Oyun Haberleri

Steam’in Eylül ayı donanım araştırmasında GPU’ların yeni kralı var

MSI RTX 3060 Gaming X

Steam’in Eylül ayı donanım araştırmasının sonuçları açıklandı. PC oyun pazarında olup bitenlerle ilgili son söz olmasa da, oyuncuların kullandığı donanım ve yazılıma ilginç bir bakış sağlıyor.

Eylül sonuçlarına göre şehirde yeni bir GPU kralı var. Nvidia GeForce RTX 3060 şu anda ankete katılanlar arasında bir numaralı GPU. Önceki bir numaralı kart olan saygın GTX 1650’yi ikinci sıraya düşürüyor.

Aylık bazda RTX 3060’ın payı %1,4 arttı. Bu, tüm DirectX 10 ve daha yeni GPU’lar arasındaki en büyük sıçramadır. Bu da istatistiksel olarak çok büyük bir paya sahip olan %6,27’lik bir paya tekabül ediyor. Peki neden bu atlama? Bunun açık yanıtı, RTX 3060’ların fiyatının, madencilik talebinin aşırı olduğu ve covid kaynaklı kıtlıkların olduğu yıllarda zirve noktalarından önemli ölçüde düşmüş olmasıdır. Ve RTX 4060 hakkındaki incelememize göz atarsanız, RTX 3060’a kıyasla performansta büyük bir artış sağlamadığını göreceksiniz. RTX 3060 12GB, bütçesi kısıtlı oyuncular için uygun bir seçenek olmaya devam ediyor ve kalıcı performansı göz önüne alındığında GTX 1060 ve RTX 2060 gibi kartların popülaritesinin gasp edilmesi uzun zaman alabilir.

GPU istatistiklerinin geri kalanı şaşırtıcı değil. RTX 4060 ve RTX 4060 Ti’nin payı önümüzdeki aylarda (ve yıllarda) istikrarlı bir şekilde artacak, AMD’nin kartları ise çekiş gücü sağlamakta zorlanıyor. RX 580, en popüler ayrık Radeon GPU’dur ve bu altı yıllık bir karttır. Listedeki tek RX 7000 serisi kart RX 7900 XTX’tir. Radeon RX 7600 listede yer almıyor ancak nispeten düşük fiyatı göz önüne alındığında, dahil edildiğinde kesinlikle AMD’nin en pahalı kartından daha popüler olacağı kesin.

Ellerinizde buhar

Ekranda Elden Ring'den bir görüntünün yer aldığı Steam Deck

(Resim kredisi: Gelecek, Yazılımdan)

Steam Deck incelemesi: Valve’ın taşınabilir bilgisayarı hakkındaki kararımız.
Buhar Destesi Aksesuarları: Giyin
Steam Deck’in kullanılabilirliği: Nasıl alınır?
Steam Deck pil ömrü: Yeni cihazın gerçek pil ömrü nedir?
Steam Deck – Öykünme rüya makinesi: Valve’ın taşınabilir donanımını en iyi emülatör olarak kullanma.

OKU  Remnant 2, diğer yaşam kalitesi iyileştirmelerinin yanı sıra yakında bir 'patates moduna' kavuşacak

Son birkaç aydır Windows 11’in daha büyük bir pazar payı almasını bekliyordum. Sahip değil. Aslında Eylül ayında Windows 10’a bir miktar pay kaybetti. Bu biraz kafa karıştırıcı. Windows 10, Microsoft’tan güvenlik ve güncelleme desteği almaya devam ettiği sürece oyuncular bundan memnun görünüyor veya en azından Windows 11’e geçmek için zorlayıcı bir neden göremiyorlar.

CPU tarafında ise en dikkat çekici değişiklik 6 çekirdekli CPU’lara sahip sistemlerin sayısındaki artış. Sistemlerin yaklaşık %36’sını oluştururlar. 4 çekirdekli sistemlerin sayısı azalmaya devam ediyor. 8 çekirdekli CPU sayısı biraz düştü. Bunun nedeni muhtemelen Intel 12. ve 13. Nesil CPU’ların e-çekirdek sayılarıdır; çünkü 10,12 ve 16 çekirdekli sistemlerin sayısı arttı.

Intel, AMD CPU’lu sistemlerden iki kat daha fazla sistemde bulunan Intel CPU’larıyla pazara hakim olmaya devam ediyor.

İlginç bir şekilde oyun sistemlerindeki depolama miktarı artmaya devam ediyor. İncelenen sistemlerin %55’inden fazlası 1 TB’tan fazla sürücü alanına sahipti. Son aylarda 1 TB SSD fiyatları hızla düşerken, ikinci veya üçüncü sürücüyü eklemek her zamankinden daha ucuz. Ve giderek daha fazla disk alanı gerektiren oyunlarla birlikte, bu devam edecek bir trend. Valve’ın 2 TB ve 4 TB üzeri kategorilerini eklemesi gerekiyor.

ValveSteam donanım araştırması Eylül 2023

(Resim kredisi: Valve)

Tekrar belirtmek isteriz ki, Steam Donanım Araştırması bilimsel olarak doğru bir anket değildir ancak yüz milyon veya daha fazla kullanıcıyla, bize oyuncular tarafından belirli bir zamanda nelerin kullanıldığına dair bir fikir verir.

TL;DR, Nvidia GPU’larının AMD’nin rakiplerinden çok daha popüler olmaya devam etmesi, oyuncuların GPU’ları uzun yıllar elinde tutmaktan memnun olması, oyun sistemlerinin çekirdek sayısı ve depolama miktarının artması ve Windows 11’in oldukça ‘meh’ olmasıdır. .

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Genshin Impact Sürüm 3.6 Harita Genişletme, Yeni Karakterler ve Daha Fazlasını İçerir