Sağlık

Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

Pinterest’te Paylaş
Yeni bir çalışma, alkolün birçok kalp ölümüne neden olduğunu gösteriyor. Getty Images
  • Madde kullanımına bağlı kardiyovasküler hastalıktan ölümlerin sayısı 1999’dan 2019’a arttı, ancak bu dönemde kardiyovasküler hastalıktan kaynaklanan toplam ölüm sayısı azaldı.
  • Madde kullanımına bağlı kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin %65’inde alkol sorumluydu, ancak esrar ve psikostimülanlarda ölüm oranları daha fazla arttı.
  • Kadınlar, Amerikan Kızılderilileri ve Alaska Yerli yetişkinler, genç yetişkinler ve kırsal kesimde yaşayanlar da madde kullanımına bağlı kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölümlerde daha büyük artışlar yaşadılar.

Madde kullanımına bağlı kardiyovasküler hastalıklardan ölümler, 1999’dan 2019’a kadar yılda ortalama %4 arttı; kardiyovasküler hastalıktan ölenlerin toplam sayısı da aynı şekilde arttı. azaltılmış Bu süre zarfında yeni bir çalışma gösteriyor.

“Sonuçlar endişe verici çünkü uyuşturucu kullanımına bağlı kardiyovasküler ölümlerde önemli bir artışa dikkat çekiyorlar” dedi Dr. LA Care Health Plan’da kardiyolog ve baş sağlık görevlisi olan Sameer Amin, yeni araştırmaya dahil değildi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Bunun, bu dönemde kardiyovasküler ölümlerdeki genel bir düşüşün ortasında gerçekleştiği göz önüne alındığında, bu, kalp hastalığının tedavisindeki ilerlememiz açısından bir istisna gibi görünüyor” dedi.

Kaliforniya Laguna Hills’deki MemorialCare Saddleback Tıp Merkezi’nde girişimsel kardiyolog ve Yapısal Kalp Programının tıbbi direktörü Cheng-Han Chen, çalışmadaki verilerin yalnızca 2019 yılına, yani COVID-19 salgınının başlamasından hemen öncesine kadar uzandığını belirtti. 19 Pandemi.

Yeni çalışmaya dahil olmayan Chen, “2020’den itibaren pandemiyle birlikte madde kullanımı ve bağımlılığının kötüleştiğini gösteren veriler var” dedi. Dolayısıyla “bu eğilimin son yıllarda daha da kötüleşebileceği endişe verici.”

Çalışma 10 Ocak’ta yayınlandı. Amerikan Kalp Derneği Dergisi.

Birçok madde kardiyovasküler hastalıklarla bağlantılıdır

Araştırmada araştırmacılar, 1999’dan 2019’a kadar kardiyovasküler hastalıklardan ölüm eğilimlerini incelemek için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin Epidemiyolojik Araştırmalar için Geniş Kapsamlı Çevrimiçi Verileri (WONDER) veri tabanından kamuya açık verileri kullandılar.

Araştırmacılar, madde kullanımına bağlı kardiyovasküler ölüm oranının 1999’da 100.000 kişi başına 9,9’dan 2019’da 100.000 kişi başına 21,4’e yükseldiğini, yani yılda ortalama %4’lük bir artış olduğunu buldu. 2012’den 2019’a kadar ölüm oranı daha da hızlı arttı: %6,2.

OKU  Uyku hapları ve bunama riski: bildiklerimiz ve kimlerin risk altında olduğu

Karşılaştırıldığında, kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan genel ölüm oranı azaltılmış Araştırmacılar, yılda ortalama %1,5 oranında bir artış olduğunu buldu.

Araştırmacılar, alkol, opioidler, uyarıcılar, sakinleştiriciler ve esrar gibi çeşitli maddelerin koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve düzensiz kalp ritmi dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını vurguluyor.

Genel olarak, kardiyovasküler hastalıktan kaynaklanan maddeye bağlı ölümlerin %65’i alkolle ilişkiliydi; bunu opioidler (%13,7), kokain (%9,8), uyarıcılar (%6,5), sakinleştiriciler (%4,1) ve esrar (%0,5) izledi.

Ancak esrar (%12,7) ve amfetamin gibi psikostimulanları (%16,8) kullanan kişiler, madde kullanımına bağlı kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölümlerde yıllık ortalama yüzde değişimde daha yüksek bir artış yaşadı.

Chen, Healthline’a şöyle konuştu: “Sadece en sık tüketilen madde olan alkolde değil, tüm madde türlerinde kardiyovasküler hastalıktan ölüm oranının arttığını görmek endişe verici.”

Çalışma, bir madde kullanım şekli olarak sigara/tütün kullanımını içermemektedir. Sigara içmek bağlantılıdır kalp hastalığı, felç ve diğer kronik hastalıkların yanı sıra akciğer ve diğer kanserlere de neden olur.

Sonuçlar, madde kullanımına bağlı kardiyovasküler hastalık ölümlerinde uzun vadeli eğilimleri gösterirken, araştırmacıların kardiyovasküler hastalık için aşağıdakiler gibi başka risk faktörleri yoktu: B. tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon gibi bir hastalık veya kişilerin ailesinde kardiyovasküler hastalık öyküsü olup olmadığı.

Kardiyak ölümden en çok kim etkilenir?

Yeni çalışmanın sonuçları, bazı grupların madde kullanımına bağlı kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölümlerden daha fazla etkilendiğini gösteriyor.

Örneğin, ölüm oranlarındaki ortalama yıllık yüzde değişimdeki artış Amerikan Kızılderilileri veya Alaska Yerlileri için daha yüksekti (%5,4); 25 ila 59 yaş arası kişiler (%5,3); kırsal kesimde yaşayanlar (%5,0); 55 ila 69 yaş arası yetişkinler (%4,9); ve kadınlar (%4,8).

Amin, “Kadınlar, Amerikan Kızılderilileri/Alaska Yerlileri ve kırsal kesimde yaşayanlar için farklı sonuçların ortaya çıkmasından özellikle endişe duyuyorum” dedi. Bu, “sistemimizdeki sağlık eşitsizliklerine işaret edebilir.”

OKU  Sosyal medya kullanımının azaltılması, gençlerde ve genç yetişkinlerde vücut imajını önemli ölçüde iyileştirir

Ölüm oranı kırsal bölgelerde yaşayanlarda (100.000’de 15,2) kentsel alanlarda yaşayanlardan (100.000’de 14,1) daha yüksekti. Ayrıca erkeklerde (100.000’de 22,5) kadınlara göre (100.000’de 6,8) daha yüksekti.

Araştırmacılar, ölüm oranlarının erkeklerde kadınlardan daha yüksek olmasına rağmen, araştırma döneminde kadınlarda daha büyük bir artış görüldüğünü buldu.

Çalışmanın yazarı Dr. California, Loma Linda’daki Loma Linda Üniversitesi Sağlık’ta kardiyolog ve tıp profesörü olan Dmitry Abramov şunları söyledi: basın bülteni.

Ayrıca ırksal ve etnik gruplar arasında oranlarda farklılıklar vardı.

En yüksek ölüm oranları Amerikan Kızılderili veya Alaska Yerli yetişkinleri (100.000’de 37,7), Siyah yetişkinler (100.000’de 20,3), Beyaz yetişkinler (100.000’de 14,1), Hispanik yetişkinler (100.000’de 13,0) ve Asyalı yetişkinler veya Pasifik Adalıları arasındaydı. 100.000’de 3,6).

Chen, madde kullanımına bağlı kardiyovasküler hastalık ölümlerinden en çok hangi grupların etkilendiğinin anlaşılmasının, bu gruplar arasında madde kullanımını ve ilgili sağlık sonuçlarını azaltmaya yönelik hedeflenen halk sağlığı çabalarının yönlendirilmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Amin, 2019’daki trendlerin yanı sıra o tarihten bu yana yaşananlar konusunda da endişeli. Özellikle 2007-2008 mali krizinden bu yana bazı gruplarda yükseliş eğiliminin görüldüğünü vurguladı.

“Eğer buna sosyoekonomik eşitsizlikte bir artış ve ekonomik eşitsizlikte daha geniş bir uçurum eşlik ediyorsa [between certain groups] Kovid-19 salgını sonrası bu dönemde daha dikkatli olmamız gerekiyor” dedi. “COVID sonrası ekonomik ortamın etkisi potansiyel olarak bölünmeyi daha da kötüleştirebilir.”

Getir

Araştırmacılar, 1999’dan 2019’a kadar kardiyovasküler hastalıktan ölümlerdeki eğilimleri incelemek için CDC’den gelen verileri kullandı. Özellikle madde kullanımına bağlı ölümlere odaklandılar.

Bu dönemde, madde kullanımına bağlı kalp-damar hastalıklarından ölümler yılda ortalama %4 oranında arttı; bu artış 2012’den 2019’a kadar daha hızlıydı; ancak kalp-damar hastalığından kaynaklanan genel ölümler düştü.

Madde kullanımına bağlı kardiyovasküler hastalıklardan ölümler kadınlar, Amerikan Kızılderilileri ve Alaska Yerlisi yetişkinler, genç yetişkinler ve kırsal kesimde yaşayanların yanı sıra esrar veya psikostimülanlar kullananlar arasında daha hızlı arttı.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.