Sağlık

Osteoartrit: Yeni ilaç semptomları durdurmaya yardımcı olabilir

Osteoartrit: Yeni ilaç semptomları durdurmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
FJ Jimenez/Getty Images
  • Osteoartrit – eklem ağrısı, sertlik ve şişmeye neden olan ağrılı bir durum – 32 milyon ABD’li yetişkini etkiler.
  • Şu anda, eldeki osteoartrit tedavileri yalnızca semptomları tedavi etmekte ve hafifletmektedir.
  • Yeni bir çalışma talarozol ilacının osteoartrit semptomlarını azaltabileceğini ve değiştirebileceğini göstermiştir.
  • İlacın durumu tedavi etme potansiyelini değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılmaktadır.

üstünde 32 milyon Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, ABD’deki yetişkinler osteoartritten (OA) muzdariptir ve eller en sık etkilenen bölgelerden biridir.

Şu anda OA’nın tedavisi yoktur ve etkili tedavi seçenekleri sınırlıdır. Bununla birlikte, Birleşik Krallık’taki Oxford Üniversitesi’nden bir ekip tarafından Science Translational Medicine’de yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, belirli bir molekülün düzeylerinin, hastalığa yakalanma riski altında olduğu düşünülen kişilerde düşük olduğunu buldu.

Araştırmacılar, eldeki osteoartrit hastaları için potansiyel yeni bir tedaviyi test edebildiler: talarozol adı verilen bir ilaç.

Çalışma neleri içeriyor?

Başlangıç ​​olarak ekip, bir İzlandalı’nın 2014 bulgularını doğrulamak için UK Biobank’tan (uzun vadeli bir araştırma veri tabanı) alınan verileri kullandı. öğrenmek ALDH1A2 genindeki varyasyonların el OA riskini arttırdığı.

Daha sonra eldeki osteoartriti olan ve ameliyat olması gereken 33 hastadan el kıkırdak örnekleri topladılar. Bunlardan alınan hücreler, deneysel modellerle birlikte analiz edildi ve eldeki osteoartrit riski taşıyan kişilerin düşük retinoik asit seviyelerine sahip olduğu bulundu.

“ALDH1A2, retinoik asit üretimi için sentetik anahtar enzimdir” diye açıkladı Dr. Tonia Vincent, Oxford Üniversitesi’nde Kas-iskelet Biyolojisi Profesörü ve Fahri Romatolog ve çalışmanın ortak yazarı.

Vincent ve meslektaşları ayrıca retinoik asit ile iltihaplanma arasında bir bağlantı gördüler – ikincisi eklemlerdeki OA’nın bir semptomudur.

RemedyOne Eczacı ve Klinik Hizmetler Başkan Yardımcısı Rob Louie, Healthline’a “All-trans retinoik asit, hücre büyümesini ve gelişimini destekleyen A vitamininden vücutta yapılan bir besindir” dedi.

Ancak iltihabı nasıl etkiler?

Vincent, “Doku yaralanmasına akut yanıtı kontrol eden güçlü bir anti-inflamatuar mekanizma gibi görünüyor” dedi.

Vücuttaki bazı iltihaplanmalar, özellikle stres veya yaralanma sonrası kasları onarırken iyidir. Ancak Vincent, bir noktada “kapanmasının” önemli olduğunu açıkladı.

OKU  Esrarın yasallaştırılması, uyuşturucu kullanımındaki artışla ilişkilendirilmemiştir.

“Düşük retinoik asit, muhtemelen bir yaralanmadan sonra, özellikle de bu yaralanma kronikleşirse (osteoartritte olduğu gibi) iltihaplanmayı daha az kapatabileceğiniz anlamına gelir” dedi.

Vincent’a göre araştırma sonuçları benzersiz.

“Bir anti-enflamatuar sinyal molekülü olarak retinoik asit hakkında küçük bir literatür var” dedi. “Ancak bunun için net bir mekanizma gösteren ve artritte doğrudan bir rol oynadığını ilk gösteren biziz.”

Yeni ilaç ve nasıl yardımcı olabileceği

Bulgularına göre araştırmacılar talarozol adlı bir ilacı canlı fareler üzerinde test ettiler ve ex vivo Herhangi bir anti-inflamatuar etkisi olup olmadığını görmek için OA ile domuz eklemleri.

Louie, “Talarozol, all-trans retinoik asidin parçalanmasını bloke eden ve seviyelerinde artışa yol açan bir retinoik asit metabolitidir (RAMBA)” dedi.

Oxford ekibi, ilacın sadece altı saat sonra farelerin diz eklemlerindeki iltihaplanmayı başarıyla azalttığını keşfetti. Ayrıca, 26 gün sonra kıkırdak bozulması ve osteofit oluşumu (kemik mahmuzları) azaldı.

Vincent, “Talarozolün osteoartritte kemik şeklini değiştirmede böylesine dikkate değer bir etkisi olduğunu gördüğümüze şaşırdık” diye itiraf etti. Bu, “retinoik asidin birden fazla dokuda önemli bir yaralanma mekanizması olabileceğini” öne sürüyor.

Vincent, talarozol’ün 2000’li yılların başında geliştirildiğini, ardından sedef hastalığını tedavi etmek için klinik denemelerden geçtiğini ve “nadir görülen bir doğuştan cilt bozukluğu için kısa bir onay aldığını” söyledi.

Ancak, şu anda herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek için onaylanmış veya lisanslı olmadığını vurguladı. Peki araştırmacılar onu OA tedavisi için test etmeye nasıl geldi?

Vincent, “Yayınlanan literatürden bu ilaç sınıfının farkına vardık ve halihazırda hastalarda test edilmiş olan ve retinoik asit düzeylerini arttırdığı tahmin edilen mevcut bileşikleri aradık” dedi.

Devam etti: “Böyle bir ilacın zaten var olduğu için şanslıydık. Sıfırdan bir ilaç tasarlamak yerine mevcut bir ilacı ‘yeniden tasarladığınızda’ anlamlı klinik çeviri çok daha hızlı gerçekleştiğinden, bu önemli bir husustu.”

Osteoartrit hakkında bilmeniz gerekenler

Çeyrek ABD’li yetişkinlerin %’sinde artrit var. “Bu, bir veya daha fazla eklemde ağrı ve iltihaplanma veya şişmeyi tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir” dedi Dr. Texas Orthopedics, Sports and Rehabilitation Associates’te kurul onaylı bir ortopedi el cerrahı olan Brian Hardy, Healthline’a söyledi.

OKU  Sigara ve vaping benzer kardiyovasküler sağlık etkilerine sahip gibi görünüyor

OA, artritin en yaygın şeklidir ve “eklemleri oluşturan kemiklerin uçlarını kaplayan kıkırdağın dejenerasyonundan (yıpranmasından) kaynaklanır” dedi.

Kıkırdak bittiğinde, kemikler birbirine sürtünerek ağrıya ve iltihaplanmaya neden olur.

Hardy’ye göre, el OA’sının en yaygın semptomları şunları içerir:

  • Ağrılar
  • şişme
  • sertlik
  • kemik mahmuzları

osteoartrit tedavileri

Şu anda OA için bir tedavi yoktur.

Hardy, “Eklemdeki kıkırdağı değiştirmenin kanıtlanmış bir yolu yok” dedi. Bu nedenle, “tedavi seçenekleri, artrit ile ilişkili ağrı ve iltihabı azaltmayı amaçlamaktadır.”

Louie, ellerde OA’yı tedavi etmek için iki tür ilacın kullanıldığını açıkladı: topikal ve oral nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler).

“Topikal NSAID’ler normalde ilk farmakolojik tedavi olacaktır çünkü iyi çalışırlar ve oral NSAID’lerin yan etkileri ile ilişkili değildirler” dedi. “Oral NSAID’ler tipik olarak diğer terapilere iyi yanıt vermeyen hastalar için ayrılmıştır.”

Oral NSAID’ler ibuprofen gibi ilaçları içerir ve Louie bunların en düşük dozda ve mümkün olan en kısa sürede kullanılması gerektiğini açıkladı. Bunun nedeni, uzun süreli kullanımın gastrointestinal, kardiyovasküler ve renal yan etki potansiyeline sahip olmasıdır.

Hardy, NSAID’lerin etkisiz olduğu kanıtlanırsa başka seçenekler de olduğunu açıkladı.

Bunlar, “eklemdeki iltihabı azaltmak ve böylece ağrıyı hafifletmek için tasarlanmış” eklemlere kortikosteroid enjeksiyonlarını içerir. “Son olarak, genellikle eklem replasmanı veya eklem füzyonunu içeren osteoartriti tedavi etmek için çeşitli cerrahi seçenekler var.”

Nihai sonuç

Araştırmacılar, talarozol adlı bir ilacın, OA’nın gelişimi ve semptomlarıyla bağlantılı olan vücuttaki düşük retinoik asit seviyelerinin neden olduğu yan etkileri azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır.

Talarozol şu anda OA için hastalığı modifiye edici bir tedavi olarak potansiyelini belirlemek için daha ileri klinik testlerden geçmektedir. Hardy, mevcut tüm tedavilerin kesinlikle “semptomları tedavi etmeyi ve azaltmayı amaçladığı” göz önüne alındığında, bunun dikkate değer olduğunu söyledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Healthgrades, ayakta tedavi gören diz ve kalça protezleri için en iyi hastaneleri sıralıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir