Sağlık

CDC’ye göre, bu yılki grip aşısı mevcut suşlara iyi uyuyor

Grip aşısı bu yıl ne kadar etkili?  İşte o zaman öğreneceğiz

Pinterest’te paylaş
Maria Manco / Tıknaz
  • Grip aşısı ciddi hastalıklara ve hastanede yatışlara karşı korur.
  • Grip aşısı, potansiyel suşlara yönelik araştırmalara dayalı olarak aylar öncesinden formüle edilir.
  • CDC, bu yılki aşının dolaşımdaki suşlarla “çok iyi bir eşleşme” gibi göründüğünü duyurdu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerindeki (CDC) yetkililer, bu yılki grip aşısının formüllerinin şu anda ülkede dolaşan virüs türleri için iyi bir eşleşme olduğunu söyledi.

Haber, son haftalarda grip vakalarının dramatik bir şekilde artmasıyla geliyor.

Amerikalıların yaklaşık %11’inin her yıl grip virüsüne yakalandığı ve bazılarının daha şiddetli semptomlar gösterdiği ve hastaneye kaldırılmayı gerektirdiği tahmin ediliyor.

Irvine California Üniversitesi Halk Sağlığı Programı’nın başkanı ve DrPh başkanı Bernadette Boden-Albala, “Grip aşısının bileşimi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yıllık olarak gözden geçirilir” dedi.

Boden-Albala, Healthline’a verdiği demeçte, “Araştırmaların önümüzdeki grip mevsiminde en yaygın olacağını gösterdiği virüslere karşı koruma sağlamak için aşılar güncelleniyor.”

karşılık gelen Diğer şeylerin yanı sıra CDC, ana grip mevsiminden önce hangi grip suşlarının insanları etkilediğini ve nasıl yayıldıklarını araştırır.

Bu yılın grip aşısına bakın

Virüsün “uyumsuzluk” potansiyeline rağmen, CDC bu hafta bu yılki aşının dolaşımdaki suşlarla eşleştiğini duyurdu.

doktor Rochelle WalenskyCDC direktörü bir açıklamada belirtti Bilgilendirme: “Gripin orada olanlarla ne kadar iyi eşleştiğini düşündüğümüze gerçek zamanlı olarak bakıyoruz. Ve şimdilik iyi haber, çok iyi bir eşleşme olacak gibi görünüyor.” CDC verilerine göre, testlerde bulunan grip virüslerinin çoğu genetik olarak bu yılki aşıdakilere benziyor.

Aşı, birden fazla grip virüsünü hedefliyor. Boden-Albala, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm grip aşıları, ‘dörtlü’ aşılardır, yani dört farklı grip virüsüne karşı koruma sağlar.” Dedi.

OKU  Grip mevsimi neden bu yıl bu kadar erken başladı?

Dört virüs şunlardır:

  • Grip A(H1N1) virüsü
  • Grip A(H3N2) virüsü
  • İki influenza B virüsü

karşılık gelen CDC verileriBu yıl ABD’de şimdiye kadar gözlemlenen influenza A virüslerinin %79’u A(H3N2) suşundan, %21’i ise A(H1N1) türündendi.

Son yıllarda grip aşısı sağlanan hastalıklara karşı yaklaşık %43 koruma.

Ancak bu seviye yıldan yıla büyük farklılıklar gösterdi: 2010-2011 grip sezonunda %60’tan 2014-2015 grip sezonunda %19’a.

Grip mevsimi ilerledikçe, uzmanlar dolaşımdaki en yaygın suşlar hakkında daha fazla bilgi alacak.

Boden-Albala, “2022-23 grip sezonu için tahminler yıl boyunca güncellenmeye devam edecek” dedi. Bundan sonra “CDC, aşının etkinliği hakkında bir rapor hazırlayacak.”

Uzmanlar, grip aşısının, hastalığı geliştiren kişilerde semptomları hafifletmeye de yardımcı olabileceğini söylüyor.

Diğer ülkelerden öğrenin

Uzmanlar grip aşılarını formüle ederken, kış aylarında hangi suşların dolaşımda olduğunu görmek için güney yarımküredeki ülkelere bakarlar.

örneğin CDC kaydetti Ocak ayında grip mevsiminin çoğu yıldan çok daha erken başladığı Şili’de, dolaşımdaki birincil suşun bir tür influenza A(H3N2) virüsü olduğu. Virüs ayrıca yıl içinde normalden daha erken yayılmaya başladı ve 2020-21 grip sezonunda olduğundan daha fazla hastaneye yatışla sonuçlandı.

Wolters Kluwer Health’in klinik işler kıdemli direktörü DrPH Matt Weissenbach, Healthline’a “Ancak, bu yaklaşımın güvenilirliği tartışmalıdır” dedi.

Bunun başlıca nedeni, “eksik veriler veya kontrol edilemeyen dış faktörler gibi kafa karıştırıcı değişkenler ve sınırlamalar” dikkate alınmamasıdır.

Buna rağmen Weissenbach, “Genel sezon sıklığı, zamanlaması ve uzunluğu için tahminleri incelemek söz konusu olduğunda, yine de değerli bir alıştırmadır” diye devam etti.

Grip aşısı hakkında bilmeniz gerekenler

Kasım ayının üçüncü haftasında neredeyse 155 milyon ABD’deki insanlar grip aşısını 2022’de almışlardı.

Boden-Albala, aşılamadan sonra bağışıklık sistemimizde koruyucu antikorların oluşmasının yaklaşık iki hafta sürdüğünü açıkladı. Bununla birlikte, bu antikorlar sonsuza kadar sürmez – bu da her yıl grip aşısı olmanın akıllıca olmasının bir başka nedenidir.

OKU  Brokoli: Bu süper besin, bağırsak astarını güçlendirebilir ve hastalıklara karşı koruyabilir

Çok sayıda çalışma, grip aşılarının virüse karşı korumada ne kadar etkili olduğuna baktı. CDC tahmini 2019/20 grip sezonunda yaklaşık 7,5 milyon grip enfeksiyonu ve 105.000 grip nedeniyle hastaneye yatış aşı ile önlendi.

Bu arada Şili’de bu yılın başlarında aşılama yapıldı. birleşmiş A(H3N2) grip virüsü – o sırada en yaygın bulaşan tür – nedeniyle hastaneye kaldırılma riski %49 oranında azaldı.

Pandemi bağışıklığı nasıl etkiledi?

Boden-Albala, epidemiyologların yaklaşan grip sezonunun “kötü” geçebileceğini öngördüklerini paylaştı. Bu kısmen, dolaşımda olması beklenen ana suşlardan birinin daha şiddetli semptomlarla ilişkili olmasından kaynaklanmaktadır.

Ancak daha fazla insanın etkilenmesinin başka bir nedeni var mı? Maske takma, sosyal mesafe ve evde kalma gibi pandemi ile ilgili önlemlerin akıbeti.

Weissenbach, “Pandemi sırasında uygulanan toplum sınırlama önlemlerinin, grip virüsünün bulaşmasını bir dereceye kadar etkilediğine inanılıyor.” Dedi.

Ayrıca Boden-Albala, bu önlemlerin “sınırlı [our] Son yıllarda influenzaya maruz kalma.” Bu nedenle, “dolaşımdaki düşük antikor seviyeleri nedeniyle influenzanın daha kötü olabileceği beklenmektedir”.

hükümet var belirtildi Altı aylıktan büyük herkes grip aşısı olabilir, ancak nadir durumlarda bazı kişiler için (belirli alerjileri olanlar gibi) önerilmemektedir.

İlgili yazılar
Sağlık

DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

Sağlık

Marburg virüsü: CDC salgın uyarısı yayınladı

Sağlık

H3N2 grip türü: Hindistan'daki ölümcül salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir