırdığı sonucuna varıyor.
  • Önceki bir çalışmada, Avustralyalı araştırmacılar da bunu bildirdi Aşırı işlenmiş gıdalar bilişsel işlevi olumsuz etkileyebilir.
  • Bu yiyecekler, önceden paketlenmiş atıştırmalıklar ve pizza ve kek gibi hazır yemekleri içerir.
  • Bu çalışmalar aynı fikirde sağlıksız bir diyetin bilişsel yeteneği bozabileceğini ve Alzheimer gibi bunama hastalıkları riskini artırabileceğini öne süren önceki araştırmalar.

Yeni araştırmalar, sosisli sandviç ve dondurulmuş pizza gibi ultra işlenmiş gıdaların düzenli tüketiminin bilişsel gerileme riskinizi artırabileceğini düşündürmektedir.

birinde öğrenmek bugün dergide çıktı JAMA Nörolojiaraştırmacılar ortalama 8 yıllık bir süre boyunca 10.000’den fazla kişiyi inceledi.

Günlük kalori alımının en az %20’si ultra işlenmiş gıdalardan gelen kişilerin yürütme işlevlerinde %25 daha hızlı düşüş ve genel bilişsel bozulmada %28 daha hızlı olduğu sonucuna vardılar.

Araştırmacılar, bir kişinin genel diyet kalitesi yüksek olduğunda ultra işlenmiş gıdaların etkisinin daha az olduğunu bulmuşlardır.

Dr. Önleyici tıp ve yaşam tarzı tıbbı ve beslenme uzmanı David Katz, CNN’e verdiği demeçte.

“Örnek boyutu büyük ve takip kapsamlı. Kanıt eksik olsa da, bu, aşırı işlenmiş gıdaların beynimiz için muhtemelen kötü olduğu sonucuna varmak için yeterince sağlam” dedi.

Diğer çalışmalar, ultra işlenmiş gıdaların benzer etkilerini bulmuştur.

Yeni bulgular, Avrupa Beslenme Dergisi’nde Temmuz ayında yayınlanan ve ultra işlenmiş gıdaları yemenin yaşlı yetişkinlerde bilişsel performans üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini öne süren başka bir çalışma ile tutarlıdır.

Araştırmayı yürüten Avustralyalı araştırmacılar, Healthline’a ultra işlenmiş gıdaları “evde yeniden üretilemeyen çok sayıda endüstriyel işlemden geçmiş” olarak tanımladıklarını söyledi.

Bu ürünlerin çok az veya hiç tam gıda içermediğini ve tipik olarak tatlandırıcılar, renkler, emülgatörler ve diğer kozmetik katkı maddeleri içerdiğini belirtmişlerdir.

Örnekler arasında önceden paketlenmiş atıştırmalıklar, çikolatalar, kahvaltılık gevrekler ve turta, makarna ve pizza gibi hazır yemekler yer alır.

Bu, araştırmacıların tipik olarak şeker, yağ veya tuz eklenmiş gıdalar olarak tanımladığı işlenmiş gıdaların tersidir. İşlemenin amacı, raf ömrünü uzatmak veya gıdanın “duyusal niteliklerini” iyileştirmektir. Örnekler arasında konserve sebzeler, meyveler, baklagiller ve tuzlanmış, iyileştirilmiş veya tütsülenmiş etler yer alır.

OKU  Kronik ağrınız olduğunda tıbbi esrar yaşam kalitenizi nasıl artırabilir?

Dergide yayınlanan bir başka çalışma nöroloji ayrıca gazlı içecekler, cips ve kurabiyeler gibi aşırı işlenmiş gıdaları çok miktarda tüketen kişilerin demans gelişme riskinin daha yüksek olduğunu bildirdi.

Araştırmanın bulduğu şey

Kesitsel bir çalışma kullanan Avustralya araştırma ekibi, 60 yaş ve üstü 2.700’den fazla katılımcıyı değerlendirdi.

Katılımcılar programın bir parçasıydı. Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi 2011’den 2014’e kadar. Her katılımcı, birbirini takip etmeyen iki günde 24 saatlik bir süre içinde ne yediğini hatırladı.

Ekip, biri Alzheimer hastalığını değerlendirmek için olmak üzere standartlaştırılmış, doğrulanmış testler kullandı. Ultra işlenmiş gıdaları yemenin, önceden herhangi bir tıbbi durumu olmayan yaşlı insanlar üzerinde yapılan testlerden birinde daha düşük performansla ilişkili olduğu sonucuna vardılar.

Araştırmacılar, Healthline’a sonuçların aşırı işlenmiş gıdaları azaltmanın yaşlı yetişkinlerde bozulmuş bilişi iyileştirmenin bir yolu olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Barbara Cardoso, “Araştırmalar, antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip gıdalarda yüksek olduğu bilinen Akdeniz tarzı bir diyet izleyen diyetlerin yaşa bağlı bilişsel gerileme ve bunama riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor” dedi. ., çalışmanın baş yazarı ve Avustralya’nın Melbourne kentindeki Monash Üniversitesi’nde Beslenme, Diyetetik ve Beslenme alanında öğretim görevlisi.

“Bu diyetlerin bir parçası olarak tüketilen yiyecekler arasında balık, fındık, zeytinyağı ve sebzeler yer alıyor” dedi.

çalışmaya yanıt

Uzmanlar, bu sonuçların diyet ve bunama ile ilgili diğer çalışmalardan öğrendikleriyle tutarlı olduğunu söylüyor.

“Yaşlandıkça yediklerimizin beynimizi etkileyebileceğine dair artan kanıtlar var ve birçok araştırma kalp sağlığı için en iyisi olduğunu öne sürüyor, işlenmiş gıdalardan az, dengeli ve sebze gibi besleyici gıdalardansa yüksek oranda dengeli bir diyet. meyveler,” dedi Alzheimer Derneği’nin bilimsel katılım direktörü Ph.D. Percy Griffin’e.

Healthline’a verdiği demeçte, “Bu çalışmanın, ultra işlenmiş gıdalarda yüksek bir diyetin yaşlı yetişkinlerde bilişi bozduğunu bulması şaşırtıcı değil” dedi.

Geçen yıl Neurology dergisinde yayınlanan bir başka çalışma da Akdeniz diyetinin beyin sağlığına faydaları olduğunu ileri sürdü.

Araştırmacılar, bulgularının, bir Akdeniz diyetinin “hafıza kaybı ve mediotemporal atrofiye karşı koruyucu bir faktör” veya Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyin lobu küçülmesi olabileceği görüşünü desteklediği sonucuna vardılar.

OKU  CVS Tamponların Fiyatını Düşürüyor ve Pembe Vergiyi Öder: Bilmeniz Gerekenler

Yaklaşan bir kriz mi?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tahminler Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 6 milyon insanın Alzheimer ve buna bağlı demansları olduğu.

2060 yılına kadar Alzheimer teşhisi konan insan sayısının 14 milyona çıkması bekleniyor.

Renkli Topluluklar en çok etkilenenler olabilir. Hispanikler arasındaki vakalar, mevcut tahminlere göre yedi kat artabilir. Afrikalı Amerikalılar arasında vakalar, mevcut tahminlerin dört katı olabilir.

San Francisco’da, toplum temelli yeni bir program, demansı önlemek için bilinen değiştirilebilir risk faktörlerine odaklanmaktadır.

Posit Science, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen bir model Beyin Sağlığı Programı başlatmak için YMCA ile ortaklık kuruyor.

6 ay içinde faaliyete geçmesi beklenen programda risk altındaki yetişkinler için dersler verilecek. Eğitimin bir kısmı, YMCA tarafından diyabet önleme programında kullanılan diyet ve beslenme ilkelerine odaklanmaktadır.

“Beyin sağlığına uygun bir diyet, beyin sağlığı programının büyük bir parçasıdır” dedi Dr. Henry Mahncke, Posit Science’ın CEO’su.

Healthline’a verdiği demeçte, “Beyin sağlığının ve demansın önlenmesinin geleceği, günlük yaşamlarımızı dönüştürüyor, böylece vücudumuz çalıştığı sürece sağlıklı, dirençli beyinler inşa ediyoruz” dedi. “Yediğimiz hemen hemen her şey kan dolaşımı yoluyla beynimize gidiyor, bu nedenle beyin sağlığı uzmanları için yediklerimizin beyin sağlığımız, bilişsel performansımız ve bunama riskimiz için önemli olması şaşırtıcı değil.”

Araştırmada sonraki adımlar

Avustralyalı araştırmacılar, çalışmalarının ultra işlenmiş gıdalar ile bilişsel gerileme arasındaki bağlantıyı inceleyen ilk çalışma olduğunu söylüyor.

Cardoso, “Bu nedenle, ilgili potansiyel mekanizmaları ortaya çıkaran daha güçlü kanıtlar sağlamayı amaçlayan gelecekteki çalışmalara ışık tutuyor.” Dedi.

Çalışmanın bazı sınırlamaları olduğunu açıkladı. Zaman içinde belirli bir noktaya bakılırken, bozulmuş bilişin gelişmesi yıllar alabilir. Her zaman olağan gıda alımlarının doğru bir temsili olmayabilecek olan gıda alımlarını hatırlamaları için katılımcılara güvendiler.

Griffin, “Bu araştırmanın bir sonraki adımı, birinin diyetindeki aşırı işlenmiş gıda miktarını azaltmanın bilişi iyileştirip iyileştirmediğini incelemektir.” Dedi.

Sağlıksız beslenmenin bunama riski üzerindeki etkisine ilişkin daha fazla araştırmanın Alzheimer Derneği’nin 31 Temmuz’da başlayacak olan uluslararası konferansında sunulacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir