Oyun Haberleri

AB’deki Windows kullanıcıları zorunlu Edge tarayıcı bağlantılarından kurtuldu

Windows 11 2H22 update screenshots

AB’deki Windows kullanıcıları nihayet ve tamamen Microsoft’un Edge tarayıcısından kurtulabilecek. The Verge’e göre Edge, Windows 11’in en yeni geliştirme yapılarındaki tüm işlemler için varsayılan tarayıcı olmaktan tamamen çıkarılabilir. En azından AB ülkeleri için yapılandırılmış yapılar için bu geçerli olabilir.

Elbette Windows’a dilediğiniz tarayıcıyı yüklemek her zaman mümkün olmuştur. Ancak Windows 10’la birlikte Microsoft, kendi Edge tarayıcısını tanıtma konusunda biraz daha ısrarcı oldu. Uygulamada bu, varsayılan olarak yapılandırılmış tarayıcıdan bağımsız olarak, widget’lardaki veya Başlat Menüsü aramalarındaki köprülere tıkladığınızda Edge’in ortaya çıktığı anlamına geliyordu.

Bu, Windows 11’in mevcut perakende sürümlerine de yansıdı. Ancak geliştirici sürümlerine ilişkin sürüm notları, artık AB bölgelerine yönelik Windows 11 sürümlerinin, widget ve Başlat Menüsü arama sonucu bağlantıları da dahil olmak üzere tüm eylemler için varsayılan tarayıcı yapılandırmasına saygı göstermesini sağlayacak bir politika değişikliğine işaret ediyor .

Notta “Avrupa Ekonomik Alanı’nda (AEA) Windows sistem bileşenleri, bağlantıları açmak için varsayılan tarayıcıyı kullanır” ifadesi yer alıyor. Yani, kesin olarak konuşursak, değişiklik, AB’nin tamamen ekonomik bir üst kümesi olan ve AB yerine AB’nin tam üyesi olmayan üç ülkeyi içeren AEA için geçerli olacaktır. Ancak yine de net sonuç, Edge’i kullanmaktan tamamen kaçınabilmeniz olacaktır.

Verge, Microsoft’a değişikliğin neden yalnızca AB / AEA bölgeleri için geçerli olduğunu sordu ancak Microsoft görünüşe göre yorum yapmayı reddetti. Değişiklik muhtemelen Microsoft’un Teams ve Office yazılımlarını Windows ile birlikte paketlenmesine yönelik anti-tröst soruşturmaları dahil olmak üzere Microsoft’un AB’de devam eden zorluklarıyla ilgili.

AB’nin rekabete aykırı olarak gördüğü bu tür uygulamalara atlama konusunda bir geçmişi var. Bu, Microsoft’un, AB’nin Dijital Pazarlar Yasası’nın Mart 2024’te yürürlüğe girmesi ve anti-tröst düzenlemelerini sıkılaştırması nedeniyle Edge’in Windows’ta uygulanmasıyla ilgili belirli bir zorluğun üstesinden gelmesi olabilir. Ya da aslında bir şikayette bulunulmamış olsa ve yeni mevzuat açıkça bir değişiklik gerektirmese bile, Microsoft gelecekte herhangi bir dava olasılığını önlemeye çalışıyor olabilir.

OKU  Çöplükte Bulunan Terk Edilmiş Forspoken SteelBooks

Her iki durumda da, eğer Microsoft bu değişikliği Windows 11’in AB’deki gelecekteki tam sürümleri için uygularsa, AB dışındaki Windows yapılarında Edge’in zorunlu kullanımını en azından bazı işlemlerde daha da dikkat çekici ve berbat hale getirecek.

Ekran kraliçeleri

(Resim kredisi: Gelecek)

En iyi oyun monitörü: PC’niz için mükemmel piksel panelleri.
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör: Çabuk çığlık atmak.
Oyun için en iyi 4K monitör: Yalnızca yüksek çözünürlüğün işe yarayacağı zaman.
Oyun için en iyi 4K TV: Büyük ekranda 4K oyun.

Elbette ABD ve İngiltere gibi ülkelerdeki yetkililer, Windows’un varsayılan tarayıcı ayarlarına tamamen uymasını zorunlu kılma yetkisine sahiptir. ABD’de, anti-tröst otoriteleri, AB’ye kıyasla, düzenleme dengesini tüketiciden çok iş dünyasına kaydırma eğilimi gösteriyor.

Birleşik Krallık’a gelince, Birleşik Krallık’ın siyasi bloktan ayrılmasına rağmen AB düzenlemelerinin önemli dilimleri hâlâ yürürlükte. Ancak iş yeni düzenlemelere gelince, Birleşik Krallık hükümeti pek bir şey yapmıyor gibi görünüyor; bu ister AB’ye benzer bir şey yapıyormuş gibi görünme korkusu, ister daha iş yanlısı bir gündem, ister sadece genel bir politika olsun. işlevsiz felç.

Her ne olursa olsun, Windows 11’in AB yapılarında varsayılan tarayıcı uygulamasına yönelik bu yeni yaklaşım resmi hale gelirse, bunu ABD veya İngiltere’de göreceğimizden şüpheliyiz.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.