Sağlık

Bu tatil sezonunda dikkatli içki içmek için sağlık uzmanlarından 7 basit ipucu

Bu tatil sezonunda dikkatli içki içmek için sağlık uzmanlarından 7 basit ipucu

Pinterest’te Paylaş
Sağlık uzmanları, bir planın tatiller ve kutlamalar sırasında daha dikkatli içmenize yardımcı olabileceğini söylüyor. Brat Co/Stocksy United
  • Alkol tüketimini sınırlamaya çalışanlar için tatil toplantılarına katılmak zorlayıcı olabilir.
  • Sağlık uzmanları, bir plan yapmanın ve birkaç basit ipucunu bilmenin, bu tatil sezonunda daha dikkatli içme veya alkolden vazgeçme hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • İçkinizin tadını yavaşça çıkarmayı seçmek ve daha kaliteli bir içeceği daha az miktarda tüketmek gibi ipuçları, bir tatil partisini yönlendirmenize yardımcı olacak yollardır.

Alkol genellikle birçok tatil toplantısı ve kutlamanın temelini oluşturur. Çoğu durumda tatil ruhunu artırmanın bir yolu olarak görülüyor.

Ancak içkiyle sağlıklı bir ilişki geliştirmek isteyenler için varlığı zorlayıcı olabilir.

Yeme Kurtarma Merkezi ve Pathlight Ruh Hali ve Anksiyete Merkezi’nin klinik yöneticisi LCPC Leah Young, Healthline’a şöyle konuştu: “Bazılarımız, toplumun kutlamalara alkolün dahil edilmesi konusundaki vurgusu nedeniyle diğerlerinden akran baskısı yaşıyor.”

Diğerleri, aile üyeleri artık hayatta olmadığında veya tatilde görmekten korktukları yalnızlık, üzüntü veya korku gibi karmaşık duygularla başa çıkmak için alkole başvuruyor.

Wholeview Wellness Centers’ın kurucusu ve CEO’su PhD Sarah Church, Healthline’a şöyle konuştu: “İnsanlar üzgün veya kaygılı olduklarında, duygusal acılarını dindirmek için içki içebilirler.”

Bu tatil sezonunda kararlaştırdığınız tüm buluşmaları gözden geçirirken uzmanlar dikkatli içki içmeye yönelik ipuçları paylaşıyor.

İçeceğinizin tadını çıkarın

Church, içkinizi yudumlamak yerine, içeceğin tadına, kokusuna ve görünümüne dikkat etmenizi öneriyor.

“İçeceğinizin rengini, aromasını, ağızda bıraktığı hissi ve tadı fark etmek için tüm duyularınızı kullanın” dedi.

Örneğin, bir kadeh şarap içerseniz, sanki tadımın bir parçasıymış gibi davranın.

“Bardağın içinde döndürebilir, aromayı koklayabilir ve bardağa geri dönerken ‘bacakları’ olup olmadığını görebilirsiniz. Church, şarabın rengine dikkat edin ve belirli bir tat fark edip etmediğinizi görmek için içerken tadına dikkat edin” dedi.

Bu aynı zamanda sizi yavaşlamaya zorlayacak ve vücudunuza ve zihninize alkolün etkilerini algılaması için zaman tanıyacaktır.

Suyla nemlendirin veya alkolsüz bir içecek

Sulu kalmak ve hızınızı korumak için alkollü içecekleri su veya meyve suyu, soda veya NA bira ve şarap gibi diğer alkolsüz (NA) içeceklerle değiştirin.

Church, “Gerçekten bir tane daha içmek isteyip istemediğinizi değerlendirmek için içkiler arasında bir dakikanızı ayırın” dedi. “Standart tavsiye, alkollü içkiler arasında en az bir saat beklemektir. Bu, vücudunuza alkolü işlemek için yeterli zamanı verir ve aşırı tüketimin önlenmesine yardımcı olur.

OKU  Kalp yetmezliği riskiyle ilişkili göğüs ağrısı ve erektil disfonksiyon için ilaç almak

Young, alkol almadan da geleneklerin bir parçasını hissetmenin yolları olduğuna dikkat çekti.

“Eğer babanız her kış bir kokteyl tarifi hazırlıyorsa, ona da bir kokteyl tarifi hazırlaması için meydan okuyun” dedi.

Miktar yerine kaliteyi seçin

Church, büyük miktarlarda düşük kaliteli içecekler tüketmek yerine, birinci sınıf şarap, birinci sınıf alkollü içkiler veya butik bira gibi daha yüksek kaliteli içeceklere geçmeyi önerdi.

“Daha kaliteli içecekler genellikle yavaş yavaş içilebilecek daha incelikli bir tada sahiptir. Ancak alkol içeriğine dikkat edin. Bu içeceklerin bazılarının alkol içeriği daha yüksek olabilir. Bu nedenle, içkinizin geri sayımını yapmaya çalışırken bunu dikkate almanız gerekir. Bir butik bira, iki standart içeceğe eşdeğer olabilir” dedi.

İnsanlara ve faaliyetlere odaklanın

Alkolü bir etkinliğin öne çıkan konusu haline getirmek yerine, anlamlı sohbetlere ve partideki etkinliklerin tadını çıkarmaya odaklanın.

“Çocuklarla birlikte koşan yetişkin olun, masada oturup içki içmek yerine ona odaklanacak bir oyun veya aktivite düzenleyin. [or] Ev sahibine yardım et,” dedi Young.

Church, bir etkinliğe gitmeden önce içki içmekten başka neler yapabileceğinizi düşünün dedi.

“Etkinliği anmak için birkaç kişinin fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz veya belirli kişilerin birbirleriyle tanıştırıldığından emin olmak isteyebilirsiniz” dedi. “Canlı müzik varsa sanatçılara odaklanabilirsiniz, DJ varsa dans etmek isteyebilirsiniz.”

Etkinliklerden önce ve sonra alkolden kaçının

Alkol alacağınız bir sosyal toplantıya gideceğinizi biliyorsanız, bu, etkinlikten önceki ve sonraki günlerde vücudunuzun daha az alkol almasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda o gün parti öncesi ve sonrası için “hayır” demek de iyi bir stratejidir.

Church, “Alkol tüketiminizi başkalarıyla geçirdiğiniz zamanla sınırlandırırsanız daha az içme eğiliminde olursunuz” dedi.

Bütün zaman orada kalmayın

Young, kutlamanın tamamı boyunca orada kalmak yerine daha geç gelmeleri, erken ayrılmaları ya da her ikisini birden yapmaları gerektiğini söyledi.

“Mümkünse, ev sahibine uzun süre kalmayı beklemediğinizi önceden bildirin, böylece ayrılırken herhangi bir sürprizle karşılaşmazsınız” dedi. “Kaynaklarınız varsa, etkinliklere ayrı ayrı gidin, böylece bir kaçış rotanız olsun ve bunu orada olduğunuz kişiyle önceden tartışın.”

OKU  Uzmanlar neden şimdi yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak kilo verme ilaçları öneriyor?

Kendinizi orada bunalmış hissederseniz, dışarıda bir mola verin.

“Mümkünse, sizinle aynı fikirde olan bir müttefiki getirin ya da anlayışlı bir aile üyesini görevlendirin. Müttefikinizin bakması için bazı beyzbol sinyalleri oluşturmak yararlı olabilir, böylece birdenbire diğer odada size ihtiyaç duyabilirler,” dedi Young.

Mekan dışında destek için, size her 30 dakikada bir komik videolar gönderecek bir arkadaşınızı tutmanızı veya toplantı sırasında desteğe ihtiyacınız olursa yanıt vermek için “çağrıda” olmanızı önerir.

Neden içki içmediğiniz sorulduğunda ne söylemelisiniz?

Sosyal toplantılarda içki içme eğilimindeyseniz ve aniden içmeyi bırakırsanız, insanlar bunu fark edecektir. Young, alkolle ilgili niyetinizi bilmesi gerekmeyen kişilerle paylaşmanıza gerek olmadığını söylerken, alkolden neden uzak durduğunuzu paylaşmak istiyorsanız farklı insanlar için bazı cevaplar hazırlamanızı öneriyor.

Örneğin, size içecek isteyip istemediğinizi soran kişiye bağlı olarak “Hayır, teşekkür ederim” diyebilir veya meşrubat isteyebilirsiniz.

“Şu komik fikrimiz var: Birisi ‘Sana içecek bir şeyler getirebilir miyim?’ derse Yalnızca alkol talebiyle yanıt verebiliriz. En son kontrol ettiğimde sodanın bir içecek olduğunu, süt, meyve suyu, alkolsüz kokteyl, gazlı, düz ve her neyse, bunların hepsi bu soruya makul yanıtlar” dedi Young.

Kişiye ne kadar yakın hissettiğinize bağlı olarak onunla daha fazla ayrıntı paylaşabilirsiniz, örneğin: B. zihinsel sağlık nedenleriyle, fiziksel sağlık nedenleriyle veya uyuşturucu etkileşimlerinden kaçınmak için içki içmemeniz.

Young, “Bazılarımız ‘Alkolle sorunum vardı, bu yüzden içmemeye karar verdim’ diyebilir” dedi. “İçmediğin gerçeğini örtbas etmek için yalan uydurmanı tavsiye etmem; sadece gerçeğin o kişinin hak ettiği kısmını paylaş.”

Church, basitliğin en iyi yaklaşım olduğunu ekledi.

“’Bu gece içkilere daha fazla dikkat edeceğim’ veya ‘Bu gece tempomu korumaya çalışıyorum; “Sanırım şişelenmiş suyla başlayacağım” dedi.

Birisi size neden içmediğiniz konusunda baskı yaparsa ve siz de onlara daha fazla ayrıntı vermek istemezseniz, Church şöyle bir şey söyleyerek odağı değiştirmeyi denemeniz gerektiğini söylüyor: “Bu gece kendimi biraz susuz kalmış hissediyorum, bu yüzden ayrılıyorum.” Biraz suyla başlayın. Bu arada bu mezeleri denediniz mi? Lezzetliler!”

Ayrıca “Şu anda bunun hakkında konuşmak istemiyorum” gibi bir yorumla da meraklarını susturabilirsiniz. Başka bir şey konuşalım.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir