Sağlık

Daha sağlıklı bir Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha anlamına gelebilir

Daha sağlıklı bir Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha anlamına gelebilir

Pinterest’te paylaş
Westend61/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, diyetimizin günlük adım hedefimize 4.000’e kadar ekstra adım ekleyebileceğini gösteriyor.
  • Daha sağlıklı beslenen insanların daha iyi fiziksel zindeliğe sahip olduğu bulundu.
  • Sağlıklı bir diyet ayrıca daha iyi metabolik sağlıkla bağlantılıydı.

Birçok insan için “yeterli adım atmak” günlük bir fitness hedefi haline geldi.

Öyle ki Google Haritalar’dan Apple Watches’a kadar her şey bir günde kaç adım attığımızı takip etmemize yardımcı oluyor. Bununla birlikte, yeni araştırmalar, diyetimizin günlük adım hedefimize 4.000’e kadar ekstra adım eklemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

dergisinde yayınlanan araştırma, Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi, sağlıklı bir diyetin orta yaşlı yetişkinlerde daha fazla fiziksel uygunluk ile ilişkili olduğunu öne sürüyor. Araştırma yazarı Dr. Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nden Michael Mi Box, çalışmanın iyi beslenme ve daha yüksek zindelik arasındaki bağlantıyı destekleyen güçlü veriler gösterdiğini söylüyor.

“Bu, kişinin sonuçlarını ölçmenin en doğru yolunu sağlayan, topluluk temelli harika bir çalışma tasarımı. [cardiorespiratory fitness] Metabolit testi yoluyla sağlıklı bir diyete geçiş,” dedi Dr. Lenox Hill Hastanesi’nde egzersiz kardiyolojisi direktörü Christopher Tanayan. “Bu muhtemelen diyet ve kardiyorespiratuar zindelik arasındaki ilişkiyi kurmanın en nesnel yoludur. Müfettişler, kafa karıştırıcı unsurları ortadan kaldırmak ve önyargıları dengelemek için kapsamlı önlemler aldı.”

Daha sağlıklı bir diyet genel zindeliğe katkıda bulundu

Çalışma, ortalama yaşı 54 olan 2.380 yetişkini içeriyordu. Grup, erkekler ve kadınlar arasında neredeyse yarı yarıya bölünmüştü. Katılımcılara, fiziksel aktivite sırasında ulaşılabilecek maksimum oksijen tüketimi olan maksimum VO2 değerini ölçmek için bir bisiklet ergometresi üzerinde bir kardiyopulmoner egzersiz testi uygulandı.

“Maksimum VO2, bir kişiye maksimum efor kardiyopulmoner egzersiz testi (CPET) yaptırarak belirlenir. Bir CPET’ten elde edebileceğimiz tek veri bu değil. Bu testte baktığımız diğer parametrelerden biri de istirahat RER veya nefes değişim oranıdır” dedi. “Testten önceki son yemekten alınan gıda alımını yansıttığı gösterildi.”

OKU  Çocuklar için Yeni Yıl kararları: Çocuk doktorlarının önerdiği şey

Katılımcılar ayrıca, Alternatif Sağlıklı Beslenme İndeksi ve Alternatif Sağlıklı Beslenme İndeksi’ndeki diyet kalitelerinin değerlendirilmesine yardımcı olan 126 farklı gıdanın alımlarını ve sıklıklarını belirlemek için yarı kantitatif Harvard Gıda Sıklığı Anketi’ni de tamamladılar. Akdeniz tarzı diyet puanı. Daha yüksek puanlar sebze, meyve, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler, baklagiller, balık ve sağlıklı yağlardan oluşan daha iyi bir diyetin yanı sıra kırmızı et ve alkolün kısıtlandığını gösteriyor.

Tanayan, test gününde kullanılan yakıt türünün, beslenme endekslerini doğrulamak için zirve VO2’yi analiz ederken kullandıkları başka bir veri noktası olduğuna dikkat çekti. Bazı metabolitler daha iyi kardiyovasküler performansla doğrudan ilişkiliydi.

Çalışma, Alternatif Sağlıklı Beslenme İndeksi ve Akdeniz Tarzı Diyet Puanında daha yüksek beslenme puanına sahip olanların sırasıyla %5,2 ve %4,5 daha yüksek tepe VO2 elde ettiğini buldu.

Daha fazla analiz, sağlıklı bir diyetin daha iyi metabolik sağlıkla da ilişkili olduğunu gösterdi.

Araştırmanın yazarı Dr. Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nden Michael Mi bir açıklamada. “Daha iyi diyetler uygulayan katılımcılarda gözlemlediğimiz zindelikteki gelişme, her gün 4.000 adım daha yürüdüklerindeki etkiye benzerdi.”

Daha fazla araştırma gerekli

Çalışma yazarları, bunun gözlemsel bir çalışma olduğu ve iyi beslenmenin daha iyi zindeliğe yol açtığı sonucuna varmadığı ve ters bir ilişki olasılığını dışlamadığı konusunda uyarıyorlar.

“İlginç bir çalışma” dedi Dr. NYU Langone Heart Kardiyovasküler Hastalıkları Önleme Merkezi’nde fitness odaklı kardiyoloji direktörü Sean Heffron. “Bunu burada bırakıyoruz. Herhangi bir gözlemsel analizde, rol oynaması muhtemel birçok ölçülmemiş karıştırıcı vardır. Genel olarak sağlıklı bir diyet ve egzersizin çok önemli olduğunu söyleyebilirim, ancak diyetin, zindeliği belirlediğini bildiğimiz metabolik enzimlerin ve diğer dokuların sentezini geliştirmeye ne kadar özel olarak yardımcı olacağını bilmiyorum. İyi yemek yiyen insanlar başka iyi davranışlar sergileme eğilimindedir ve çalışma birçok farklı şeyi ölçerken her şeyi ölçmez.”

OKU  Bağırsak Sağlığı: Derin Meditasyon Bunu Nasıl İyileştirebilir?

Bununla birlikte, çalışma yazarları, bireylere pedometreli giyilebilir cihazlar kullandırarak bazı faktörleri kontrol edebildiler.

Tanayan, “Fiziksel aktivite anketlerini kullanarak fiziksel aktiviteyi ölçmeyi içeren diğer tüm gözlemsel çalışmalarda olduğu gibi, bir öznenin algılanan günlük aktivite seviyesinin öznelliğini ortadan kaldırmak için yapılabilecek çok az şey var.” Etkiyi azaltmak için araştırmacıları kullandık. testten sonra sekiz güne kadar giyilen pedometreli giyilebilir cihazlardan alınan verileri de içeriyordu. Bu, eğitimden elde edilen temel uygunluğu dikkate alan verilerin doğru bir şekilde analiz edilmesini sağlar.”

Fitness geliştirmek için sağlıklı bir diyet için basit adımlar

Genel olarak, bu diyet ve kalp sağlığının bağlantılı olduğu ilk sefer değil. Aslında, iyi beslenmenin sağlıklı bir kalbin önemli bir parçası olduğu ve genel olarak daha iyi bir zindelik kalitesine katkıda bulunduğu artık yerleşik bir kural olarak kabul edilmektedir.

Heffron, diyet ve kalp sağlığı ile ilgili olarak hastalarına üç şey önermektedir.

Heffron, “Onlardan kara hayvanlarını en aza indirmelerini istiyorum çünkü bunlar, LDL kolesterol seviyelerinde büyük rol oynayan doymuş yağın ana kaynaklarıdır.” Dedi. “Onlara her gün karınlarına gökkuşağı koymalarını ve vücutlarını meyve, sebze ve kepekli tahıllarla doldurmalarını söylüyorum. Ve onlardan, gizli bileşenlerden kaçınmak için büyükanne ve büyükbabalarının yiyecek olarak tanıyacağı yiyecekleri yemelerini istiyorum.

Tanayan, “Sağlıklı bir diyet egzersizi tamamlamalıdır ve bu durumda performans geliştirilebilir.” Dedi. “Kalbimizin yakıt kullanma şeklindeki uyarlamalar ve diyete dayalı belirli bir yakıt türünün mevcudiyeti, her ikisi de zindeliğe katkıda bulunur.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir