Sağlık

Yeni uygulama, duygusal durumunuzu artırmak için müzik çalma listesi oluşturur

Yeni uygulama, duygusal durumunuzu artırmak için müzik çalma listesi oluşturur

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, müziğin stresi azaltabileceğini ve moralinizi yükseltebileceğini söylüyor. Jordi Mora resmi/Getty Images
  • Araştırmacılar, bir kişinin ruh halini yükseltmek için müzik çalma listeleri oluşturan bir uygulama geliştirdiklerini söylüyorlar.
  • Uygulama, kullanıcıya duygusal durumunu belirlemek için bir dizi soru sorarak çalışır.
  • Uzmanlar, müziğin ruh halini iyileştirebileceğini ve stresi azaltabileceğini söylüyor.
  • Ancak, akıl sağlığı sorunlarıyla karşı karşıya olanlar için danışmanlık ile birlikte kullanılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Araştırmacılar, duygusal refahınızı artırmak için bir müzik çalma listesi geliştirebilen yapay zekaya (AI) dayalı yeni bir uygulama geliştirdiklerini söylüyor.

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Man Hei Law, bu hafta Nashville’de düzenlenen Amerika Akustik Derneği yıllık toplantısında, dinleyicilerin duygularında müzik aracılığıyla gezinmelerine yardımcı olmak için özel çalma listeleri oluşturan uygulamayı tanıtıyor.

Sonuçlar henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Law yaptığı açıklamada, “İnsanlığın evrensel dili olan müzik, bir kişinin fiziksel ve duygusal durumunu önemli ölçüde etkileyebilir.” Dedi. “Örneğin, müzik insanların acıyla baş etmelerine yardımcı olabilir. Bu uygulamayı, duyguları dengelemeye yardımcı olacak erişilebilir bir ilk yardım stratejisi olarak oluşturduk.”

Geliştiriciler, uygulamanın tavsiye veya başka bir tedavi istemeyen kişiler tarafından kullanılabileceğini söylüyor. Müzik yoluyla yapılabilecek duygusal yolculuğun onları daha olumlu ve odaklanmış bir duruma getirebileceğini ekliyorlar.

“Rahatlatıcı ve canlandırıcı yöntemlerin, dinleyicileri olumsuz duygu durumlarından daha olumlu duygu durumlarına önemli ölçüde taşıyabileceğini bulduk. Özellikle izleyici nötr bir ruh halindeyken, önerilen üç yöntem de izleyicinin duygularını daha olumlu hale getirebilir” dedi.

Müzik uygulaması nasıl çalışır?

Uygulama, kendi hızlarında üç ankette kullanıcılara duygusal durumlarını sorar ve bir oynatma listesi oluşturmak için gereken bilgileri sağlar.

Mevcut ve uzun vadeli duygusal durum, duyguların ruh haline ve enerji düzeyine göre tanımlanmasına yardımcı olan resimli bir değerlendirme aracı kullanılarak ölçülür.

Enerji seviyeleri yüksek ila orta ila düşük arasında değişir. Ruh hali pozitif, nötr veya negatif olarak kaydedilir. Kişiselleştirilmiş müzik terapi tedavilerinin seçimine yardımcı olmak için bir hasta sağlığı anketi ve kaygı taraması dahil edilmiştir.

Ardından uygulama, üç stratejiden birini kullanarak özelleştirilmiş ve özel olarak sıralanmış bir şarkı çalma listesi oluşturur: rahatlatıcı, rahatlatıcı veya canlandırıcı.

OKU  Yaz Saati Uygulamasından önce vücudunuzun uyum sağlamasına yardımcı olmak için yapabilecekleriniz

Rahatlatıcı müzik, kullanıcının ruh halini ve enerjisini yansıtırken, rahatlatıcı müzik pozitif, düşük enerji sağlar. Canlandırıcı müzik de pozitiftir ancak daha yüksek enerji ile doludur.

Müzik ruh halini nasıl etkileyebilir?

New Jersey’deki Absolute Awakenings tedavi merkezinin klinik direktörü Candace Kotkin-De Carvalho, Healthline’a müziğin ruh halini ve davranışı etkileme konusunda güçlü bir yeteneğe sahip olduğunu söyledi.

İnsanların hastalıktan kurtulmasına yardımcı olmada da etkili olabileceğini söyledi.

Kotkin-De Carvalho, “Müziğin yardımcı olduğu en önemli yollardan biri, aksi takdirde ifade etmekte zorlanacağımız -neşe, üzüntü veya öfke duyguları gibi- duygular için bir çıkış sağlamasıdır” dedi.

Müzik dinlemenin veya yaratmanın, insanların bunalmış veya sıkıntılı hissettiklerinde duygularını düzenlemelerine ve sakinleşmelerine yardımcı olmanın harika bir yolu olabileceğini söyledi.

Kotkin-De Carvalho, “Bunun nedeni, müziğin beynimiz ve vücudumuz üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabilmesi, stres seviyemizi düşürmeye yardımcı olabilmesidir” dedi. “Aynı zamanda beynimizdeki ‘iyi hissetme’ kimyasalları olan endorfinlerin salınımını da uyarır.”

Dünya çapında bir insan özelliği olarak müzik

Elisa Peimer, New York City’deki Resilience Lab için lisanslı bir sosyal hizmet uzmanı ve psikoterapisttir. Aynı zamanda bir müzisyen ve eski Sony Music pazarlamacısıdır.

Peimer, Healthline’a müziğin gezegendeki her kültürde doğal olarak insani bir özellik olduğunu ve müziğin fizyolojik süreçlerimizle yakından bağlantılı olduğunu söyledi.

Peimer, “Yatmadan önce rahatlatıcı müzik dinlemenin uyku kalitesini iyileştirdiği ve bunun da zihinsel sağlığı iyileştirebileceği gösterildi.” Dedi. “Dakikada yaklaşık 60 vuruşlu müzik, zihni rahatlatmak ve odaklamak içindir. Şarkı sözlerini dinlemek de ruh halini etkileyebilir.”

Peimer, Healthline’a, insanların yalnız olmadıklarını bilmelerini sağlayan müzik aracılığıyla başkalarının duygularına bağlanmak olduğunu söyledi. Ve bu bir dinleyiciyi fiziksel olarak etkiler.

Peimer, Healthline’a verdiği demeçte, “Çalışmalar, müziğin solunum hızını, kalp atış hızını, terlemeyi ve diğer bedensel işlevleri değiştirebileceğini ve bunun da zihinsel dengeye yol açabileceğini göstermiştir.”

Müzik stresi nasıl azaltabilir?

Lisanslı bir sosyal hizmet uzmanı ve Suffolk DBT’nin (diyalektik davranışçı terapi) direktörü Jeanette Lorandini, Healthline’a müzik terapisinin stresi azalttığı ve zor durumları veya anıları hafiflettiğinin gösterildiğini söyledi.

Müziğin, olumlu anıları veya duyguları olan insanları birbirine bağladığını söyledi. Bu, iyimserliği ve özgüveni teşvik edebilir.

OKU  Chick-fil-A'nın Yeni Bitki Bazlı Karnabahar Sandviçi: Bilmeniz Gerekenler

Lorandini, “Müzik, semptomlarını hafifleterek ve zor duygularla başa çıkmalarına yardımcı olarak, depresyon veya kaygıdan muzdarip insanlara da yardımcı olabilir.” Dedi. “Müzik terapisinin TSSB ve diğer akıl sağlığı sorunları olan kişiler için faydalı olduğu gösterilmiştir. Çalışmalar, müziğin bilişsel işlevi geliştirmeye, stres semptomlarını azaltmaya ve olumlu duyguları artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Lorandini, sporun, hobilerin, aktivitelerin, meditasyonun, aile ve arkadaşlarla bağlantı kurmanın ve şükran ifade etmenin de stresi azaltmak ve ruh halini iyileştirmek için harika yollar olduğunu söyledi.

Müzik tavsiye değil

Peimer, müziğin çoğu insan için özgür bir çıkış olarak kullanılması gerektiğini söyledi.

Peimer, “Akıl sağlığı için müzik kullanmak, sonuçları iyileştirmenin harika bir yoludur, ancak danışmanlığın yerine geçemez” dedi. “Bir terapistle konuşmak, sizi rahatsız eden belirli konulara gerçekten odaklanmanıza ve hayatınızı iyileştirmek için değişiklikler yapmak için nasıl adımlar atabileceğinize olanak tanır. Bunun yerine müzik, rahatlamanın, dikkatli kalmanın ve neşeyi artırmanın günlük bir yolu olarak konuşma terapisinin etkilerini artırmanın bir yolu olabilir.”

Rob Barrett bir müzisyen ve yapay zeka uzmanıdır, en son eğitim şirketi Riiiid Labs’ta yapay zekadan sorumlu İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır.

Healthline’a, AI tarafından üretilen müziğin, çaba göstermeye istekli oldukları sürece insanlar üzerinde güçlü bir etkisi olabileceğini söyledi.

Barrett, “Bütün bunlar mantıklı ve harika, ancak çalışmalarımda ve şirketimizin araştırmasında gördüğüm şey, müzikle bu tür davranış değişikliğinin yalnızca hazır olan ve ruh halini iyileştirmek isteyen katılımcılar için işe yaradığıdır” dedi. “Depresyonda olduğunuz için müzikle ilgilenmiyorsanız, etkileri en iyi ihtimalle minimaldir.”

AI desteği olmadan müzik seçimi

Barrett, Healthline’a, müziğin iyileştirici gücü söz konusu olduğunda, çoğu insanın mutlaka yapay zekanın yardımına ihtiyacı olmadığını söyledi.

Barrett, “Metallica’da pompalanacak kadar iyiyseniz, muhtemelen yapay zekanın sizin için tahmin yapmasına ihtiyacınız yoktur,” dedi.

“Ruh halinizi gerçekten değerlendirmek için yapay zekayı kullanmak istediklerini anlasam da, birinin soruları nasıl sorduğuna güveniyorsunuz, bu da birinin soruları nasıl yanıtladığını ve dolayısıyla çalan müziği büyük ölçüde etkiliyor” diye ekledi. “Hepimiz soruları aynı şekilde okumuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir