Sağlık

Bir yıl sonra, popüler kilo verme ilacı Semaglutide (Wegovy/Ozempic) kalp sağlığını iyileştirdi.

Bir yıl sonra, popüler kilo verme ilacı Semaglutide (Wegovy/Ozempic) kalp sağlığını iyileştirdi.

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırma, kilo verme ilacı Semaglutide’nin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermiştir. Jelena Markovic/Stocksy United
  • Küçük bir çalışma, popüler kilo verme ilacı semaglutide’in kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.
  • Bir yıl sonra, çalışma katılımcıları kan basıncı, toplam kolesterol ve trigliseritler dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler risk faktörlerinde iyileşmeler gösterdi.
  • Bazı uzmanlar, Ozempic’in obeziteyi tedavi ederek kalp hastalığına yol açabilecek risk faktörlerini azalttığını öne sürüyor.

Yeni araştırmalar, Wegovy ve Ozempic markaları altında satılan popüler kilo verme ilacı Semaglutide’nin de kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Bu yıl İrlanda’nın Dublin kentinde düzenlenen Avrupa Obezite Kongresi’nde sunulan sonuçlar, kan basıncı, toplam kolesterol ve trigliseritler dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler risk faktörlerinin semaglutid aldıktan bir yıl sonra azaldığını buldu.

Kardiyologlar, anti-obezite ilacının kalp hastalığına katkıda bulunduğu gösterilen risk faktörlerini iyileştirerek kalp sağlığını geliştirdiğine inanıyor.

Semaglutidin etkilerini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, sonuçlar kalp hastalığı riski taşıyan kişilerin semaglutid almaktan potansiyel olarak fayda sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Ajaykumar D. Rao, MD, MMSc, ​​”Aşırı kilolu veya obez kişilerle ilgili bu küçük retrospektif çalışmada, genel kilo kaybı için belirli bir ajanın kullanılmasının, iyi kullanılan bir risk hesaplayıcıyla ölçüldüğü üzere kardiyovasküler riski iyileştirdiği görülüyor.” Orijinal çalışmada yer almayan, Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Anabilim Dalı başkanı ve Temple Üniversitesi Lewis Katz Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü olan FACP, GesundLine’a söyledi.

Semaglutide birkaç kardiyovasküler risk faktörünü iyileştirebilir

Semaglutidin fazla kilolu veya obez kişilerde kardiyovasküler hastalık üzerindeki etkisini anlamak için araştırmacılar, vücut kitle indeksi (VKİ) 27 kg/m2 veya daha fazla olan ve kardiyovasküler hastalık meydana gelmemiş olan 93 hastanın sağlık kayıtlarını incelediler. geçmiş.

Demografik, klinik ve lipid panel verilerini kullanarak, semaglutid ile tedaviye başlamadan önce ve ardından semaglutid aldıktan bir yıl sonra her hastanın 10 yıllık aterosklerotik kardiyovasküler hastalık riskini (10 yıllık ASCVD) hesapladılar.

OKU  Kalp hastalığı: Yüksek tansiyon ile birlikte yüksek kolesterol riski nasıl artırır?

10 Yıllık ASCVD Risk Tahmincisi, Amerikan Kardiyoloji Koleji tarafından geliştirilen ve bir kişinin 10 yıllık aterosklerotik kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini tahmin eden bir araçtır.

Kalp hastalığı riski taşıyan kişiler için olası tedavi planları için bir rehber görevi görür.

Ekip, 10 yıllık ASCVD’nin semaglutid almadan önce yüzde 7,64’ten 12 ay anti-obezite ilacı aldıktan sonra yüzde 6,26’ya düştüğünü buldu.

Araştırmacılar ayrıca, toplam vücut kilo kaybı yüzdesi, kan basıncındaki değişiklikler, HbA1c (kan şekeri kontrolünün bir ölçüsü), açlık glikozu, lipit seviyeleri, kan basıncı ilaçları ve hastalardan önce aspirin ve statin kullanımı dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler risk faktörlerini ölçtüler. semaglutide ve son takip ziyaretinde.

Bir yıl semaglutid aldıktan sonra, katılımcıların kan basıncı, toplam kolesterolleri, LDL kolesterolleri, trigliseritleri, açlık glikozları ve HbA1c’leri gibi önemli ölçüde – ortalama 9.3/4.9 mmHg – düştü.

Ayrıca hastalar vücut ağırlıklarının ortalama yüzde 10,9’unu kaybetti.

Raporun bazı sınırlamaları vardı.

Staten Island Üniversite Hastanesi’nde kardiyolog olan Dr. Supreeti Behuria, çalışmanın 100 kişiden az küçük bir örneklem büyüklüğüne sahip olduğunu ve bir yıldan kısa bir takip süresi olduğunu söylüyor. Behuria araştırmaya dahil değildi.

Behuria, “Hastaların neredeyse yüzde 91’i beyazdı, bu nedenle bu çalışma, çeşitli hasta popülasyonumuzu temsil etmiyor ve daha geniş bağlamda uygulanabilir olup olmadığını merak ediyorum.” Dedi.

Rapor, Ozempic’in kardiyovasküler sağlık üzerinde yararlı etkileri olabileceğini öne sürse de, kısa ve uzun vadeli etkileri daha iyi anlamak için daha büyük örneklemlerle daha fazla araştırmaya ve daha uzun takip sürelerine ihtiyaç var.

Obeziteyi tedavi ederek semaglutid kalp sağlığını iyileştirebilir

Fountain Valley, Kaliforniya’daki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Cerrahi Kilo Verme Merkezi’nin tıbbi direktörü ve bariatrik cerrah olan Dr. Mir Ali, obezitenin kardiyovasküler hastalık riskini artırdığı birçok mekanizma olduğunu söylüyor – öncelikle obezite oluşumu artırıyor kalp krizi riskini artıran arterlerdeki aterosklerotik plakların. Ali de orijinal araştırmanın bir parçası değildi.

OKU  Bebekler için vegan anne sütü ne kadar sağlıklı?

Behuria, obezite ile ilişkili vücut yağındaki artışın, yüksek tansiyon, diyabet ve obstrüktif uyku apnesi gibi kalp hastalığı için diğer risk faktörlerine katkıda bulunduğunu söylüyor.

Ali, “Bence kalp hastalığı riskini azaltan ilacın kendisi değil, onu almanın sonucu olarak kilo kaybı” dedi.

Rao’ya göre obezite, obezite için en çok hedeflenen ve değiştirilebilir risk faktörlerinden biridir.

“Semaglutide [a] Vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olan ve böylece obeziteyi tedavi eden ilaç. Behuria, obeziteyi tedavi etmenin kardiyovasküler risk faktörlerini düşürdüğünü ve kardiyovasküler hastalık riskini daha da azalttığını söyledi.

Sonuç:

Yeni araştırmalar, popüler kilo verme ilacı semaglutide’in kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya da yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Kan basıncı, toplam kolesterol ve trigliseritler dahil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler risk faktörleri, semaglutid aldıktan bir yıl sonra düzeldi.

Obeziteyi tedavi ederek, semaglutid kalp hastalığına yol açabilecek risk faktörlerini azaltıyor gibi görünmektedir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir