Sağlık

Kalp hastalığı: Yüksek tansiyon ile birlikte yüksek kolesterol riski nasıl artırır?

Kalp hastalığı: Yüksek tansiyon ile birlikte yüksek kolesterol riski nasıl artırır?

Pinterest’te paylaş
Kan basıncı, kalp hastalığı riskinin önemli bir bileşenidir. Yarım Nokta Görüntüleri/Getty Images
  • Araştırmacılar, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol kombinasyonunun bir kişinin kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını söylüyor.
  • Uzmanlar, “kötü” kolesterolde bulunan lipoproteinlerin kalp sağlığı ölçümlerinin odak noktası haline geldiğini söylüyor.
  • Genetik olduğu için kolesterol seviyelerini önemli ölçüde değiştirmenin zor olduğuna, ancak bazı ilaçların yardımcı olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Yeni bir çalışmada araştırmacılar, yüksek tansiyonu ve yüksek kolesterolü olan kişilerin kardiyovasküler hastalık riskinin %18 ila %20 daha fazla olabileceğini söylüyor.

Bu artışın sadece hipertansiyonu olan kişilerde görülmediğini bildirdiler.

O Sonuçlar bugün yayınlandı hipertansiyonAmerikan Kalp Derneği’nin bir dergisi.

Araştırmacılar, toplum temelli devam eden bir çalışma olan Multi-Ethnic Study of Ateroskleroz’dan (MESA) alınan sağlık verilerini kullandılar.

Yeni çalışma, lipoprotein seviyelerini ve kan basıncını ölçen belgelenmiş kardiyovasküler hastalığı olan 6.674 MESA katılımcısını içeriyordu.

Araştırmacılar 2001, 2003, 2004, 2006, 2010 ve 2017 yıllarında takipleri tamamladı. Her 9 ila 12 ayda bir yapılan telefon görüşmeleri, yeni teşhisler, prosedürler, hastaneye yatışlar ve ölümler hakkında bilgi verdi. Bilim adamları kalp krizi, kalp durması ve inme gibi kardiyovasküler olayları izlediler.

Özellikle, araştırmacılar, proteinden yapılan ve yağ ve kolesterolü kan yoluyla taşıyan lipoproteinlere (Lp(a)) baktılar. Bir tür “kötü” kolesterol olarak kabul edilirler. Lp(a), kan damarlarının duvarlarında birikebilir ve birikerek kişinin kalp krizi veya felç geçirme riskini artırabilir.

Araştırmacıların Kardiyovasküler Sağlık Riskleri Hakkında Buldukları

Araştırmacılar, çalışmanın başında katılımcıları lipoproteinlerine ve kan basınçlarına göre dört gruba ayırdı:

  • Grup 1 (2.837 kişi): Lipoprotein(a) seviyeleri 50 mg/dL’nin altında ve yüksek tansiyon yok.
  • Grup 2 (615 kişi): Lipoprotein(a) seviyeleri 50 mg/dL’ye eşit veya daha yüksek ve hipertansiyon yok
  • Grup 3 (2.502 kişi): Lipoprotein(a) düzeyi 50 mg/dL’nin altında ve yüksek tansiyon
  • Grup 4 (720 kişi): Lipoprotein(a) seviyeleri ≥ 50 mg/dl ve hipertansiyon

Araştırmacılar, yüksek tansiyon nedeniyle yüksek düzeyde kardiyovasküler hastalık bulunduğunu bildirdi.

Yine de, yüksek lipoproteinlere sahip olmanın yanı sıra, hipertansiyonu olan kişilerde kardiyovasküler hastalık geliştirme riski daha da yüksekti.

Kaşifler, “Lipoprotein(a)’nın, daha önce hiç felç veya kalp krizi geçirmemiş hipertansiyonlu kişilerde kardiyovasküler hastalık ve kalp krizi veya inme gibi önemli bir kardiyovasküler olay riskini artırdığını gördük” diye yazdılar. .

“Sonuçları şaşırtıcı buluyorum. Beklenen sonuç, artan lipoprotein (a) seviyelerinin, hipertansif durumdan bağımsız olarak daha büyük kardiyovasküler olay riskine yol açacağı olacaktır” dedi. Rigved Tadwalkar, Kaliforniya’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde kardiyolog.

OKU  İğneden mi korkuyorsunuz? VR yardımcı olabilir

“Ancak bu çalışma, yalnızca hipertansiyonu olan kişiler için anlamlı bir ilişki olduğunu gösteriyor. Tadwalkar, Healthline’a verdiği demeçte, bu, bir topluluk olarak bizi lipoprotein (a) ve hipertansiyon etkileşiminin ardındaki mekanizmaları daha iyi araştırmaya sevk etmelidir.”

Araştırma için araştırmacılar, yüksek tansiyonu 140/90’dan yüksek veya tansiyon ilacı almak olarak tanımladılar. Bununla birlikte, 2017’de Amerikan Kalp Derneği, yüksek tansiyon tanımını 130/80 veya daha yükseğe revize etti, bu da katılımcıların daha büyük bir yüzdesine artık yüksek tansiyon teşhisi konulabileceği anlamına geliyor.

Uzmanlar kardiyovasküler risk çalışması hakkında ne düşünüyor?

“Yüksek tansiyonun kardiyovasküler hastalık riskini artırdığı uzun zamandır biliniyor ve bu çalışma, yüksek tansiyon ile kalp hastalığı arasındaki güçlü ilişkiyi yeniden doğruluyor” dedi Dr. Jim Liu, Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde bir kardiyolog. “Artık, lipoprotein(a) kalp riskini daha iyi tanımlamak için başka bir araç olarak ortaya çıktı ve yüksek seviyeler, kalp hastalığı gelişimi için bağımsız bir risk faktörü olarak kabul ediliyor.”

Liu, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu, hipertansiyon ve yüksek lipoprotein (a) seviyeleri olan hastaların kardiyovasküler hastalık geliştirme olasılığının tek başına hipertansiyona göre daha yüksek olduğu çalışmada yansıtılmıştır.” “Lipoproteinlerin kontrol edilmesi, geleneksel risk faktörlerinin tam olarak yakalamayabileceği belirli kardiyovasküler hastalık riskleri olan bazı hastalarda yardımcı olabilir.”

Herkes hipertansiyonda sadece Lp(a)’nın kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını kabul etmez.

“Lp(a) yükselmeye devam ettikçe kardiyovasküler hastalık riskinin de arttığını biliyoruz” dedi Dr. William L. Blau, NYU Langone Ambulatory Care Lake Success ve NYU Langone Kardiyovasküler Hastalıkları Önleme Merkezi’nde kardiyolog.

Blau, Healthline’a “Lp(a)’sı 50 mg/dl’nin üzerinde olan ve hipertansiyonu olmayan tüm hastaların yüksek risk altında olmadığı sonucu doğru olmayabilir” dedi. “Daha önceki çalışmalardan, hipertansiyondan bağımsız olarak artan Lp(a) seviyeleri ile kardiyovasküler olay riskinin arttığını biliyoruz. Bu çalışma, yükselen lipoprotein düzeylerinin risklerini istatistiksel olarak ayrıştırmak için yeterli sayıda hasta içermemiş olabilir.”

Geleceğe bak

Bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve dünyadaki kardiyologlar tarafından lipoprotein taraması rutin olarak talep edilmiyor. 2019 yılında yayınlanan rapor.

Yazarlara göre bunun bir nedeni, doktorların genellikle lipoprotein seviyeleri yüksek olduğunda kullanılabilecek terapötik tedavilerden habersiz olmalarıdır. Bu mutlaka doğru değil ve insanlar taramadan faydalanabilir dediler.

OKU  Kolon kanseri: Sağlıklı bir bitki bazlı diyet, riski %22'ye kadar azaltabilir

Lp(a) seviyeleri bir kişinin hayatı boyunca nispeten sabit kaldığından, düzenli tarama gerekli değildir, ancak yüksek Lp(a) seviyelerine sahip olanları belirlemek ilk adımdır, diye eklediler.

“Statinler gibi geleneksel anti-lipid ilaçların LP(a) üzerinde çok az etkisi var” dedi Dr. Hoang Nguyen, California’daki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Kalp ve Vasküler Enstitüsü’nde girişimsel bir kardiyolog.

Ancak son zamanlarda PCSK9 inhibitörleri üzerinde heyecan verici sonuçlar elde edildi. PCSK9, enjekte edilebilir bir kolesterol düşürücü ilaç türüdür. Karaciğer hücrelerinin yüzeyindeki LDL reseptörlerinin parçalanmasını önlerler. Bu da daha aktif LDL reseptörlerine ve dolayısıyla daha düşük kolesterol seviyelerine izin verir. Bu pahalı bir ilaç olabilir ve kardiyoloğunuzla yakın istişareyi gerektirir.” Nguyen, Healthline’a söyledi.

Lipoprotein(a) gelişmekte olan bir risk faktörü olduğundan, bazı hekimler, mutlaka tedavi amacıyla değil, hastalarının kardiyovasküler hastalık risk düzeylerini daha iyi anlamak için düzenli Lp(a) taraması istemektedir.

Tadwalkar, “Şu anda hastalarımın çoğunda tek seferlik bir lipoprotein (a) seviyesi yapıyorum” dedi. “Sonuçlar, kardiyovasküler risk düzeyini daha da belirlemek için bilgilendirici. Ne kadar çok şey öğrenirsek, belirli bir kişinin lipoprotein(a) düzeylerinin onlar için yaşamları boyunca ne anlama geldiğine dair bilgimizi o kadar iyi uygulayabiliriz.”

Lipoprotein seviyeleri nasıl düşürülür?

Lipoprotein seviyeleri esas olarak genetiktir.

Tadwalkar, “En azından günlük hayatta seviyeleri etkilemek için yapabileceğimiz çok az şey var” dedi. “Bazı ilaçlar seviyeleri düşürebilse de, muhtemelen seviyeleri yeterince düşürememelerinden dolayı kardiyovasküler olay oranlarını düşürdüğü henüz gösterilmemiştir.”

Nguyen’in işaret ettiği gibi, PCSK9 inhibitörleri yardımcı olabilir. Alirocumab (Praluent) ve evolocumab (Repatha) dahil olmak üzere bu ilaçlar, lipit seviyelerini düşürmek ve kardiyovasküler olayları azaltmak için çalışır, ancak yapmazlar. statinlerden daha az yan etki.

Faz 2 klinik deneyleri, Lp(a)’yı düşürmek için iki ilaç sınıfıyla yürütülmüştür:

  • Pelacarsene, bir antisens oligonükleotid. Faz 3 Lp(a) HORIZON kardiyovasküler sonuçlar çalışması, 2025’te beklenen sonuçlarla işe alım sürecini tamamladı.
  • Olpasiran, küçük bir karışan RNA. Bir Faz 2 çalışmasında, ilaç, mevcut ASCVD’si olan kişilerde Lpa seviyelerini %95’ten fazla düşürdü. Aşama 3 çalışması şimdi katılımcıları işe alıyor.

Blau, “Lp(a)’sı yüksek olan kişiler, statin tedavisi, ezetimib veya PCSK9 inhibitörleri dahil olmak üzere daha agresif LDL düşürücülerden fayda görme olasılığı daha yüksektir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir