Sağlık

Tip 2 diyabet, kanser ve diğer hastalıklardan uzak daha uzun yaşamlarla bağlantılı kalp sağlığına sahip yaşam tarzları

Tip 2 diyabet, kanser ve diğer hastalıklardan uzak daha uzun yaşamlarla bağlantılı kalp sağlığına sahip yaşam tarzları

Pinterest’te paylaş
Egzersiz, kalp-sağlıklı bir yaşam tarzının temel bileşenlerinden biridir. SolStock/Getty Images
 • Araştırmacılar, Life Essential 8’in tavsiyelerine uyan kişilerin daha sağlıklı kardiyovasküler sistemlere sahip olduklarını ve daha uzun yaşadıklarını söylüyor.
 • Önerilen sekiz yaşam tarzı unsuru, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, kilo kontrolü ve düşük kolesterol ve kan şekeri seviyelerini içerir.
 • Araştırmacılar, bu günlük alışkanlıkları benimsemenin tip 2 diyabet, kanser ve bunama riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kalp-sağlıklı yaşam tarzları sürdüren ve Amerikan Kalp Derneği’nin en üst noktasında puanları olan yetişkinler hayati 8 Kardiyovasküler çizelgeler, optimal sağlıkta daha uzun yaşama eğilimindedir.

Bu bir sonra az çalışma derneğe sunuldu Epidemiyoloji, Önleme, Yaşam Tarzı ve Kardiyometabolik Sağlık Konulu Bilimsel Oturumlar 2023.

Her iki çalışma da Amerikan Kalp Derneği’nin Life Essential 8’ine dayanmaktadır ve katılımcılar, bu noktaları hayatlarında uygulayıp uygulamadıklarına göre değerlendirilmiştir.

Temel 8 şunlardır:

 • Daha iyi ye
 • Daha aktif ol
 • Tütünü bırak
 • Derin bir uyku çek
 • ağırlığı yönetmek
 • kontrol kolesterol
 • kan şekerini yönetmek
 • kan basıncını yönetmek

Amerikan Kalp Derneği puanları şu şekilde tanımladı:

 • 50’den az – zayıf kardiyovasküler sağlık
 • 51 ila 80 – orta derecede kardiyovasküler sağlık
 • 81 – yüksek kardiyovasküler sağlık

Çalışmalar henüz hakemli bir dergide yayınlanmadı.

Yaşam beklentisi ve hastalıksız yaşam

İlk çalışma, Amerikan Kalp Derneği Life Essential 8 puanına ve bunun yaşam beklentisi ve kronik hastalıktan uzak yaşama ile ilişkisine baktı.

Araştırmacılar, çalışmanın başlangıcında kardiyovasküler hastalığı, tip 2 diyabeti, kanseri veya demansı olmayan 136.599 Birleşik Krallık yetişkininin sağlık kayıtlarını inceledi.

Araştırmacılar, gruplar arasındaki yaşam beklentisini karşılaştırdı. 50 yaşına kadar yüksek kardiyovasküler sağlık kategorisinde puan alan yetişkinlerin, zayıf kalp kategorisindekilerden daha uzun yaşadığını bildirdiler. Ortalama olarak, erkekler yaklaşık 5 yıl, kadınlar ise yaklaşık 6 yıl daha uzun yaşadılar.

OKU  Bademlerde Atıştırmalık Potansiyel Olarak Bağırsak Sağlığına Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Mükemmel kalp ve damar sağlığına sahip kişiler ayrıca kronik hastalık olmadan daha uzun yaşarlar. Hastalıksız yaşam beklentisi, ideal kardiyovasküler sağlığa sahip erkekler için toplam yaşam beklentisinin neredeyse %76’sını ve kadınlarda %83’ten fazlasını oluşturuyordu.

Buna karşılık, hastalıksız yaşam beklentisi erkekler için yaklaşık %65 ve kardiyovasküler sağlığı kötü olan kadınlar için yaklaşık %69 idi.

“İdeal olan, başlangıçtan itibaren sağlıklı alışkanlıklar edinmek olacaktır” dedi Dr. Alexandra Lajoie, Kaliforniya’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde noninvaziv bir kardiyolog.

Healthline’a verdiği demeçte, “Ancak egzersize başlamak, daha iyi uyumak ve sağlıklı bir kiloyu korumak kan basıncını ve kan şekerini iyileştirir ve sonuç olarak 50 yaşından sonraki onlarca yıl boyunca kardiyovasküler olay riskini azaltır” dedi.

Lajoie, “Yaşam tarzınızı iyileştirmek için asla geç değildir,” diye devam etti. “Her yaşta kalp sağlığına uygun değişikliklerin yaşam kalitesini iyileştirdiği ve ihtiyaç duyulan reçeteli ilaç sayısını azalttığı gösterilmiştir.”

Çalışmanın sınırlamaları, hastalıksız yaşam beklentisi tanımına dahil edilen tek hastalıkların kardiyovasküler hastalık, kanser ve demans olmasıydı.

Kalp sağlığı yaşam beklentisini nasıl etkiler?

İkinci çalışmada araştırmacılar, Life’s Essential 8 puanları da dahil olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nde Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayenesi Anketine katılan 23.000’den fazla yetişkinden alınan bilgileri analiz ettiler (NHANES) 2005’ten 2018’e kadar.

Bu araştırmacılar ilk çalışma ile aynı kategorileri kullandılar.

Bilim adamları, 80’in üzerinde puan alan 50 yaşındaki insanların yaklaşık 33 yıl daha yaşadıklarını buldular. Kalan yaşam beklentisi, kardiyovasküler sağlığı kötü olan insanlar için yaklaşık 25 yıldı.

Lajoie, “Sigarayı bırakmak, kalp sağlığını iyileştirmenin en iyi yoludur.” Dedi. “Bundan sonra, düzenli bir eğitim rutini sürdürmek önemlidir.”

Kardiyovasküler sağlığını koruyan kişilerin yaşamları boyunca faydaları vardır, ancak bunun nasıl değiştiğini görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. B. sigarayı bırakmak, yaşam sürelerini etkiler.

OKU  DEHB olan çocukların çoğu tedavi edilmez, çalışma bulguları

“Sağlıklı yaşamın 8 noktasının tümü önemli ve birbiriyle ilişkili olsa da, diyet ve egzersiz birlikte sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye başlamak için harika bir yerdir” dedi Dr. Aeshita Dwivedi, New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde kardiyolog. “Genetiğimiz, genel sağlığımızda büyük bir rol oynuyor, ancak sağlıklı bir yaşam sürmek, genlerimizin etkisini en aza indirebilir.”

Dwivedi, “Katılımcıların çoğunun Kafkas kökenli olduğunu not etmek önemlidir” dedi. “Daha fazla çeşitlilik olsaydı sonuçların farklı olup olmayacağını bilmiyoruz. Bununla birlikte, kalp-sağlıklı bir yaşam tarzının sağlık açısından daha fazla yararı olması şaşırtıcı değil.”

Dwivedi, Healthline’a verdiği demeçte, “Bunun gibi çalışmalar cesaret verici ve insanları daha sağlıklı yaşam tarzları benimsemeye motive edebilir.” “Düşük puan alan ve ardından bazı alışkanlıklarını değiştiren ve düşük puanlardan daha iyi olanlara geçen insanların sağlıklarında ve ortalama yaşam sürelerinde bir iyileşme görmeleri özellikle cesaret verici.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir