Sağlık

Cep telefonu kullanmak yüksek tansiyon riskini artırabilir

Cep telefonu kullanmak yüksek tansiyon riskini artırabilir

Pinterest’te paylaş
Maskot/Getty Images
  • Yeni araştırma, cep telefonu kullanımının kan basıncıyla bağlantılı olabileceğini gösteriyor.
  • Bir kişi telefonda ne kadar çok zaman harcarsa, yüksek tansiyon geliştirme riski o kadar artar.
  • Uzmanlar, sonuçların ilginç olduğunu ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Bu ay yayınlanan yeni araştırma Avrupa Kalp Dergisi – Dijital Sağlık, cep telefonu kullanımı ile yüksek tansiyon – genellikle yüksek tansiyon olarak bilinen – arasında bir bağlantı olduğunu öne sürüyor. Çalışma, Avrupa odaklı araştırmalarda yaygın olarak kullanılan bir veri seti olan UK Biobank’ın bir parçası olan 212.046 kişiden alınan verileri kullandı.

Hipertansiyon ABD’de milyonları etkiliyor ve kalp yetmezliği, kalp krizi, atriyal fibrilasyon ve inme riski dahil olmak üzere çeşitli olumsuz sağlık sonuçlarıyla bağlantılı.

Telefonda daha fazla zaman geçirmek, yüksek tansiyon riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Araştırmacılar, katılımcıların takip verilerini incelediler ve daha fazla cep telefonu kullanımı ile yeni yüksek tansiyon vakaları arasında bir ilişki buldular. Ayrıca yüksek tansiyon için genetik risk gibi faktörlere de baktılar.

Katılımcılara cep telefonu kullanımları ve telefonda ne kadar zaman geçirdikleri ve çağrı alma ve alma ile ilgili sorular soruldu.

Araştırmacılar, telefonu haftada yaklaşık 30-59 dakika, 1-3 saat, 4-6 saat veya 6 saatten fazla kullanan kişilere baktı. İnsanlar her hafta telefonda ne kadar çok zaman geçirirse, hipertansiyon veya yüksek tansiyona sahip olma olasılıkları o kadar yüksekti.

Haftada yaklaşık 30-59 dakika telefonda konuşan kişilerde yüksek tansiyon riski %8 oranında arttı. 1-3 saat telefonda konuşanlarda risk %13, 4-6 saat telefonda konuşanlarda %16, haftada 6 saatten fazla telefonda konuşanlarda risk artışı görüldü. yüksek tansiyon riskinde %25 artış.

Ekip ayrıca, telefonunuzu tutmanın veya hoparlör kullanmanın yüksek tansiyon riskiyle ilişkili olup olmadığına da baktı. Bununla birlikte, eller serbest cihazları kullanmanın yeni hipertansiyon vakalarının seviyesinde önemli bir kaymaya yol açmadığını bulmuşlardır.

OKU  İşte kas inşa etmek için ne kadar proteine ​​ihtiyacınız var

Yazar Dr. Xianhui Qin bir basın açıklamasında, araştırma ekibinin çalışmanın gelecekte yeni içgörülere yol açabileceğinden ve insanların şimdi daha sağlıklı seçimler yapmasına yardımcı olabileceğinden emin olduğunu söyledi.

“Sonuçlarımız, haftalık konuşma süresi yarım saatten az olduğu sürece cep telefonu kullanmanın hipertansiyon gelişme riskini etkilemeyebileceğini gösteriyor. Bulguları çoğaltmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak o zamana kadar kalp sağlığını korumak için cep telefonu aramalarını minimumda tutmak ihtiyatlı görünüyor” dedi.

doktor Güney Carolina’daki Trident Tıp Merkezi’nde acil servis doktoru olan Kenneth Perry, doktorların çağrı yapılmamasını önermeye başlamadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacağını söylüyor.

Perry araştırmaya dahil değildi.

“Hipertansiyona bu yatkınlığı olan bu kadar çok hastayı görme fikri ve bunun üzerine cep telefonu aramalarıyla olası bir bağlantı ile bu sorunu yaşayan … bu da hipertansiyon riskinizi artıran veya artıran oldukça ilginç ve Perry, “Araştırmayla vurabilirler” dedi.

Haftada en az bir kez cep telefonu kullandığını bildiren katılımcılar daha yüksek bir eğitim düzeyine sahipti, fiziksel olarak aktif olma olasılıkları daha yüksekti ve ayrıca daha yüksek bir gelir düzeyine sahip olma eğilimindeydiler. Cep telefonu kullanıcılarının da sigara içme olasılığı daha yüksekti.

Araştırmacılar daha fazla çalışma yapılması gerektiğini açıkça belirtiyorlar ve çalışmanın bazı sınırlılıklarını belirlediler. Her şeyden önce, ortalama katılımcı beyaz, orta yaşlı veya daha yaşlıydı ve Birleşik Krallık nüfusu için ortalamanın üzerinde bir sağlık düzeyine sahipti. İkincisi, verilerin doğası, sadece telefon görüşmelerinin uzunluğunu ve cep telefonu kullanım sıklığını doğrudan yüksek tansiyonla ilişkilendirmeyi zorlaştırıyor.


Yüksek tansiyondan korunmak için daha sağlıklı adımlar atın

aile hekimi Dr. Laura Purdy (MD), tedaviyi değiştirme açısından bu çalışmayı hastalarıyla doğrudan ilişkilendirmese de, bu tür araştırmaların insanların ofislerine gelip soru sorduklarında genel olarak daha sağlıklı seçimler yapmalarına yol açabileceğini düşündüğünü söylüyor.

OKU  Glokom: Kötü uyku, uykusuzluk ve horlama riski artırabilir

“Fakat insanlara söylediğim şey, bu çalışmadaki risk konusunda yeterince endişeleniyorsanız, yaptığınız şeyle ilgili bir şeyleri değiştirmek istediğinizi düşünüyorsanız, yapın. Tansiyonunuzu daha sık kontrol etmek istiyorsanız, yapın, size bir zararı olmaz. Bu nedenle, cep telefonunuzdan yaptığınız veya aldığınız aramaların sayısını azaltmak istiyorsanız, yapın.”

Araştırma, genç insanlar için sağlık üzerindeki etkilerini inceleyebilir mi?

Bu arada Perry, – bu bulguları sağlamlaştırmanın yanı sıra – ek araştırmaların çocuklar da dahil olmak üzere daha genç katılımcıları inceleyebileceğini ve cihaz kullanım önerilerinin değiştirilip değiştirilmeyeceğini belirleyebileceğini umuyor.

“Buldum [it’s] Bu verileri, özellikle küçük çocuklarımız için bu cihazlara göz kulak olmamız gerektiğine dair bir tür rüzgar uyarısı olarak kullanmak kolaydır.”

Nihai sonuç

Birleşik Krallık’ta yapılan yeni bir çalışma, konuşarak veya çağrı alarak geçirdiğiniz zamanın yüksek tansiyon veya yüksek tansiyon riskinin artmasıyla nasıl bağlantılı olduğunu inceliyor.

Araştırmacılar, her hafta telefonda daha fazla zaman geçirmenin yüksek tansiyon riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldu. Zamanlarının çoğunu veya haftada 6 saatten fazla telefonda geçiren kişilerde yüksek tansiyon riski yaklaşık %25 daha fazlaydı.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

Sertleşmiş arterleri olan kadınların kalp krizlerini önlemek için erkeklerden daha fazla tedaviye ihtiyacı vardır.

Sağlık

30 dakikadan fazla uyumak obezite ve metabolik hastalık riskinizi artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir