Sağlık

Chia tohumları kan basıncını düşürmeye ve kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir

Chia tohumları kan basıncını düşürmeye ve kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir

Pinterest’te Paylaş
Yeni bir araştırma incelemesi, chia tohumlarının tüketilmesinin kan basıncını düşürmeye ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. VICTOR TORRES/Stocksy United
 • Yeni bir çalışma, chia tohumlarının kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan besinsel özelliklere sahip olabileceğini ve antiinflamatuar etkilere sahip olabileceğini öne sürüyor.
 • Makale, chia tohumlarını tüketmenin sağlığa faydalarını gösteren giderek artan araştırmalara katkıda bulunuyor.
 • Uzmanlar, chia tohumlarının dengeli bir beslenmeye mükemmel bir katkı olduğuna inanıyor ve bunları diyetinize dahil etmenizi öneriyor.

Chia tohumları uzun süredir “süper yiyecek” listelerine popüler bir şekilde ekleniyor ve yeni bir makale, onları bu listede tutmanın bir nedeni olduğunu öne sürüyor.

Perşembe günü yayınlanan makale, chia tohumlarının kan basıncını ve kanser riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

EntirelyNourished’de kayıtlı diyetisyen ve koruyucu kardiyoloji beslenme uzmanı Michelle Routhenstein, RDN, “Bu bilgi yalnızca chia tohumunun beslenmesine ilişkin anlayışımızı derinleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda bilim adamlarına bu bilgiyi insan sağlığını iyileştirmek için kullanmaları için içgörü sağlıyor” diyor.

Bu bilgi şunları içerir: gözden geçirmek Bu yılın Ocak 2023’ünde yayınlanan chia tohumlarının şunları içerdiğini gösterir:

 • Kardiyovasküler sağlığı iyileştirebilecek çoklu doymamış yağ asitleri
 • Tip 2 diyabet ve mide-bağırsak hastalıkları olan kişilerde kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olabilecek lif bakımından zengindir
 • Kanser ve yüksek tansiyonun tedavisine yardımcı olabilecek protein
 • Antioksidanlar
 • Antimikrobiyal özellikler

Genel olarak uzmanlar, chia tohumları da dahil olmak üzere gıdaların besin değerini anlamanın önemli olduğu konusunda hemfikirdir.

Kronik hastalıklar ve genel sağlıklı yaşam konusunda uzmanlaşmış kayıtlı bir diyetisyen olan LDN, RD, Catalina Ruz Gatica MS, “Diyetin sağlığımız, uzun ömürlülüğümüz ve hastalıklara duyarlılığımız üzerinde derin etkileri vardır” diyor. “Belirli gıdalardaki hastalıklarla savaşabilecek temel besinleri belirleyerek vücudumuzu sağlığı korumak için önemli araçlarla donatıyoruz.”

Uzmanlar yeni makaleyi daha derinlemesine inceleyerek bize ne söylediğini, neyi söylemediğini ve chia tohumlarını beslenmenize nasıl dahil edebileceğinizi açıklıyor.

Chia tohumları nedir?

Kazmadan önce chia tohumlarına hızlı bir astar:

“Chia tohumları bitkinin yenilebilir tohumlarıdır. Salvia İspanyolikanane ailesinin bir parçası” diye açıklıyor Street Smart Nutrition’ın MS RD LD’si Cara Harbstreet.

Chia tohumları Güney Amerika’ya özgüdür ve Avrupa araştırmalarında kolonizasyondan önce Orta Amerika kültürleri tarafından temel ve besin kaynağı olarak kullanılmıştır. Harbstreet, bunların siyah veya gri ve küçük (yaklaşık 2 milimetre) olduğunu açıklıyor.

Harbstreet, “En önemli fark, ağırlıklarının 10 ila 12 katı sıvıyı absorbe etmelerine olanak tanıyan hidrofobik yapılarıdır” diyor. “Bu, gıda kullanımına uygun, kalın, jel benzeri bir madde oluşturur, ancak aynı zamanda çiğ olarak da yenebilir.”

Chia tohumlarının uzun potansiyel sağlık yararları listesi, küçük boyutlarına rağmen, onlara bilim adamları arasında da övgü kazandırdı.

“Chia tohumları uzun süredir besinsel ve farmasötik faydaları açısından araştırılıyor. RDN MS’den Maddie Pasquariello, “Omega-3 yağ asitleri, çoklu doymamış yağ asitleri, lif ve proteinin yanı sıra antioksidanlar ve eser mineraller içeriyorlar” diyor.

Yeni makale chia tohumlarının sağlık yararları hakkında neler söylüyor?

Araştırmacılar “chia genomunu sıraladılar”, yani onun genetik bilgisini bir laboratuvarda incelediler.

OKU  Kilo Kaybı: Doktorlar, obezitesi olan kişilere etkisiz tavsiyeler verme eğilimindedir.

Yazarlar, chia tohumlarında çoklu doymamış yağ asidi (PUFA) biyosentezine katkıda bulunan 29 gen ve Harbstreet’in yukarıda tartışılan jel oluşturma özelliğine yardımcı olan 93 gen buldu. Ek olarak, tohumlarda yüksek oranda ifade edilen 2.700’den fazla genin, protein türevli küçük biyoaktif peptitler üretmesi muhtemeldir.

“Bu bileşikler anti-inflamatuar etkiler, glikoz regülasyonu ve kan basıncı kontrolü gibi faydalar sağlayabilir” [when consumed]Ruz Gatica diyor.

Bu makale chia genomunu sıralayan ilk makale değil, ancak moleküler düzeyde daha fazla ayrıntıya giriyor ve büyüyen bir bilgi tabanına katkıda bulunuyor.

Ruz Gatica, “Bu çalışma, chia tohumlarının genom haritalamasını ortaya çıkardığı için önemli bir kilometre taşını temsil ediyor; tohumun genetik bileşimini ve gelecekteki üreme potansiyelini anlama yolunda önemli bir adım” diyor.

Harbstreet, araştırmanın gıdanın insan sağlığına potansiyel faydaları hakkında daha fazla verinin temelini oluşturabileceğini söylüyor.

Harbstreet, “Bu, gelecekteki çalışmaların, beslenme veya farmakolojik araştırmalar için chia tohumlarının bu spesifik genetik özelliklerine odaklanmasına izin verebilir” diyor. “Ayrıca bu, diğer bitki genomu bilim adamlarını, araştırmalarının beslenmeyle ilgili potansiyel sonuçlarını dikkate almaya ve bunları raporlarına veya yayınlarına daha kapsamlı bir şekilde dahil etmeye teşvik edebilir. Araştırma, bilgimizi ilerletmek için farklı grupların ilgisine dayanan yavaş ve pahalı bir süreç olduğundan, bu durum disiplinler arası işbirliklerine veya ortaklıklara yol açabilir.”

Yeni araştırmanın sınırlamaları

“Bu makale, chia genomunun titiz bir değerlendirmesini ve beslenme alanı için önerilen çıkarımları sunarken, chia’nın besin içeriğinin – PUFA’lar, lif vb. içeren diğer maddelerden daha fazla – ilişkili olduğuna dair açık bir kanıt sunmuyor. Pasquariello, chia’nın besin içeriğinin hastalık riskini ortadan kaldırmasıyla ilişkili olduğunu söylüyor.

“Çalışma, chia’nın protein, yağ ve lif içeriğini ağırlığa göre belirleyen önceki araştırmalara kısaca değinirken, bu makalenin yazarları, chia’nın genel besin içeriğini ayrıntılı olarak tartışmıyor veya mineral içeriğinin etkilerine işaret etmiyor. Pasquariello, “B-karyofilenden kısaca bahsetmenin ötesinde antioksidan içeriği” diye ekledi.

Pasquariello, bunun makalenin etkisini veya geçerliliğini azaltmadığını söylüyor ancak insanları, chia tohumlarını diyetlerine eklemenin tek nedeni olarak kullanmamaları konusunda uyarıyor.

Makalenin daha fazla tartışmayı gerektirdiğini ve chia tohumlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda daha fazla araştırmaya yol açacağını umduğunu söyledi.

Chia tohumları neden yüksek tansiyonu ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir?

Araştırmaların gösterdiği gibi, chia tohumlarının faydaları muhtemelen bileşimlerinden kaynaklanmaktadır.

Ruz Gatica, “Chia tohumlarının yüksek tansiyon riskini azaltma potansiyeli esas olarak omega-3 yağ asidi içeriğine bağlanıyor” diyor. “Chia tohumları mükemmel bir bitki bazlı omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Araştırmalar, ister diyet ister takviye yoluyla olsun, omega-3 alımının düşük kan basıncıyla ilişkili olduğunu gösterdi.”

Örneğin, biraz 2021 Tip 2 diyabetli 42 yetişkin üzerinde yapılan randomize kontrol çalışması, 12 hafta boyunca günde en az 40 gram chia tohumu tüketen katılımcıların sistolik kan basınçlarında bir azalma gördüklerini buldu.

OKU  Kronik Ağrı 40'lı Yaşlarınızda Hastalığa, 50'li ve 60'lı Yaşlarınızda Hastalığa Nasıl Yol Açabilir?

Kanser konusunda Ruz Gatica, chia tohumlarında yüksek konsantrasyonda antioksidan ve polifenol bulunduğuna dikkat çekiyor.

Ruz Gatica, “Bu antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korumada çok önemli bir rol oynuyor” diyor. “Bu koruyucu etki, sıklıkla kanser gibi kronik hastalıklarla ilişkilendirilen sürekli inflamatuar yanıtlardan kaynaklanan hasarı önlemek için önemlidir.”

Ancak hiçbir besin tek başına kronik hastalıkları önleyemez.

Pasquariello, “Genel olarak dengeli ve besin açısından yoğun bir beslenmenin parçası olarak chia tohumları, kardiyovasküler sağlık ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir” diyor. “Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, nasıl tek başına bir yiyecek diyetinizi ‘sağlıksız’ hale getirmezse, hiçbir yiyecek de tek başına her derde deva ya da hastalıkları tamamen önleyemez.”

Diyetinize nasıl daha fazla chia tohumu ekleyeceğinizi burada bulabilirsiniz

Chia tohumları kanser veya yüksek tansiyon için her derde deva değildir, ancak uzmanlar çoğu diyete mükemmel bir katkı sağladıkları konusunda hemfikirdir. Yavaş yavaş chia tohumunu ilk kullandığınızda vücudunuzun nasıl hissettiğine dikkat etmelisiniz.

Routhenstein, “Chia tohumlarını yavaş yavaş küçük miktarlarda eklemek, sindirim sorunlarını önlemenin ve kıvamına alışmanın anahtarıdır” diyor. “Chia tohumları sıvıyı emip şiştiğinden, potansiyel sindirim sıkıntısını önlemek için bunları diyetinize dahil ederken susuz kalmamanız önemlidir.”

Uzmanlar chia tohumlarını tüketmenin mükemmel yollarını paylaştı.

yulaf ezmesi

Ruz Gatica, yemeği ek lif, yağ ve bitki bazlı proteinle zenginleştirdiğinden, kahvaltının bu temel maddesini geliştirmek için chia tohumlarını kullanmayı seviyor.

“Sabah yulaf ezmesine chia tohumlarını serpin” diyor. “Süt, yoğurt veya su gibi tercih ettiğiniz sıvıyı ekleyin ve yemeden önce 5 ila 10 dakika bekletin.”

Chia pudingi

Pasquariello, chia pudinginin bu besin açısından yoğun tohumları diyetine dahil etmenin en sevdiği yollardan biri olduğunu söylüyor. Birleştirmeyi öneriyor:

 • İki ila üç yemek kaşığı chia tohumu
 • Yarım bardak yoğurt
 • Bir bardak süt
 • Taze meyve
 • Bal veya akçaağaç şurubu (isteğe bağlı)

“Birkaç saat buzdolabında bekletin” diyor. “Ek protein eklemek için Yunan yoğurtunu veya süt ürünleri ve güçlendirilmiş süt dışı ürünler de dahil olmak üzere yüksek proteinli sütü tercih edebilirsiniz.”

taneler

Lezzetli bir şey mi arıyorsunuz?

Harbstreet, “Chia tohumlarını tahıl karışımına karıştırın” diyor. “Onları kinoa, kuskus, amaranth, orzo, mercimek veya diğer küçük makarna şekilleriyle pişirmeyi deneyin.”

Getir

Yeni bir çalışma, chia tohumlarının, omega-3 yağ asitleri ve yüksek lif içeriği de dahil olmak üzere bileşimleri nedeniyle kişinin kanser ve yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Uzmanlar, chia tohumlarının muhtemelen besleyici faydaları olduğu ve dengeli bir beslenmeye mükemmel bir katkı olduğu konusunda hemfikirdir.

Chia tohumlarını puding yapımında kullanabilir veya yulaf ezmesi ve tahıllara eklenebilir.

Kronik hastalıklar için her derde deva yoktur, bu nedenle chia tohumlarını diğer besin açısından yoğun yiyeceklerle dengelemek önemlidir. Bir doktor veya beslenme uzmanı daha fazla bilgi sağlayabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Cep telefonu kullanmak yüksek tansiyon riskini artırabilir

Sağlık

Normalden 34 dakika kadar geç yatmak yüksek tansiyon riskinizi etkileyebilir

Sağlık

Bu yaygın ilaçlar sessizce böbreklerinize zarar verebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir