Sağlık

Daha sonraki yaşamda azalan beyin fonksiyonu ile ilişkili 3 beyin sarsıntısı

Daha sonraki yaşamda azalan beyin fonksiyonu ile ilişkili 3 beyin sarsıntısı

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, sarsıntıların yaşamın ilerleyen dönemlerinde beyin fonksiyonlarında düşüşe yol açabileceğini söylüyor. Yarım Nokta Görüntüleri/Getty Images
  • Araştırmacılar, yaşamları boyunca üç beyin sarsıntısı geçiren kişilerin, daha sonraki yaşamlarında beyin fonksiyonlarını etkileme riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor.
  • Aslında, her beyin sarsıntısında beyin fonksiyonlarının gerileme riskinin arttığını belirtiyorlar, bu nedenle bir sarsıntıdan sonra bir kişiyi aktiviteden uzaklaştırmak önemlidir.
  • Kafa travmasından kurtulmanın herkes için farklı olduğunu ekliyorlar.

Bugün yayınlanan bir çalışma, üç beyin sarsıntısı – veya yalnızca bir orta ila şiddetli sarsıntı – geçiren kişilerin, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde hafıza kaybı da dahil olmak üzere beyin fonksiyonlarını bozma riskinin daha yüksek olduğunu bildiriyor.

Oxford Üniversitesi ve Exeter Üniversitesi’nden araştırmacılar, Birleşik Krallık’ta 50 ila 90 yaşları arasındaki insanlardan oluşan çevrimiçi PROTECT çalışmasında 15.000’den fazla katılımcının verilerini kullandı.

Denekler ayrıntılı yaşam tarzı bilgileri aldı ve 25 yıla kadar her yıl bilişsel testlerden geçti. Diğer şeylerin yanı sıra, yaşamları boyunca maruz kaldıkları beyin sarsıntılarının şiddetini ve sıklığını bildirdiler ve yıllık bilgisayarlı beyin fonksiyon testlerine tabi tutuldular.

Araştırmacılar, üç veya daha fazla beyin sarsıntısı bildiren kişilerin bilişsel işlevlerinin önemli ölçüde daha zayıf olduğunu ve bunun sonraki her beyin sarsıntısıyla daha da kötüleştiğini söyledi. Dikkat süresi ve görevleri tamamlama yeteneği özellikle etkilendi.

Beyin sarsıntısı çalışmasının önemi

Araştırmacılar, beyin sarsıntısı geçirmiş kişilerin yüksek riskli sporlara veya işlere devam etmenin artan tehlikelerinin farkında olmaları gerektiğini belirttiler.

“Kafa yaralanmalarının bunama için önemli bir risk faktörü olduğunu biliyoruz ve bu büyük ölçekli çalışma, kesin bir bulguyla ilgili şimdiye kadarki en büyük ayrıntıyı sağlıyor – hayatınız boyunca beyninizi ne kadar çok yaralarsanız, beyin işleviniz o kadar kötü olabilir. Oxford Neuroscience’da Baş Araştırmacı ve Baş Klinik Araştırmacı olan MSc Vanessa Raymont, yaşlanıyorsunuz” dedi.

“Araştırmamız, üç veya daha fazla hafif beyin sarsıntısı geçiren kişilere yüksek riskli faaliyetlere devam etme konusunda danışmanlık yapılması gerektiğini gösteriyor” diye ekledi. “Ayrıca, kafa darbesinin daha muhtemel olduğu alanlarda faaliyet gösteren kuruluşları, sporcularını veya çalışanlarını nasıl koruyabileceklerini düşünmeye teşvik etmeliyiz.”

Üç hafif beyin sarsıntısı epizodu bildiren katılımcılar, önemli ölçüde daha zayıf dikkat ve karmaşık görevleri tamamlama becerisine sahipti. Dört veya daha fazla hafif beyin sarsıntısı olayı bildirenler ayrıca işlem hızı ve hafızada bozulma gösterdi.

OKU  Evde kan testleri bir trend haline geliyor. Sağlık için ne anlama geliyor

Araştırmacılar, bildirilen her ek beyin sarsıntısını giderek kötüleşen bilişsel işleve bağladılar.

Orta ila şiddetli beyin sarsıntısı bile dikkatte bozulma, karmaşık görevleri yerine getirme yeteneği ve işlem hızı ile ilişkilendirildi.

Beyin sarsıntısı geçirirseniz ne yapmalısınız?

Uzmanlar Healthline’a beyin sarsıntısı söz konusu olduğunda bilmemiz gereken her şeyi hâlâ bilmediğimizi söylediler.

Zaman ve beyin hasarına neden olan faaliyetlerden uzak durmak en iyi şifa verici olabilir.

“Sarsıntılar ile yaralanmanın ciddiyeti ve iyileşmenin zamanlaması arasında iyileşme arasında bir ilişki var” dedi Dr. Austin, Teksas’taki Pediatrix Child Neurology Consultants’ta pediatrik bir nörolog olan Kate Labiner, Healthline’a söyledi.

Labiner, “İkinci vuruş teorisi, önceki yaralanma iyileşmeden önce ikinci bir kafa travmasının yaşandığı fikrine dayanıyor” dedi. “Bir sporcu bir maçta sakatlanır ve oynamaya devam eder, sonra tekrar darbe alır. Bunun iyileşmeyi uzattığı gösterildi.”

Labiner, bu nedenle, örneğin herhangi bir kafa travması olduğu anda sporcuları oyundan çekmenin ve beyin sarsıntısı olasılığını değerlendirmek için hemen bir protokole tabi tutmanın önemli olduğunu söyledi.

Labiner, “Sarsıntı tedavisinde en önemli faktör, yaralanmayı tanımak ve aktiviteye devam etmeden önce iyileşmeyi tamamlamaktır.” Dedi. “Oyuna dönüş protokolü, bir sonraki adıma geçmeden önce semptomsuz – baş ağrısı, baş dönmesi, ışığa duyarlılık vb. – olmaması gereken aktivitede kademeli bir artıştır.”

Kafa travması farklı insanlar için farklıdır

Diğer bir etken de herkesin kafa travmasına aynı tepkiyi vermemesidir.

Ek olarak, semptomlar aşağıdakiler gibi başka faktörlerden de kaynaklanabilir: B. Migren baş ağrıları olan kafa travması olmayan kişiler.

Labiner, “Tamamen iyileşmiş beyin sarsıntısının sarsıntı sonrası sendroma karşı uzun vadeli etkileri hakkında hala çok fazla bilgiye ihtiyaç var” dedi. “İyileşmiş bir beyin sarsıntısının uzun vadeli etkilerini bilmiyoruz, ancak iyileşmiş beyin sarsıntılarında bile kalıcı etkiler, tipik olarak bilişsel olanlar için potansiyel olduğunu biliyoruz. En önemli şey, kendinizi başka bir yaralanmaya maruz bırakmadan önce yaralanmadan iyileşmektir.

doktor New York City’deki NY Neurology Medicine’nin bir nörolog ve CEO’su olan Huma Sheikh, Healthline’a bir kişinin sarsıntıdan iyileşme yeteneğinin değiştiğini söyledi.

Bunun çoğu, tahmin edilmesi zor olabilen etkinin ciddiyetine de bağlıdır.

Şeyh, “Yaralanma türü ve beyin sarsıntısının şiddeti de bunun ne kadar devam edeceği konusunda rol oynuyor.” dedi. “Sarsıntıya karışan nöronların kendilerini iyileştirmeye çalışabileceğine dair bazı kanıtlar var, ancak bu büyük ölçüde değişiyor.”

OKU  Kalça eritmenin yolları

Şeyh, Healthline’a, o kişinin iyileşme yeteneğinden kaynaklanan hasarın ne kadar sürebileceğini söyledi.

Şeyh, “Migrene genetik yatkınlığı olan bazı kişiler, beyin sarsıntısından sonra migrenlerinde kötüleşme yaşayabilir.” Dedi. “Bu, meydana geldiği sırada belirgin bir semptomu olmayan geçmiş bir beyin sarsıntısından kaynaklanıyor olabilir.”

Şeyh, özellikle tedavi söz konusu olduğunda, hala açıklığa kavuşturulması gereken çok şey olduğunu söyledi.

“Bir beyin sarsıntısından sonra beyinlerini biraz dinlendirmek için hastalardan işten izin almalarını isterdik, ama şimdi bu o kadar net değil” dedi. “Bir beyin sarsıntısından kalıcı hasarı önlemek için iyileşmesine yardımcı olacak herhangi bir gerçek ilacımız yok.”

Bir Kadının Beyin Sarsıntısı Yolculuğu

New Jersey’den Arianna Kaminski, Healthline’a yıllar önce jimnastik dersinde basketbol topu çarptığında beyin sarsıntısı geçirdiğini söyledi. Daha sonra konuşmakta güçlük çektikten sonra hastaneye gitti.

Doktorlar ona hafif bir beyin sarsıntısı teşhisi koydular ve birkaç gün evde kalmasını ve semptomların geçmesi gerektiğini söylediler. Olmadığında, her şeyin “normal” olduğunu gösteren bir MRI aldı.

Kendini normal hissetmeyen Kaminski, onu çeşitli terapilere tabi tutan ve işleri daha da kötüleştiren taşıt tutması, ışığa duyarlılık ve diğer semptomlar geliştirdi.

Kariyer fırsatlarını etkilediğini söylediği ders çalışamadı. İlaç yan etkileri de etkisini gösterdi.

Kaminski şu anda 24 yaşında ve o kadar şiddetli olmasa da hala semptomları var.

“İyileşmemi kendi ellerime aldığımda daha iyi hissettim” dedi. “Dayanıklılık seviyelerimi çok ama çok kademeli olarak geliştirmeye, daha sağlıklı beslenmeye ve kendimi başa çıkabileceğim bir şekilde kontrollü ışık ve sese maruz bırakmaya başladım. Vücudumu dinlemeye ve ona ihtiyacı olanı vermeye başladım: dinlenme, enerji ve basit görevler.”

“Yıllar geçtikçe yavaş yavaş geliştim” dedi. “Sesler, kokular ve ışık dahil çevremdeki değişikliklere hâlâ duyarlıyım ve sıklıkla migren ve boyun/omuz ağrılarım oluyor. Baş dönmesi ve gözlerimle ilgili sorunlarım var.”

Yaralanmadan önce hiç migreni olmayan Kaminski, doktorlarının hala cevapları olmadığını söyledi.

“Bazı doktorlar, yıllar sonra hala semptomlar gösterdiğime şaşırırken, diğerleri şaşırmadı” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir