Sağlık

Opioid reçeteleri ve intihar oranları nasıl ilişkilidir?

Opioid reçeteleri ve intihar oranları nasıl ilişkilidir?

Pinterest’te paylaş
Darwin Brandis/Getty Images,Fotoğraf,Getty Images,Haplar,Eczane,Getty,Eczane,Reçeteli İlaç,Hap Şişesi
  • Yeni yayınlanan bir çalışma, opioid reçete oranlarının opioidle ilişkili intihar ölümleriyle ilişkili olabileceğini bulmuştur.
  • Uzmanlar, bu araştırmanın geniş veri trendi yaklaşımından daha spesifik ve eyleme geçirilebilir içgörülere geçmesini istiyor.

Yeni bir araştırma çalışması, opioid reçetelemenin azaldığı bölgelerde intihar oranlarının da etkilendiğini ve beklendiği kadar yüksek olmadığını bulmuştur.

American Journal of Psychiatry’de bu hafta yayınlanan çalışma, opioid ile ilgili aşırı dozların rekor seviyeye ulaşmasıyla ortaya çıktı. yükseklikler.

Çalışmanın yazarı ve Columbia Üniversitesi’nde psikiyatri ve epidemiyoloji profesörü olan Dr. Mark Olfson (MD, MPH), çalışmanın tıp uzmanlarının opioidlerin risklerini anlamalarına ve hapları güvenli bir şekilde nasıl reçete edeceklerini düşünmelerine yardımcı olabileceğini söyledi.

Olfson, “Bir yandan, klinik bir perspektiften bakıldığında, bu sonuçlar, opioidlerin güvenlik risklerinin altını çizdiğini ve güvenli ve ihtiyatlı opioid reçetelemenin ve kullanılmayan opioidlerin uygun şekilde imha edilmesinin önemini vurguladığını gösteriyor” dedi. “Ağrılı hastaları tedavi ederken, sağlık uzmanlarının önce ilaç dışı müdahalelerle yeterli ağrı kesicinin sağlanıp sağlanamayacağını düşünmesi önemlidir.”

Opioidler yaygın olarak reçete edilmeye devam ederse daha fazla intihar gerçekleşmiş olabilir

Araştırmacılar, bireyselleştirilmiş verilere bakmak yerine, Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi’nden alınan ölüm istatistikleriyle birlikte IQVIA’dan alınan ulusal veritabanı verilerinden derlenen daha geniş eğilimlere odaklandı.

Ekip 2009’dan 2017’ye kadar olan verileri inceledi. Bu süre zarfında opioid reçete oranlarına, yüksek doz opioidlere özgü oranlara ve uzun süreli reçetelerin sayısına baktılar. Ayrıca, birden fazla opioid reçete yazan kişiye sahip olma oranına da baktılar. Çalışma süresi boyunca tüm faktörlerde düşüş eğilimi buldular.

Araştırmacılar, o dönemde intihar ölüm oranı 100.000 kişi başına 13,80’den 16,36’ya yükselirken, 2017’de opioid reçeteleri 2009’daki kadar yüksek olsaydı, bu oranın daha da yüksek olacağını söyledi.

OKU  Celine Dion ve Sert Kişi Sendromu: Belirtileri, Belirtileri ve Tedavileri

Olfson yaptığı açıklamada, “Kişi başına düşen opioid reçeteleri 2009’dan 2017’ye kadar sabit kalsaydı, 2017’de opioidle ilişkili intihar ölümlerinde tahminen %10,5’lik bir artış olurdu” dedi.

Kronik ağrı nasıl intihar eğilimlerine yol açabilir?

Dr için Arizona Ağrı Merkezi’nin kurucusu Steven Siwek, hastaların opioid kullanımlarının yanı sıra akıl sağlığı ve intiharla ilgili sorunlarla boğuştuğunu görmek yaygın bir temadır.

“Umutsuzluk her gün gördüğüm bir şey … ve istikrarlı ağrı kontrolü için umut olmadan, birinin dinleyip konuşacağı ve bu hastaların stabil ağrı kontrolü, daha iyi işlevsellik seviyeleri ve daha iyi yaşam kalitesi sağlayacak bir bileşen bulacağı umudu olmadan. , bu.” Umutsuzluk çok hızlı sarmal bir hal alabilir.”

Bu hastaların çoğu için opioid ve diğer ilaçları almanın ağrılarını tamamen ortadan kaldırmak değil, azaltmak ve yaşam kalitelerini artırmak olduğunu söylüyor. Bu çalışmanın doktorlara intihar riski ile opioid kullanımı arasında bir bağlantı olduğu konusunda güvence vereceğini ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının opioid dışı kronik ağrı müdahalelerine daha fazla zaman ve kaynak ayırmasını sağlayacağını umuyor.

“Size şimdi her zamankinden daha fazla girişimsel terapilere ve minimal invaziv ameliyatlara patolojileri çözmek için araçlar ve seçenekler olarak baktığımızı söyleyeceğim;

Ne kadar çok reçete o kadar yüksek risk

Çalışmanın bir bulgusu, bir kişinin ne kadar çok opioid reçete yazarı varsa, risklerinin o kadar yüksek olduğuydu. Çalışma, üç veya daha fazla opioid reçetesi olanların intihar riskinin daha yüksek olduğunu buldu. Burning Tree’den Peter Piraino (LMSW. LCDC), bağımlılarla yaptığı çalışmalarda sözde “doktor alışverişinden” bir uzaklaşma gördüğünü söylüyor.

“İnsanlar 10, 12, 13 doktorla kapıya gelirdi. ABD’deki birçok eyalet artık bir kişinin bunu yapmasına izin vermeyen veritabanlarına sahip. Şimdi gördüğümüz şey daha çok insanın fentanile gitmesi… ama doktor alımları yaygınken, evet, en az üç doktoru olan insanlar görürdük. Bu onun için parlak bir gündü.”

OKU  FDA neden aşırı doz ilacı naloksonun OTC olarak satılmasına izin verebilir?

Çalışma, birden fazla opioid reçete yazan kişi sayısı 2017’de sabit kalsaydı, opioidle ilişkili intihar ölümlerinde tahmini %19’luk bir artış olacağını buldu.

intihar riski nasıl azaltılır

Piraino, afyona ihtiyacı olan insanları tedavi etmenin en iyi yolu olarak kabul edilebilecek söz konusu olduğunda oluşan bölünmenin farkındadır.

“İki kutuplaştırıcı bakış açısına sahipler. Ya yeterli opioid yok ve insanlar kendilerini öldürüyor; veya çok fazla opioid var ve insanlar kendilerini öldürüyor. Umudum, gelecekte verilere daha yakından bakmamız ve hatta boylamsal araştırmalar yapmamız ve intiharı nasıl azaltacağımızı bulmamızdır.”

Scottsdale Recovery Center’da Baş Klinik Sorumlusu olan Michelle Sproule (MSc, LPC) için, hangi yaklaşımın en iyi olabileceğini inatla dikte etmek yerine, müşterilerle “dibe” vurduklarında bulundukları yerde buluşmaya odaklanılıyor.

“Çünkü kişinin bütününe ve onları doğrudan neyin etkileyeceğine bakmaz ve sadece ‘Bu, genel olarak bu insanlar için işe yarar’ dersek, o zaman sosyoekonomik duruma bakmıyoruz, bakmıyoruz. kaynaklarda, belki onları etkileyebilecek bazı kültürel yönlere bakıyoruz,” dedi Sproule. “Ve bu topluma bir kötülük. Bunu etkili bir şekilde yapmamızın ve gerçekten bu şeyi yenmeye çalışmamızın hiçbir yolu yok.

İntihar Hattı

İntihar düşünceleriyle mücadele eden tanıdığınız biriyseniz, 988’den Ulusal İntihar ve Kriz Yaşam Hattı’nı arayabilirsiniz.

Burada daha fazla kaynak bulun.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Sağlık

Narcan: FDA, aşırı dozda opioid ilaçların reçetesiz satışına izin veriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir