Sağlık

Bir tatlı su balığı yemek, bir aylık Forever Chemicals’a eşdeğerdir

Bir tatlı su balığı yemek, bir aylık Forever Chemicals'a eşdeğerdir

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, tatlı su balıklarının yüksek düzeyde “sonsuza kadar kimyasallara” sahip olduğunu söylüyor. Raymond Forbes LLC/Stocksy
  • Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri’nde yakalanan tatlı su balıklarının, tuzlu su balıklarından daha yüksek düzeyde “bozulabilir kimyasallara” sahip olduğunu söylüyor.
  • Yaygın olarak PFAS olarak adlandırılan bu kimyasallar, zayıflamış bir bağışıklık sisteminden doğurganlık sorunlarına ve kanser risklerine kadar değişen sağlık sorunlarına neden olabilir.
  • Balıkların yüzdüğü su, depolama alanları ve kanalizasyon arıtma tesisleri dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan kirlenir.
  • Uzmanlar, tatlı su balıklarının bozulmamış kırsal alanlar da dahil olmak üzere her yerde kirlendiğini söylüyor.

Çipura levreği, göl alabalığı veya yayın balığı gibi tatlı su balıklarından oluşan bir yemek hazırlamak, istenmeyen dozda perfloroktan sülfonik asit (PFOS) adı verilen potansiyel olarak zararlı bir kimyasal içerebilir.

Çevresel Çalışma Grubu (EWG) tarafından bugün yayınlanan bir araştırma, Amerika Birleşik Devletleri’nde yakalanan tatlı su balıklarından yalnızca bir porsiyon yemenin, bir ay boyunca PFOS ile kirlenmiş içme suyuna eşdeğer olabileceğini bildiriyor.

Araştırmacılar, tatlı su balıklarının porsiyon başına trilyon başına ortalama 48 parça kimyasal içerdiğini tahmin ediyor.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından toplanan verilerin analizi, tatlı su balıklarında ortalama PFOS ve PFAS olarak sınıflandırılan diğer kimyasalların veya perfloroalkillenmiş maddelerin seviyelerinin, ticari olarak yakalanan bazı balıklardan 280 kat daha yüksek olduğunu buldu.

doktor New York’taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü Biyolojik Bilimler Bölümü’nde doçent olan Kevin C. Rose, Healthline’a turna balığı, alabalık ve levrek gibi tatlı su yırtıcı balıklarının daha yüksek seviyelerde kimyasal kirletici madde oluşturma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

Kılıç balığı ve ton balığı gibi en iyi tuzlu su yırtıcılarının, diğer balıkları yemekten potansiyel olarak zararlı cıva kontaminasyonuna sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Tatlı su balıklarında zararlı kimyasallar

Araştırmacılar, EPA, Ulusal Nehirler ve Akarsular Değerlendirmesi ve Great Lakes İnsan Sağlığı Balık Fileto Dokusu Çalışması gözetim programlarının bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde 2013’ten 2015’e kadar toplanan 500’den fazla balık fileto örneğinden alınan verileri analiz ettiler.

OKU  Çalışma, COVID-19 aşısının adet döneminizi daha kötü hale getirme olasılığının düşük olduğunu gösteriyor

Balık filetolarındaki ortalama toplam PFAS seviyesi kilogram başına 9.500 nanogram, Büyük Göller’de kilogram başına ortalama seviye 11.800 nanogram idi.

Federal hükümet, şu anda ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından soruşturma altında olan PFAS’ın güvenli tüketimi için henüz yönergeler oluşturmadı.

Bununla birlikte, EWG’ye göre FDA, daha önce ithal edilen ve PFAS seviyeleri kilogram başına 10.000 nanogram olan midyeleri endişe kaynağı olarak listeledi.

“Forever Chemicals”ın Potansiyel Zararı

Bazı araştırmalar, yapışmaz pişirme kaplarından yangınla mücadele köpüğüne ve Scotchgard gibi giysi leke önleyici ürünlere kadar her şeyde kullanılan bu “sonsuza dek kimyasallara” maruz kalmanın doğurganlık sorunlarına neden olduğunu, kanser riskini artırdığını, bağışıklığı baskıladığını ve doğal hormonları engelleyebileceğini öne sürüyor. diğer etkiler arasında.

Rose, “Bu kimyasalların zararlı seviyeleri iyi bilinmiyor çünkü tehlikelerini bilmiyoruz” dedi. “Fazla araştırma yok, ancak tüketici bilincini artırmak, üreticileri PFAS kullanımlarını azaltmaya itebilir, bu da düzenleyici eyleme gerek kalmadan uzun vadede maruziyeti azaltabilir.”

Örneğin Scotchgard üreticisi 3M, PFAS’ı 2025 yılına kadar aşamalı olarak kaldırma sözü verdi.

Tatlı su balıkları nasıl kirlenir?

Kıdemli bir EWG bilim adamı ve çalışmanın ortak yazarı olan PhD Tasha Stoiber, “PFAS, Büyük Göllerde daha yüksek konsantrasyonlarda ve kentsel alanlarda yakalanan balıklarla ABD genelinde balıkları kirletiyor” dedi.

Stoiber, Healthline’a balıklardaki olası PFAS kaynaklarının, raporun özellikle yüksek düzeyde kontaminasyon bulduğu kentsel alanlardaki göllere ve akarsulara akışı içerebileceğini söyledi – depolama alanlarından sızıntı suları veya PFAS’ı filtrelemeyen kanalizasyon arıtma tesislerinden deşarjlar .

Ancak bu, daha bozulmamış alanlarda yakalanan tatlı su balıklarının güvenli olduğu anlamına gelmez.

Stoiber, “PFAS dünyanın en ücra köşelerinde bile bulunabilir” diyor.

Kimyasal olarak kirlenmiş balıklar her yerde

Stoiber, EPA çalışması için seçilen balıkların en sık yakalanan ve tüketilen balıklar olduğunu söyledi. Diyetlerini desteklemek için geleneksel olarak tatlı su balıklarını yakalayan düşük gelirli ve belirli etnik popülasyonların özellikle PFAS ile kontamine olma riski altında olabileceğini söyledi.

OKU  İyi bir gece uykusu, diyet ve egzersiz hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olabilir

A 2022 Eğitimi Örneğin, New York’un taşrasındaki göllerde rutin olarak balık yakalayan ve yiyen Burmalı balıkçıların yüzdesi, kanlarında bir bütün olarak ABD nüfusununkinden altı kat daha yüksek PFAS seviyeleri buldu.

Stoiber, federal hükümeti, kimyasalların çevredeki geniş dağılımı göz önüne alındığında özellikle önemli olan PFAS’ın güvenli kullanımı için standartlar belirlemeye çağırdı.

Bu arada, tüketicilerin içme sularını filtreleyerek, yedikleri tatlı su balıklarının miktarını sınırlayarak ve çalışmanın daha düşük seviyelerde PFAS içerdiğini bulduğu mağazalarda satılan balıkları yiyerek PFAS’a maruz kalmalarını azaltabileceklerini söyledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir