Sağlık

Afib veya yüksek tansiyonunuz varsa, tatillerde kalbinizi nasıl sağlıklı tutabilirsiniz?

Afib veya yüksek tansiyonunuz varsa, tatillerde kalbinizi nasıl sağlıklı tutabilirsiniz?

Pinterest’te paylaş
SolStock/Getty Images
  • Uzmanlar, tatillerde sağlığınızı korumak için önlem almanın önemli olduğunu söylüyor.
  • Seyahat stresi, mevsimsel virüsler ve unutulan ilaçlar kalp hastalığı riskinizi artırabilir.
  • Araştırmalara göre ölümcül kalp krizleri en çok tatil mevsiminde yaşanıyor
  • Geliştirilmiş diyet, egzersiz ve ilaçlarınıza bağlılık bu riskleri azaltabilir

Amerikan Kalp Derneği’ne (AHA) göre bu tatil sezonunda, özellikle atriyal fibrilasyon veya yüksek tansiyon gibi risk faktörleriniz varsa, kalbinizin sağlığına dikkat etmeniz önemlidir.

O AHA yılın bu döneminde majör kardiyak olayların meydana gelme olasılığının daha yüksek olduğunu ve kardiyak ölümlerin en olası olduğunu bildirmektedir.

Bu haberler iç karartıcı görünse de, bu kış kalp sağlığınızı korumak ve tatil sezonunun tadını çıkarmak için atabileceğiniz net adımlar var.

Bu hikaye için Healthline ile konuşan uzmanlar, insanların bilmesi gereken risk faktörleri olmakla birlikte tatil sezonunun tadını çıkarabilmeleri gerektiğini yineliyor.

Daha yüksek risk altında olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

AHA, bu ölümcül kardiyak olayların meydana geldiği en yaygın üç günün 25 Aralık, 26 Aralık ve 1 Ocak olduğunu bildiriyor.

Önceden mevcut rahatsızlıkları olan kişilerde kalp krizi riski daha yüksektir. Medikal ve sportif kardiyolog Dr. Baptist Health South Florida’nın bir parçası olan Miami Kardiyak ve Vasküler Enstitüsü’nden Eli Friedman (FACC), özellikle anormal kalp ritminiz, kalp yetmezliğiniz veya koroner arter hastalığınız varsa, tatil sezonunda risk faktörlerinin farkında olmanın önemli olduğunu söyledi. Sınırlarınızı ne zaman zorlayabileceğinizi ve sağlığınıza öncelik vermek için ne zaman geri adım atmanız gerektiğini anlamak için.

Friedman, ciddi kalp rahatsızlıkları olan insanlar için “Biz bile yine de dikkatli olmalıyız” dedi. “Bence bu insanlar için de sınırlar koymanın yararlı olduğunu düşünüyorum.”

Evde kardiyak rehabilitasyon programları sunan Recovery Plus USA adlı bir şirketi yöneten Tim Bilbrey, kalp krizi riskini anlamak için bir kişinin “sağlık portföyüne” baktığını söylüyor.

“Aile geçmişine bakarsanız ve ardından bunu herhangi bir mevcut kronik hastalık, obezite, diyabet, prehipertansiyon, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ile ilişkilendirirseniz, tüm bu faktörler bir araya gelebilir.”

Diğer bir risk faktörü de insanların tatil sırasında seyahat etmesi veya rutinlerini değiştirmesidir. Bu onların tıbbi rutinlerinden çıkmalarına neden olabilir, bu da ilaçların gecikmesine veya dozların tamamen atlanmasına neden olabilir.

Bu, Dr. Evelyn Huang, Northwestern’de ikamet eden bir acil durum doktoru. Huang, seyahat ederken ilaçlarınızı yanınıza aldığınızdan emin olmanız için basit adımlar önerir.

OKU  Atriyal fibrilasyon için bu minimal invaziv tedavi, bunama riskini azaltabilir

Huang, Healthline’a “Tatil sırasında insanların genellikle seyahat ettiğini veya daha meşgul olduğunu biliyorum, bu nedenle ilaçlarını reçete edildiği gibi almıyor olabilirler.” “Bir numara [action] Bu gerçekten basit bir şey, sadece ilaç kutuları almak veya seyahat ederken ilaçlarınızı yanınıza aldığınızdan emin olmak, çünkü bu, sahip olduğunuz risk faktörlerini değiştirmenize gerçekten yardımcı olabilir.”

Risk Azaltma Fırsatları

Tatil sezonundaki diğer risk faktörleri, büyük kutlama yemekleri sırasındaki diyet değişikliklerini ve genel aktivite seviyelerinde azalmayı içerir. Bilbrey, aktivite düzeylerini korumak isteyenlerin sadece nasıl egzersiz yapacaklarını değil, ne zaman egzersiz yapacaklarını da bilmeleri gerektiğini söylüyor.

“[During] yılın ekstrem zamanları dediğimiz, aşırı sıcaklıklar, aşırı sıcak, aşırı soğuk, gün ve saatlere çok dikkat etmek gerekiyor. [you exercise in]dedi Bilbrey.

Uzmanlar, ısıtılmış bir evden donma sıcaklıklarına geçmek yerine, bir alışveriş merkezi gibi sıcaklığın tutarlı olduğu odalarda egzersiz yapmanın yardımcı olabileceğini söylüyor.

Sağlıklı kalmak için aşı olun

Tatil neşesi genellikle grup toplantılarını içerse de Huang, insanların mevsimsel grip, COVID-19 ve RSV gibi virüslerden kaçınmak için dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

Bu hastalıklar kalbe zarar verebilir.

Huang, grip ve COVID-19’a karşı aşı olmanın ve aile birleşiminde hastalanma olasılığını en aza indirmek için adımlar atmanın çok önemli olduğunu söyledi.

Huang, “Grip veya COVID gibi vücut stres altındayken, kalpleri de dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde stres riski altında olduklarını biliyoruz.” Dedi. “Bu, kendinizi diğer aile üyelerine maruz bırakmamak için kendinizi hasta hissettiğinizde, henüz yapmadıysanız aşı olmak anlamına gelir. [and] uygun olduğunda maske.”

doktor Eski bir ABD Donanması doktoru ve CardioSolution’ın şu anki baş sağlık görevlisi olan FACC’den Bradley Serwer, esas olarak kırsal bir Pennsylvania hastanesinde yürütülen çalışmasının, insanların alkol kullanımı veya kötü uyku gibi birden fazla risk faktörüne sahip olduklarında, onlar kalp sağlığını etkileyebilir.

Serwer, “Bütün bu farklı vücut sistemleri el ele çalışıyor, tek başlarına çalışmıyorlar” dedi. “Çok fazla alkol almak kadar basit bir şey, insanların çok derin bir şekilde uyumasına neden olabilir. Ve uyku apneniz varsa, uyku apnesi atriyal fibrilasyon riskinizi artırır ve atriyal fibrilasyon kalp yetmezliği riskinizi artırır. Ve bu yüzden gördüğümüz bir tür sarmal etki.

OKU  Narcan: FDA, aşırı dozda opioid ilaçların reçetesiz satışına izin veriyor

nereye bakmalı

Her zaman olduğu gibi, kalp krizinin temel belirtilerinin farkında olmak önemlidir.

Amerikan Kalp Derneği’nin kullanışlı bir yaygın semptomlar listesi vardır, ancak bunlar erkeklerde ve kadınlarda değişebilir. olan kadınlar için en yaygın işaret Göğüs rahatsızlığı, aynı zamanda çene, boyun veya sırt ağrısı, mide bulantısı ve nefes darlığı.

Erkeklerde en yaygın belirtiler arasında göğüs rahatsızlığı, nefes darlığı, baş dönmesi ve soğuk terleme yer alır.

Huang, insanların bir kalp olayıyla ilgili endişeleri varsa, bir doktora bakmaları ve bir doktora görünmeleri için daha geniş semptom yelpazesinin farkında olmaları gerektiğini söylüyor.

“İnsanlar, göğüslerinin herhangi bir yerinde bulunan hemen hemen her tür göğüs ağrısına sahip olabilirler. Hatta bazı insanlar mide ekşimesi gibi hissedebilir” dedi Huang. “Diğer insanlar, kendilerini zorladıklarında göğüslerinde bir his veya göğüslerinde sıkışma, hatta nefes darlığı yaşayabilirler; bunların tümü, kalplerinde bir sorun olduğunun işareti olabilir.”

Huang, Healthline’a bir antrenmandan sonra baş dönmesi veya beklenmedik bir şekilde terlemenin doktora görünmek için başka nedenler olduğunu söyledi.

Sportif riskler

Serwer, bazı kişilerin yeni yılın başlarında yeni bir egzersiz programına başlayabileceğini ve bunun da kalp sorunlarına yol açabileceğini söylüyor.

“Göğüs ağrılarınız varsa, onları uçurmayın. En kısa sürede değerlendirmeye alın. Tatil olması, göğüs ağrısının hediye olduğu anlamına gelmez. Göğüs ağrınız olduğunda, yılın herhangi bir günü kadar önemli, endişe verici.”

Önleme açısından Friedman, genç sporcular için daha iyi eğitim ve daha iyi sonuçlar yaratmayı amaçlayan Heart of a Champion adlı bir programa dahil. Yarışma sırasında ani bir kalp durması meydana geldiğinde ebeveynlerin, sporcuların ve antrenörlerin dikkat etmesi gereken bazı özel işaretler olduğunu söylüyor.

“Eğer bir kişide temassız çökme denilen bir durum varsa, sporcu aniden yere düşerse ve orada olması için hiçbir neden yoksa bu, kalp durması olabileceğine dair büyük bir işarettir. Bir kişide nöbet benzeri aktivite varsa, bunun kalp durması olduğu varsayılmalıdır, aksi ispatlanana kadar, açıkça tepkisiz atlet, nabız yok, ağrılı nefes alma… ki bu çok derin ve karanlık nefesler gibi. nefes alıyorlar ama gerçekte değiller… Bunların hepsinin bu kalp durmasının olup olmadığını düşünmesi ve hemen ardından acil durum planı dediğimiz şeyi devreye sokması gerekiyor.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp yetmezliği riskiyle ilişkili göğüs ağrısı ve erektil disfonksiyon için ilaç almak

Sağlık

Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

Moda

Erkek Arkadaşınızın Bayılacağı 72 Düşünceli Hediye Fikri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir