Sağlık

Bir Adam Sadece McDonald’s Yiyerek Nasıl Kilo Veriyor – Ama Sağlık Uzmanları Bunun Kötü Bir Fikir Olduğunu Söylüyor

Bir Adam Sadece McDonald's Yiyerek Nasıl Kilo Veriyor - Ama Sağlık Uzmanları Bunun Kötü Bir Fikir Olduğunu Söylüyor

Pinterest’te paylaş
Bazı insanlar için sadece fast food yiyerek kilo vermek mümkün olsa da, uzmanlar çok miktarda aşırı işlenmiş gıda yemenin çok sayıda sağlık riski oluşturabileceği konusunda uyarıyor. Westend61/Getty Images
  • Tennessee’den 57 yaşındaki Kevin Maginnis, All-McDonald’s Diyetini takip etmesi ve bunun kilo vermesine yardımcı olacağına yemin etmesiyle TikTok ününü buldu.
  • Maginnis, All-McDonald’s Diyetinin kilo vermesine yardımcı olduğunu söyleyen ilk kişi değil, ancak beslenme uzmanları bunun birçok nedenden dolayı sağlıklı olmadığı konusunda uyarıyor.
  • Büyük ölçüde fast food’a dayanan bir diyet, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik durumlara yakalanma riskinizi önemli ölçüde artırabilir.

Kevin Maginnis’in kilo verme yolculuğu Şubat ayında başladı. Tennessee’li 57 yaşındaki TikTok’ta paylaştı (çünkü 2023). Onun yöntemi alışılmadık.

Kevin Maginnis, ilk TikTok videosunda takipçilerine “Bazılarınızın bunun çılgınca olabileceğini düşündüğünü biliyorum ama önümüzdeki 100 gün boyunca McDonald’s’tan başka bir şey yemeyeceğim” dedi.

@bigmaccoaching’de paylaşım yapan Maginnis, Şubat ayından bu yana 77.000 takipçi topladı. Ayrıca 56 günde 40 kilo verdi.

İlerlemesini Pazartesi günü kutlama sosisi, yumurta ve peynirli burrito ile duyurdu.

Bununla birlikte, diyet planı, yaygın beslenme tavsiyelerine aykırıdır.

Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi (NCHS), “Fast food, Amerikan diyetinin bir parçasıdır ve yüksek kalori alımı ve düşük diyet kalitesi ile ilişkilidir” dedi. 2018 mektubunda 2013-16 Yılları Arasında ABD’li Yetişkinler Arasında Fast Food Tüketimi Üzerine.

Peki bu tür bir diyet bu kadar sağlıksızsa, Maginnis neden başarılı?

Uzmanlar neden kilo verdiğinden ve All McDonald’s Diyetini neden vücudunuzu mutlu eden öğünlerle dolu bir diyet olarak görmediklerinden bahsettiler.

All-McDonald’s Diyeti Bazı İnsanlarda Nasıl Kilo Kaybına Yol Açabilir?

Maginnis, günde üç McDonald’s yemeği ve bir atıştırmalık yer. Ama onun çok da gizli olmayan sosu: Kilo kaybını hızlandırmak için yarım porsiyon yemek yiyor.

Yani hamburger ve patates kızartması varsa, her birinin yarısını yer ve diğer yarısını başka bir öğün için saklar. 21 Şubat’ta planını açıklayan bir videoda Maginnis, insanlara ne yediğinizden çok ne kadar yediğinizi göstermek istediğini söyledi.

Maginnis ayrıca soda ve içme suyu da dağıtır.

2020 çalışması alkolsüz içecek tüketiminin, fiziksel aktivite seviyesinden bağımsız olarak kilo alımı ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Uzmanlar, kalori açığının Maginnis lehine anahtar olduğunu söylüyor.

“Bu yaklaşım onun için işe yarıyor çünkü sürekli olarak bir kalori açığında kalabiliyor” diyor Dr. Maginnis ile TikTok Canlı yayın yapan, obezite tıbbı ve dahiliye alanında sertifikalı Philadelphia merkezli bir doktor olan Charlie Seltzer. “Yaktığınızdan daha az kalori alırsanız, ne yerseniz yiyin kilo verirsiniz.”

Maginnis’in yaklaşımı şaşırtıcı gelebilir ama yeni değil.

John Cisna, yalnızca McDonald’s yerken 56 pound kaybettiğini, kolesterolünü düşürdüğünü ve altı ayda göğsünden, belinden ve kalçalarından toplam 21 inç döküldüğünü iddia etti. Iowa’dan fen bilgisi öğretmeni marka elçisi oldu.

OKU  Daha sağlıklı bir Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha anlamına gelebilir

Ancak iki kişilik bir vaka çalışması, yalnızca McDonald’s diyetine beslenme bilimi okuyanların onay mührü vermek için yeterli değil.

Virginia, MS, RDN, CDCES, CHWC, FAND’den Jill Weisenberger, “Kilo vermenin birçok yolu var – bazıları sağlıklı, bazıları çok sağlıklı değil ve aradaki her şey” diyor. Prediyabet: Eksiksiz Bir Kılavuz, İkinci Baskı. “Bir tenya yutarak veya fast food restoranlarında küçük miktarlarda yiyerek kilo verebilirim. Bunlardan hiçbirini tavsiye etmem…sağlık için yollar… Tüm elmaları, tüm sakızlı ayıları veya tüm McDonald’s yemeklerini yemiş olsa da benzer bir kalori açığıyla kilo verirdi.

Kilo kaybı, sağlığın tek göstergesi değildir

Seltzer, kilo vermenin faydaları olduğunu belirtiyor. Örneğin, kilo vermek hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

2017’den araştırma ılımlı kilo kaybının prediyabet teşhisi konan ve prediyabet ile yaşayan kişiler için önemli olduğuna dikkat çekti. kilolu veya obezite.

Mart 2023’ten geriye bir bakış 50.000’den fazla katılımcıyı içeren 124 çalışma, bir kişi bir kısmını geri kazansa bile fazla kilo vermenin kalbe fayda sağlayabileceğini öne sürdü.

Ancak kilo vermek ve tartıdaki sayı sağlığın her şeyi ve sonu değildir.

Weisenberger, genel sağlığın diğer belirteçlerinin şunlar olduğunu söylüyor:

  • tansiyon
  • kan şekeri
  • kolesterol
  • trigliseritler
  • Karaciğer enzimleri
  • Yağ depolamak için vücut taramaları

Ayrıca nasıl kilo verdiğiniz de önemlidir.

Los Angeles merkezli bir beslenme uzmanı ve Zen Nutrients klinik beslenme uzmanı olan BSc, RHN’den Beata Rydyger, “Moda diyetler veya aşırı kalori kısıtlaması yoluyla hızlı kilo kaybı vücut için zararlı olabilir ve besin eksikliklerine yol açabilir” diyor.

Aslında, her ne kadar bir 2022’yi gözden geçirin Yalnızca McDonald’s diyetini incelemeden, keto ve detoks diyetleri gibi trend olan diyetlere bağlılığın, kısmen bir veya daha fazla temel gıda grubunun ortadan kaldırılmasından kaynaklanan beslenme eksikliklerinden dolayı endişe verici olduğunu buldu.

Tüm McDonald’s Diyetinin Tehlikeleri

Maginnis’in yaklaşımı araştırılmamış olsa da, genellikle fast-food tüketiminin etkisi vardır.

2018’den bir araştırma fast food tüketimini daha yüksek abdominal obezite seviyeleri ile ilişkilendirirken, Araştırma 2019 ultra işlenmiş gıdalar ile daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski arasında bir ilişki olduğunu gösterdi.

“McDonald’s gibi ağırlıklı olarak fast food’a dayalı bir diyet yemek, bu gıdalardaki yüksek seviyelerde doymuş ve trans yağlar, sodyum, ilave şekerler ve katkı maddeleri nedeniyle kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik sağlık sorunları riskini önemli ölçüde artırabilir.” diyor Rydyger.

OKU  Kilo kaybı için Semaglutide: İnsanlar neden durduktan sonra kilo alıyor?

Ancak McDonald’s yiyeceklerinin besin değeri olabilir.

Weisenberger, “Burger, tavuk kanadı ve patates kızartması gibi tipik hızlı yiyecekler karıştırılır” diyor. “Elbette, sığır eti, tavuk ve patates değerli besinler sağlar, ancak genellikle fazladan kalori, doymuş yağ veya sodyumla doludur – bazen üçü birden.”

Yine de Weisenberger, tüm McDonald’s diyetinde nelerin olmadığı kadar sorunlu olduğunu söylüyor – bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar ve baklagiller (mercimek, fasulye ve bezelye).

Weisenberger, “Bu, vitaminler, mineraller, lif ve hastalıklarla mücadele eden bitki besinlerinde eksikliklere yol açıyor” diyor. “Yalnızca McDonald’s yemeklerini yiyerek, bağırsak mikrobiyotası için yeterli lif sağlamak veya iltihaplanmayı azaltmak ve kronik hastalıklarla savaşmak için yeterli polifenol tüketmek mümkün değil.”

Çeşitlilik sadece yetersiz beslenmeye yol açmaz, aynı zamanda sıkıcı da olabilir.

“[It’s] Culina Health’in Kayıtlı Diyetisyeni ve CEO’su RD Vanessa Rissetto, “Muhtemelen çeşitlilik eksikliği nedeniyle sürdürülebilir değil” diyor. “Şahsen ben her gün hamburger ve kızarmış yiyecekler yemekten ve sadece bir çeşit meyve veya salata yiyebilmekten bıktım.”

Ve Rissetto, kiloya odaklanmanın ve kalori saymanın bir kişiyi zihinsel olarak da etkileyebileceğinden endişeleniyor.

Rissetto, “Kalori sayımına ve yediğiniz her şeye takıntılı olmak akıl sağlığınız için iyi değil ve insanlara ‘sağlıklı’nın ne olduğunu nasıl ilettiğimizi ve bu sağlığa nasıl ulaşacağımızı düşünmek istiyoruz” diyor.

Beslenmeye daha iyi bir yaklaşım

Uzmanlar, All-McDonald’s Diyetinin sürdürülebilirlikten yoksun olmasının bir umut ışığı olabileceğini söylüyor – bu diyet, suçluluk duymadan pes eden bir diyet. Bunun yerine Rydyger, çeşitliliğin hayatın baharatı ve iyi beslenmenin ayırt edici özelliği olduğunu vurguluyor.

Rydyger, “Çeşitli bir diyet yararlıdır çünkü vücudun optimal sağlık için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almasını sağlar” diyor. “Farklı yiyecekler farklı besinler içerir, bu nedenle çeşitli yiyecekler yemek vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri, mineralleri ve makro besinleri almasını sağlar.”

Böyle bir diyet olan Akdeniz diyeti, US News & World Report’un en iyi diyetler listesinde altı yıl üst üste birinci sırada yer aldı. (All-McDonald’s Diyeti başaramadı.)

Akdeniz diyeti, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda iyileştirilmiş sağlık sonucuyla ilişkilendirilmiştir: daha uzun ömür ve kadınlarda alt kalp hastalığı.

Rydyger, iyi bir diyet planını vurgularken isim vermedi. Ancak, belirli bir yemek planı olarak adlandırmadan nasıl oluşturulacağına dair bazı tavsiyeler verdi.

Rydyger, “Genel sağlık için daha iyi bir beslenme planı, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, yağsız protein ve sağlıklı yağlar gibi çeşitli tam gıdaları içeren dengeli bir diyet içerir” diyor.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Yutulabilir mide balonu ve zayıflama ilaçları, insanların vücut ağırlıklarının %19'unu kaybetmelerine yardımcı oldu

Sağlık

DSÖ, kilo vermek istiyorsanız bu şekersiz tatlandırıcılardan kaçınmanızı önerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir