Sağlık

Grip mevsimi neden bu yıl bu kadar erken başladı?

Grip mevsimi neden bu yıl bu kadar erken başladı?

Pinterest’te paylaş
Yarım Nokta Görüntüler/Getty Görüntüler
  • Özellikle güney ve doğu eyaletlerinde grip vakaları hızla artıyor.
  • Ekim ayında ABD’de 1,6 milyon kişide virüs belirtileri görüldü.
  • Hızlı yayılmanın nedenleri arasında bağışıklığın azalması, düşük aşı kapsamı ve COVID-19 sınırlama önlemlerinin sona ermesi sayılabilir.
  • Grip aşısı hala virüse karşı en iyi korumayı sağlıyor.

Bu yılki grip mevsimi şimdiden son derece yüksek vaka sayıları görebileceğimize dair işaretler veriyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tahmini sadece Ekim ayında ABD’de en az 1,6 milyon kişi grip olurken, en az 13.000 vaka hastaneye kaldırıldı. Ayrıca ikisi çocuk olmak üzere toplam 730 ölüm kaydedildi.

Tahminden hala aylar uzaktayız toplantı genellikle Şubat ve Mart aylarında ortaya çıkan grip mevsimi. Bu, CDC’nin bu grip mevsiminin son 13 yılın en kötüsü olacağını belirtmesine neden oldu. Ee n’aber?

Artışın nedenleri

Uzmanlara göre, vakalardaki hızlı artışı üç ana faktör tetikledi.

COVID-19 pandemisinin zirvesinden uzaklaşırken bile etkisi hissedilmeye devam ediyor.

Maske takma ve sosyal mesafe gibi COVID-19 kısıtlamaları virüs bulaşmasını önemli ölçüde azalttı.

Sonuç?

“2020-2021’de benzeri görülmemiş hafif grip mevsimi/mevsimleri” dedi Dr. Atlantik Sağlık Sisteminin bir parçası olan Morristown Tıp Merkezi’ndeki bulaşıcı hastalıklar biriminin bölüm başkanı Jason Kessler.

Kessler Healthline’a şunları söyledi: “Yıllık maruz kalma [to viruses] bağışıklık sistemimizin her yıl bu enfeksiyonları önlemesine veya hafifletmesine yardımcı olur.”

COVID-19 önlemleri maruziyeti önledi ve “bu muhtemelen birçok kişinin enfeksiyon ve hastalığa karşı duyarlılığını artırmanın istenmeyen bir etkisine sahipti” diye ekledi.

COVID-19 sınırlama önlemlerinin kaldırılmasıyla mevsimsel grip yeniden yayılıyor.

Pandemi sırasında az sayıda grip vakası olduğundan, “virüsün mutasyona uğraması uzun zaman aldı” dedi Dr. UCI Health’de Epidemiyoloji ve Enfeksiyon Önleme Tıbbi Direktör Yardımcısı Shruti Gohil. söz konusu. Ve daha düşük bağışıklığımız göz önüne alındığında, bu daha sert vurmamızı sağladı.

aşı sorunları

Grip aşılarıyla ilgili iki faktör, bazı durumlarda ani yükselişte rol oynayabilir.

Birincisi aşılanan (ya da olmayan) kişi sayısıdır. Kessler, “salgının aşı tereddütü ve direnci konusundaki endişelerde genel bir artışla ilişkilendirildiğini” vurguladı.

Henüz kanıtlanmamış olsa da, bunun daha az insanın grip aşısı olmasına neden olabileceğini kaydetti. Ve: “Toplumda grip aşısı yaygın değilse, bu daha yoğun bir grip yayılmasına yol açabilir.”

OKU  Reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının gizli tehlikeleri

Gohil, “2020-2021 sezonunda influenzaya karşı aşı oranları geçen yıla göre düştü” dedi.

Diğer bir etken ise grip aşısının hastalığa karşı %100 etkili olmamasıdır. Grip mevsimi için en yaygın suş olacak araştırmacılara göre her yıl geliştirilmektedir. Bazen suşlar grip mevsiminin başlangıcında değişir veya mutasyona uğrar, bu da aşıyı daha az etkili hale getirir.

Genel olarak, grip aşısı hakkında söylentiler dolaşıyor yüzde 30 ila 60 Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre son yıllarda gripten korunmada etkilidir.

Ancak bu, aşı olmamanız gerektiği anlamına gelmez.

“Biraz koruma hiç olmamasından iyidir ve potansiyel olarak ölümcül bir virüsten bahsediyoruz,” diye açıkladı Dr. Cesar A. Arias, Houston Metodist Araştırma Enstitüsü Enfeksiyon Araştırmaları Merkezi’nin eş direktörü.

“Grip öldürüyor 35.000 kişi ABD’de her yıl,” dedi Healthline’a. “Bütün fikir [of vaccination] seni ondan korumaya çalışmaktır. Herhangi birine ölümden kaçmak isteyip istemediklerini sorun ve bence cevap kocaman bir evet olur!”

Diğer grip benzeri virüslerin prevalansı

Grip vakalarının yaygın olmasının bir başka nedeni de, solunum sinsityal virüsü (RSV) dahil olmak üzere diğer hastalıkların yaygın olması ve grip ile karıştırılabilmesidir.

Kessler, “Genellikle ‘grip’ olarak adlandırılan şeyin her zaman grip virüsünün neden olması gerekmediğini anlamak önemlidir.” Dedi.

Bunun yerine, “diğerlerinin yanı sıra influenza virüsü, solunum sinsityal virüsü (RSV), parainfluenza virüsü ve SARS-CoV-2 (COVID-19’a neden olan virüs) gibi birkaç farklı virüsle enfeksiyonla ilişkili olabilirler” diye devam etti.

Bu virüsler nüfusa aynı şekilde yayılır ve ateş, burun akıntısı, öksürük ve yorgunluk gibi aynı semptomların çoğunu paylaşır.

Test yapılmazsa, aralarında ayrım yapmak zor olabilir.

Arias, bağışıklığı azaltırken başkalarıyla daha yakın temas halinde olduğumuz için, RSV gibi diğer virüslerde genel bir artışın da pandemi sonrası kısıtlamaların kaldırılmasından kaynaklanabileceğini ekledi.

Neden bazı eyaletler daha fazla etkileniyor?

CDC verileri gösteriler New York, Virginia ve Kuzey Karolina gibi doğu eyaletlerinde influenza vakalarının şu anda yüksek popülasyonlarda olduğunu.

OKU  CDC'ye göre grip aşısı birçok yetişkin ve çoğu çocuk için etkiliydi: Bilmeniz gerekenler

Gohil, “grip enfeksiyonları tipik olarak doğudan batıya yayıldığı” için bunun şaşırtıcı olmadığını açıkladı.

Arias, bunun Doğu Sahili’nin önce daha soğuk havayla karşı karşıya kalması ve virüslerin daha soğuk sıcaklıklarda gelişmesi nedeniyle olabileceğini açıkladı.

Ancak Florida, Mississippi, Alabama ve Georgia gibi güney eyaletleri de gripten çok etkileniyor.

Arias, “Bence bu eyaletlerdeki bir faktör, ABD’nin diğer bölgelerine göre çok daha düşük aşı oranlarına sahip olmalarıdır.” Dedi.

Tarihsel olarak, bu alanlar gösterilen Maine, New Hampshire ve Washington gibi kuzey eyaletlerine kıyasla %50’ye kadar daha az grip aşısı.

Bu yıl diğerlerine göre nasıl

Gohil, “Grip benzeri hastalık ve grip testi pozitifliği oranları, bu yıl önceki yıllardaki benzer dönemlere göre daha yüksek” dedi.

Ancak, daha önceki enfeksiyon dalgasını gören sadece ABD değil. Gohil, “Grip Avustralya’ya 2 ay erken geldi” dedi. Tecrübeli aynı desen.

Hastaneye kaldırılanların sayısı da önceki yıllara göre bu zamana göre önemli ölçüde arttı. CDC, “kümülatif hastaneye yatış oranının … 2010-2011’den bu yana herhangi bir önceki sezonda 43. haftada gözlenen orandan daha yüksek olduğunu” bildirdi.

Bu, hastaneye kaldırılanla aynı demografi olduğu anlamına geliyor. Gohil, “Geçmiş yıllarda olduğu gibi, hastaneye başvurular en yüksek yaşlılar (65 yaş ve üstü) ve çok genç (4 yaş ve altı) arasındaydı.” Dedi.

“Çocuklarda daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi muhtemelen sebeptir” diye devam etti. Bu arada, “yaşlı hastalar, yaşlanma ile ilişkili zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahiptir.”

getir

Grip vakaları ve buna bağlı hastaneye yatışlar hızla artıyor. Bunun üç ana nedeni olduğuna inanılıyor:

  • Pandemik kısıtlamalardan sonra azaltılmış bağışıklık ve biyolojik yük
  • Düşük aşı alımı ve muhtemelen azaltılmış aşı etkinliği
  • Benzer semptomlara sahip diğer solunum yolu virüslerinin eşzamanlı yayılması

Çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar şiddetli grip semptomları açısından en büyük risk altındadır. Ancak Arias, “Tamamen aklı başında olsanız bile, bazı insanlar [still] ciddi bir hastalığı var.”

Gripten en iyi korunma aşıdır. Ancak, özellikle kalabalık iç mekanlarda maske takmak da belirli bir düzeyde koruma sağlayabilir. Arias, özellikle yüksek riskli bir kişiyseniz, “maske hayatınızı kurtarabilir” dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Bilim adamları aşıların raf ömrünün nasıl uzatılacağını çözmüş olabilir

Sağlık

H3N2 grip türü: Hindistan'daki ölümcül salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Sağlık

CDC'ye göre grip aşısı birçok yetişkin ve çoğu çocuk için etkiliydi: Bilmeniz gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir