Sağlık

Çok fazla tuz, yeterli potasyum almamak bilişsel gerileme riskini artırabilir

Çok fazla tuz, yeterli potasyum almamak bilişsel gerileme riskini artırabilir

Pinterest’te paylaş
Diyetinizde çok fazla sodyum almak ve yeterli potasyum almamak, bilişsel gerileme riskinizi etkileyebilir. Biual Studio/Stocksy
  • Yeni bir çalışma, daha yüksek diyet sodyumunun daha yüksek bir hafıza bozulması riskiyle bağlantılı olduğunu ve daha yüksek potasyum alımının daha yüksek bilişsel işlevle bağlantılı olduğunu gösterdi.
  • Sodyum ve potasyum, sıvı dengesini korumak, sinir uyarıları göndermek ve kasları kasmak için birlikte çalışarak vücutta önemli roller oynarlar.
  • Daha fazla sebze yemek, ev yapımı yemekler hazırlamak ve düşük sodyumlu yiyecekleri seçmek için beslenme etiketlerini okumak dahil olmak üzere diyetinizdeki sodyumu azaltmanın birçok yolu vardır.

Demans birden fazla kişiyi etkileyen en yaygın nörolojik hastalıklardan biridir. 55 milyon insan Dünya çapında. Hafıza kaybı, dil problemleri ve bireyin fonksiyonlarını bozan problem çözme problemleri ile karakterizedir.

Demansın tedavisi olmadığı için erken bir aşamada teşhis etmek ve semptomlarını tedavi etmek önemlidir. Önceki araştırmalar, yaşam tarzının diyet, egzersiz ve uyku düzenini içeren bilişsel işlevde rol oynadığını gösteriyor.

Çinli araştırmacılar, beslenme alışkanlıklarını daha derinlemesine araştırmak ve sodyum ve potasyumun bilişsel işlev üzerindeki etkilerini incelemek istediler. dergisinde yayımladıkları çalışmada, Küresel Geçişler,Araştırmacılar, daha yüksek diyet sodyumunun daha yüksek hafıza bozulması riski ile ilişkili olduğunu ve daha yüksek potasyum alımının daha yüksek bilişsel işlev ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

“Sonuçlarımıza dayanarak, sodyum alımını azaltmanın ve uygun şekilde potasyum alımını artırmanın bilişsel işlev için faydalı olduğunu varsaymak mantıklıdır. Sonuçlarımız ve Çinlilerin beslenme durumu göz önüne alındığında, gelecekteki araştırmalar için yaşlıların diyetindeki optimum sodyum ve potasyum oranını belirlemeye odaklanmak önemli olacaktır. Ek olarak, Çin diyetindeki sodyum-potasyum oranını iyileştirmek için stratejiler geliştirmek bir öncelik olmalıdır” dedi.

Sodyum ve potasyumun rolünü anlamak

Sodyum ve potasyum genel sağlığınızda önemli roller oynar.

“Potasyum ve sodyum elektrolitlerdir. [that] Food and Mood web sitesini yöneten kurul onaylı beslenme uzmanı ve kurul onaylı fonksiyonel gıdalar uzmanı Amy Fox, sıvı ve kan hacmini koruyarak vücudunuzda birlikte çalışır, ancak zıt etkileri vardır” dedi. “Çok az potasyum ve çok fazla sodyum almak kan basıncınızı yükseltebilir ve potansiyel olarak uzun vadeli kalp problemlerine neden olabilir.”

OKU  Yüksek tansiyon: Günde 3 fincan kahve tansiyonu düşürebilir

Sprouting Foodies’in kurucusu ve kayıtlı beslenme uzmanı Dina Totosegis, sodyum vücut sıvılarımızı dengelemeye ve kan basıncımızı düzenlemeye yardımcı olur ve beyin ile vücut arasında sinir uyarılarını ileterek ve kasların kasılmasına izin vererek normal sinir ve kas işlevinde çok önemli bir rol oynar.

Potasyum vücutta sodyuma benzer bir rol oynar, örn. B. su dengesini korumak, sinir impulsları göndermek ve kasları kasmak, ancak sodyumun vücuttaki etkilerine karşı koyar.

Sodyum ve potasyum beyninizi nasıl etkiler?

Sodyum alımı ile bilişsel işlev arasındaki ilişkinin kanıtı eksiktir; Bununla birlikte, bazı yeni çalışmalar, potansiyel etki mekanizmalarını önermiştir.

Fox, yüksek sodyum alımı ve bilişsel gerileme üzerindeki olumsuz etkilerin olası bir açıklamasının beyindeki endotelyal hücrelerle ilişkili olabileceğini açıkladı.

Endotel hücreleri, kan damarlarının iç astarında bulunan birincil hücre tipidir ve beyne giden kan akışını düzenlemeye ve çevreleyen beyin dokusuyla etkileşime girmeye yardımcı olur.

Yüksek diyet tuzu alımı, bu hücrelerin işlev bozukluğuna bağlanmıştır. Fox, endotel disfonksiyonunun beyin hastalığında, özellikle de demansın önemli bir nedeni olan serebral küçük damar hastalığında rol oynayabileceğini ekledi.

biraz erken çalışmalar ayrıca yüksek sodyum seviyelerinin tau adı verilen bir proteinde kimyasal bir değişikliğe neden olabileceğini göstermiştir. Bu değişiklik çiyin birlikte kümelenmesine neden olabilir. Bu tür kümelenme, Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere bazı demanslara potansiyel bir bağlantı olarak incelenmektedir.

Potasyum, beyin fonksiyonunu optimize etmeye yardımcı olan bir elektrolittir.

Fox, “Potasyumu vücudunuzun elektrikçisi olarak düşünün” dedi. “Vücudun dahili elektrik sistemi sinir uyarımı, kas kasılması ve sıvı regülasyonu için gereklidir. Potasyum, net düşünmeyi sağlamak için beynin ve sinirlerin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda beyin hücrelerinin büyük kaslarla iletişim kurmasına yardımcı olur.”

Diyetinizdeki sodyum miktarını azaltmak için ipuçları

İşlenmiş gıdalardan kaçının

Paketlenmiş gıdalar yerine taze gıdalar kullanın. İşleme sırasında taze gıdalara genellikle çok daha az sodyum eklenir.

OKU  Çocuk aşıları: COVID-19 aşıları artık önerilen programın bir parçası

Daha fazla sebze ye

Doğal olarak sodyum oranı düşük olan meyve ve sebze alımınızı artırın.

Fox, konserve ve dondurulmuş meyvelerin de sodyumda düşük olabileceğini, ancak “tuz eklenmemiş” veya “taze dondurulmuş” ve eklenmiş baharat veya sos içermeyen seçenekleri seçin dedi.

Etiketleri tanıyın

Günlük değerleri kontrol etmek için beslenme etiketini okuyun.

Fox, Günlük Değeri (DV) %5 veya daha az olan ürünleri seçin. %20 Günlük Değer (DV) veya daha yüksek oranlardan uzak durun. Ayrıca markaları karşılaştırın. Markadan markaya ne kadar sodyum içeriği değişebileceğine şaşırabilirsiniz.

Kümes hayvanlarını akıllıca seçin

Şirketlerin daha lezzetli ve sulu et için kümes hayvanlarına tuzlu su solüsyonları enjekte etmeleri yaygın bir uygulamadır. Fox, kendisine sodyum çözeltisi enjekte edilmediğinden emin olmak için etiketi kontrol edin dedi.

Taze, terbiyesiz etteki sodyum içeriği, 4 onsluk porsiyon başına yaklaşık 100 miligram (mg) veya daha azdır.

Baharat kullanımını sınırlayın

Baharatlar sodyumda yüksektir. Fox, baharat kullanımınızı sınırlamanızı veya azaltılmış veya daha düşük sodyumlu versiyonları satın almanızı önerdi.

kendi yemeklerini yap

Totosegis, işlenmiş veya hızlı yiyeceklerin sodyum içeriğini sınırlamak için ev yapımı yemekleri mümkün olduğunca sıfırdan hazırlayın.

Farklı baharatlar seçin

Totosegis, sofra tuzunu sınırlarken lezzet katmak için otlar ve baharatlarla tatlandırmanın yapıldığını söyledi.

Nihai sonuç

Yeni bir araştırmaya göre, yüksek sodyumlu bir diyet, daha yüksek bir hafıza bozulması riskiyle bağlantılıdır ve daha yüksek potasyum alımı, daha yüksek bilişsel işlevle bağlantılıdır.

Sodyum ve potasyum vücutta çok önemli roller oynarken, temel fark, potasyumun sodyumun etkilerine karşı koymaya yardımcı olmasıdır. Çok fazla sodyum, bilişsel gerileme de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sodyumun beyin üzerindeki etkisinin nedeni endotel hücreleri ile ilgili olabilir. Önceki araştırmalar, daha yüksek tuz alımının bu hücrelerin zayıf işleyişiyle bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Paketlenmiş gıdalar yerine taze satın almak, daha fazla meyve ve sebze yemek ve farklı çeşniler seçmek dahil olmak üzere diyetinizde sodyumu sınırlamanın birçok yolu vardır.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Daha sağlıklı bir Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha anlamına gelebilir

Sağlık

Bu basit hafıza testi, bunama riskinizi tahmin edebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir